ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2012
ÎNSCRIS: 30.07.12
SEP-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 7 luni

Un week-end de vis

Anul trecut in luna septembrie am plecat in excursie cu familia pe Transalpina. Nu auzisem pana de curand de aceasta sosea iar cand am vazut pozele de pe internet am zis ca trebuie neaparat s-o vedem. Fusesem de cateva ori pe Transfagarasan dar pe Transalpina ni s-a parut mult mai frumos.

Am plecat sambata dimineata pe la ora 6 din Brasov cu traseul stabilit: Brasov - Sibiu - valea Oltului - Ramnicu Valcea - Novaci - Transalpina - Lacul Vidra - valea Oltului - Brasov. Ne-am luat de acasa cate ceva de mancare si ceva de baut si am plecat la drum. Am mancat de pranz la Horezu... sus in deal, meniul zilei cu doar 10 lei. Mancare foarte buna si suficienta... sa nu mai spun ca a fost si ieftina. Pe drum am vizitat si pestera Polovragi si pestera Muirii, din Baia de Fier. Ambele pesteri ne-au placut foarte mult. In pestera Muierii sunt portiuni in care se merge mersul piticului si ne-a fost un pic dificil deoarece eram cu fetita de numai 7 luni. Norocul meu ca nu sunt prea inalta si am dus-o eu in brate.

Noaptea am dormit la Novaci, la pensiunea Ileana, unde am platit 80 de lei pe o camera cu trei locuri. Doamna Ileana este o gazda deosebita si ne-am simtit foarte bine la ea. In curte are un superb foisor in care am stat pana dupa miezul noptii. Data viitoare ne vom lua cazare din timp deoarece am avut mare noroc sa gasim ultima camera libera, iar la Ranca era totul plin. E bina sa rezervati cazare din timp ca sa nu aveti surprize neplacute. Erau multe persoane care la ora 23 - 24 inca mai cautau cazare.

Dimineata am plecat pe Transalpina. Drumul este foarte bun dar abrupt si se circula incet. Nici nu ai vrea sa mergi tare deoarece peisajele sunt superbe... greu de descris in cuvinte.

Duminica seara am ajuns la Brasov.

Cu siguranta vom reveni cat de curand aici deoarece a fost superb.

De data asta vom merge mai multe zile ca sa avem timp sa vizitam toate vaile din zona.

Trimis de Denisa13 in 31.07.12 12:58:02
Validat / Publicat: 31.07.12 14:31:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA. A mai fost în/la: litoral, Timisoara, Sibiu, Cluj, Galati, etc

VIZUALIZĂRI: 5593 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Transalpina

[31.07.12 13:06:07]

@stefan_cristina, bine ai venit pe site-ul nostru! Dar, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

Nota acordata aici pentru cazare va fi stearsa, fiind vorba despre o rubrica de calatorie.

[31.07.12 13:48:08]

Daca ai timp si vrei sa ne spui mai pe larg cate ceva despre pensiune (eventual sa ne arati si niste poze), poti s-o faci la rubrica pe care am definit-o aici. Multumim!

• Alte impresii din această RUBRICĂTransalpina - cel mai înalt drum din România: