ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2012
ÎNSCRIS: 16.08.10
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 13 ani

Ca acasa la parinti

Dupa week-end-ul la Moieciu (vezi impresii), am purces catre Sibiu, mai exact sat Sibiel unde aveam rezervare la Pensiunea Casa Elena. Rezervarea am facut-o tot cu o luna inainte (la fel ca pe cea de la Moieciu), fara sa achit insa nici un avans, gazda a mers pe incredere. Trebuie sa va marturisesc ca din momentul in care am discutat telefonic am simtit ca vom avea parte de o vacanta nemaipomenita. Modul in care gazda a „conversat” cu mine m-a convins pe de-a dreptul!

Drumul catre Sibiu l-am facut ocolind Brasovul, pe DN 73A, Zarnesti, Poiana Marului, Sinca Noua, Sercaia (carosabil bun, iar despre peisaj nici nu mai vorbesc, este o minune), apoi E68-E81 Mandra, Fagaras, Arpasu de Jos, Avrig, Vestem, Sibiu, pana la Cristian, continuand cu DJ 106E Orlat, Sibiel.

Pensiunea este chiar pe drumul principal, la intrarea in Sibiel pe partea stanga, este bine semnalizata, are parcare in curte. O curte plina de flori, statuete si o multime de alte decoratiuni menite sa-ti incante privirea.

De cum am parcat masina in curte ne-a intampinat cu un zambet larg gazda noastra cu o bucurie in privire de parca ne astepta dupa multa vreme de absenta, desi ne vedeam pentru prima data si cu o voce calda ne spune: Ati ajuns, dragilor! Hai, ca v-am pregatit o supa de gaina de casa cu galuste...

Ne-a invitat in interiorul casei, o casa construita din lemn, cu o intrare „speciala” daca pot spune astfel, prima camera fiind de fapt un muzeu personal, in care au fost adunate si expuse diverse obiecte traditionale vechi, costume populare de aproape o suta de ani, si o impresionanta expozitie de goblenuri lucrate de-a lungul timpului de gazda noastra impreuna cu mama ei. Apoi se intra in „sala de mese” unde deja ai impresia ca ai patruns intr-o alta lume, o lume a unui castel in care astepti sa vezi un alai imparatesc sosind sa serveasca masa. Peste tot sfesnice cu lumanari, mobiler vechi, tapet din matase, fete de masa aurii si argintii, o lume de poveste.

Urcam la etaj, pe o scara ingusta din lemn, unde ajungem intr-un hol pe dreapta si stanga caruia se afla usile dormitoarelor. Nu sunt multe, sunt 5 toate. Ni se descuie usa apartamentului nr. 3 pe care-l rezervasem si amutim: acelasi decor de teatru, fantasmagoric, cu niste nuante relaxante de vernil si portocaliu, cu un baldachin din voal vernil, cu un balcon cu dimensiuni generoase, mobilat cu o masa de 6 persoane cu scaune din fier forjat antichizat si o canapea din catifea incarcata de perne multicolore, numai bune pentru a-ti face minunata siesta dupa amiaza.

Ne invita sa „vizionam” si apartamentul nr. 5 rezervat pentru familia cu care ne-am petrecut vacanta, ne descuie si usa aceea, intram... acolo altceva... alt decor, alte culori, mai vii, cu rosu si negru, cu scara interioara ce duce la mansarda unde se afla un dormitor amenajat pentru copii (apartamentul chiar se preteaza pentru o familie cu copii mici, sus este un spatiu de joaca plin... arhiplin de papusi si jucarii). Balconul mai mic decat cel al apartamentului nostru, dar dotat cu masuta si scaune, cu vedere la sosea, minunat pentru a-ti savura cafeaua de dimineata!

Frumos! Impresionant! Ceva inedit!

Au sosit si prietenii nostri si am iesit afara sa savuram minunata supa de gaina, apoi am continuat cu o ciulama de pui cu mamaliguta...

Toata vacanta stimata nostra gazda, ne-a rasfatat cu fel de fel de preparate culinare romanesti, cu pui fripti pe pat de sare, cu salata de ardei copti, cu mamaliguta cu branza si smantana, cu clatite cu dulceata de afine si multe multe altele... nici nu le mai stiu randul... cu zacusca proaspata, etc. Nu avea nici o importanta ca soseam din plimbarile noastre prin Marginimea Sibiului la 6 sau 7 seara, era tot timpul dispusa sa ne serveasca cu dragoste fel de fel de minuni... Ba chiar si copiilor carora li se mai facea foame pe la 10 seara, le pregatea rapid ceva cald si bun.

Pensiunea plina de turisti, oameni de prin toate colturile tarii si Europei, dar care s-au comportat ca o familie. Ne intalneam in curte la masa, la un pahar de vorba, interactionam cu placere unii cu altii, probabil inspirati si de atitudinea super ospitaliera a gazdelor.

Chiar ne-am relaxat in aceasta vacanta, ne-am incarcat bateriile cum se spune, ne-am facut prieteni noi, am fost ca niste copii alintati de parinti de catre gazdele noastre, doi oameni tineri, indragostiti de frumos, de traditii, de oameni si de ei insisi, care stiu sa ofere dragoste tuturor acelora ce le calca pragul gospodariei.

Intamplator am citit mai devreme impresiile postate de catre roxana lupsa si radu bogdan de la pensiunea printul vlad. Cata diferenta! Culmea e ca nu era situata prea departe de pensiunea Elena, seara, cand stateam in balcon auzeam rasetele celor de la Printul Vlad amplasat mai in deal! „Omul sfinteste locul! ” este un proverb tare adevarat...

Aer curat, liniste, odihna si rasfat! Asa se traduce in cateva cuvinte vacanta noastra!

Multumiri gazdelor pentru surpriza pe care ne-au pregatit-o (in parteneriat cu prietenii nostri) mie si sotului care am aniversat intr-una din zile 22 ani de la casatorie!

Promit sa adaug poze in curand!

Trimis de Nadina in 30.07.12 16:03:55
Validat / Publicat: 30.07.12 17:05:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 3191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.08.12 19:32:01]

Doamne de cand caut aceasta pensiunea si am uitat cum se numeste, am vazut-o prima oara la OTV, reclama, si mi-a placut la nebunie, rustic si de familie, chiar ca, ca acasa. Pe 01 septembrie plec la Sibiu si am mai multe in agenda. Am sa poposesc aici chiar si pentru o limonada sau o masa calda daca nu voi gasi cazare. Nu pot face rezervare de acum pentru ca nu stiu cat vom sta si cand ajungem exact. Multumesc de review

[15.08.12 19:41:13]

dar n-ai mai adaugat poze, pacat

NadinaAUTOR REVIEW
    [16.08.12 08:31:28]

@susu: Iti multumesc pentru aprecieri. E intr-adevar minunata aceasta locatie si mai ales gazdele. Ti-as recomanda totusi sa suni in prealabil chiar daca nu stii exact perioada de cazare. Nu cred c-ar fi o mare problema daca presupunem ca faci rezervare pentru 3 nopti si stai doar doua!

Cat despre poze, spre rusinea mea, n-am descarcat nici acum aparatul foto... dar cred ca se va intampla cat de curand avand in vedere ca la sfarsitul lunii plec in vacanta si trebuie sa am aparatul "blank" pentru urmatoarele fotografii.

Tavi68
    [16.08.13 11:39:38]

@Nadina: buna Nadina,

superb si coincidenta in acelasi timp si noi mergem 4 zile in Bran si dupa am rezervat exact camera verde ptr o noapte doar. vrem sa ne intoarcem in Bucuresti pe transalpina.

dorinakiss
    [09.09.15 20:44:12]

Buna seara.

Daca puteti sa adaugati poze, ar fi bine, deoarece un review recent de la Laura Corina nu este deloc pozitiv.

[11.09.15 17:04:47]

Pentru cei interesati am pus un comentariu la celalalt review, voiaj ratat si am pus si poze, nu recomand aceasta pensiune

[16.12.15 08:37:31]

@susu -

D-na SUSU -numele meu este Sorin sunt sotul d-nei Elena, si vreu sa va intreb urmatoarele :

- pozele care le-ati postat stiti din ce an sunt daca nu ma insel din 2012.

- stiti cum arata locatia acum?

- daca nu stiti va rog sa vizionati pagina noastra si pe urma sa mai faceti comentarii.

Cu stima o zi buna

[16.12.15 11:19:22]

pai eu fac comentarii la ce am vazut acolo, la momentul respectiv, mi se pare normal

[16.12.15 11:59:48]

@susu -

De acord ca puteti face comentarii, dar acele comentare le faceti acum cu poze facute in anul 2012, postate in luna septembrie pe impresiile unei doamne care era in asa zis voiaj de nunta, si care are o problema...

Deci concluzia mea ar fi sa vizionati pagina noastra sa vedeti cum arata pensiunea, dupa care sunt de acord sa facem comentarii inclusv la clasificare, si poate dece nu puteti sa veniti la noi, va asteptam.

Cu respest astept opiniile dumneavoastra

b.viorel*
    [16.12.15 14:10:37]

@elena_lm2000 - Asa Casa Elena! Rupeti-le capul tuturor celor care nu va apreciaza!!! Cum sa-si permita asa ceva? ))

Ma amuz cum invitati la vizionari de pagini web si chiar la a veni pana acolo de parca va datoreaza ceva!!! ))

Laura Corina*
    [17.12.15 11:56:40]

@susu - Stai linistita ca si-n 2015 pensiunea arata ca-n pozele tale, in sensul ca afara doar gardul a devenit mai inalt, in rest e la fel. "Celebrele" terase cu care se lauda sunt la fel, adica una din ele e cea-n care se vede masa afara si multul spatiu verde e ceea ce se vede-n spatele tau unde-i statuia aia si parceluta unde cocosul ala kitsch-os. Camerele sunt la fel, cel putin cea in care am stat noi, holul e stramt, iar restaurantul din interior e tot la fel de incarcat. Asa ca nu te scuza in ce priveste comment-ul. Zi doar merci ca nu te-au sugerat sa-ti pui dioptrii ori sa sugereze ca esti dusa cu sorcova si nitel prostanaca, asa cum au gasit de cuviinta sa se exprime fata de nemultumirile noastre.

[17.12.15 12:44:41]

@Laura Corina Susu -

D-na SUSU intrati va rog va rog pe aceasta pagin am fost acolo la foto oficial dreapata sus si pe urma astept comentarii...

b.viorel*
    [17.12.15 15:43:39]

@susu - Noi am stat in camera verde care avea baldachin si, la fel, pot spune ca pensiunea, pe exterior ca si pe interior nu se deosebeste de ce ati post datand din 2012. Am vazut pe site-ul lor ca si-au facut niste modificari anul asta, dar in luna mai cand am fost noi nu erau facute. Din ce se observa acum, camerele si restaurantul nu mai sunt inzorzonate asa si au disparu baldachinele. Probabil li s-au mai imputat chestiile astea. Oricum sunt f incisivi ca sa nu spunem tupeisti ceea ce se vede cu ochiul liber si din postari.

b.viorel*, elena_lm2000, Laura Corina*, Nadina, susu, Tavi68
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Elena [Sibiel]: