ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2011

Către satisfăcător
Sub orice critică

Sejur Grand Kurdoglu 4* (sau 3*?) Kusadasi

Shaggy-Mr bombastic

Am calatorit catre aceasta destinatie un grup de 14 persoane (12 adulti si 2 copii), cu autoturimele proprii (5 masini), biletele pentru acest hotel au fost rezervate inca din martie 2011. Initial pretul sejurului (275 euro/2 persoane) in regim all inclusiv mi sa parut a fi o "adevarata" oferta ieftina.

Hotelul Grand Kurdoglu se afla la intrarea in statiunea KUSADASI, destul de elegant, intreg personalul extrem de amabil, la cazare, am primit si eu o camera cu vederea la "ruine", aceste ruine fiind de fapt un ansamblu de blocuri, in paragina, aflat la numai 3 metrii de ferestrele sau balcoanele hotelului, aceasta privelista intradevar te deprima, gandindu-te mai ales ca ai calatorit peste 1200 km, pentru o vacanta de relaxare, eu am schimbat aceasta camera repede cu o camera la etajul 4 cu vedere la piscina de vis-a-vis de hotel si catre mare, si asta prin amabilitatea receptionerei si atentie... NU AM PLATIT NIMIC IN PLUS si nici "mici atentii" asa cum suntem obisnuiti... "pe la noi", au la receptie, la loby bar si in restaurant mici cutii gen pusculita pe care scrie "TIP BOX" in care, daca doresti, poti pune bacsisul cu care noi romanii suntem destul de obisnuiti si nevoiti sa il oferim pentru a obtine cat de cat servicii de o mai buna calitate. Camerele care au aceasta "priveliste" catre ruine sunt urmatoarele: Mezanin- 105G. 106G, 107G. Etaj 1 101- 106, Etaj 2 201- 206 de la etajul 3 deja ai vedere spre mare si spre port... dar nu ai balcon,

La etajul 5 este o terasa care inconjoara mini piscina, de retinut ca sistemul de All inclusive nu functioneaza aici, tot ce comanzi la barul aflat pe terasa este EXTRA, deci platesti. piscina este foarte mica... cam 3m/2m si 110 cm adancime, alaturat este si o piscina pentru copii adancimea fiind de... 40cm, privelistea in schimb este superba, mai ales noaptea.

Sistemul All inclusive se deschidea la ora 8.00 si se inchidea la ora 22.00

- micul dejun se servea intre orele 08.00- 10.00 - bufet suedez

felurile de mancare foarte putine constand tot in diferite salate, iaurt, lapte, unt, miere, gemuri. - cutiute de 10g cascaval, salam de vita, sunca presata da vita si pui si oua fierte, si pe toata durata sejurului aproape identice in fiecare dimineata, pentru o omleta asteptai la rand cam 8-10 minute, cafea numai de la expresor si impropriu spus cafea pentru ca era numai ness, pentru turkish coffe... plateai 5 lire, tot la expresor luai ceai...

- pranzul intre orele 13-14 - bufet suedez maxim 3 feluri principale (mancare gatita) preponderent specialitati turcesti, din peste, carne de oaie, vita, pui cu mult sos cu gust dulce acrisor, si servite in portii mici de catre un bucatar, in fiecare zi o singura supa crema... in rest salate de toate felurile (tot specialitati turcesti), la baza, marea majoritate aveau iaurt si maioneza, aici puteai sevii in orice cantitate, desert - fomat din biscuiti cu nuca inmuiati intr-un sirop de miere, placintele cu branza si miere, baclava, pepene rosu, si doua sucuri... unul de portocale si unul de visine cred pentru ca era acrisor.

- snack intre orele 15.00-17.00 constant in sandwich din... ce nu se consuma dimineata adica cascaval- salam- sunca de vita si o felie -doua maxin de rosie incalzite la un sandvich- maker

- cina - consta tot din maxim 3 feluri de mancare gatita servite tot de un bucatar si tot in aceleasi portii mici, ca sa ma puteti intelege mai bine cand folosesc termenul "portii mici" ma refer la portii de o lingura din fiecare fel de mancare gatita si la o singura bucata mica de carne, aceleasi salate turcesti ca la masa de pranz din care putea-i servii cat doreai... daca iti si placeau - salatele europene... erau rosiile si castravetii :)). Desertul consta in pepene rosu, tort, aceeasi varietate de placintele cu branza, nuca, biscuiti cu nuca in sirop de miere

Si atentie: painea ti-o taiai singur, nu iti era servita taiata la nicio masa

Barul - intre orele 08.00-22.00 consta in urmatoare bauturi servite la all inclusive:

- Bere - draft... adica la dozator... servita in pahare de plastic de 250ml - 330ml... foarte slab alcolizata - cand am intrebat barmanul ce fel de marca de bere imi serveste... mi-a raspuns probabil in gluma "NO NAME"... sau chiar a spus adevarul :)

- Vin rosu si alb cu gust de... de fapt cand ceva iti este servit gratis... si otetul este dulce

- Gin

- Vodka

- Raki - bautura traditionala turceasca care se aseamana foarte mult cu uzzo grecesc

- Sucuri - pepsi (coca cola mai mult) mirinda, sprite... la dozator

- Ceai si cafea la expresor

- apa minerala la sticlute de 150ml si apa plata la sticle de 500 ml si la dozator

Pentru celelate bauturi alcoolice pe care le puteai servii la bar plateai (si nu erau deloc ieftine)

Urmatoarele servicii erau contra cost:

- Internet (inadmisibil pentru un hotel de 4*) era 5 lire pe ora si il puteai accesa doar din holul hotelului unde era amplasat un calculator

- Safety Deposit Boxes

- Telefonul - local sau international precum si orice fax primit sau trimis

- Serviciul Room Service

- Medic - (degeaba am facut asigurari medicale - valabile in Turcia... o prietena din grupul nostru avand nevoie de asistenta medicala i sa cerut pentru o injectie 250 de lire - asigurarea nefiind luata in seama, abia a gasit un medic dispus sa o trateze si care a acceptat asigurarea medicala + 50 de lire)

- Frizerie, baie turceasca - Hamam, sauna si masaj - preturi pornind de la 10 euro - 50 euro

- Cafea turceasca, Cappuccino si ciocolata calda, - 5 lire

- Fresh orange si inghetata de la 5 lire la 20 lire

In rest hotelul ca si confort este destul de frumos dar ofera foarte putine servicii iar lipsa unei plaje in apropiere nu va fi niciodata suplinita de piscina hotelului aflata peste drum de hotel sau deasupra hotelului, nu mergi 1200-1400 km sa faci baie in piscina.

Va ofer o informatie asupra paritatii euro- lira, dolar - lira

la case de schimb cat si la banci cursul este aproape acelasi

1- euro = 2,300 lire

1- dolar =1,540 lire

Deci avem de a face cu o lira "puternica" peste tot se plateste in lire cafenele, restaurante, farmacii, doar in bazar sau in unele magazine se poate platii in euro sau dolari si asta daca esti iute la calculul paritatii, altfel... platesti cat nu face, sfatul meu este sa platiti si sa folositi cardul atat la retragere de numerar - lire, cat si la plati comercianti care accepta VISA, MASTER CARD

Asa cum spunea Georgiana1981 in review-ul ei - conteaza foarte mult motivul pentru care mergi in Kusadasi

Si ii dau dreptate: - daca vii pentru shoping nu e nevoie sa bati atata drum, te poti oprii la Istambul, daca vrei sa vizitezi obiective turistice... nu iti iei pachet - all inclusive, iar daca vrei intradevar sa te bucuri de soarele Turciei si sa te relaxezi... alege un hotel care sa fie ori pe plaja ori... sa aiba o plaja in adevaratul sens al cuvantului si nu petice de nisip langa sosea. De ce spun asta? pentru ca: cea mai apropiata plaja adevarata se afla la 12 km de hotel, si ai de ales 3 plaje mai bune - Long Beach, Love Beach, Ladies Beach, accesul la aceste plaje se poate face cu microbuze oferite de catre Hotel contra cost 6 euro / pers- dus intors in care este inclus un sezlong si o umbrela, o bautura racoritoare si o farfurie cu cateva fructe, sau cu auto propriu sau inchiriat, microbuze din transportul local care te costa 1,50 lire de persoana si trebuie sa cunosti bine orasul ca sa stii unde sa te opresti, taxi - cost - Long Beach =15 lire, Love Beach si Ladies Beach=12 lire, odata ajunsi pe una dintre aceste plaje te costa 1 sezlong +umbrela 10 lire daca mai vrei sa bei si o bere... efess daca doresti de la 6 lire la 10 in functie de local, o cafea turceasca - 7 lire, specialitatile turcesti ca Lamb chops de la 25 lire portia sau cop sis de la 15 lire portia... tigari va recomand sa luati din Romania nu va intreaba nimeni de "sanatate" la vama ori daca doresti poti cumpara Marlboro din Turcia cu... 7-8 lire adica cu 3.75 - 4 euro pachetul

In final - nu as recomanda acest hotel unui prieten, Statiunea este superba, iar sfatul meu este sa gasiti un hotel cu plaja altfel costurile vor fi foarte mari pentru un roman... cu venituri medii, nici nu este de mirare ca in Turcia nu este criza

Trimis de Patrascu in 30.06.11 23:44:26
Validat / Publicat: 01.07.11 00:38:49

VIZUALIZĂRI: 6837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrascu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Grand Kurdoglu camera 408

[01.07.11 00:39:30]

Foarte bun review-ul.

[01.07.11 01:25:14]

Orville Richard Burrell alias Shaggy se pare ca si-a luat numele de scena de la parul sau... (shaggy= aspru, netesalat). Nascut pe data de 22 octombrie 1968 in Kingstone Jamaica, a dat lovitura cu acest hit... cam singurul de altfel ... am ales aceasta melodie pentru cuvantul bombastic... este impresia care mi-a lasat-o acest hotel. Am stat aici pe cand era doar Kurdoglu fara Grand si avea 3 stele cam supralicitate...

In poza 12, cladirile din jurul piscinei formau asa zisele Apartments Kurdoglu, aveti idee cat mai costa unul dintre acestea?

Cris
[01.07.11 06:34:26]

@Patrascu, ai scris un review foarte bun si sper din tot sufletul sa nu te opresti aici si sa citesc in curand si cateva review-uri despre Corfu, pentru ca am vazut ca ai fost si acolo.

[01.07.11 09:29:37]

@Admin, @webmaster13

Va multumesc pentru apreciere, caut intoteauna sa fiu cat mai obiectiv evidentiind atat pozitivul cat si negativul locatiei in care am fost si am foarte multe impresii de spus despre locurile in care am fost - mai ales in turismul extern. Nu stiu cum sa postez si la ce rubrica un material comparativ despre Turcia - Grecia - Emiratele Arabe si Romania ca destinatii de vacanta.

@webmaster13 - melodia lui Shaggy a fost bine aleasa in acel ansamblu de blocuri de care spuneai sunt apartamente inchiriate dar nu de catre turisti aceasta informatie am primit-o chiar de la proprietarul hotelului... caruia chiar i se potriveste numele de... Grand Kurdoglu

Cu stima Patrascu

[01.07.11 09:33:36]

@pacurarcris

astazi voi scrie despre Corfu, am foarte multe impresii despre aceasta insula, una dintre cele mai frumoase insule grecesti, trei ani cu sejururi duble mi-au trebuit ca sa pot vedea si cunoaste in amanunt aceasta destinatie

[01.07.11 14:16:40]

@Patrascu

Ar fi foarte interesant inclusiv ptr mine personal acel material. Il poti incarca la rubrica "Filozofari turistice", aici: click aici

adryana
[02.07.11 21:01:22]

@Patrascu, iti apreciez in primul rand sinceritatea si iti spun si eu ca este un f. bun review si pot sa it spun ca mi-ai luat-o inainte cu acest aspect: LIPSA PLAJEI IN KUSADASI, decat asa unde spuneai tu, la 12 km, deci departe, unde ajungi eventual cu maxi-taxi (dolmus cum zic ei).

Curand voi scrie si eu mai multe despre Kusadasi, despre hotelurile care intr-adevar AU plaja si despre hoteluri care NU AU plaja, si multe, multe, in curand...

[03.07.11 17:52:18]

@adryana

multumesc pentru apreciere, ai si un vot de la mine pentru cazarea intermediara de la CANAKKALE, eu m-am cazat la Hotel Helen in imediata apropiere a Hotelului Anzac... unde nu m-am inteles... la "negociere" cu turcii asupra pretului de cazare asa ca am optat pentru Hotel Helen, voi posta si eu review pentru acest hotel,

cat priveste Kusadasi, ar fi buna informatia despre hotelurile cu plaje... dar am un material de postat despre transportul intern de calatori... despre calitatea serviciilor oferite despre confortul oferit... cat mi-as dori sa existe asa ceva si la noi in tara... am strabatut 600 km cu o cursa auto de la Kusadasi la Istambul,

Ernst Gigea
[16.07.11 00:01:59]

In septembrie vom pleca in Kusadasi, la Hotel Kurdoglu. Suntem 2 adulti, fara copii.

As dori sa stiu daca in regimul all inclusive intra si folosirea piscinei de langa hotel (piscina mai mare). Am citit mai jos, in articolele din anii precedenti ca acest lucru era valabil. Acum mai este? Si inca ceva ce am citit in articolele anterioare, iar dvs nu ati mentionat, legat de spectacolele oferite de personalul hotelului. Au loc astfel de evenimente in unele seri?

Si inca ceva ce nu am inteles. Barul de la piscina mica nu face parte tot din acelasi hotel? De ce acolo bauturile sunt contra cost?

Astept un raspuns!

Va multumesc anticipat!