ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2012
    ÎNSCRIS: 05.08.12
    JUL-2012
    2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Către satisfăcător

O vacanta frumoasa si un sejur placut

Am plecat doua familii cu doi copii minori spre acest hotel, destul de dezamagiti dupa comentariile de pe forum.

Am ajuns in ziua cazarii dimineata la ora 09,00. Desi ora hoteliera incepe la 14,00, ni s-a permis sa urcam sus pe hotel, la restaurant, sa servim micul dejun si ce mai dorim, promitandu-ni-se primele doua camere ce vor fi eliberate. Am lasat tips in cutia speciala 10 euro si am urcat sus.

Restaurantul este pe hotel, la etajul 5. Tot acolo este si o piscina, mai mica decat piscina aflata in fata hotelului. Panorama este superba! Micul dejun este aproape acelasi - doua feluri de mezeluri, cascaval, branza proaspata, branza cuburi, 3-4 feluri de masline, pepene verde, 5 feluri de gemuri, lapte cu cereale, omleta din doua ochiuri - o prepara la comanda, cartofi, fasole, salata de rosii cu castraveti, rosii, castraveti. La ora 13,00, ne-am cazat. Am avut camere la etajul 4.

Camerele aratau superb, prosoapele se schimbau zilnic iar lenjeria la doua zile. Nota 10 pentru conditiile de cazare. Am avut vedere spre mare, dar oricum, chiar si in camerele care aveau vederea in spatele hotelului era OK. Nu mai sunt daramaturi cum s-a scris pe forum ci, sunt 3 hoteluri in constructie, din piatra... si oricum, nu stai zile intregi pe balcon.

Masa de pranz este foarte bogata. La bufetul suedez ai 20 de salate, in diverse combinatii, legume, fructe, ciorba pasta, 3-4 feluri de prajituri traditionale, budinca si 5 feluri de mancare gatita care difera in fiecare zi (mai putin cartofii prajiti care sunt tot timpul). Din mancarea gatita, am avut, tocanita de pui, pui cu sos alb, carne de vita cu legume, ghiveci, ardei umplut cu carne de vita, vinete cu carne de vita, un fel de mici dar plati, foarte buni (este o mancare traditionala), varza calita cu pui, snitele de pui, crochete de cartofi cu pui, etc.

Este imposibil omeneste sa nu gasesti ceva care sa-ti placa, indiferent de gusturile fiecaruia. Cina de asemenea, este bogata si seamana in mare parte cu pranzul, doar ca sunt mai putine salate. In rest, de asemenea, exista mancare gatita, in special bazata pe combinatii de legume la cuptor *cartofi taranesti, morcovi cu cartofi si ceapa dar si gordon-bleu, crochete de cascaval, etc. Bauturi, la all-inclusive, in intervalul orar 08,00 - 22,00: apa plata, apa minerala, bere (mai slab alcoolizata ca la noi, dar rece si foarte buna), gin, apa tonica, vin alb, vin rosu, cola, fanta, sprite, doua dozatoare de cafea la parter si la etajul 5 (capucino, expreso, cafea cu lapte, ciocolata calda), un dozator de sucuri fara acid la parter.

Deci, din punctul nostru de vedere si bauturile sunt O. K. Dupa ora 22,00 singura bautura care nu se plateste este apa plata. Intruna din seri am avut spectacol organizat de conducerea hotelului: un dansator turc care dansa si canta la linguri de lemn, o dansatoare din buric - de exceptie si o trupa de dans formata din 4 baieti. A fost foarte frumos, mai ales ca au fost antrenati in dansurile respective si clientii hotelului. apa din piscine se schimba zilnic la ora 23,00. Intradevar se aude putin zgomot, dar dureaza maxim 25 min. si oricum la ora aceea, nu doarme nimeni.

Piscina cea mare din fata hotelului este inconjurata de palmieri si are si un foisor mai mare unde poti sa stai la o carte, table, rummy, la umbra. Pana aici nota 10.

Dezavantaje: cea mai apropiata plaja este la 10 minute de mers pe jos, dar este mica. Insa, in fiecare dimineata la ora 10,30 din fata hotelului pleaca maxi-taxi spre o plaja mai mare, iar costul biletului este 5 euro de adult. In acest pret, ai transport asigurat, sezlong, umbrela, bautura racoritoare, fructe. Noi nu am fost, am stat mai mult la piscina, iar cand ne-am dus la plaja, am fost cu masina, dat am fost la alte plaje, nu la cea pentru care se organiza transportul.

Am fost la 17 km de Kusadasi, la Parcul National (MILLI PARK) unde sunt 3 plaje cu cel mai fin nisip si cea mai clara mare din Turcia. Acolo puteti vizita muzeul cu pasari impaiate, puteti vedea diverse animale: porcii mistreti care se plimba pe plaje, veverite, mai sunt leoparzi, 54 de specii de reptile. La cealalta plaja la care am fost, am fost spre drumul catre EFES, este foarte mare, dar este pozitionata prost, in sensul ca este intrun golf unde bate foarte tare briza si nu poti sta sub umbrele. Trebuie sa te asezi sub palmieri care sunt destul de departe de maul apei. deci, am fost, am stat 1 ora langa apa si am plecat.

In schimb, daca aveti copii, neaparat trebuie sa-i duceti la AQUA LAND si in special la AQUA FANTASTIC. Sunt in apropiere una de alta, tot pe drumul spre EFES. Intrarea este 25 EURO sau dolari, dar mai puteti negocia pana in jur de 17 - 18. Sunt piscine, trambuline, piste de intrecere pe colaci in forma de 8, etc. deci, daca nu doriti neaparat sa faceti baiei zilnic in mare, pozitia hotelului nu reprezinta un dezavantaj.

Bazarul este spre SOKE, cum cobori in strada principala spre dreapta si mergi pe jos 20 de minute. Preturile sunt sub cele din Romania, iar fata de pretul cerut, se plateste dupa negociere 50 - 60 %. Treningurile de copii adidas, nike, puma, etc, sunt 20 de euro, cele de adulti 25 de euro. Gasesti tricouri Lacoste 3 buc. la 10 euro. Gentile se negociaza la maxim daca nu sunt de piele. De exemplu, am luat o geanta HERMES pe care cerea 45 de euro cu 15 euro. Slapi puma, adidas, nike, 7-10 euro, iar pentru copii 5 euro. in proportie de 80% materialul din haine este bumbac - spre deosebire de chinezismele de la noi.

Aveti grija daca vreti sa va duceti prin Istanbul! Pe langa faptul ca drumul este mai lung cu 300 de Km, veti constata ca ati pierdut vremea degeaba: bazarul are preturi mai mari ca cel din Kusadasi, nu gasesti loc de parcare iar strazile sunt foarte inguste, mizerie de nedescris (tot se aunca pe jos), aglomeratie maxima, (am facut 1 ora pe 3 km), contrast izbitor intre cladiri darapanete si mizere si cladiri impunatoare. Timp pierdut!

In concluzie, cazarea, mancarea si sejurul au fost super O. K.

Trimis de paulabucuresti* in 05.08.12 19:17:11
    Validat / Publicat: 05.08.12 20:25:13
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulabucuresti*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.08.12 20:24:52]

@paulabucuresti: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂGrand Kurdoglu: