ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2012
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 18.07.10
AUG-2012

O vacanta placuta si reusita

Cu gandul la orasul vechi, pe care l-am vizitat prima data in 2007, am hotarat sa revenim in zona Nessebar, pentru a revedea acest orasel deosebit. Am ales la intamplare hotelul, fara sa ne informam prea mult.

Pentru calatorie, de data asta am ales varianta Giurgiu. In anii trecuti, am iesit pe la Vama Veche. Foarte tare ni s-a parut faptul ca taxa de pod cand iesi din Romania este 27,33 lei si drumul pe pod - jumatatea romana - este ca dupa bombardament si cand iesi din Bulgaria taxa de pod este 2 euro si drumul pe pod - jumatatea bulgara - este perfect.

Am nimerit la Sol Nessebar Mare. Nu mi-a parut rau. Cazarea foarte buna, camere mari, spatioase, curate. Am ales cu vedere la parc. Vedeam si parc, dar vedeam si piscina de la Sol Palace. Un lucru de reprosat a fost patul suplimentar. Pentru fiul meu de 13 ani am platit loc de adult, respectiv 75% din pretul unui loc in camera dubla, dar a avut parte de un "patut" (fotoliu pat) destul de ingust, potrivit pentru un copil pana in 11 ani, mai firav. Alt minus ar fi lipsa minibarului. Masa nu ne-a creat probleme. Am fost multumiti, poate ca nu suntem nici prea pretentiosi, asa ca noua ni s-a parut diversificata, bine pregatita, proaspata. Curat si in restaurant, personalul organizat si eficient.

As vrea sa insist insa si pe cateva recomandari si informatii utile, sper, pentru cei care merg acolo. Parcarea este 10 leva pe zi, se asigura loc numerotat pe toata perioada sejurului in parcarea pazita a hotelului. Cursul de schimb in hotel 1 euro = 1,85 leva. In oras cursul este mai bun, undeva la 1,91-1,96 leva / euro. Hotelul nu este in Nessebar, este in Ravda, o localitate la 3-4 km de Nessebar-orasul vechi. Pentru a ajunge acolo, se poate folosi autobuzul. Noi am preferat taxiul de la hotel, pentru ca eram 6 persoane si am platit 15 leva. La intoarcere, pe seara, cand cererea este mai mare-25 leva.

Plaja este ingusta, dar curata. Marea cu ceva alge, dar nu suparatoare si foarte calma, fara valuri, fiind intr-un golfulet. Pe plaja sezlongurile se platesc. 6 leva pe zi pentru umbrela/sezlong, 2 leva pentru masuta. Pentru hotelurile din complexul Sol, exista o plaja amenajata cu sezlonguri, umbrele in dreptul hotelului Sol Bay, unde este si barul la plaja inclus in pret. Zona este placuta, sunt si sezlonguri plasate printre copaci, la umbra. Pana la mare se coboara cateva trepte. Problema este, ca de obicei, cea a rezervarii cu noaptea in cap pe baza de prosoape. Obiceiuri romanesti si rusesti. Acelasi obicei este si la piscina.

Posibilitati de distractie - clasice la all inclusive: spectacole seara pe diverse tematici, tenis de masa, biliard-gratis. Internet - contra cost. Se achizitioneaza un card de la un automat cu 5 leva (numai monede) cu care puteti utiliza netul timp de 1 ora, cand doriti. Aveti grija ca este cam "furacios" acest automat. Nu recunoaste toate monedele introduse, asa ca este posibil sa coste mai mult de 5 leva. De asemenea, plimbarile cu ski-jetul reprezinta o distractie placuta. Pentru copii mai mici nu stiu, pentru ca nu ne mai incadram. In rest, nu prea ai ce sa faci. Nu ai faleza pe care sa te plimbi, nu ai 1000 de magazine/tarabe la care sa casti gura. Nu este galagie multa. Este un mediu propice pentru relaxare si leneveala. Noua ne-a facut foarte bine.

Am mers intr-o dupa-amiaza la Aqua Park Sunny Beach - 28 leva de persoana de la ora 15.00 pana seara, la 19.00. Daca vrei sa stai toata ziua, este ceva mai scump. Dar este suficient timp pentru a incerca toate distractiile de acolo. Pentru a ajunge la acest park, exista microbuze gratis din 15 in 15 minute, care au statie in fata hotelului Sol Nessebar Bay. Ulterior am aflat de existenta unui astfel de parc si in Nesebar/Ravda, dar era prea tarziu - ca timp - pentru noi.

Este musai sa vizitati orasul vechi, care este impresionant si inedit. Tot acolo gasiti si o mare varietate de suveniruri. O plimbare pe faleza acestui orasel este cu adevarat relaxanta.

In concluzie, ne-am simtit foarte bine si este o destinatie pe care o recomand cu caldura, atat din punct de vedere al cazarii, cat si al amplasamentului, pentru cei care vor intr-adevar sa se odihneasca.

Trimis de mirelan in 19.08.12 22:24:39
Validat / Publicat: 19.08.12 23:16:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 2585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere la parc si la piscina hotelului Palace - din balconul camerei

Krisko
    [20.08.12 13:26:54]

Taxa de 6 EUR era pe ambele maluri ale Dunarii, bulgarii au propus reducerea ei, partea romana a spus ca se mai gandeste, ei au ramas doar la 1/3 - 2 EUR...

Podul a fost reparat vara trecuta de bulgari, pe partea noastra tot la fel, se mai gandesc, nu e graba...

crystofor_cry
    [23.05.13 23:07:23]

@mirelan: @mirelan: as dori sa stiu daca plaja hotelului de care mentionati are sezlon gratis, daca stai cu rugojina se ia cine va de tine ca sa platesti? cine cu specific unde include rezervare? au terenuri de tenis camp, dau prosoape de plaja? rog rasun pana pe 24 04 caci pe 25 sunt acoloMULTAM FAIN

mirelanAUTOR REVIEW
    [25.05.13 22:20:00]

@crystofor_cry: zona amenajata cu sezlonguri gratuite nu este pe plaja, pe malul marii. Deci, pe plaja nu e gratuit.

Nu stiu daca amplasarea rogojinii se plateste. Banuiesc ca nu.

A doua intrebare nu o inteleg.

Nu am vazut terenuri de tenis.

Nu dau prosoape pentru plaja.

Petrecere frumoasa!

crystofor_cry, Krisko, mirelan