ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2012
ÎNSCRIS: 13.04.09
JUN-2012

Pensiunea Lucinel

Udo Jürgens - Die Sonne und Du

Intotdeauna cand vrei sa vizitezi o tara straina, iti pui o sumedenie de intrebari... unde o sa stau, ce o sa vizitez, unde imi parchez masina, cum ajung la locurile pe care le voi vizita, in ce locuri este recomandat sa servesc masa si multe alte intrebari, la care daca nu gasesti raspunsuri adecvate iti pot strica vacanta.

Cand ne-am hotarat sa vizitam Viena acestea au fost criteriile de care am tinut cont, atunci cand am ales ca pe perioada celor 3 zile sa stam la Pensiunea Lucinel. Citisem de aceasta pensiune pe AFA, majoritatea rw-urilor erau la superlativ, dar pana nu vezi cu ochii tai mai ai unele indoieli... asadar am trimis pe la sfarsitul lunii martie un mail la pensiune cu perioada pe care o doream (18.06-20.06) si vreau sa spun ca nu a trecut decat o noapte, iar a doua zi am primit raspuns din partea domnului Lucian proprietarul pensiunii, in care ni s-a comunicat ca in perioada pe care o vroiam avea disponibil o camera de 25 de metri patrati la pretul de 59 de euro pe noapte (exact ce doream noi) si un apartament la pretul de 89 de euro pe noapte. Aici trebuie sa fac o mica paranteza si sa va spun ca la pensiune mai sunt camere la 39 si la 49 de euro pe noapte toate avand micul dejun inclus.

In apropiere de ziua plecarii am vorbit cu dansul pe mail si ne-a spus de unde sa luam vigneta pentru Austria (vezi rw-ul Drumul catre Viena) si cum putem ajunge la locul de intalnire. Drumul pana la Viena a fost ok, cu o noapte de cazare la Timisoara (voi reveni cu impresii).

Pensiunea Lucinel se afla la 15 km inainte. de intrarea in Viena in localitatea Maria Ellend... dupa circa 50 de km. de la intrarea in Austria am parasit A 4 pe exit-ul 19 Fischamend, am virat dreapta catre Maria Ellend, apoi am mers inainte vreo 3 minute pana la primul semafor, unde inainte de semafor am facut stanga in parcarea restaurantului Rommermaut. Asa cum ne-am inteles cu domnul Lucian, in apropiere de Parndorf l-am sunat si cu toate ca ajunsesem mai devreme (cu 1 ora si jumatate) decat stabilisem cu dansul (ora 15, ora Austriei) cand a auzit ca am sosit la locul de intalnire a lasat treburile pe care le avea (ne cerem scuze daca cititi rw-ul domnule Lucian)si a venit sa ne intampine sa mergem impreuna la pensiune.

Cand am sosit la pensiune ce credeti ca era pe masa de pe terasa pensiunii... palinca, vin, apa rece, suc de mere, bere si dulciuri .....aici am ramas placut surprinsi de aceasta primire calduroasa., apoi am stat cam o jumatate de ora la taclale ca sa ne cunoastem. Printre altele ne-a oferit o harta a Vienei cu tot ce este de vizitat, pe spatele hartii fiind trecute adresele obiectivelor turistice, ale benzinariilor, supermarketurilor, ale parcarilor fara plata etc... pentru cei care nu au gps domnul Lucian le ofera gratuit. Vreau sa va spun ca aceste adrese ne-au fost de un real folos, astfel avand unde sa ne parcam masina fara a plati (in Viena este o restrictie foarte mare legata de parcari iar amenzile sunt destul de piperate).

Dupa ce ne-am dus bagajele in camera si am facut cate un dus am plecat spre Viena... de la pensiune pana in centrul Vienei am facut cu masina 20 de minute. Despre ce am vizitat in Viena, localitatile invecinate si alte locuri am sa scriu cu alta ocazie... acum vreau sa va scriu doar despre pensiune si despre proprietarul ei.

Asadar pensiunea Lucinel... este o locatie unde ne-am simtit ca acasa, este foarte curata, bine intretinuta, cu loc de parcare in curte (intra 4 masini) si o gradina cu pomi si iarba verde... exact ce am cautat noi... o locatie in afara Vienei, sa nu fie departe (max. 20 de km) unde seara dupa ce ai facut o gramada de km pe jos pentru a vizita orasul sa poti sta intr-un foisor la racoare si sa savurezi o bere rece intr-o liniste desavarsita. In pensiune este o curatenie sclipitoare, in fiecare zi domnisoara Loredana face curat in camere... dupa 2 zile ne-a schimbat lenjeria iar prosoapele in fiecare zi.

Camera in care am stat la etajul 1 are 25 de metri patrati, are in dotare tv lcd, receiver de antena., o masuta cu doua scaune, un ventilator pe care seara chiar l-am folosit deoarece era destul de cald, un dulap cu sertare destul de incapator, mai are o canapea mai mica pentru o persoana (pentru pat suplimentar se mai plateste 10 euro in plus), si bineinteles internet wierless care mergea f. bine... baia este destul de maricica cu cabina de dus ,sampon si sapun lichid care miroseau f.frumos,deasupra chiuvetei era un dulapior cu oglinda in care era foenul.

A doua zi, dimineata am coborat la micul dejun... vreau sa va spun ca micul dejun, este demn de un hotel de 5 stele si credeti-ma ca nu exagerez absolut deloc... paine toast de 2 feluri si aparat toast pentru prajit paine, lapte, ceai, cafea, suc natural, unt, gem de 3 feluri, cascaval afumat, branza, mezeluri, pate de ficat, cremwusti, mustar, iaurturi de 3 feluri, oua fierte sau cum le vrea fiecare, cereale si sper sa nu fi uitat ceva. Deasemeni domnul Lucian era prezent in toate diminetile la micul dejun si de fiecare data ne intreba pe toti daca mai dorim ceva sau poate sa ne ajute cu ceva.

Dupa servirea micului dejun impreuna cu dansul faceam impreuna planul de bataie pentru ziua respectiva... ....ce sa vizitam, unde mancam, unde parcam si multe alte lucruri. Asadar, locatia unde am stat ne-a placut foarte mult din toate punctele de vedere... ne-am simtit ca acasa chiar daca eram intr-o tara straina.

Lasand la o parte pensiunea as vrea sa va spun ca domnul Lucian este. un roman din zona Moldovei venit cu mult timp in urma pe taramuri austiece dar care nu a uitat nici o secunda de unde a plecat. In toate discutiile cu dansul... si nu au fost putine, vorbea foarte frumos despre Romania, de romani si mai ales de zona unde s-a nascut si a copilarit, de rudele care au ramas acasa. Si ne-a mai spus un lucru... ori de cate ori poate se suie in masina si vine sa-si viziteze mama in Moldova...... acest fapt pe noi ne-a miscat foarte mult.

Un ,,OM" deosebit, un ,,OM" care, atunci cand ii calci pragul, face orice ca sa te simti bine... orice rugaminte am avut la dansul, niciodata nu a spus ,,nu se poate".

La plecare am platit pentru cele 3 zile pe care le-am stat la pensiune iar domnul Lucian ne-a dat inapoi 20 de euro... nu suma in sine pe care ne-a returnat-o ne-a miscat ci gestul sau. Era sa uit cand deja ne urcasem in masina sa plecam ne-a spus sa il asteptam cateva minute... s-a dus intr-o incapere si a venit cu o sticla de sampanie si o sticla de vin ca amintire de la pensiunea Lucinel... lucruri marunte dar care pentru noi au insemnat foarte mult. Cu siguranta o sa mai ajungem la Viena si ghiciti unde o sa stam? Aveti 5 secunde sa raspundeti. Da.. ati ghicit!

Va doresc vacante placute iar daca aveti intrebari va voi raspunde cu cea mai mare placere!

Trimis de celeste in 07.08.12 14:11:18
Validat / Publicat: 07.08.12 15:53:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 5439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 strada pe care se afla pensiunea... masina visinie este a domnului lucian,
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup.
  • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup.
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

MCM
[07.08.12 17:10:48]

Am avut nevoie doar de o secunda . Felicitari. pt vacanta si pt rw

celesteAUTOR REVIEW
[08.08.12 08:11:16]

@MCM: multam frumos...

[16.08.12 17:54:01]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

celesteAUTOR REVIEW
[16.08.12 18:00:35]