ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2012
ÎNSCRIS: 24.08.12
AUG-2012

Un minisejur reusit

Am stat la acest hotel 4 nopti, iar impresia generala este una foarte buna, chiar in comparatie cu alte hoteluri care ofereau servicii All inclusive/ Ultra AI.

Ce m-a surprins a fost faptul ca desi am ajuns tarziu si nu am prins masa de seara, am avut optiunea de a manca intre 00:00 si 02:00 (da, erau 4 mese pe zi, ultima fiind cina tarzie), unde nu erau servite doar gustari reci, ci si mancaruri calde.

Am fost foarte multumiti de mancare. La masa de dimineata se cam repetau felurile de mancare (dar cam peste tot e la fel), in rest, la celelalte mese, erau foarte diversificate si gustoase. Aveau si preparate din peste, si din porc/vita si din pui. Deci era imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau.

Bauturile atat locale, cat si internationale. Sucurile si cafeaua de la bar erau mult mai bune decat cele de la dozator, iar barmanii de la barul din holul hotelului chiar se pricepeau la tot felul de combinatii la cocktailuri.

Personalul era destul de dragut cu oaspetii. Se vorbea foarte multa rusa, pentru ca vin foarte multi rusi acolo. Am mai intalnit si multi bulgari, dar si romani. Rusii stateau mai mult pe la piscina, romanii erau o gramada pe plaja.

Piscina (de fapt sunt vreo 3+jacuzii) este foarte mare, bine intretinuta - nu am gasit gunoaie - dar nu prea ai loc de copiii care se tot arunca si se dau pe tobogan. Apa din piscina mi s-a parut destul de rece.

Plaja este la aprox 1 km de hotel. Cine spunea ca face jumate de ora pana la plaja, sa-si mai verifice o data ceasul! Am mers de 2 ori pe jos la plaja, ambele dati am facut 10 min (iar eu merg destul de incet). Cel mai rapid e sa mergeti pe traseul shuttle-bus-ului: de la politie tineti strada in jos pana la parcare si apoi la dreapta, continuati soseaua prin padurice, traversati "Luna Parc" si ajungeti la clubul Havana, unde e plaja hotelului. La inapoiere am facut 15 min pe jos (pt ca e un pic de deal).

Clubul Havana e cam la fel ca barul de la hotel: bauturi la discretie, inghetata la fel si mancare (atat snak-uri, cat si mancare gatita). Pentru pizza era bataie, desi nu inteleg de ce, nu mi s-a parut extraordinara. Program 11.30-16.30. La deschidere si dupa ora 16, inghesuiala mare - pentru provizii.

Programul shuttle-busului e afisat langa receptie, pt plecare de la hotel, si in statia de langa plaja, pt plecare de la plaja. Chiar se respecta programul si depinde cat de plin e autobuzul, in fct de ora la care se pleaca. Autobuzul face maxim 3 minute pana la hotel (deci va imaginati cat de "departe" e plaja...).

Animatorii sunt vreo 4-5, au tot felul de programe daca stai la piscina. Au si pentru copii si mai au si in fiecare seara aproape (6 seri din 7). Majoritatea activitatilor de seara sunt foarte amuzante si au loc la amfiteatru.

Am uitat sa mentionez de camere si curatenie si cu asta inchei. Camerele sunt micute, pt ca aceste hoteluri, cand au fost construite, au fost gandite ca hoteluri de 2 stele. Asta explicatie pentru cei care fac figuri ca e mica camera (de parca merg acolo sa stea in camera...). Dar e standard pt toate hotelurile de 3 stele din Albena. Daca mergeti la plimbare prin statiune, veti vedea si alte camere la parterul altor hoteluri, la fel de mici. Asta tot pentru cei care comenteaza, dar nu au alt termen de comparatie.

Camera era dotata cu un tv mic, aer conditionat, avea gresie, termopan si plasa. Am avut 2 paturi (1 dublu, 1 de o persoana), desi suntem un cuplu fara copii. Baia era cam mica intr-adevar, dar pe masura camerei. Singurul lucru care ma deranja era ca trebuia sa iesim pe hol sa ne stergem dupa baie, altfel ne loveam de wc, chiuveta sau perdeaua de la dus...

Curatenia era facuta in fiecare zi, la ore aleatorii (o data au venit pe la 3 dupa-amiaza, cand noi dormeam). PROSOAPELE SE SCHIMBA DOAR DACA LE LASI PE JOS! Asta tot pentru cei care plang ca nu s-au schimbat prosoapele. E o chestie universala, de la hotelurile de 3 stele in sus, singura diferenta e ca la 4 stele iti scrie asta pe biletele lipite prin baie...

Personal, m-as mai duce la acest hotel.

Trimis de lylaa in 24.08.12 12:29:04
Validat / Publicat: 24.08.12 14:24:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lylaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.08.12 13:07:57]

@lylaa: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

lylaaAUTOR REVIEW
    [24.08.12 13:30:28]

@webmaster10: Multumesc. Recent am aflat de acest site, ca alternativa romaneasca a unui site international de acelasi gen. Mi se pare util si cu siguranta voi mai posta impresii si din calatoriile trecute, dar si ce le viitoare.

lylaa
    Alte impresii din această RUBRICĂ.COM Hotel: