ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2012
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 15.07.12
JUL-2012

O casa unde te simti ca acasa!

Dornici sa mai petrecem cateva zile linistite de concediu si sa scapam de arsita care pusese stapanire pe orasul nostru, ne-am hotarat sa pornim spre statiunea Ranca pe Transalpina, destinatie noua pentru noi. Pentru cazare, ne-am informat rapid pe internet, iar alegerea am facut-o respectand bineninteles dorintele noastre: sa fie liniste si la un pret acceptabil. Casa de vacanta Cristiana parea sa corespunda acestor preferinte asa ca am facut rezervarea, iar ca bonus am considerat faptul ca proprietarii aveau un husky, o rasa tare iubita de noi.

Dupa ce am parcurs traseul pe Transalpina dinspre Sebes admirand frumusetea si bogatiile naturale ale Muntilor Parang, am ajuns in statiunea Ranca, o statiune noua cu multe pensiuni si inca se mai construiesc. Stiam ca pensiunea aleasa de noi se afla cam la 800m departare de soseaua principala si dupa o scurta ghidare am luat-o pe drumul care ne ducea exact la destinatie, un drum neasfaltat dar practicabil pana la pensiune.

De cum am zarit pensiunea ne-a placut foarte mult amplasarea ei. E singura constuctie in acea parte a statiunii, cel putin pentru moment, cu vedere directa spre varful Papusa. E un peisaj minunat!

Ne-au intampinat cu multa caldura doamna Madalina (proprietara casei) si mama dansei, doamna Nuti, care de fapt era stapana casei fiind acolo in permanenta. Am aflat ulterior ca sunt de fapt din Constanta si in urma unui concediu petrecut in zona in urma cu cativa ani, pentru ca le-a placut mult au hotarat sa construiasca pensiunea. Inca nu e finalizata complet in exterior, mai sunt de facut inca amenajari, insa cum intri in interiorul casei te intampina o atmosfera calda si totul e aranjat cu mult bun gust. Faptul ca in exterior nu e finalizat inca totul nu e un impediment deoarece privelistea oferita iti rapeste privirea.

Camera ni s-a parut foarte primitoare-curata, luminoasa si in culori calde - cu o priveliste directa spre munti. Peisajul parea o pictura. Ne-am inteles cu doamna Nuti sa ne pregateasca si micul dejun si cina, cu toate ca pensiunea nu ofera servicii pentru masa, insa daca nu e foarte aglomerata vila si pentru un numar mai mic de persoane exista si aceasta posibilitate. S-a dovedit a fi o alegere buna deoarece doamna Nuti, mamaie- asa cum ii spuneau nepoatele venite de la Constanta - ne-a rasfatat cu mancare foarte buna (de mentionat o salata de legume murate; gem de afine si un delicios tort de mere - surpriza).

In zilele petrecute aici am facut cateva drumetii scurte si plimbare prin statiune, insa ne-a placut cel mai mult imprejurimile vilei. Aici am gasit niste poienite foarte frumoase si linistite cu minunate aranjamente naturale in scoarte de copac. Pe dealul din spatele vilei am gasit afine coapte si ne-am rasfatat cu gustul lor delicios. In una din zile a sosit un camion cu lemne, iar noi ne-am oferit sa ajutam la aranjarea lor. Dupa insistente am reusit si noi sa ne alaturam echipei si intr-un timp foarte scurt lemnele erau frumos aranjate. Pe parcurs ni s-a mai alaturat un cuplu de turisti sositi. Era atat de firesc totul, parea ca locuim acolo de o vesnicie si ar fi treaba noastra sa ne ocupam de gospodarie. A fost placerea noastra. In plus am luat cainii la plimbare (au mai primit o catelusa husky - Hrista - o dragalasenie de catelusa care impartea cu Jack cusca).

Cu regret ne-am despartit la plecare de peisajul de basm si de pensiunea in care pentru cateva zile ne-am simtit mai mult decat ca acasa, dar bucurosi ca am descoperit acest loc in care ne-am propus ca vom reveni cat de curand.

Trimis de ClaudiaS in 15.07.12 12:02:30
Validat / Publicat: 15.07.12 13:05:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 2016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ClaudiaS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In drum spre vila
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[15.07.12 12:29:12]

@ClaudiaS: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

alegria*
    [15.07.12 19:43:13]

As vrea sa ne spui si cat a costat cazarea si cum te-ai descurcat cu masa si pretul acesteia ca parca nu am vazut nimic in sensul asta?

[15.07.12 21:33:47]

@alegria: cazare 70 lei/ noapte. Mancare ne-a pregatit doamna in regim de demipensiune iar la final pentru 2 mic dejun + 2 cine i-am achitat 100 lei (a lasat la latitudinea noastra).

In cazul in care masa e in regim propriu vila dispune de o bucatarie utilata si loc pentru luat masa.

haiduc
    [15.07.12 22:41:04]

Cum e situatia drumului din Sebes pana in Ranca si cat timp v-a luat??

alegria*
    [15.07.12 22:49:39]

@ClaudiaS: 100 lei pt doua mic dejunuri si doua cine pentru 1 persoana sau pentru doua persoane? Intreb ca nu am inteles totusi!

[16.07.12 20:18:55]

@alegria: suma de 100 lei pt 2 persoane.

[16.07.12 20:26:31]

@haiduc: Drumul este ok, in proportie de 80% foarte bun, insa nu e inca finalizata partea de marcaje si parapeti. Sunt portiuni - podete in general -predominante in zona Sebes-Oasa unde se circula pe o singura banda, dar e ok.

Timpul bineinteles variaza in functie de cate opriri se fac pe traseu si probabil se fac destul de multe deoarece peisajul iti taie respiratia .

Noi am parcurs cam in 4ore jumate distante dintre Sebes si Ranca, dar in mod normal nu cred ca ia mai mult de 2 h, max 2 h jumate.

susu
    [01.08.12 13:18:40]

Aceeasi rugaminte, nu gasesc nimic pe net despre aceasta casa de vacanta ma puteti ajuta cu date de contact sau adresa siteului?

seeds
    [01.08.12 17:07:16]

Si pe mine m-ar interesa datele de contact, pls!

alegria*, ClaudiaS, haiduc, seeds, susu
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa de vacanță Cristiana [Rânca]: