ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2009

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Dezgust

In aceasta seara m-am intors de la Victoria Palace, dupa un sejur de 7 nopti.

Problemele au aparut inca de la inceput si au continuat pana la sfarsitul sejurului.

Pe 28 iul am ajuns in jurului orei 12 la hotel in speranta ca vom gasi loc de parcare. Ne-am gandit ca la acea ora este check-out si se vor elibera locuri. Nu a fost cu putinta, nici macar cu spaga, astfel ca am fost obligati sa platim parcarea pt tot sejurul la hotel Marvel. Am inteles ca parcarea lor este insuficienta si mi s-a parut normal sa-mi ofere o alternativa, dar de ce sa o platesc? ! ? ! Era datoria lor sa suporte costurile deoarece am dat aceeasi bani pe bilet ca si cei care au beneficiat de parcare gratuita.

Am trecut repede peste tarasenia cu parcarea deoarece am zis sa nu ne stricam concediul din prima ora, asa ca am asteptat cuminti ora 14 pt a ne putea caza. Bineinteles ca am reusit sa intram in camera abia la ora 15. 30 deoarece cele 2 pers de la receptie se miscau cu viteza melcului in timp ce toata lumea statea intr-un curent teribil. In 7 zile usile hotelului au fost inchise o singura data: intr-o dupa-amiaza cand a plouat:))))

Cand am ajuns in camera, surpriza: nu era aspirat, lenjeria nu era schimbata, aveam doar un prosop imbacsit iar mirosul greu te izbea de cum deschideai usa. La baie nici n-am vrut sa ma gandesc ca nu era dezinfectat, desi perdeaua de la cada mirosea f urat. (era inevitabil sa nu simti cand faceai dus) Am chemat o camerista care a aspirat imediat, ne-a schimbat lenjeria si ne-a ajuns inca 2-3 prosoape, pe care am rasplatit-o la final cu 4leva. N-am inteles de ce a trebuit sa o chem eu sa-mi curete camera. Nu era datoria lor?

Trebuie sa recunosc ca au venit in fiecare zi sa ne aranjeze prin camera si sa ne schimbe prosoapele, mai ales dupa ce am vorbit cu cei de la agentie. Ce nu mi-a placut a fost faptul ca intrau peste tine. Nu bateau niciodata la usa, pur si simplu descuiau si intrau. M-a deranjat pt ca simteam ca imi violeaza intimitatea.

Cam atat despre camere.

Abia in ceea ce priveste restaurantul incepe distractia. Cum au spus si celelalte persoane, mancare nediversificata si putina. Noi am mancat pe terasa si nu prea ni s-a intamplat sa nu gasim masa. La micul dejun si la cina era acceptabil insa dupa 7 zile cu aceleasi feluri de mancare ti se taie. La pranz insa... era dezastru. Pur si simplu nu aveai din ce alege. Singurul fel de care nu ne putem plange a fost desertul.

Nu mai spun ca farfuriile si tacamurile erau tot timpul ude si unele chiar murdare, asa ca la fiecare masa am mancat cu un nod in gat desi le stergeam cu servetele...

Ceea ce a pus capac a fost urmatoarea intamplare: intr-o dimineata asteptam sa iau niste pateuri deaorece il vazusem pe un angajat ca venea cu tava plina. Doar ca atunci cand a vrut sa o pun in "galantar' a scapat tava pe jumatate in apa ce le tinea calde. A pus tava la loc si a vrut sa plece. L-am atentionat, a spus ok si a disparut. Apoi am cerut sa vorbesc cu seful lor. Si aceasta mi-a spus ok dar tava a ramas acolo si vedeam cum se goleste tava cu pateurile imbibate in apa aia infecta... imi venea sa o iau sa o arunc pe jos. Pana sa reactionez deja se golise: (Saracii oamenii, probabil credeau ca sunt insiropate...

Mi s-a parut ingrozitor... la faza asta ne-au tratat exact ca pe niste animale...

Victory Bar: snack-urile erau reprez de bucati de pizza (1 singura data am vazut hot-dog) iar prajiturile, specialitatile turcesti erau de fapt 3 tipuri de biscuiti. Erau destul de ok, dar nici pe departe ceea ce prezentasera ei...

Restaurantul a la carte 'La Gondola: ai dreptul la o singura rezervare pe sejur. Credeti-ma ca nu ai cum sa te duci a doua oara. Cand am intrat era o singura masa rezervata ceea ce ne-a bucurat, gandindu-ne ca ne va servi cum trebuie. Ne-am asezat: fata de masa murdara... dupa lungi asteptari a venit un ospatar f acru care ne-a explicat de 2 ori ca mancarea este aceeasi ca la bufetul suedez si dc vrem altceva trebuie sa platim. Am zis ok, stim ca este aceeasi mancare, dar sa ne aduca un meniu ca nu stim pe de rost felurile. Ne-a spus ca nu au si ne-a dat cateva exemple de mancare. Ni s-a parut de o grosolanie incredibila asa ca ne-am ridicat si am plecat. Ni s-a parut amuzant faptul ca i-am spus ca vb engleza iar el ne vorbea in germana:)) probabil ne ura de bine ca am indraznit sa rezervam acea cina.

La piscina am stat intr-o singura dupa-amiaza. Dimineata sezlongurile erau tot timpul ocupate, dar nu ne-a deranjat prea tare deoarece preferam marea limpede si nisipul fin de pe plaja. In penultima zi, am avut parte de o intamplare mai putin placuta: era sa se inece un copil in piscina. Eu nu spun ca nu au si parintii partea lor de vina deoarece l-au lasat nesupravegheat, dar nici cei de la hotel nu asigura siguranta. Din cate am vazut nu au salvamar, iar cei de la paza au reactionat cu intarziere pt a chema medicul.

Pe plaja nu am inchiriat sezlonguri, ne-am pus prosoapele in zona free. Gradul de ocupare al sezlongurilor de pe plaja nu ajungea nici macar la jumatate. Oricum plaja face toti banii: nisipul super fin, apa limpede, intrarea in apa lina.

Statiunea este destul de agitata, insa hotelul este asezat in partea mai linistita a statiunii. Iti cam da senzatia de bazar insa noi am gasit destule terase care ne-au placut. Majoritatea au happy hour: platesti 1, primesti 2. Cel mai mult ne-a incantat Bikini Beach, deoarece are o priveliste frumoasa.

Eram constienta ca nu va fi exceptional de cand am vazut pretul si parerile de pe tripadvisor (cele de aici au aparut dupa ce am cumparat biletele) dar nu ma asteptam sa fie atat de rau. Cel mai important lucru pt noi este curatenia, indiferent de cate stele are hotelul si este clar ca Victoria Palace are f mult de muncit la capitolul asta.

In concluzie: cu siguranta nu voi mai merge niciodata la acest hotel.

Trimis de elenca in 05.08.09 23:21:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni

VIZUALIZĂRI: 1000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Gigel
[06.08.09 22:46:23]

Din pacate au mai "intrat la apa" si alte tavi de pateuri in perioada in care am fost si noi... deci le insiropeaza bine, toata nadejdea

Bikini Beach, frumos intr-adevar

florynutza
[07.08.09 02:34:31]

Romanul tot roman ramane... ca sa nu zic mai mult...sa nu mi jignesc conationalii...Si eu m am cazat pe 27 iulie la Victoria Palace, deci am prins aceeasi perioada si totusi tin sa te contrazic din anumite puncte de vedere.

E drept ca e prea mult 5 stele pentru cat ofera, dar la banii astia, ce vrei mai mult? Alege o destinatie exotica, unde dai dublul pretului, dar ai parte de lux si servicii la cele mai inalte standarde...

Iar la faza cu cazarea ati avut ghinion ca nu era curat si restul, si asta probabil tot pentru ca un romanas de al nostru a uitat ca la 12 trebuie sa predea camera (si nu la 2 cum au facut unii), si normal ca, cameristele n au cum sa faca fata. La noi a fost chiar super ok, curat, dezinfectat, iar la 2.15 eram deja in camera cu bagaje cu tot.

Mancarea nu era prea diversificata, dar suficienta totusi, cu exceptia momentelor cand tot romanii nostri luau platourile cu pepene rosu de pe masa cu totul sau cele cu alte fructe si deserturi...OMG!

Iar faza din piscina cu fetita din ultima zi a demonstrat din nou prostia romaneasca... lasa fetita de 4 ani sau cat o fi avand in piscina de 1,50m, cu un colac, fara sa o supravegheze, cu toate ca cei din hotel au pus avertismente "No lifeguard on duty at the pool" - si nici nu era necesar, pt ca erau si piscine pt copii... Asa ca daca nu stii sa ai grija de copil stai acasa... Iar cei de la securitate au venit pt ca romanul racnea fara sa spuna clar ce s a intamplat...si oamenii si au facut datoria fiind si impinsi de conationalii nostri...

Asa ca nu mai dati draqului vina pe hotel, dati o pe cei care nu stiu sa se poarte si sa pastreze ce au in jur.

elencaAUTOR REVIEW
[07.08.09 10:16:08]

Florynutza, eu am incercat doar sa relatez "minunata" mea vacanta la Victoria Palace. Aceasta este opinia mea si te rog sa o respecti. Daca tie ti-a placut, foarte bine... n-ai decat sa te duci din nou.

Nu mi se pare corect sa ne jicnim pt parerile exprimate. Pana la urma aceasta este scopul acestui site: sa povestim experientele din concediu, atat cele pozitive cat si cele negative, astfel incat cei care doresc sa aleaga o destinatie de vacanta sa-si poate forma o parere prealabila.

Mie mi s-a parut lipsa de respect sa-mi gasesc camera murdara si sa mi se serveasca mancare "inmuiata" in apa aceea soioasa. Dupa cum am spus si mai sus, nu ma asteptam la 'lux", dar consider ca sunt anumite cerinte de bun simt ce trebuie respectate de orice hotel, indiferent de numarul stelelor.

[07.08.09 12:02:25]

Nu cred ca florynutza s-a referit neaparat la tine, elenca, ci la "romanul" in general. Si, dupa tonul civilizat al contra-argumentelor, intuiesc ca nu a avut nicidecum intentia sa te ofenseze in vreun fel. (altfel fii SIGURA c-as fi intervenit)

elencaAUTOR REVIEW
[07.08.09 12:58:54]

Afront personal sau nu, nu mai conteaza... Tema discutata este alta: Hotelul Victoria Palace.

Sunt de acord ca unii dintre conationalii nostri sunt necivilizati, dar haideti sa nu generalizam. Nu le putem pune in carca tot ceea ce este in neregula in acel hotel.

Din punctul meu de vedere, hotelul are carente evidente atat in ceea ce priveste igiena cat si in instruirea personalului iar asta nu are legatura cu nationalitatea turistilor.

Intr-una dintre zile, prietenei mele i-a scapat un pahar de suc pe jos si am rugat politicos personalul sa curete. Stiti care a fost reactia? Au inceput sa tipe in bulgareste, sa-si dea ochii peste cap iar una dintre menajere chiar a refuzat sa curete. Vi se pare normala o astfel de atitudine?

Alex2990
[10.08.09 01:59:11]

elenca imi pare bine ca spui toate astea... eram afara pe terasa la cina si am rugat o chelnerita sa imi ia farfuria de pe masa deoarece terminasem de mancar acea "minunata mancare". reactia ei a fost: " bla bla bla bla bla", dat ochii peste cap si mi'a intors spatele refuzand sa'mi debaraseze masa. am apelat la seful de sala. DEGEABA! am fost nemultumit si am incercat la receptie... DEGEABA!

Alex2990
[10.08.09 02:02:44]

florynutza, iti multumesc sincer pentru cuvinte... sunt roman dar m'am plimbat prin toata europa si sincer stiu sa ma port in societate. in primul rand sa nu ma fac pe mine de ras, dupa tzara in care traiesc. daca tu ai fost multumita de acea "mancare de porci" si de acele servicii... iti urez concediu placut la anu tot in hotelul Victoria Palace

Valentina69
[10.08.09 14:54:22]

Si eu sunt perfect de acord cu elenca, am venit si eu acum doua zile si sunt foarte indignata de ce s-a intamplat si cum ne-au tratat acolo. In afara de faptul ca am avut o camera superba cu vedere la mare, serviciile sunt sub orice critica.

Am ajuns pe 01. 08. 2009 si am stat 3 ore la coada la receptie dupa cum se vede in poza, iar mancarea ca de cocina, nu aveai ce sa alegi la pranz daca mai aveai nevoie si de ceva regim erai mort.

In legatura cu incidentul de la piscina eram si eu de fata si romanii nostrii s-au manifestat ca niste gheolbani de la tara cu fluieraturi si cu huiduieli, cand de fapt era vina lor. Nu lasi un copil mic nesupravegheat in piscina de 1. 50 sa aiba altii grija de el, dar caracteristic romanilor noi nu suntem niciodata de vina si le stim pe toate. Se uitau englezii consternati la ce se intampla acolo, si eu am copil mare acum intr-adevar dar ani de zile m-am bronzat numai in picioare ca sa uit dupa ea.

Oricum calitatea romanilor de acolo lasa mult de dorit (bineinteles mai existau si exceptii), buticari si manelisti, multi de la tara eu am ramas uimita. La masa bataie efectiv pe mancare si farfurii. Pe unde am mai fost n-am vazut asa ceva, ziceai ca esti intr-un hotel cu bilete gratis de la sindicat.

Pacat de hotel care e frumos dar nu cred sa se mai duca cineva acolo chiar si la preturile alea mici dar nu a fost gratis sa te multumesti cu orice

chiar si 700 euro nu e putin

-----

Nota webmaster / textul a fost postat de autoare ca review independent, cu poza/poze aici

[10.08.09 16:30:14]

Alex2990 - ecoul tau (referinde-se la textul Valentinei, de mai sus) a fost si el mutat la review-ul in cauza. Probabil vei primi raspuns acolo la intrebarea pusa.

irrenne
[12.08.09 18:56:53]

florynutza, tin sa te contrazic, se pare ca tu ai fost singura norocoasa care a nimerit bine la acest hotel si daca chiar ti-a placut mergi si la anu.

Insa nu poti sa spui ca la hotel de 5 stele (pe hartie), cameristele nu fac fata. Nu cred ca este admisibil asa ceva.

Eu anu trecut am stat la noi la mamaia la hotel de 2 stele si pot sa iti spun ca imi faceau curat in camera in fiecare zi iar lenjeria mi-au schimbato o data la 2 zile, pe cand la acest hotel de "5" stele cica, in 10 zile au intrat de 3 ori in camera si cand am facut plangere si am cerut sa ni se schimbe lenjeria au zis ca nu au lenjerii curate (si nu am fost singurii cu aceasta problema, multi turisti erau la receptie fix cu aceeasi problema si multi erau straini), asa ca nu poti spune ca e superb acest hotel.

Iar chestia cu romanu tot roman e nu trebuie generalizata, deoarece nu toti sunt la fel si apropo tu nu esti roman? Deci hai sa nu generalizam.

cri_cri_cri*
[16.08.09 13:39:02]

M-am inscris pe acest forum pt ca m-a iritat extram ceea ce a scris florinutza... ca si altii de mai sus am fost in multiple capitale europene, ba chiar ma intorc de la Paris, Amsterdam si Bruxelles si am zis sa vedem si marea, am ales Bulgaria, pt ca acum 2 ani am fost foarte multumiti.

Sincer nu poti pune pe seama romanilor faptul ca personalul de acolo nu face fata la cata lume e... mi se pare normal sa se stranga farfuriile celor dinaintea ta la masa, sa ai tacamuri suficiente pentru toata lumea, sa ai cani, sa nu ti se serveasca mancare semialterata etc etc etc... Sa nu mai zic ca personalul de curatenie nu in stare sa-ti puna a doua zi un amarat de gel de dus, un sampon si un balsam la baie, pe care le primesti si daca mergi la 2 margarete la Moeciu...

La 5 stele tu sa bei bere de la dozator doua parti apa si una bere, sau cola si alte bauturi la fel... sa te bati pentru o farfurie curata la cina (nici macar cele curate nu erau lipsite de resturi de mancare uscate)... sa-ti strangi singur masa, sau sa iei fata de masa pt ca pur si simplu ti-e scarba sa te uiti la ea... asa ceva este inadmisibil... nu stiu daca s-a uitat cineva pe la colturi sa vedeti ca hotelul se crapa... sa nu mai zic ca liftul se opreste intre etaje... si ca pentru 5 stele mi se pare absolut necesar sa ai si tu ca omul cartela magnetica la camera nu cheie cu breloc de fier gen cu era la hotelul Mioritza din Mamaia pe vremea lui Ceasca, iar in dispozitiul pentru cartela pe care il ai pentru lumina in camera sa fie indesate niste cartoane pe daca le scoti ai belit-o. Eu mai multa mizerie, dezinteres din partea pesonalului si lipsa de respect nu am vazut toata viatza mea. De mancare nu mai zic ca daca vrei sa slabesti in timp record si pentru o criza de bila garantata recomand Victoria Palace vreo 5 zile.

As vrea sa le transmit si celor de la hotel un mail, dar sincer nu stiu daca se va obosi cineva sa mi-l citeasca, dar la mizeria de acolo ma mir ca nu se sesizeaza nici o autoritate gen OPC la noi.

florynutza
[17.08.09 14:08:53]

Singurul motiv pentru care am postat acest rewiew a fost acela de a demonstra ca nu e totul chiar atat de tragic... poate nu am dreptate... dar totusi nu cred ca am fost singurul caz fericit caruia i s-a facut curatenie, i s-au schimbat prosopele si lenjeria la timp, si a gasit intotdeauna un loc la o masa curata sa manance...

Oricum nu o sa-mi mai fac in alti ani concediul in Bulgaria, pentru ca vreau sa ajung anual catre alta destinatie, dar totusi parerea mea este ca pentru aproximativ 350 de euro de persoana, a fost suficient, si nu aveam la ce sa ma astept mai mult... totusi e Bulgaria, o tara apropiata de noi, si nu foarte dezvoltata...

De acord ca serviciile nu au fost de 5 stele, dar este unul din cele mai bune hoteluri din Sunny Beach, facand o comparatie cu hotel Chaika de exemplu care apartine tot de Victoria Group si unde chiar e dezastru. De acord de asemenea ca nu poti compara serviciile de aici cu cele din Turcia sau din Egipt, unde costurile financiare ajung aproape dublu, deci trageti concluzia singuri.

[17.08.09 14:34:09]

florinutza, era mult mai bine daca postai propriu tau review (si nu ca ecou la reveiw-ul lui "elenca") dintr-un anume punct de vedere notele pe care le-ai fi putut da s-au irosit. Iar discutiile vizavi de propriul tau punct de vedere ar fi fost mai firesti acolo.

In alta ordine de idei, ma suprind valurile pe care le-au starnit interventia ta, personal nu le-am gasit si nu le gasesc ofensatoare.

Oricum, discutia tinde sa se indeparteze de esenta acestui thread (impresiile din sejurul la acest hotel), astfel ca inchid si acest fir de discutie; daca cineva doreste redeschiderea, e invitat/a sa ma contacteze.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Palace Hotel: