ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2012
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 24.07.12
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 10

... sa nu uitam vremea cind faceam plaje la Neptun sau pe litoralul romanesc (cu litera mica)... !!!

Locatia este supper faina, asta ca sa nu prea exagerez, dar fac Bulgaria de 9 ani si am vazut si locuri mai naspa... dar multi romani cam uita de unde au plecat si cam ce au mancat pe acasa... fac cam multe fite, mai ales cum ajung acolo... dar n am vazut pe nimeni sa moara de foame pe acolo.

La raportul pret - servicii totul este o. k. Nu te poti plictisi acolo, mai ales cei mici, nici n am simtit cind a trecut o saptamana... Este un adevarat resort, dar noi nu prea stim ce ia asta... cui nu ajunge mancarea sa se duca in turcia pe alti bani, unde mananca non stop de se fac ca buhaiii!!! Si aici vedeam lume care se ridica de la masa de pranz iar dupa nici o ora tabarau pe platourile de foitaje si alte alea... sa nu mai zic de bautura...

Drumul este mai scurt ca pe litoralul nostru... cam 320 km din ploiesti pana acolo si mult mai fain, pe la silistra pe unde te duci glont pana acolo. As mai cauta ceva zile in august sa ma reped pana acolo... de fapt erau multi din constanta care spuneau ca mai degraba vin acolo decat sa se duca in nebunia de la mamaia... p. s... intrebati l si pe Lucian Viziru daca s a simtit bine acolo... ? a fost in aceeasi perioada si parea ca se simte bine...

Trimis de mefy in 24.07.12 14:17:50
Validat / Publicat: 24.07.12 15:55:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: incepand de la burgas si pana la albena

VIZUALIZĂRI: 4195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mefy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.07.12 16:21:10]

Multumim tuturor celor ce ne mai linistesc oarecum, pe cei ce urmeaza sa mergem acolo. In urma impresiilor postate anterior chiar eram ingrijorati. Asteptam si alte amanunte.

[24.07.12 17:24:17]

@mefy

Voi nu v-ati ales cu toxiinfectie alimentara? Mi-am facut griji dupa ce-am citit ultimele impresii postate, mai ales ca vom ajunge si noi la Topola la inceputul lunii august, impreuna cu doi copii - dintre care unul nu e al nostru, ci al cumnatei mele, prin urmare raspunderea e mult mai mare.

Inteleg ca ati fost cu doi copii, ati avut ce sa le dati de mancare? Nici eu nu cred ca dracul e intotdeauna asa de negru, insa nu se stie niciodata...

Super poze, cararea care duce la mare arata mai bine decat imi inchipuiam!

[24.07.12 17:49:06]

@AnaLee:

Subscriu. Eu chiar am vorbit cu A. V. si era si el multumit de ceea ce e la Topola.

S-ar putea insa ca unii sa fie asa cum spune @mefy sau sunt mult prea ghinionisti!

Ceva e cert: locatia e deosebita, inedita pentru noi romanii (un adevarat resort/spa), iar raportul calitate/pret este imbatabil.

[24.07.12 18:18:26]

@dan pana: Am ales Topola tocmai pentru ca e un loc diferit de restul litoralului bulgaresc... adica n-am vrut statiuni aglomerate gen Sunny Beach (am fost o singura data si nu mi-a placut!), Nisipuri ori Albena. Coborarea pana la mare nu ne sperie, eventual vom apela la masina, insa partea cu toxiinfectia alimentara m-a cam dat peste cap! Totusi, in ciuda ultimelor review-uri negative, am decis sa nu renunt la sejur!

By the way, mi-a placut review-ul tau, bine scris si echilibrat!

La cat mai multe vacante frumoase!

Zoazore
    [24.07.12 18:36:04]

@mefy: dar multi romani cam uita de unde au plecat si cam ce au mancat pe acasa... fac cam multe fite, mai ales cum ajung acolo... = cata dreptate ai!

Si mie mi-au placut impresiile tale. Scurt, concis si la subiect!

Oricum, toti cei care scriem aici suntem oarecum subiectivi, asa c-ar trebui ca sa facem o medie a tot ce citim pe-aici: nici curat ca lacrima, nici negru ca pacura. Peste tot e ceva mai putin bine, dar mergem in concedii sa ne relaxam, nu sa facem inspectii.

Concedii cat mai placute tuturor.

[24.07.12 18:45:05]

"sa nu uitam vremea cind faceam plaje la Neptun sau pe litoralul romanesc... " foarte tare... hai sa nu uitam si cand mancam numai salamuri din soia si sa ne multumim doar cu parizerul... sau hai sa nu uitam ca aveam doar 3 ore la tv si acum sa ne uitam doar la TVR... Doamne oamenilor!!! Chiar nu intelegeti ca mancarea era sub orice critica??? Copilul meu de 7 ani nici acum nu si-a revenit din diaree si febre dupa 5 zile... Poate pentru cei care nu au fost la mare decat cu cortul si au mancat doar salam cu rosii pe plaja li se pare extraordinar... Poate de asta ne meritam si soarta de romani ca ne multumim cu putin... se poate vorbi de raport calitate pret doar la cazare si la piscina dar atat... Faptul ca stai la cozi de minim 20 de min sa iei o chifla de 5 cm diametru cu 2 felii de salam si o salata la ora 16 si inghetata doar daca mai apucai ca pe la 5 numai aveau cum vi se pare??? AAA dar poate sunteti obisnuiti sa stati la cozi de pe vremea impuscatului sa luati un lapte indoit cu apa si sa fi-ti multumiti de el ca a-ti prins atunci Topola e cel mai bun loc pentru voi!!!

Multa bafta si daca cumva drumul vostru spre acel magnific loc trece prin Mangalia opriti la prima farmacie pe care o vedeti (vis-a-vis de o statie peco) vi se va recomanda Furazolidon si Smecta caci asa am patit si eu si chiar mi-a priit sfatul caci altfel trebuia sa dau si eu 80 de leva asistentilor de pe ambulatele care au sosit la locul numit TOPOLA!

Zoazore
    [24.07.12 18:59:21]

@Lacry24: De ce nu te duci tuin Turcia, sau pe Coasta de Azur? Ca acolo e mancare mai multa si mai buna. Te duci in concediu sa te relaxezi, sau sa mananci si sa faci inspectii?

De ce-ai ales Topola si nu Nisipurile? Si acolo e mult mai bine!

Uite ca, spre disperarea unora, mai suntem destui care mergem pentru plaja si pentru liniste, si pentru relaxare. Si chiar ne simtim bine!

Nu-mi place tonul cu care ai scris ecoul, dar stiu sa trec peste el.

Eu am incheiat discutia!

Vacante cat mai frumoase si mai sanatoase!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [24.07.12 19:01:24]

Asteptam mai multe detalii din partea dv. si mai putine ironii adresate celorlalti turisti. Aici fiecare isi spune parerea despre un hotel, o pensiune, un obiectiv turistic, parere care, desigur, difera in functie de criteriile proprii de apreciere.

Eu nu am fost in acest loc, parerea dv. trebuie respectata, dar, va rog, nu-i mai certati pe cei care au alta opinie.

Si eu am avut probleme anul acesta in Bulgaria, la Nisipurile de Aur, hotel Berlin Golden Beach, dupa multe vacante reusite in Bulgaria. Am beneficiat, spre norocul nostru, de sprijinul agentiei prin intermediul careia plecam de multi ani in vacanta in Bulgaria si am fost mutati la un alt hotel din Nisipuri, Obzor Beach&Izgrev, ireprosabil din toate punctele de vedere.

Consider ca nu putem accepta orice conditii in vacanta pentru care am economisit bani un an intreg. Nu astept in vacanta conditii mai bune decat acasa, nu imi trebuie munti de mancare, dar nu pot face rabat la curatenie si la calitatea alimentelor. Sanatatea noastra si a copiilor este cea mai importanta!

[24.07.12 19:08:05]

@Floria: Ai pus foarte bine punctul; pe "I"... Asa este!

Cat despre predecesorul... no comment!!! asta e Romania! Poate de asta nu vreau sa imi petrec concediu aici ca dai peste tot felul de... oameni!!!

[24.07.12 19:44:48]

@Zoazore: Stimabile domn, eu cred ca nu m-am facut inteleasa si de asta revin: nu e vorba de "munti de mancare" ci de o masa normala fara sa faci toxinfectie alimentara. Cat despre relaxare... Oare cine se mai poate relaxa cand copilul iti merge din jumatate in jumatate de ora la baie si iti face febra si are crampe stomacale noaptea??? Sa fim totusi seriosi!!!

[24.07.12 20:18:04]

@AnaLee: Multumesc pentru aprecieri.

In legatura cu riscul de imbolnavire din motive alimentare nu fac comentarii. La peste 30 de grade, el exista. Si ca sa ma creada toata lumea va spun ca boala nu ne-a ocolit nici pe noi. Ieri, am externat-o de la Budimex pe nepotica mea care acum 3 zile a facut enterocolita virala pe care a contractat-o acasa. Noi am venit de la Topola acum doua saptamani si acolo nu s-a intamplat din fericire nimic si din nenoricire am patit-o acasa! NU e o scuza pentru situatia celor care au patit-o in Bulgaria, dar se poate intampla oricand si oricui.

Cu bine tuturor si concediu placut!

adiverdes
    [24.07.12 22:31:57]

dan pana, mefy, cristi_alex si subsemnatul am fost in aceeasi perioada in Topola, iar check-out l-am avut pe 09.07.2012. Sejurul a fost unul in bune conditii. Personal imi pare rau de cei ce au avut probleme medicale, dar cred ca e doar o perioada mai putin fasta atat pentru turisti cat si pentru resort. Daca sunt intrebat daca m-as aventura in a mai petrece un sejur acolo, raspund fara ezitare - DA. In cadrul resortului exista un centru Topola Medica, in blocul de langa receptie, dar el axat mai mult pe metode alternative (yoga, acupunctura, cosmetica etc). Pentru orice eventuala problema medicala este bine sa aveti asigurare medicala, altfel nu va puteti recupera costurile cu serviciile de urgenta. La acel centru, orice interventie costa. Sunt riscuri pe care trebuie sa ti le asumi. Credeti ca in Romania, pentru o problema asemanatoare aveati langa dvs o cohorta de medici si asistente care sa-si exercite meseria fara a astepta "multumirile" de rigoare?

vox
    [25.07.12 16:41:35]

@Lacry24: Esti ridicol! Am trecut pe 15 iulie pe la Topola sa-mi vad niste prieteni cazati in hotelul despre care vorbesti. La banii pe care i-ai dat pentru un sejur, conditiile sunt mai mult decat excelente. Copiii fac diaree vara din cauza temperaturilor ridicate de afara, a bauturilor reci sau calde etc., etc. In privinta faptului ca unii se duc la mare cu cortul si mananca salam sau rosii, pot sa-ti spun ca asta e alegerea lor si nu ai nici un drept sa faci afirmatii pe tema respectiva. Furazolidon si Smecta ia orice om cu un minim de spirit organizatoric, atunci cand pleaca in concediu. Locuiesc in Franta si pot sa-ti spun ca, la banii pe care ii platesti pentru un sejur la Topola, pe litoralul francez ai putea fi cazat la doua stele, fara mic dejun. In privinta mancarii, pot sa-ti spun ca mi-e o scarba imensa de cei care se duc la mare si au un singur tel-umflarea burtii.

isocu
    [26.07.12 16:17:12]

Pentru toti incantatii de resort, de fapt de pseudo-mancarea servita, va spun doar atat: copilul meu s-a ales cu SALMONELLA in minunatul sejur. Luati de buna ce va spun. Daca nu-i suficient, va voi atasa si biletul de externare de la Victor Babes, unde ne-am petrecut restul de concediu. Sa spui ca ai de unde alege din mancarea servita de imputitii aia, este o mare aberatie. Dupa doua zile in care ne-am dat seama ca servesc mancare din ziua precedenta, ne-am limitat la supe si fructe. Salata de mamaliga am lasat-o amatorilor de atractii culinare noi, gen salata de mamaliga si inele cu ceapa... Si sa nu va inchipuiti ca al meu copil de 4 ani ar fi mancat prea mult din meniul atat de generos si stereotip. Cine poate sa dea mai mult de nota 5 unui astfel de sejur, ori are stomacul de fier, ori e vizitatorul in premiera a unei locatii externe. Problema este ca toti cei care au fost in intervalul 14-21 acolo ar trebui sa faca un control preventiv. Nu de alta, dar s-ar putea sa fie purtatorii virusului, asimptomatic. Altfel, lacry, subscriu la raspunsul oferit indragostitului de Neptun...

yns99
    [26.07.12 21:22:01]

@Lacry24:: sunte-ti sensibili, noi ceilalti care am fost la topola avem stomacul tare si poate mai mult noroc, ceea ce va dorim data viitoare oriunde a-ti merge.

[27.07.12 09:54:02]

@AnaLee:

Grija mare la ce mancati!!! Nu as vrea sa va convingeti ca mefy nu a avut dreptate.

[27.07.12 10:06:07]

@vox:

Draga Vox, cum adica "copiii fac diaree vara din cauza temperaturiilor ridicate"??? Pe bune?!? Dar oare ce patesc atunci cand la cina le sunt servite alimentele care nu au fost consumate la pranz???

Locuiesti in Franta? Foarte bine! Te felicit! Care este salariul tau? Cat timp economisesti pentru concediu? Poti face comparatii???

[27.07.12 10:11:04]

@isocu:

Imi pare rau pentru voi si sincer nu doresc nici dusmanilor sa-si petreaca astfel concediul

Parerea mea este ca v-ati hazardat si cu supele. Cat despre nelipsitele inele cu ceapa, pardon, erau numite "calamari" de doamne romance foarte incantate de ceea ce mancau... penibil...

[27.07.12 14:16:48]

@dana_m78: Fireste ca vom fi cu ochii in patru, mai ales dupa semnalul de alarma tras de voi si ne vom face asigurare de sanatate.

Apartamentul vostru a avut frigider si plita electrica? Eu am de gind sa solicit un apartament cu chicineta utilata - contra "atentiei" de rigoare oferita receptionerului - poate va fi nevoie sa prepar un ceai ori sa pastrez la rece ceva alimente (cumparate de la Balcic sau Kavarna). Pentru orice eventualitate, vom avea la noi leva, in caz ca va fi nevoie sa mincam pe la Dalbota sau Balcic. Noi nu suntem gurmanzi, nici foarte pretentiosi la mincare, insa preparate cu aspect dubios nu papam, chiar daca am platit all inclusive!

[27.07.12 14:26:28]

@AnaLee: Vacanta placuta si fara "peripetii"!

Asteptam impresii si sugestii (chiar si foto, daca se poate). Probabil va intoarceti inainte ca noi sa plecam (15.08).

[27.07.12 14:50:31]

@AnaLee: Noi am facut rezervarea prin booking, la momentul respectiv era singurul apartament disponibil (in blocul 1) si am inteles ca ar fi fost cotat mai scump caci aveam vedere la mare (44euro), cele cu vedere la piscina erau 41 euro. Noi nu aveam nici plita, nici frigider, nici cuptor, dar... cu doua zile inainte sa plecam am avut surpriza sa gasim un frigider micut in camera, cand ne-am intors de la piscina. Cei care stateau in blocul 2, cu vedere la piscina, aveau: cuptor cu microunde, plita, frigider cu doua usi si masina de spalat . Parerea mea este: asteapta sa vezi ce cheie primesti, daca iti da ap. in blocul 1, ai doar frigider, daca iti da in blocul 2, ai ce am spus mai sus si nu mai incerci nimic la receptie (scrie pe brelocul de la cheie blocul si apartamentul).

Va doresc din suflet un concediu frumos si linistit. Depinde si de voi cum va veti simti, incercati sa va relaxati cat mai mult, sa va bine-dispuneti si va fi un concediu reusit.

[27.07.12 15:04:41]

@dorelina: Nu ne intoarcem inainte de 15 august, ca am rezervat 10 nopti (intre 5 si 15.08), sa ne saturam de mare/soare/plaja!

Voi posta impresii si foto imediat ce ma intorc.

Concediu placut va doresc si fara peripetii!

[27.07.12 15:09:16]

@AnaLee: In cazul acesta, in 15 vom fi "impreuna" acolo. Sa speram ca vom fi bine atat noi, toti, cat si restul turistilor din orice perioada, si chiar si din alte locatii.

Va doresc o "asteptare" linistita!!! (desi e cam dificil cu atatea postari negative, dar bine ca sunt si multumim celor ce se implica a ne aduce la cunostinta).

[28.07.12 13:50:44]

@AnaLee: ... toata mancarea era prospat gatita..., cel putin in perioada cat am fost noi acolo... si daca copii au mancat si n au facut nazuri... ce sa mai zicem? erau fructe la discretie, salate si peste. carne cam multa tocatura dar se putea combina si iesea si ceva bun. nu toate apartamentele au chicineta, dar este problema turoperatorului cand v a rezervat camera. noi am avut un apartament de vreo 150 mp, dar nu prea aveam de ce sa stam inauntru. se puteau juca diferite jocuri sportive non stop si gratis pe terenul dotat cu nocturna. totusi este un hipermarchet chiar la intrarea in balcic si i destul de ieftin. concediu placut!!!

[28.07.12 14:00:41]

@Zoazore: ... eu am fost cu doua saptamani inainte de topola si in albena, la hotel sandy beach, fostul orlov, chiar am vrut sa revin, dar n am mai gasit locuri si asa am ajuns aici, topola, iar copii mei nu maninca nici sa i bati salam, basca pe plaja si nu ma laud, dar de vreo 9 ani mergem numai pe litoralul bulgaresc, pe la noi numai in tranzit sau in caz de forta majora, dar nu pot face o paralela ca n are sens. n am nimic cu ei dar nu ne putem compara la capitolul turism si zau ca nu primesc nici un comision ptr reclama de la turoperator!

[28.07.12 14:07:29]

@adiverdes: ... ma cam doare burta... ca nu mai am vreo saptamana sa plec inapoi... !!! p. s. ti a trecut piciorul???

isocu
    [28.07.12 23:27:11]

Nu este vorba doar de o toxinfectie alimenatra este vorba de un microb pe care copii mei l au luat din ce au mancat acolo: SALMONELA!!! nU AU FACUT O SIMPLA DIAREE, AU FACUT SCAUN CU SANGE SI AM FOST INTERNATA IN SPITAL!! Daca vi se pare normal sa dau 40 milioane pe un sejur la Topola si sa stau dupa cu copii in spital cheltuind inca 20... atunci va recomand cu caldura aceaasta locatie... chiar este de " VIS"... as vrea sa intelegeti ca nu am fost singurii care am contactat bacteria respectiva, eu am strans toate documentele medicale si le voi trimite autoritatilor de acolo. Bucataria este infectata cu acest microb, nu ai cum sa scapi decat daca inchizi si igienizezi... ceea ce nu vor face never!!!

[16.08.12 12:35:50]

@isocu: Va rog frumos, ma puteti ajuta si pe mine cu un scan de pe biletul de externare de la Victor Babes, despre care vorbeati? Incerc sa anulez rezervarea pe care am facut-o la acest hotel pentru sfarsitul de saptamana, si as avea nevoie de documente pentru a le demonstra ca au o problema. Multumesc!

[16.08.12 14:59:05]

@irinavasile: Acest tip de discutie e de preferat sa fie purtata prin mesaje private, nefiind de interes general.

PS oricum acel bilet de externare nu va este de folos, acolo scrie doar un diagnostic, nu si modul si locul unde s-a produs infectarea!

[16.08.12 15:07:56]

@webmaster0: O sa tin cont de sfat.

Evident ca nu va scris modul si locul in care s-a produs infectarea, insa fiecare boala are perioada ei specifica de incubatie si poate fi demonstrat, daca este cazul, in ce perioada a fost contactata. Daca perioada respectiva se suprapune cu perioada in care mai multi turisti avand acest diagnostic au fost cazati in respectivul hotel, atunci e un indiciu suficient ca boala a fost contactata acolo. Smileyface.

[16.08.12 15:21:22]

@irinavasile: Eu, care am fost la Topola cu copiii) si ne-am simtit foarte bine, consider ca daca s-a intamplat vreun accident, acesta chiar a fost un episod greu de explicat. De fapt, si asta nu am facut-o doar eu, subliniez faptul ca mancarea in perioada in care am fost noi a fost mereu proaspata, iar curatenia cu mult peste alte locatii. A fost probabil un nedorit accident, a carui cauza nu e chiar asa de certa! Din punctul meu de vedere gresiti ca renuntati, dar evident este alegerea dvs.

[16.08.12 15:46:51]

@dan pana: Multumesc pentru comentariu.

Nu cred ca vom renunta pana la urma, dat fiind ca agentia nu este de acord sa ne ramburseze integral banii platiti. Si fiind vorba doar de un week-end, vom gasi cu siguranta alternative de mancare.

[16.08.12 15:50:53]

@irinavasile: Nu cred ca ar trebui sa anulati rezervarea, noi ne-am intors de la Topola asta-noapte (2 adulti + 2 copii de 11 ani) si credeti-ma ca n-am avut nici un fel de suprize neplacute din cauza mancarii.

E adevarat, plaja e cam departe si e un piculet cam rustica (insa noua si copiilor ne-a placut), macarurile gatite sunt cam la la cantina - insa gasesti intotdeauna ceva, nu cred sa fi plecat cineva flamand de la masa. Daca aveti copii mici, sigur le vor placea locurile de joaca special amenajate pentru ei si piscinele. Pentru adulti, recomand o vizita la restaurantul "El balcon del mundo" de la complexul Kaliacria de alaturi - preturile nu sunt de speriat, va veti bucura de un "sea view" de exceptie, iar dupa ora 23.30 se organizeaza diverse spectacole (trebuie sa intrebati in prealabil ce si cum, in timpul sejurului nostru au fost doua seri de tango cu dansatori "adevarati", iar inainte au fost spectacole live de jazz).

adiverdes, AnaLee, dan pana, dana_m78, dorelina, Floria, irinavasile, isocu, Lacry24, mefy, vox, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: