ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2015
    ÎNSCRIS: 09.09.15
    AUG-2015

Către satisfăcător

Voiaj ratat

Ne-am dorit un sejur de vis tinand cont ca era primul nostru voiaj de dupa nunta, insa a fost un soi de cosmar. In primul rand, am avut probleme cu proprietare care, desi am solicitat o camera, dansa a insistat sa ne dea o alta camera cu jacuzzi (era mai scumpa cu 30 lei fata de cea solicitata). Cand am ajuns acolo, am constatat ca nu ne poate caza nici in camera ceruta de noi, nici in cea oferita de dansa, ci in alta (cea roz pe care n-o recomand pt ca are pat gen baldachin, insa e incastrat in perete si pe langa problemele de claustrofobie pe care le ridica, peste noapte simti ca nu ai aer pt ca nu se ventileaza corect interiorul desi usa de la balcon era deschisa) ce costa 110 lei/noapte dandu-ne asigurari ca, din cele 6 nopti in care intentionam sa stam acolo, ultimele 3 vor fi-n camera cu jacuzzi.

Inca din prima zi am observat ca gazda e cam prefacuta-n sensul ca poza in draguta si amabila atata vreme cat credea ca este vazuta, insa cand nu, avea o fata... Am zis ca fiecare are zile mai bune si mai proaste si am trecut peste. Dupa pranzul si cina luate la pensiune am observat ca incepem sa ne simtim rau in sensul de a ne umfla si a avea senzatie de voma/diaree. Dna ne-a asigurat ca "toate produsele sunt bio", ceea ce am constatat noi a fost ca tot ce insemna carne era din supermarket, in bucatarie se foloseste in cantitati f mari sarea si condimente gen Maggi, Delikat, Knorr, iar ceea ce numea gazda "supa de pasare de curte cu taitei" era de fapt o zeama de un galben identic cu supele facute cu cuburi Maggi, bucatelele de carne aratau clar ca era din comert, iar taiteii erau spaghete.

In aceeasi perioada mai era si un cuplu cu 3 copii care si ei au prezentat senzatie de rau, inclusiv frisoane! Gazdei nu i-a pasat in vreun fel ca ne-am simtit rau si ca eram pe punctul de a apela serviciul de ambulanta.

Un alt aspect mai mult decat negativ, a fost acela ca pensiunea are gratar afara, iar gazda da mancare la pisica suind-o pe gratarul metalic pe care face mancarea. Cica asa o pazeste de catelul, un bichon alb jucaus. De asemenea, considera ca nu-i nici o problema daca intra oricine in bucatarie.

O alta dezamagire a fost si faptul ca pensiunea e mai mica decat pare in pozele de pe net, curtea e aproape inexistenta, nu are nici un teren pe care sa poti juca ceva, iar leaganul e-n parcare.

Singura bila alba e ca prosoapele se schimbau zilnic daca oaspetii erau iesiti la plimbare, daca nu, nu se ducea nici gunoiul si ramai cu aceleasi prosoape.

Aceste motive, dar si faptul ca gazda facea diferente fatise intre oaspeti (unora le servea pastrav la gratar, iar altora branza cu mamaliga, desi nimeni nu ceruse ceva-n mod expres, toata lumea mancand ce gateste gazda neputand sa comanzi ceva, altfel dna considera ca "fitele se trateaza la restaurant! ") ne-au facut sa ne scurtam sederea, constatand ca, desi-n 4 zile am servit doar de 2 ori micul dejun, de 3 ori pranzul si tot de atatea ori cina, mancarea la ei ne-a costat mai mult decat cazarea.

PS: nu comiteti imprudenta sa comandati limonada! Gazda taxeaza cu 5 lei lamaia pe care o primiti intreaga ca sa vi-o stoarceti cum veti putea, cu 6 lei 0.5 l apa minerala si cu 10 lei borcanelul inceput de miere de albine din care eu am pus 3 lingurite nestiind ca la final de sejur voi plati un borcanel de 250 gr intreg!

Trimis de Laura Corina* in 09.09.15 15:47:46
    Validat / Publicat: 09.09.15 19:26:58
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI. A mai fost în/la: Zarnesti, Pensiunea Kyfana

VIZUALIZĂRI: 1925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Laura Corina*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.09.15 19:26:31]

@Laura Corina - Casă de Piatră și bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=12138

susu
    [11.09.15 17:03:51]

Astazi am pus si eu cateva fotografii de acolo. Eu am vazut o reclama la tv cu multi ani in urma, n-am gasit multe impresii pe net asa ca n-am facut rezervare am mers direct. Era in drumul nostru (am facut un tur destul de mare si era vorba de o cazare de o zi doua). Prefer sa merg la fata locului decat sa iau teapa, sunt atatea pensiuni si hoteluri ca e imposibil sa nu gasesti. Pe booking au multe poze si note de 9 si... Cred ca ma batea sotul daca stateam acolo, nu i-a placut din start. Cica ar avea 4 margarete, mi se pare cam mult. Pacat ca a fost vorba de o luna de miere, foarte trist, poate ar fi fost bine sa nu stati din prima, cu riscul de a pierde avansul probabil. Daca ati fi plecat in alta parte poate nu ramaneati cu un gust amar. Cineva povestea pe un alt site despre atitudinea doamnei vis a vis de comportamentul copiilor, sa nu atinga obiectele vechi din restaurant. Acolo este mai degraba un muzeu. Pe internet arata bine dar in realitate... Exact cum ati spus de gradina, o mana de verdeata iar pe net zici ca-i cine stie ce rai. Preturile mi se par foarte mari pentru pensiunea asta, cu banii astia poti merge in alta parte lejer. Noi n-am putut manca nimic acolo, nu aveau nimic, trebuia pregatit dinainte.

nutidan09
    [21.11.15 15:37:05]

@Laura Corina - Aceeasi greseala am facut-o eu acum trei ani... A vrut sa ne cazeze in spate (in OSB acela), laptele era cumparat cu sticla din sat..., apa nu curgea, avea praf pe teava chiuvetei, ... sa faci Revelionul... !!! Am plecat urgent. De aceea nu ia avans, ca isi pune oamenii in cap si nu vrea sa aiba probleme.

[11.12.15 21:21:12]

@Laura Corina -

Am ramas surprinsi despre ce ati scris despre noi si ne simtim obligati sa va dam un raspuns :

- ati facut rezervare initial pentru o perioada, dupa care ati modificat perioada, intre timp camera cu jacuzii a fost rezervata ati fost informata, v-am oferit alta camera, ati acceptat.

- in ziua in care nu ati fost iesiti deloc din camera, sau sa plecati din pensiune imi cer suze ca nu am intrat peste dumneavostra, desi am batut la usa sa va iau gunoiul :

- va informez ca curtea noastra are o suprafata de 637 metri cu spatiu verde si doua terase si o parcare de 250 metri, datorita altor motive nu ati realizat delimitarea parcarii de restul spatiilor, apreciind pozitia balansoarului total gresita, dar spatiul verde din gradina de 3000 metri nu l-ati vazut...

- referitor la mancare - supa in aredeal este de casa limpede si de culoare galbena din grasimea gainii si nu din cuburi de knor, iar taiteii sunt facuti de casa la cutit manual daca nu stiati cumva;

- ati servit masa la cerere nu v-am obligat cunoscand preturile, iar familia cu cei trei copii au venit cu peste cumparat pe care si l-au preparat singuri, lucru pe care vi-l puteati face si dumneavoastra daca doreati;

- referitor la pozele de pe net ar fi bine sa va faceti un control pentru modificarea dioptriilor;

- referitor la copii care erau cazati vreau sa va spun ca parintii au venit cu ei gripati si urmau un tratament;

Era bine si normal la plecare sa ne spuneti ce nu v-a convenit, sau sa fi renuntat la rezervare din primul moment, sau a doua zi.

Sa stiti ca am luat legatura cu celelalte familii care au fost cazate in perioada in care au locuit la noi, au ramas uimiti cad le-am spus sa citesca mesajul, ulterior ne-au sunat si cuvantul a fost RUSINE.

Va doresc sarbatori fericite bucurii implinite iar Dumnezeu sa va aiba in paza si GRIJA...

CASA ELENA

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][3 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [16.12.15 14:00:41]

@elena_lm2000 - Cred ca ati confundat chestiunile. In primul rand nu am facut rezervare pe care s-o amanam, ci am vazut site-ul dvs si am dorit sa stam intr-o camera mai putin incarcata si fara baldachin incastrat in perete. Ni s-a explicat ca acea camera e mai mica-n realitate decat arata-n poze, motiv pt care ne-ati dat alta, promitandu-ni-se o a treia pt cateva seri. Sincer, nu doream jacuzzi, insa am vorbit despre asta-n comentariul initial pt ca nimeni nu v-a pus sa promiteti.

Vorbeati despre faptul ca n-am fost corecta cand am vorbit despre curte: eih bine, nu-i adevarat ca balansoarul e langa ultimul loc de parcare? Cat despre terase, stiti termenul asta se refera la spatii special amenajate si care au o anumita dimensiune nu un loc in care-s 3 mese de 4 persoane la care se pot inghesui, la nevoie, cate 6! Cea de-a doua terasa, sincer nu-mi dau seama la care va referiti! O fi acea bancuta pusa-n usa pensiunii, sub acea copertina pt ca acolo nu-i terasa atat vreme cat spatiul nu permite nimic decat o singura bancuta.

La fel nu identific cei 3000 m de teren/verdeata. E cel din spate unde creste iarba dupa cum o da Dumnezeu si pe care va insirati rufele sau ala din fata care-i delimitat de gard inalt? Faptul ca aveti o parcare c-un balansoar, un trotuar pe care pot trece 2 persoane si care duce la spatiul de servirea a mesei de afara, adica spatiul de sub bolta, nu inseamna terase.

Vorbiti despre acei faimosi taitei de Ardeal, sa stiti ca mai fac si altii taitei in casa, insa ai dvs semanau teribil cu spaghetele si nu cu taitei facuti dintr-o foaie gen cea de placinta rulata si apoi taiata, erau prea tubulari, adica rotunjiti pe toata lungimea lor.

De dioptrii nu am nevoie, insa se vede cam cum ii priviti pe oameni, doar din aceasta replica a dvs. Cum am mai spus, chiar dvs ati concluzionat ca unele camere sunt mai mici decat par in poze, asa ca...

Ceea ce ma amuza e faptul ca nu pomeniti nimic despre pisica ce-si serveste masa pe gratarul la care se prepara bunatatile atat de gustoase ori despre cainele care circula nestanjenit printre mese si meseni cat se serveste masa. La fel, in spatiile unde se prepara mancarea nu au voie sa circule-n libera stabulatie nici chiar turistii pentru ca dvs nu aveti de unde sti ce afectiuni ori boli transmisibile au. Inteleg ca pisica si cainele, precum si intratul prin bucatarie sunt un must have din punct de vedere sanitar-veterinar sau ce?

In rest, nu stiu despre ce familie cu copii vorbiti dvs, motiv pentru care consider ca ne confundati cu alt cuplu. Apropos, noi nu am spus de unde suntem si nici buletinul nu ni l-ati cerut asa cum nici noi n-am vazut vreun bon fiscal. Ati concluzionat dvs ca suntem bucuresteni pentru ca vorbeam despre faptul ca am stat in capitala si ca veneam dinspre Bucuresti.

Oricum, consider ca oricine va citeste rabufnirea de mai sus si cum povestiti despre cum v-ati apucat de sunat pe X si Y isi face o parere despre ce si cum sunteti. Se vede faptul ca incercati sa intimidati orice parere alta decat a dvs.

b.viorel*
    [16.12.15 14:12:23]

@elena_lm2000 - Vedeti ca v-au scapa alti vreo 2 contestatari! )) Unii cica si-au permis sa faca cale intoarsa de la pensiune si au avut tupeul sa nu se cazeze!!! Eu zic sa-i identificati si pe aia si sa le aplicati o corectie ca asa da bine la cadrele militare! ))

[16.12.15 20:41:08]

@Laura Corina pacat ca cineva acolo sus vede si nu poate sa vorbeasca...

[17.12.15 08:29:35]

@elena_lm2000 - Da, intr-adevar: mare pacat! Pacat pentru ca nu prezentati vreun meniu in sensul ca turistul sa vada pretul mancarii (lucru firesc oriunde poti servi ceva de mancare: sa stii/sa fii informat cat costa) ! Pacat ca nu poti vedea fiscalizarea sederii! Pacat ca trebuie sa mananci cu cainele cersindu-ti pe picioare! Pacat ca gratarul e mai gustos de la labutele pisicii! Si, apropo de gratar, pacat ca pulpele alea ori ceafa facute acolo sunt din marea gospodarie kauflandista!

Aveti dreptate: PACAT ca Cel de sus nu poate vorbi despre toate astea!

[17.12.15 10:04:41]

@Laura Corina - Desi initial nu am vrut sa mai intru in polemica cu dumnevoastra ma simt nevoit sa va raspund :

- daca erati atenta si nu aveati probleme cu dioptriile va utati ca pe masa aveati cartea meniu cea de culoare neagra... dar erati atenta probabil la catelul meu :

- daca va uitati bine in portul notei de plata aveati si bonul de casa dar iarasi probleme cu dioptriile... si dac nu l-ati vazut de ce nu ati intrebat...

- daca va uitati cu atentie pe gratar era o palca de OSB pentru protectia gratarului, dar iarasi dioptriile...

- trebuia sa ma fi anuntat, de persona dumneavostra si sa fi taiat porcul nu acum de craciun ci atunci cand ati venit, aceasta cerinta mi se parere altceva...

A era sa uit va mai aduceti aminte cand spuneati ca ,,de o perioda de timp vedeti si visati ca va cheama sfintii " asta oare ce o fii...

Am multe alte probleme de rezolvat... si nu pot sa va spun ce as mai avea caci este postul craciunului.

[17.12.15 11:44:52]

@elena_lm2000 - Observ ca le aveti teribil de bine cu jignirile. Asta spune foarte multe cum sunteti ca persoane si nu face altceva decat sa intareasca taman ceea ce am scris in primul comment. Cat despre meniul in cauza, mesele erau goale, insa dvs care insinuati vise si discutii cu sfintii, probabil ca vedeti si ceea ce nu se poate vedea.

In ce priveste bonul fiscal, iarasi memoria va joaca feste sau e semn clar ca ma confundati, la plecare ne-ati prezentat o lista scrisa de mana cu mancarea si totalul, fara vreun neam de bon ori port al notei de plata.

Sa nu mai reluam faza cu gratarul pentru ca-i clar ca vi se pare ok ca mata sa stea la loc de cinste.

Cat despre cainele dvs, era dragalas, insa va inselati iarasi: nu m-am jucat cu el pt ca-s alergica si-n plus luam Claritine pentru a putea servi masa in conditiile in care le ofereati afara.

Observ ca va aduceti aminte niste dialoguri pe care nu stiu daca le-ati purtat vreodata cu adevarat cu cineva sau nu, cu noi sigur NU!!!

PS: asa cum am spus si la inceputul postarii, cred ca tocmai atitudinea dvs, modul in care intelegeti sa jigniti pe cei carora nu le-a priit la dvs si au tupeul sa impartaseasca acest lucru, explica de ce nu v-am putut numi gazde, ci simpli hotelieri din tara lui Merge Si Asa si nici nu am spus la plecare probleme pentru ca ne-ati fi umplut de bogdaproste cum se spune, ceea ce ati demonstrat in luarile de pozitie ca sunteti in stare sa faceti.

[17.12.15 11:48:28]

@Laura Corina - SARBATORI FERICITE

[17.12.15 13:16:33]

@elena_lm2000 - Multumesc, asemenea!

b.viorel*
    [17.12.15 15:39:05]

@Laura Corina - Ai dreptate, se vede din ce au postat cam cat de calzi sunt. Cre'ca sunt singura pensiune care, pe site, si-au jignit/contrazis/inoportunat turistii care si-au exprimat parerea fie ea si nemultumita. Eu am mai fost si la alte pensiuni consultand in prealabil acest site, dar n-am vazut la nici un ofertant un asemenea comportament exprimat pe online! In viata cred ca trebuie sa ne asumam nu doar laudele, ci si criticile. Evident ca nu poti impaca pe toata lumea, insa la ei...

b.viorel*, elena_lm2000, Laura Corina*, nutidan09, susu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Elena [Sibiel]: