ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2012
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
JUL-2012

Spre muntele Athos, cu Menia Maria III

Aceasta croaziera pe muntele Athos, muntele sfant, a fost extrem de frumoasa, poate si datorita faptului ca a fost prima noastra croaziera pe mare. Am plecat din Sarti, statiunea in care eram cazati, spre Ormos Panasias cu masina. Distanta intre cele doua statiuni este de aprox. 40 de km.

In jurul orei 8:15, am ajuns in micul port. Am platit 50 de euro, doua persoane si ne-am urcat pe vas. Prima impresie, clar, a fost una excelenta, asta si datorita aspectului sau. Am fost primii turisti sositi si astfel, am avut timp sa vizitam vasul pana la sosirea celorlalti turisti, majoritatea fiind din Rusia si Serbia. Vasul Menia Maria arata superb, avand aspectul unui vas de pirati, asemenea celui din Piratii din Caraibe. El este facut din lemn si are trei catarge si trei punti. Vaporasul are bancute si mese, atat afara, in aer liber, cat si in cabina si pe o terasa acoperita. La fiecare nivel al vasului este cate un bar, de unde se pot servi bauturi, sucuri, sandvisuri sau pizza. Tot aici se afla si un magazin cu suveniruri bisericesti si tot felul de panouri si aranjamente cu lucruri marinaresti, care ii confera vasului un aspect aparte.

La ora 9 am parasit portul si ne-am indreptat spre extremitatea sudica a muntelui Athos, de unde se poate vedea si o micuta insula cu o cruce in mijloc. Ghizii ne-au descris traseul, istoria muntelui sfant, dar si cate ceva despre cele mai importante manastiri pe langa care am trecut. De asemenea ei ne-au adus la cunostinta ce trebuie sa facem in caz de accident, si anume cum sa imbracam vesta de salvare (cam sinistru totusi).

Imediat dupa plecare, a aparut piratul Alexandros care facea poze cu turistii, amenintandu-i cu un pistol. Mai tarziu, pentru 5 euro, puteai intra in posesia fotografiilor.

Dupa ce am ajuns in sudul extrem al bratului, am virat stanga si am mers pe langa mal, la aprox 500 de metrii. Astfel am putut admira frumoasele manastiri de pe acesti mal. Cred ca au fost in jur de 8 manastiri, din cele 20. Despre fiecare in parte, am primit destul de multe informatii. Cea mai frumoasa si mai impunatoare este manastirea Sf. Pantelemonas, apartinand bisericii ortodoxe ruse.

Pe muntele sfant sunt 20 de manastiri, 17 fiind grecesti, una rusa, una sarbeasca si una apartinand Bulgariei. Din pacate, tara noastra nu are o manastire pe muntele Athos, ci doar doua schituri, Prodomul si Lacu.

Primele cladiri care se zaresc sunt schitul Sf Ana si manastirea Agiou Pavlou (Sf Pavel). Urmeaza apoi manastirile Moni Dionisiou, Moni Grigoriou, Moni Simonos Petras si singurul port de pe bratul Athos, portul Dafni. Imediat langa manastirea Xiropotamou, se afla imensa manastire ruseasca Agiou Pantelemonas, iar langa aceasta, se zareste Moni Xenofontas, Aceasta din urma este situata chiar pe malul apei. In apropriere de Ouranoupolis, se gasesc manastirile Dochiariou si Zografou. Pe langa aceste manastiri se vad si ferme de animale si terenuri cultivate cu diverse legume.

La ora 1:30, am ajuns in portul statiunii Ouranoupolis, chiar langa turnul de aparare, cea mai inalta constructie din piatra din oras. Ouranoupolis este un orasel foarte frumos, cu multe taverne, vile, hoteluri si magazine cu lucruri bisericesti. Am cumparat si noi de aici diverse suveniruri, doua icoane si un interesant ghid-album despre manastirile de pe muntele Athos.

Plecarea a fost in jurul orei 15. In drumul nostru, am trecut pe langa insula Amouliani, iar in jurul orei 17, eram ajunsi in portul Ormos Panagias. La intoarcere, am asistat la un frumos program artistic cu cantece si dansuri din diferite regiuni ale Greciei.

A fost foarte frumoasa aceasta croaziera la muntele sfant, in urma careia am ramas cu multe impresii si amintiri placute. De aceea, putem spune ca ne-a ramas la suflet pentru totdeauna.

Il rog pe webmaster sa puna o melodie greceasca. Va multumesc!

Trimis de c-kosty in 20.07.12 15:04:52
Validat / Publicat: 21.07.12 12:52:48

VIZUALIZĂRI: 8167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vasul Menia Maria III

[20.07.12 15:40:53]

Propunerea muzicala se poate sterge/schimba. Auditie placuta.

c-kostyAUTOR REVIEW
[22.07.12 17:25:42]

@webmaster: e ok melodia. multumesc frumos.

[28.03.17 18:21:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Sarti, SARTI [Sithonia]" (deja existentă pe sait)

eurosib
[12.03.23 17:04:37]

Aici este si un video cu vasul, pentru cine doreste sa il vada inainte de excursie. youtube

c-kosty, eurosib
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Sarti: