ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2012
ÎNSCRIS: 24.08.12
AUG-2012

Golden Beach - Skala Potamia

Buna ziua,

Revin cu un review despre Skala Potamia si Golden Beach.

Skala Potamia este o statiune/satuc care mie mi-a facut o impresie extrem de buna.

Plaja este impartia in mai multe bucati. Bucata dinspre final de langa portuletul din Skala Potamia care este poate una dintre cele mai frumoase de pe insula (nu ma refer neaparat la peisaj cat ma refer la nisipul de pe plaja si calitatea apei.) Nisipul este faina si are o culoare superba. Nu exista absolut nici o pietricica pe plaja sau in apa si culoarea apei si limpezimea ei iti taie respiratia.

Personal nu am mai vazut pana acum o plaja asa de frumoasa. Plaja in aceasta parte este si foarte lata.

Intrarea in mare se face foarte lin, apa crescand foarte incet. Eu am 1,82 m si deabia dupa circa 200 de metrii de mers prin apa ma depasea.

Nisipul din apa este la fel ca cel de pe plaja, adica impecabil. Claritatea apei este primul lucru pe care l-am observat si de care m-am minunat in fiecare zi. Valuri nu sunt datorita faptului ca apa este mica pe o distanta mare si nu prea au cum sa se formeze.

Pe toata plaja sunt amplasate sezlonguri, care apartin tavernelor si barurilor de langa plaja si unde daca vreti sa stati trebuie doar sa consumati ceva.

Aceasta portiune de plaja este cea mai frumoasa.

Mergand spre Skala Panagia, plaja se ingusteaza si devine chiar pietroasa pe alocuri. Nu prea e de facut plaja prin zonele acelea desi erau multe sezlonguri si oameni pe ele.

Ajungand in Skala Panagia gasim tot o plaja cu nisip fin (dar nu la fel ca in Skala Potamia) cu o intrare in apa mai abrupta decat in partea cealalta (dar nu foarte). Aici gasiti valuri foarte frumoase si maricele.

Golden Beach are cam 4 km cred si merita facuta pe jos din Skala Potamia in Skala Panagia sau invers.

Am fost in vizita si la alte plaje de pe insula (nu la toate ce e drept) dar tot in Skala Potamia mi-a placut cel mai mult calitatea nisipului si a apei.

Ca si priveliste sunt multe plaje superbe dar nu au acelasi nisip minunat.

Statiunea Skala Potamia este plina de taverne care mai de care mai frumoase. Restaurantele au cam acelasi meniu si mancarea are cam acelasi pret peste tot. Pozitionarea face diferenta si aspectul (majoritatea sunt chiar la plaja).

Pentru distractie am gasit un Pool Bar (Twins se numea) care in fiecare seara se transforma in club.

Aici exista si o zona pentru copii cu masinute electrice, un trenulet etc...

Este minunat cum statiunea este situata langa cel mai inalt multe din Thassos. Daca stai intins in apa si privesti spre munte o sa uiti de toate grijile :).

Sper ca v-a fost de folos review-ul.

Trimis de adypetzu in 24.08.12 14:46:05
Validat / Publicat: 24.08.12 16:24:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adypetzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.08.12 18:42:33]

Un review frumos si optimist, felicitari si vacante la fel de frumoase in viitor iti doresc.

PS: Paradise beach e mai frumoasa ca si plaja, peisajul e deosebit sunt valuri apa albastra si extrem de clara, mai clara ca la Golden Beach.

carmen_22_09
[11.01.14 23:47:40]

Da, foarte util review-ul tau, ne-am edificat cu plajele, noi anul asta am alege Alexandra Golden Boutique si incercam sa ne orientam pe care plaja vom fi, mai aproape de hotel. Daca ai putea sa ne ajuti, ar fi nemaipomenit pentru noi.

Multumim.

rodicutza
[12.06.14 10:03:55]

@adypetzu: imi place review-ul, voi merge in 18 iulie, 9 zile, sper sa merite efortul, oricum despre Thassos numai de bine am auzit.

[26.11.17 13:01:17]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Skala Potamia & Chrissi Akti» (nou-creată, între timp, pe sait)

carmen_22_09, rodicutza
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skala Potamia & Chrissi Akti: