ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2017
ÎNSCRIS: 06.01.17
JAN-2017

Dezastru total - oare?

Am citit articolul scris de "AZO din Bucureşti" şi pentru ca a implicat "grupul care a venit după ei" mă simt obligată să fac câteva precizări:

- grupul nostru a sosit la pensiune în jurul orei 10.45 şi am aşteptat în living să fim cazaţi;

- grupul din care a făcut parte "AZO din Bucureşti" a sesizat prezenţa noastră şi au început să devină recalcitranţi folosind un limbaj la un nivel mult inferior suburbanului la adresa “bunicii” (care de fapt este mama gazdei şi este acolo pentru rezolvarea urgentă a eventualelor probleme care pot apărea);

- noi am fost marcaţi de vocabularul infect folosit de „grupul AZO” la adresa unei femei în vârstă de aceea am întrebat mama gazdei cum permite folosirea unui astfel de limbaj (proababil acest limbaj îl folosesc cu părinţii şi bunicii lor);

- nu este prima oară când am folosit serviciile din această cabană şi am fost foarte bine primiţi şi pe deplin mulţumiţi de toate cele oferite de gazdă (nici nu intră vorba de lipsă curăţenie – acolo este mai curat decât într-o farmacie);

- pentru că grupul AZO au întârziat după ora 11.00 (ora stabilită pentru preluarea camerelor şi nu a putut fi făcută curăţenia) am plecat la pârtie; la înapoiere noi am avut camerele impecabile (nu ştiu cum au văzut ei dacă este curăţenie sau nu când noi am revenit);

- după cum anterior am menţionat cunoaştem destul de bine cabana şi nu există să fie preparată mâncarea în living de altcineva decât de cei care închiriază;

- am mai observat că mama gazdei mai prepară mâncare într-un alt corp separat de locuit (special amenajat ca bucătărie);

- apa şi utilităţile în general crează probleme şi în cele mai selecte zone din Bucureşti - ce să mai vorbim de o zonă destul de izolată pe vârful muntelui; eu ştiu că orice problemă de bun simţ am ridicat gazda sau omul responsabil cu întreţinerea au rezolvat-o imediat;

- pentru mulţi din domeniul suburbanului este foarte facil să arunce cu noroi în alţii;

- întrebarea de final: dacă au fost atâtea probleme şi neajunsuri de ce nu au plecat?

Trimis de Vio29 in 06.01.17 14:50:21
Validat / Publicat: 06.01.17 17:18:50

VIZUALIZĂRI: 1231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Vio29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[06.01.17 15:12:07]

@Vio29: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

În plus, recomandăm insistent să vă concentraţi pe impresiile şi constatările proprii referitoare la condiţiile şi serviciile de care aţi beneficiat acolo - şi (mult) mai puţin în contracararea impresiilor altora. Procedând ca mai sus (80% din articol e destinat unei astfel de "contracarări") nu faceţi decât să induceţi suspiciuni (posibil nemeritate) gen "review-ul a fost scris, de fapt, de proprietari".

Rog a nu înţelege, de mai sus, că opinii, constatări şi păreri personale nu ar fi îngăduite pe sait. Dimpotrivă, ele sunt binevenite - însă sub formă de ecouri scrise la respectivele articole!

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului (şi timp de 30 de minute după publicare). Completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici.

Azo
    [09.01.17 13:55:38]

Nu cunosc personal grupul care a venit dupa noi, astfel nu o sa-mi permit sa critic. O sa incerc sa raspund punctual la acuzatii si sa descriu ce parere mi-au facut in cele 30 de minute in care ne-am intersectat, in pensiunea in care nu inteleg ce cautau cand era inchiriata INTEGRAL de noi.

Grupul vostru a sosit de la 9 dimineata ca doar de... daca tot platiti sa aveti toata ziua.

Stimabilul domn era cu coatele pe laptopul nostru de dimineata, restul se plimbau printre lucrurile noastre prin bucatarie. Ce sa mai pui sa mananci…... cu noii turisti in coaste…. Mancarea pregatita de seara, pentru dimineata, a fost aruncata ca nu puteam sa stam la masa cu toata zarva aia pe acolo.

La momentul rezervarii discutia a fost ca ELIBEREAREA CAMERELOR SE FACE ORICAND PANA SEARA, NU LA ORA 11:00.

Am explicat si mai sus de ce am fost iritati de prezenta unor persoane straine printre lucrurile noastre. Bunica este un fel de camera de luat vederi mobila, ne urmarea la orice pas si ne dadea indicatii sa-i lustruim paharele inainte sa le punem in vitrina, nu era sa ne ajute, ca nu ne-am bucurat de niciun ajutor

Daca din insistentele noastre de a ne da factura pentru serviciile platite, ati trans conculiza ca am folosit un vocabular infect, ne cerem scuze ca ne-am cerut drepturile

Este evident ca nu sunteti pentru prima data si este evident ca intre dvs si gazda exista cel putin o relatie de prietenie, daca nu de rudenie, de aici si comentariul lasat, care este redundant avand in vedere ca nu sunteti proprietarii pensiunii

Daca o pensiune in care NU este este schimbata lenjeria, NU sunt schimate prosoapele la baie (prosoape de dimensiunea celor de bucatatrie), NU este sters praful, NU are sapun la baie, NU este incalzita, ARE lilieci, este comparata cu o farmacie, atunci imi ridic mari semne de intrebare cu privire la igiena dvs.

Grupul nu a intarziat cu eliberarea camerelor pentru ca nu avea ora de eliberare. NU inteleg de unde stie autoarea comentariului intelegerea noastra cu gazda. Totusi scarbiti de ce se intampla in dimineata aia, am eliberat pana la 11:00.

Din nou, atata timp cat nu erati acolo, nu intelegem de unde stiti ca nu a gatiti si imputit tot livingul in sera de revelion???

Noi, cei care am trecut in 2017, suntem obisnuiti cu apa care curge din perete 24/24. Ne cerem scuze ca nu ne place sa stam mult timp fara sa facem dus. Noi am incercat sa va gasim o scuza pentru mirosul de transpiratie, cum ca veneati de pe drum, dar vazand ca nu va deranjeaza lipsa apei, am inteles.

(...) Ce ar fi trebuit sa facem cand am inceput sa constatam problemele? Sa spunem, va rugam sa pastrati cei 7.200 Lei, ca noi plecam acasa, mergem acasa sa petrecem revelionul ca la noi acasa este cald si avem apa. Am rezervat pensiunea cu 3 luni inainte, ne-am adunat oameni din diferite colturi ale tarii, ba chiar diferite colturi ale Europei. Ce trebuia sa facem? Sa plecam in ziua de revelion?

- OARE INTAMPLATOR NU SUNTEM SINGURII CARE RECLAMAM ACELEASI PROBLEME?

Ana1990
    [16.01.17 11:16:56]

Excelentă locație!

O vacanță de vis!

Am fost cazați timp de două nopți, iar locația este una impresionantă!

Peisajul te lasă fără cuvinte.

Condițiile mai presus de orice alte așteptări (curățenie, căldură permanent, spațiu îngrijit), iar gazda, o persoană minunată.

Recomand cu toată încrederea indiferent de anotimp! Ținem să mulțumim și proprietarilor pentru ospitalitate!

Abia aștept să revenim, măcar pentru un weekend!

Familia mea a fost încântată și, mai mult decât atât, nerădătoare pentru următoarele vacanțe petrecute aici!

Notă (by webm): textul de mai sus a fost trimis spre publicare ca articol; având în vedere prevederile punctului 9b, secţ. B, Capitolul 1 ("impresii neacceptate ca review") — text fără poze relevante, încărcat de un utilizator nou-înscris, care nu a dat niciun răspuns solicitărilor — a fost publicat aici, ca ecou.

Vio29
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa de vacanță Cristiana [Rânca]: