ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2009
ÎNSCRIS: 29.07.09
JUL-2009
[?] AD. + 2 COPII

Vacanţă de 5 stele

Ne-am întors de o săptămână din Turcia, am petrecut 6 zile de neuitat în acest hotel şi acordam nota 10 din toate punctele de vedere. Atat copiii cat si noi, părinţii ne-am simţit extraordinar de bine şi am apreciat răsfăţul de care am avut parte.

Hotelul este foarte spatios şi curat, in general toate spaţiile, piscinele, barurile, plajele bine dimensionate, in orice moment gaseai locuri neocupate oriunde vroiai sa-ti petreci timpul. Pe plaja sezlonguri la discreţie, umbrela era adusa la şezlongul mutat chiar langă apă de lucrătorul de pe plajă, peste tot oameni care asigurau paza hotelului. Pontonul e inventat pentru cei ce nu vor sa le intre nisipul in şlapi:) e foarte placut sa faci plajă şi pe ponton. Intre hotel şi plajă o adevarată grădină botanică cu o mare diversitate de plante foarte bine îngrijite, plimbările de seara prin acest parc au fost deosebit de relaxante.

Piscinele foarte mari şi foarte curate, 3 tobogane de grade diferite (suficiente după părerea mea).

Prosoape de plajă schimbate zilnic, curăţenie in camere zilnic, aşternuturi şi prosoape schimbate zilnic, impecabil.

Lifturile frumoase şi în general suficiente.

Barurile foarte OK, merită să începi cu o vizită în lobby bar, unde poţi studia meniul de băuturi, în felul acesta ştii ce să ceri în celelalte baruri. Vă recomand să gustaţi raki, e o băutură ciudată, specifică. Răcoritoarele erau din gama coca-cola, de la dozator, dar foarte ok, la stila aveau schweeps bitter lemon, o foloseau pentru coktailuri dar te serveau dacă doreai şi simplu.

Mâncarea a fost pe gustul nostru, am savurat toate preparatele turceşti şi ne-au plăcut. Nu se serveşte deloc carne de porc (nici nu mi-a lipsit dealtfel), dar compenseaza cu peste, curcan, miel foarte bine gătit. Deserturile tradiţionale foarte gustoase. Ceea ce m-a surprins poate un pic a fost ingheţata, care se servea la cornet dupa masa, intre 16 si 17, precum şi la cină. Mă aşteptam să fie autoservibilă şi mai variată, însă ca punct de compensare a fost minunata îngheţată turcească ce s-a servit în seara turcească tradiţională, e ceva ce nu trebuie ratat.

Distracţia a fost ok, copiii au jucat tenis (rezervarea nu trebuie facuta decât cu câteva ore inainte, sunt trei terenuri de beton, destul de libere). Au mai jucat minigolf (le-a plăcut mult), tenis de masă, darts, biliard (acesta este contra cost). Seara este cate un mic spectacol, sunt amatori, dar se straduiesc, pe noi au reuşit să ne distreze.

Internetul in holul mare al hotelului este gratuit, in camere este deja contra cost. Desi e wireless si una si alta, cel de la parter nu bate la etajul 2, curios. Insa holul hotelului e foarte plăcut, luxos, cu fotolii comode şi puteai sta la intenet lângă un coctail colorat:).

În rest nu ştiu ce să vă mai spun, nu vă faceţi griji cei care veţi merge acolo. Si eu sunt o persoană care îmi planific cu grijă concediile şi ma asigur că nu o să am surprize, am citit la rândul meu toate rewiewurile şi recunosc că un pic am avut emoţii aplecând urechea la câţiva cârcotaşi. Dar acum mă bucur că am rezistat tentaţiei de a mai scoate în jur de 1000 euro din buzunar pentru un hotel care a primit note mai bune de la nişte snobi.

Ca şi excursii opţionale am participat la o croazieră din Antalya, a fost destul de frumos, însă a fost plin de ruşi şi nu prea mă încântă prezenţa lor. Dar priveliştea şi baia în larg a meritat să-i suport jumătate de zi.

Dacă vreţi să mergeţi la shopping, să vă luaţi trezoreria cu voi, preţurile sunt foarte mari, se negocieaza pana la jumătate, dar tot e scump.

Apropo, nu v-am spus de caldura, am prins frecvent 38 grade, într-o zi a fost 43, rar sufla vantul şi aerul e uscat, 38 de grade acolo echivaleaza cam cu 28 de la noi ca şi confort termic. Totuşi, ghidul nostru a spus ca în august au fost şi 60 grade, brrr.

Cam atat, sejur placut celor care merg în vacanţă.

Trimis de ditta in 29.07.09 22:40:45

VIZUALIZĂRI: 1105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ditta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 1 vot)

liviu-cj
    [10.09.09 14:35:42]

ATI MAI FOST PRIN ALTE LOCURI ?

dittaAUTOR REVIEW
    [10.09.09 20:23:39]