ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2016
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2016

Skala Potamias

Motto

Ce trist trebuie sa fie Thassos-ul iarna, batut de ploi si fara lume/Atunci, parca toate plajele goale seamana-ntre ele si n-au nici un nume/Cand soarele cel cald n-are chef sa se-arate, cuprins de-o mohorata lene/Atunci, doar berea Mythos ce ne curge valuri-valuri prin vene/Poate sa ne mai ridice moralul, pierdut printre barci leganate de vant si stanci/Dar vine ea vara, cand fierbintele Helios ascuns vremelnic pe sub ale Eladei ape adanci/Se-arata in sfarsit! Si trezeste la viata, tavernele si piscina sirenelor si Aliki, si Skalele si plaja cea de marmura alba, plaja unicat/Unde parca toate pasarile din lume s-au pus pe ouat/Si unde, valurile mereu miscatoare fac ca ousoarele acelea mici/Sa se ciocneasca intre ele, fara-ncetare, printre stanci si arici/Hai, vino odata vacanta de vara, ca iar mi-e dor de Marble Beach!

Filozofie

Traim intr-o lume nebuna, corupta si lipiciosa, in care parca toti melcii si-au depus gelatina pe strazi si masinile si-au imprastiat smogul prin scarile de bloc iar principala preocupare a omului de azi, e, nu sa scoata capul deasupra smogului gelatinos si sa admire cerul albastru, padurile verzi si marea de smarald ci sa se afunde tot mai adanc in marea cea lipicioasa si gri, de unde nu vede mai nimic decat peretii casei si ai biroului si caroseria unui automobil. Un an fara concediu, e un an pierdut. Viata e simpla, ea e alcatuita din zambete, soare, aer curat si prieteni. Din munti inalti, lacuri cristaline, vai pline de parfum de brad si valuri multe ce matura plajele cu spuma lor. Si din multa libertate. Cred ca cel mai bine ar fi sa ne zbatem sa ajungem la aceasta lume vie si colorata a naturii, decat sa ne inconjuram de pereti anosti de beton si caroserii gri, de unde adevaratele minuni ale lumii, nu se vad. Eu, la nastere, cred ca am avut noroc, barza nu m-a lepadat in gelatina smogoasa in care aterizau in general ceilalti copii ce-aveau sa devina sclavii zidurilor si caroseriilor ci pe o plaja cu nisip sub un palmier ce-si legana mustatile in alizeul unui rasarit de soare. De fapt, in scurta noastra trecere prin minunatul tinut al caldurii si luminii, prinsi intre doua oceane reci de smoala, unul din care iesim si altul inspre care ne-ndreptam, noi, oamenii, nici n-avem prea mult timp de gandire. Sau muncim pana crapam ca sa devenim putrezi de bogati, ca sa crape capra vecinului sau mai alternam aceasta putreziciune ce ne imbata ca un vin de Xerxes si cu cateva clipe de relaxare. Fericit e cel ce poate sa-si desprinda ghiulele prezentului cotidian de la picioare si sa aleaga zborul, scapand astfel din incorsetarea zidurilor groase de beton ale casei si ale caroseriei.

Va plac plajele?

Va place vara sa va lafaiti pe nisipul fierbinte al unei plaje stropita de spuma valurilor ce va gadila talpile si vi se sparg la picioare? Si-un garson sa va aseze sub umbrela un cafe frappe cu gheata ca sa mai rezistati inca o ora la ultraviolete si-apoi acasa sa-i impresionati pe toti colegii vostri cu pielea voastra cafenie ce emana sanatate sau doar asa, ca sa va plezneasca ficatul de bucurie cand auziti "Vai draga ce bine arati, da' unde te-ai bronzat asa de frumos? ". Ei, atunci, haideti la Skala Potamias in Thassos.

Skala Potamias

Gratie unui voucher viager pentru doua persoane obtinut de la @Admin AFA, care “s-a batut” pentru ca eu sa obtin ceea ce mi-am dorit, iata-ma la Gara de Nord, langa Podul Basarad, de unde urma la ora 22,30 sa porneasca autocarul nostru de Grecia, spre Skala Potamias. Cu aceasta noua firma de transport, drumul spre Thassos, pare mai scurt, pleci mai tarziu dar ajungi tot ca de obicei, a doua zi dimineata. Pauzele au fost reduse la 20 de minute. La ”dus”, se trece (cred) prin Makaza, la ”revenire”, se trece prin Kavalaa. E OK.

De ce Thasssos? De ce Skala Potamias? Pentru ca jinduiam de mult sa stau vreo 10 zile in aceasta statiune ce are tot ce-i trebuie : liniste, apa limpede, nu foarte adanca, o sumedenie de mini-marketuri, cateva magazine “rent-a-car” si de suveniruri si 14 taverne pe faleza, plus 4-5 baruri, cafenele, pizzerii si fast-food-uri, (in zona Chrisi Akti) si o plaje lunga de 3 Km, cred ca e cea mai lunga din Thassos. Ori de cate ori am fost pe-aici, apa era calda in iunie. De ce? Pentru ca Skala Potamias e situata intr-un golf in forma de semiluna, inconurat de munti iar vantul pe-aici nu prea ajunge. Plus ca plaja e situata spre rasarit. La un capat gasiti plaja de la Chrisi Akti iar la celalalt, pe cea de la Chris Amoudia (Golden Beach). Peisajul e mirific, ia Skala Potamias, in fata ai marea iar in spate muntele. Din cauza golfului, ferit de vanturi puternice, folosit doar pentru turism, marea e mai mareu ”oglinda”, fara valuri, “ca un lac” sau cu valuri foarte mici. "Mr. Meltemi", acel vant puternic si rece ce “m-a terminat” in Ciclade, pe aici nu ajunge. Din 12 zile, am avut doar o noapte si o jumatate de zi cu ploaie, dar cand aceasta a venit, cu vijelie, a rupt plaja, saltand cateva umbrele si lasand si crevase in urma sa. Au aparut si alge la mal, dar proprietarii tavernelor din jur, le-au strans in scurt timp.

Drumul

Drumul pana in Grecia a fost scurt, fara istoric, si la dus (11 ore de calatorie) si la intoarcere (am ajuns acasa in Gara de Nord la 5 fara un sfert dimineata), cei doi soferi erau grozavi, ghizii simpatici, am aflat de la ei ca Grecia are deja 11 milioane de locuitori, peste 1400 de insule, din care 227 sunt locuite si ca de-aici a pornit democratia, filozofia, tragedia, comedia, oratoria, poezia, jocurile olimpice, cele mai importante opere de arta si sculpturi dar si datorii externe fata de FMI si Banca Mondiala. Grecia e leaganul civilizatiei de care beneficiem noi azi, iar fara ea, la ora actuala, am fi circulat (poate) inca cu caruta trasa de boi si-am fi zburat in America cu zepelinul.

Ajungem in Thassos

Mai intai autocarul se opreste la Limenas, langa niste apartamente situate langa un cimitir! Aici coboara o parte din grup. Vai! Cata liniste e pe-aici! Aici, n-are cine sa te deranjeze, n-are cine sa faca galagie, n-ai vecini englezi care inverseaza ciclul diurn cu cel nocturn, adica noaptea fac chefuri si ziua, dorm. Privesc crucile de marmura pe care sunt trecute inscriptii de genul "Ä trait 94 de ani" sau "A trait 102 ani", de parca principala indeletnicire a locuitorilor de pe-aici n-ar fi alta decat aceea de-a trai mult. Noi, descindem la pensiunea Penelopi din Skala Potamias, suntem 8 oameni pentru 6 camere duble, 2 la parter, 4 la etaj, pensiunea, despre care am sa scriu un alt reviu, e excelent situata, exact in mijlocul ”semilunei” golfului, intr-o zona unde poti intinde mana si s-apuci marea si unde exact sub fereastra ta rasare soarele din mare. In iunie, soarele rasare la 5.30 dimineata si se-ascunde dupa muntii din spatele pensiunii, la ora 20, moment in care incep sa se-aprinda luminile de la cele 14 pensiuni de pe lunga faleza. La “Blue See Restaurant”, intreg personalul de deservire e format din romani. Aproape toate tavernele au si televizoare, e doar Campionatul European de fotbal. Pe faleza mai exista o cafenea turceasca, un talcioc, un centru de scuba si un mic parc cu jocuri mecanice. La fiecare jumatate de ora, trece “trenuletul vacantei”, zgomotos si simpatic, cu o multime de copii care vor toti sa dea mana cu tine din mers. Daca in Santorini m-am simtit ca-n Japonia, insula fiind literalmente invadata de asiatici, aici, in Thassos, in “insula romanilor”, ma simt ca acasa. Iar Skala Potamias pare a fi un mic Bucuresti, e “capitala romaneasca” a insulei. Peste 50% din masini (daca nu mai mult) au numere de Bucuresti, Ilfov, Arges, Braila, Olt, Sibiu, Cluj, Vaslui, etc… acestea se afla aciuite peste tot, dar mai ales la vilele si hotelurile ceva mai luxoase, situate pe a treia sosea, cea de centura, paralela cu tarmul. Am constatat ca aici, la Skala Potamias, poti ajunge printr-o agentie turistica, preturile sunt moderate, sau, prin rezervare “on-line”, cu mijlocul tau de transport in care vii cu intreaga familie cu copii sau cu inca o familie, economisind pretul benzinei. Am vazut si un microbuz de Sibiu, plin cu tineri, care a platit efectiv doar cazarea si care a ocupat 3 camere.

In Skala Potamias gasesti afise de genul “Sunt producator, vand ulei utravirgin” sau “ sau ”Sunt macelar, vand carne de porc”, scrise in romaneste, pe faleza auzi vorbindu-se romaneste, meniurile la taverne si ofertele de produse sunt scrise in romaneste. In fiecare zi in statiune apare “omul pestaki”, care-si prezinta la megafon marfa… peste, stridii, fructe de mare, apoi apare “omul zarzavaki”, ce-ti vinde rosii proaspete si dulci din gradina lui (1,2 euro kilogramul), ceapa, ardei, pepeni sau piersici excelente cu 1 euro kilogramul.

Aceasta “Skala Romanias”, ar putea fi usor confundata cu o statiune de litoral romanesca, daca ar avea si statiunile noastre apa tot atat atat de limpede, multa curatenie si multa amabilitate in servicii. Nu gresim daca spunem ca noi romanii avem ca statiuni litorale… Saturn, Venus, Jupiter, Neptun, Cap Aurora-Olimp, Eforie, Costinesti, Mamaia, Vama Veche si Skala Potamias. Tipicul servirii mesei la tavernele grecilor e unic. Ti se aseaza pe masa o fata de masa de hartie cu desenul insulei, ti se aduce o cana de apa rece din partea casei sau ceva dulce la urma iar mancarea vine repede, e multa si buna iar chelnerii sunt foarte amabili. Uneori ti se multumeste ca ai servit masa la taverna lor si nu la alta. In Skala Potamias exista si un mini-Carrefour si un Centru medical ce functioneaza zi si noapte.

E statiunea ideala daca doresti sa scapi de stresul de-acasa. Discoteci nu prea exista pe-aici, poate pe la unele hoteluri. Excursiile optionale ti se anunta de ghidul roman local iar cea cu vaporasul “Eros II”, prin care poti vizita cateva golfuri si sa servesti si un “barbeque” la bord, porneste din Limenas. Daca, din Skala Potamias, doresti sa explorezi insula, ai nevoie de un vehicol. Exista vreo 4 “rent-a-car, scooter, ATV, bike”, ce practica preturi mici. Noi am inchiriat un Citroen mic cu 4 locuri pentru 3 zile, cu 32 de euro/zi, scuterele au preturi intre 10-15 euro/zi iar bicicletele sub 10 euro. Preturi ce difera de la o agentie la alta. Exista si un autobuz local ce te poarta pentru 1,80 euro, spre Potamia, Panaghia, Potos, Limenas, Aliki sau care face chiar ocolul insulei, dar aceste curse, nu sunt mai mult de 3-4 pe zi la dus si tot atatea la intors.

Cea mai vitala zona a golfului numit "Skala Potamias (Chrisi Akti) -Golden Beach (Chrisi Ammoudia)", se afla in partea dreapta a sa (Skala Potamias), (loc unde e concentrata zona tavernelor, minimarketurilor, un centru de scuba-diving, cafenelele, barurile, “rent-a-car-urile”, talciocul, locul de pornire a trenuletului si al autobuzului local, etc). In Skala Potamias, poti ajunge pornind din pitorestile sate de munte Panaghia sau Potamia, pe sosea, si-ntr-un capat si-n celalat al golfului. Prin aceste sate de munte cu strazi inguste, regula de circulatie e cam asa… masina mica da prioritate masinii mari. Nu de putine ori, am vazut pe strazile din Panaghia sau Potamia, cum, 2-3 autoturisme mici, reculau in coloana, ca sa lase loc unui autocar. Partea buna a lucrurilor e ca nimeni nu e nervos in insula. Si ce motiv ar avea ca sa fie? Suntem doar in vacanta.

Apa si nisipul plajei Skala Potamias, sunt ca la Mamaia, nisipul fin si intrarea in apa foarte lina, ideala pentru familiile cu copii. Inchirierea unuia dintre foarte multele sezlonguri cu umbrelute de pe gigantica plaje (am numarat peste 1000 de umbrelute) costa in jur de “minimum 6 euro consum” (adica trebuie sa consumi ceva de 6 euro). Dupa ce-ai platit acest pret, umbreluta si sezlongurile iti apartin intreaga zi. Exista si o zona de plaja libera, mai mica, unde poti veni cu cearceaful si umbrela ta.

Preturile la taverne sunt moderate. Un gratar sau suflaki (frigarui) cu garnitura, o musaca sau o salata greceasca, costa intre 6 si 8 euro, o bere Mithos, 2 euro, o omleta intre 3,5 si 4 euro. Fructele de mare si pestele prajit, sunt mai scumpe (8-12 euro) vinurile locale sunt mai ieftine dar cele straine si albe, pot ajunge si la 15-16 euro.

(va urma)

Trimis de dorgo in 09.07.16 07:32:43
Validat / Publicat: 09.07.16 08:39:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Limenas

VIZUALIZĂRI: 6182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Rasarit de soare in Skala Potamias

[09.07.16 08:26:48]

Împreună cu continuarea sa, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

tata123 🔱
[09.07.16 11:43:12]

@dorgo - Frumos... Bine ai revenit după aproape două luni de absență... Chiar mă întrebam ce s-a întâmplat cu domnul doctor.

krisstinna
[09.07.16 12:26:32]

@dorgo - Bănuiam că absența ta e motivată de... vacanță. Ai revenit cu gânduri luminoase, mă bucur. Acest articol este cel mai pozitiv și cel mai "dulce" dintre toate. Știi că sunt pupăcioasă dar nu pupink. Sincer, m-ai lovit cu filozofarea ta, dar și cu descrierea locurilor vizitate, toate fiind îmbrăcate într-o lumină caldă. Mi-e teamă să nu ți se urce la cap și mă voi opri cu laudele. Felicitări! Aaa, să nu uit de motto: sensibil, punct ochit, punct lovit. Pentru mine.

Dana2008
[09.07.16 14:14:40]

@dorgo Felicitări pentru articol! Ce sejur minunat în Skala Potamias! Mi-a adus aminte de vacanța mea de anul trecut. Am stat si noi într-o zi și pe plaja Golden Beach. Într-adevăr e plin de români. Pentru mine a fost cea mai frumoasă vacanță la mare! La superlativ din toate punctele de vedere. Mi-e dor de insula de smarald. Felicitări pentru destinația de vis pe care ați ales-o.

dorgoAUTOR REVIEW
[09.07.16 16:49:10]

@tata123 - @krisstinna - @Dana2008, bine v-am gasit, bine v-am gasit pe toti de pe AFA! Anul acesta am avut un sejur mai prelungit in Grecia, 16 zile in Ciclade (Santorini, Paros si cateva ore in Antiparos) si 12 zile in Thassos. Ma grabesc sa deapan in cateva zile toate amintirile pana imi mai sunt calde in memorie...

ANILU
[11.07.16 17:26:40]

@dorgo - Ce frumos ai descris totul, plajele, marea, atmosfera din Thasos.

Acum eu sunt la mare, la marea noastră, nu se compară.

Mie dor de marea Egee.

Anul trecut am fost în aceeași perioadă în Skiathos, anul acesta, tu în Thasos eu la Constanța.

Felicitări pentru sejur dar și pentru articol și poze.

O vară frumoasă.

[14.07.16 09:23:24]

Nu am fost inca in Grecia insa multele articole frumoase citite incep sa ma convinga sa merg.

Articolul tau insa mi-a mers la suflet dintr-un mare motiv pe care mi l-a subliniat ieri si @krisstinna. Ai spus ca sunt foarte multi romani acolo, ca seamana mai degraba cu o statiune romaneasca (noroc cu serviciile ca-ti dai seama ca esti in alta parte), insa nu te-am auzit plangandu-te de ei.

Din contra, ai subliniat de fapt ceea ce ai vrut tu sa simti acolo si nu cred ca nu au fost si elemente care sa te deranjeze, dar pe cere probabil ca le-ai ignorant.

Multi se plang ca nu vor in Thassos ca e ca acasa, plin de romani.

Ai povestit totul atat de frumos, iar pozele sunt atat de frumoase, ca daca as putea as pleca si maine.

Felicitari, votat cu mare placere.

flaviana77
[22.08.16 13:28:15]

in sfarsit am gasit si eu un articol pe care il citesc cu mare placere, articol despre Thassos ma refer.

am vazut scrise aici multe opinii referitoare la insula de smarald si acest articol al tau mi-a intrat direct in suflet pentru ca ai descris totul atat de frumos incat parca as fi fost acolo pe urmele tale.

am avut ocazia in 2012 sa merg in thassos am stat chiar in Gloden Beach sau Skala Panaghia cum i se mai spune, insa am avut un mare necaz atunci si nu ne-am putut bucura in totalitate de frumusetile insulei care mi-a ramas in suflet.

nu sunt adepta plimbarilor dintr-o statiune in alta sa descopar nu stiu ce plaje etc, noi cand mergem vrem sa stam in apa cat mai mult sa ne bucuram de mare si soare, sa savuram o cina la o taverna pe maul marii, etc.

normal ca ne place si sa descoperim lucruri noi, dar acum avand un copilas mic nu prea poti sa umbli in voie asa cum ai vrea pentru ca depinzi in totalitate de toanele copilului.

in alta ordine de idei, stiu agentia care are in oferta sa aceasta locatie de cazare unde ai stat tu insa am tot citit alte opinii aici care nu au fost favorabile deloc ceea ce m-a pus pe ganduri.

stii ce mi-a placut??? faptul ca asa cum spui tu intinzi mana si atingi marea daca te cazazi la vila respectiva.

acum vine si intrebarea mea, crezi ca ar fi potrivita pentru un copil care va avea 6 ani si ceva anul urmator??? aici ma refer la conditiile din camera evident ca ai fost acolo si stii mai bine cum arata, exista loc de parcare exact langa vila ca sa poti supraveghea masina si sa fie in siguranta???

votat cu punctaj maxim si felicitari pentru modul de exprimare si pentru fotografii, mi-a placut.

dorgoAUTOR REVIEW
[22.08.16 18:19:59]

@flaviana77 - pentru 2 adulti fara copii (adica noi), a fost grozav dar loc pentru pat suplimentar, nu mai era in camera. Cand ai copii poti cauta ceva ce vi se potriveste, Skala Potamias e mare si exista multe vile, hoteluri... cele mai frumoase erau la soseaua de centura (dar mai departe de plaja) dar acolo erau vile de lux si mai ales pentru grupuri. Treci pe la mai multe agentii si roaga-le sa-ti dea ceva ce ti se potriveste, nu te grabi si studiaza atent toate aspectele si mai ales imaginile. Oricum statiunea e cea mai potrivita pentru familii cu copii pentru ca poti sa-ti lasi copilul in apa, care e mica. Poate e bine sa ceri pararea, pe langa agentii turistici, si consilierilor nostri AFA specializati in Grecia, sunt vreo 3-4...

Parpil
[11.03.22 19:04:47]

Va salut membrii AFA, sper sa postez unde trebuie, e prima postare! A fost cineva cazat la Helen' s Beach House in Skala Potamia? Daca da m-ar ajuta mult cateva informatii! Multumesc anticipat!

ANILU, Dana2008, dorgo, flaviana77, mishu, Parpil, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skala Potamia & Chrissi Akti: