ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2012
ÎNSCRIS: 08.07.12
JUL-2012

Salina Turda

Ziua buna!

La recomandarea unui prieten am ajuns in Turda special pentru a vizita salina din aceasta localitate. Imi formasem o impresie despre salina din fotografiile de pe internet si din descrierea prietenului care ne-a recomandat-o. Dar... ceea ce am vazut la fata locului mi-a depasit asteptarile.

Am intat in mina prin vechea intrare, mai putin cunoscuta de cei veniti sa viziteze. Erau putini cei care se incumetau sa parcurga tunelul de acces. Senzatia este uimitoare, te astepti parca sa vezi aparand in fata minerii impingand la vagoneti plini cu sare (din loc in loc chiar se vad urmele vechilor sine pe care se scotea sarea din salina). In camera ecourilor dispunerea straturilor de sare merita admirata, iar pentru cei care nu au rau de inaltime, privelistea de pe podul de lemn care inconjoara in partea superioara salina este spectaculoasa.

Noi am ajuns la Turda intr-o zi de luni si va recomand sa mergeti in timpul saptamanii, deoarece la sfarsit de saptamana este foarte aglomerat, se formeaza cozi atat la lift, cat si pe scari.

Cu acelasi bilet se poate intra si iesi din salina de cate ori se doreste in cursul unei zile. Noi am intrat prin vechea galerie, am iesit sa vedem intrarea principala si ne-am intors pe unde am intrat.

Este un loc care merita vizitat si unde sper sa mai ajung si intr-o alta vacanta.

Trimis de Madalina M in 02.08.12 15:52:25
Validat / Publicat: 02.08.12 16:51:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ]. A mai fost în/la: Transfagarasan, Transalpina, Clisura Dunarii, Moldova, Defileul Jiului, Cheile Turzii, Cheile Cernei, Cheile Aiudului

VIZUALIZĂRI: 3270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Madalina M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tunelul de acces de la intrarea 2

[02.08.12 16:14:34]

@Madalina M: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

corneliu calota
[24.08.13 15:38:39]

Suntem un grup de varsta a III-a si dorim sa vizitam Salina Turda pe 9.09.2013. As dori sa stiu daca:

- intrarea principala este accesibila si pt. persoane cu probleme la mers, sau numai intrarea veche permite acest lucru (am inteles ca prin intrarea principala trebuie coborate... "n" trepte,

- folosind intrarea veche, nu ai acces decat la o parte din frumusetile pesterii.

Va multumesc frumos, C. C. Ploiesti

Madalina MAUTOR REVIEW
[26.08.13 16:01:52]

@corneliu calota:

Adevarat, accesul prin intrarea principala se face coborand niste trepte (20-30 la numar, aproximativ).

Se poate intra fara probleme prin vechiul tunel de acces, distanta este destul de lunga pana in centrul salinei, dar se poate merge fara mari dificultati, sunt denivelari de sare pe jos, dar nu mari si cu atentie se poate merge usor. In partea cea mai joasa a salinei se poate cobori cu liftul panoramic. Se pot vizita astfel toate punctele de atractie din interiorul salinei, cu exceptia lacului subteran. Din cate imi aduc aminte, singura cale acces catre lac sunt o serie de scari din lemn inguste. Dar se poate admira lacul de sus, din sala Rudolf.

Sper sa va placa Salina si sa aveti un concediu placut!

corneliu calota
[26.08.13 22:16:53]

@Madalina M:

Va multumesc foarte mult pentru amabilitate. Mai am nelamuriri, dar sper sa capat ceva informatii si de la gazda pensiunii de langa Turda unde ne-am rezervat locurile de cazare. M-ar mai interesa durata accesului pe ambele intrari. Grupul s-ar putea imparti dupa poarta de acces si se fixeze o ora de reintalnire?

Oricum, informatiile Dv. imi sunt utile si inca odata va multumesc. C.

Madalina MAUTOR REVIEW
[03.09.13 22:17:16]

@corneliu calota:

Imi cer scuze pentru intarzierea cu care va raspund...

Timpul petrecut in salina depinde de la persoana la persoana: daca doar se doreste parcurgerea salinei si "admirarea din mers" a ceea ce se gaseste acolo, cred ca se poate ajunge la aproape o ora, dar cu siguranta toata lumea va dori sa priveasca mai atent, sa respire aer salin, sa admire sau pur si simplu sa stea. Cred ca cel mai bine veti hotari la fata locului in functie de ceea ce doreste majoritatea dintre dvs.

Noi am stat intre 2-3 ore. Indiferent de cat va veti hotari sa stati in salina, sa va luati un pantalon lung si o bluza de treining...

Iar cei care nu doresc sa stea prea mult in salina, pot merge la intrarea principala (cea cu trepte) si pot vizita tarabele cu suveniruri de la suprafata si apoi pot reintra (cu acelasi bilet).

Sper sa va placa la Salina Turda, pe mine cu siguranta m-a incantat.

O seara buna!

corneliu calota, Madalina M