ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2012
ÎNSCRIS: 09.08.12
AUG-2012

Foarte nemulțumit

NU recomand acest hotel!

Tocmai ne-am intors dintr-un sejur petrecut in Turcia, la hotel Mahberi Beach.

Trebuie sa recunosc ca am fost dezamagita si, in acelasi timp, sa specific ca NU sunt o persoana pretentioasa sau greu de multumit, dar hotelul chiar lasa de dorit... mai ales ca am platit un pret destul de mare pentru acest sejur. Nu este un hotel de 4 stele, nici pe departe, iar atitudinea angajatilor hotelului este una total neprofesionista.

Camerele sunt dotate cu un mobilier destul de vechi, dar asta n-ar fi chiar asa o problema, doar nu mergi in concediu ca sa stai in camera... este ceva peste care poti trece.

Sortimentele de mancare nu sunt foarte variate, meniul este unul destul de saracacios pentru regimul de masa all inclusive si in plus, mancarea este in mare parte aceeasi in fiecare zi; pastele cu sos de rosii sunt nelipsite, atat la pranz, cat si seara. Bauturile se servesc in pahare de plastic...

Hotelul era ocupat in proportie de 98% de rusi, iar atitudinea personalului din hotel vis-a-vis de turistii de alte nationalitati era una de plictiseala generala si de indiferenta. Cu rusii se purtau frumos, vorbeau limba lor... in schimb fata de noi au avut o atitudine total nepotrivita... nici macar nu ne-au salutat cand am ajuns la hotel, iar la plecare, la fel... Am salutat cand am plecat si le-am multumit, iar receptionerul nici macar nu s-a sinchisit sa raspunda la salut. Efectiv se comporta de parca le-ai fi dusman.

Trebuie totusi sa mentionez ca au fost si unii angajati (e drept, destul de putini) care au fost amabili si care vorbeau atat germana, cat si engleza si care au incercat sa fie draguti si sa ne faca sa ne simtim cat mai confortabil.

Programul de animatie este o gluma proasta... Pentru copii, fiecare seara este la fel. Se canta cateva cantece (mereu aceleasi) si se danseaza impreuna cu copiii pe scena, nimic altceva. La programul de entertainment pentru adulti, programul de seara se repeta la 2-3 seri. Se joaca bingo sau este seara de concurs Hotel Mahberi impotriva Hotel Arancia (care se afla langa Mahberi Hotel si face parte din acelasi grup hotelier, doar ca are 5 stele. Apropo: am fost si la Hotel Arancia, in alt an, dar e cu totul altceva acolo. Se simte diferenta la stele...)

Piscinele sunt ok, au si tobogane de apa pt. copii, sezlonguri sunt destule si sunt gratuite. Gradina e frumoasa, multa verdeata, palmieri si e bine ca hotelul este situat chiar langa plaja.

Pe plaja sunt sezlonguri si umbrelute, gratuit. Dar atentie daca vreti sa faceti baie in mare! Pericol de accidentare, pentru ca in apa nu e nisip, sunt pietre, unele chiar foarte mari iar daca sunt valuri, ai toate sansele sa te accidentezi, pentru ca marea nu e atat de limpede incat sa vezi pietrele din apa. Eu m-am taiat la picior la una din pietrele din apa. Am descoperit ca pe plaja de la hotelul alaturat, conditiile de baie erau ceva mai bune, in sensul ca pietrele din apa nu erau atat de mari si de ascutite si se putea face baie in mare, cat de cat.

In apropierea hotelului sunt magazine cu tot felul de produse, suveniruri, articole de plaja, cosmetice, dulciuri etc. E ca un fel de bazar, iar produsele pot fi cumparate atat in euro, cat si in dolari sau lire turcesti. Aproape totul este negociabil.

Noua ne place mult Turcia, dar acest hotel nu-l recomand nimanui.

Trimis de YMUL in 10.08.12 00:41:52
Validat / Publicat: 10.08.12 01:05:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Hotel M. C. Arancia Resort

VIZUALIZĂRI: 4796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (YMUL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.08.12 01:01:25]

Un review de debut remarcabil

@YMUL: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

roxana.tomina
[10.08.12 12:46:12]

Ati putea posta va rog frumos si cateva fotografii cu hotelul? Mai multi prieteni vom merge aici in septembrie si m-a cam speriat un pic review-ul; -) Multumesc anticipat!

YMULAUTOR REVIEW
[10.08.12 18:08:53]

@Roxana Tomina:

Buna ziua,

o sa incerc sa postez cateva poze, dar noi nu am prea fotografiat hotelul, camera, etc. asa ca nu prea aveti cum sa va faceti o imagine. Oricum, puteti gasi poze cu acest hotel, daca ii dati o cautare pe Google. Hotelul in sine nu arata rau, e vorba despre atitudinea angajatilor si despre restaurant, lucruri care nu se vad din poze...

Nu trebuie sa va sperie review-ul citit. Daca mergeti acolo fara sa aveti asteptari prea mari, va fi ok.

Ceea ce m-a deranjat pe mine, a fost faptul ca raportul calitate-pret nu a fost unul corect. Serviciile oferite nu sunt cele ale unui hotel de 4 stele. Problema nu e atat hotelul in sine, ci atitudinea angajatilor, care ii prefera pe rusi (dar, asa cum am specificat, sunt si cateva persoane mai amabile pe acolo), iar pe ceilalti ii ignora cu desavarsire. Peste asta se poate trece cat de cat cu vederea, daca mergi pregatit de acasa ca nu te intampina niste oameni foarte prietenosi.

Mancarea nu e grozava, in sensul ca meniul e destul de saracacios si se repeta cam in fiecare zi. E mai degraba mancare de cantina decat de regim de masa all inclusive. Dar puteti lua masa in alta parte, la restaurant.

In ceea ce priveste baia in mare, va recomand sa mergeti pe plaja hotelului de alaturi, la M. C. Arancia Resort. Acolo nu sunt pietre chiar asa mari si ascutite in apa. Va recomand insa - pentru a evita posibile accidentari - sa va cumparati papuci speciali pentru apa, cu talpa de cauciuc, ca sa nu mai simtiti atat de tare pietrele din mare.

Piscinele sunt frumoase, apa e curata si pentru copii exista si tobogane de apa. Atmosfera la piscina e una relaxanta. Exista suficiente sezlonguri si umbrelute, toate sunt gratuite. Gradina e, de asemenea, frumoasa, are multa vegetatie luxurianta si e o oaza de liniste. E frumos.

Daca mergeti mai multi prieteni si fara copii, va recomand cu caldura pentru distractia de noapte discotecile, barurile cu karaoke si cluburile din Alanya. Hotelul Mahberi e situat cam la 10-12 km de orasul Alanya, dar sunt autobuze care circula intre localitati. De asemenea, se tine discoteca si la hotelul Arancia (face parte din acelasi grup hotelier cu Mahberi), iar intrarea e gratuita, atat pt. turistii de la Arancia, cat si pt. cei de la Mahberi.

Daca mai aveti si alte intrebari sau nelamuriri, nu ezitati sa-mi scrieti. Va raspund cu placere la orice intrebare.

Daca aveti deja biletele cumparate, nu va descurajati. Asa cum am zis, daca nu aveti asteptari prea mari, sejurul va fi ok. Va doresc un concediu cat mai placut!

roxana.tomina, YMUL
Alte impresii din această RUBRICĂMC Mahberi Beach Hotel: