ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2012
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.09.09
JUL-2012
3 AD. + 1 COPII -- v: 11 [ani]

Fara griji... sub umbrela RIU!

Sapte zile superbe datorita vremii minunate dar si datorita stradaniei resortului de a face totul ca la carte. Mergeti cu incredere... notele acordate sunt castigate pe merit de Riu Helios. Daca e sa fie Bulgaria atunci sa fie RIU! Am fost in 2010 cazati aici si ne-a placut foarte mult, era si primul concediu in Bulgaria (nu aveam termen de comparatie), 2011 am fost la Miramar (dezastru pe banii si nervii mei)... pentru a nu da gres am ales tot Riu Helios. Buna alegere, bune servicii, bun personal. Totul e la superlativ.

Complexul straluceste de curatenie, apa din piscine e curata si supravegheata continuu, pe holuri, lifturi, camere se munceste permanent pentru ca lucrurile sa arate bine. Am ajuns foarte repede, in jur de ora 11, am intrat, am parcat si m-am dus la receptie. Ne-au primit cu amabilitate, ne-au pus bratarile, nu erau gata camerele insa ne-au invitat sa beneficiem de toate celelalte servicii din complex, inclusiv pranzul de la ora 12.30. Aceeasi atitudine au avut-o si in ultima zi a sejurului. Am predat camera la ora 10, au facut formalitatile de check-out, nu au taiat bratarile, iar receptionera ne-a invitat sa stam in acea zi cat dorim. Nu abuzam niciodata de ospitalitatea gazdelor, nu am facut-o nici acum.

Masa variata si gustoasa. Toate preparatele au fost proaspete, bine facute, fara condiment in exces. Bucatari, ospatar, sef de sala, misunau si cercetau cum se prezinta preparatul. Nu e fastul de la turci insa nici banii dati nu sunt aceiasi. Nu sunt kilometrii de preparate din sala de mese de la turc, nu e spectacol cu flambari, artificii, steaguri, dansuri... dar ce gasesti pe mese e prospat si gustos. Programare la cina pe doua serii, fiecare cu masa rezervata, mese aranjate impecabil. Dupa fiecare familie care serveste masa se schimba fata de masa, si asta se intampla la pranz si la cina. Personal super amabil, zambitor, vorbitor de germana, rusa, engleza si... incercau si cateva formule se salut romanesti. Nu ma deranjeaza daca se vorbeste putin sau prost romaneste, cu cat mai putin din Romania, cu atat mai bine. Spre surprinderea mea, anul acesta, nu romanii si-au dat in petec ci alte natii cu pretentii de lider. Din pacate, la piscina de relaxare, singurele doua pupeze de 50 de ani fara sutien erau tot romance. Urat, foarte urat... sa fie nevoie sa fii trasa de atentie (sa nu zic de altceva) ca din 400 de femei tie iti lipseste bunul simt si cel al esteticului sa te expui la piscina de copii.

Personalul de la animatie foarte politicos, amabili, haiosi. Spectacolele se tin sub terenul de tenis, in spatiu inchis, ceea ce e un plus pentru complex. In prima seara au fost patru balerini care au dansat dansuri traditionale. Apoi s-au organizat intreaga zi intreceri intre echipe, pe culori, si seara au continuat jocurile culminand cu premierea echipei castigatoare. In urmatoarele seri am preferat sa mergem in Luna Park (parc de distractii din Sunny Beach), insa sunt convinsa ca cei care au ramas la hotel cu echipa de animatie s-au distrat si ei. Parcul de distractii contine anul acesta mai multe locuri de distractie. Valuri de oameni pusi pe distractie navaleau din toate partile. Foarte animat totul, terasele, barurile... promenada... oferte foarte variate si accesibile pentru cei veniti fara sistem all inclusive.

Din pacate marea a fost invadata de alge... nu m-am putut bucura de ea. Nu imi vine sa cred cand afirm ca imi placeau mai mult meduzele de anul trecut decat ‚”ciorbita” de anul acesta. Plaja curata, nisip fin, spatiu pentru cei care nu vor sau nu isi permit un sezlong.

Si pentru ca totusi nu ma pot abtine am sa fac si un comentariu negativ. Am avut probleme cu masina, nu mai pornea din parcarea hotelului (cred ca si ei ii placea). Primul impuls a fost sa cer ajutor la receptie, (situatie noua cred pentru cele doua fete, inafara de romani ceilalti vin cu avion si au transfer cu autocar la hotel), proasta inspiratie. Mi s-a spus sa revin dupa o ora si cand am revenit tot ce mi-au putut oferi a fost... o harta desfasurata Sunny Beach, un deget plimbat pe o harta care imi indica intr-o engleza proasta... Aici sunteti voi... aici service... sorry... Fara numar de telefon, fara adresa, fara alte propozitii... Nu stiu... poate ma asteptam eu la minuni... poate ma asteptam sa afle un numar de la service, o adresa, eventual sa sune si in bulgara sa expuna situatia, sa ceara o platforma, (totul contra cost desigur)... Cred ca eu sunt de vina si asteptarile mele. Din fericire l-am intalnit in fata hotelului pe Harry, taximetristul, care ne-a ajutat sa reparam masina si sa petrecem restul concediului la cote maxime. Bun vorbitor de engleza! Am castigat un prieten bulgar pe care l-am invitat cu placere sa viziteze Brasovul si casa lui Dracula.

Mergeti cu incredere in Bulgaria, insa... insa... mai puneti un banut si alegeti RIU! Eu m-am convins de lucrul acesta.

Trimis de ROMY in 11.07.12 14:46:23
Validat / Publicat: 11.07.12 15:59:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Riu Helios -2010, Miramar_Obzor-2011

VIZUALIZĂRI: 3426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ROMY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primul semicerc al hotelului si piscina unde se desfasoara jocurile.

olteanul2010
[11.04.13 16:13:18]

Dincolo de bacsisuri ce costuri suplimentare are acest hotel:

-cat costa parcarea?

-cat costa 2sezlonguri si o umbrela la plaje?

Nu am mai fost in Bulgaria din 2009 si am ramas surprins de costul sezlongurilor. In Grecia acestea costa 5-7 E/zi si in majoritatea cazurilor de acesti bani poti consuma ceva pe plaje. In Spania costul nu depaseste 10E/zi (dar poti gasi si cu 5E) si nu primesti nimic. Parcarea este gratuita iar anul trecut am stat la un hotel de 5* unde am avut pensiune completa (FB) si nu am platit nimic pentru parcare si sezlonguri. Am citit pe acest site ca un set de sezlonguri costa 26 leva (aprox 14E) iar parcarea 10 leva (6 E).

Multumiri anticipate pentru raspuns.

ROMYAUTOR REVIEW
[12.04.13 15:29:32]

@olteanul2010: Parcarea era cu bariera, gratuita si pazita. Poate criza si-a pus amprenta si sunt nevoiti anul acesta sa perceapa taxa parcare, poate ar fi mai bine sa le dati un mail sa ii intrebati.

Hotelul nu are plaja proprie. Gratuit sunt sezlongurile, umbrelele si prosoapele de la piscina. Cele de pe plaja sunt contra cost. Nu am rezervat niciodata pentru ca am facut plaja numai la piscina insa stiu ca costau 7 leva fiecare piesa.

Oricum este un hotel bine pozitionat fata de malul marii, foarte bun pentru Sunny Beach.

Concediu placut.

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[12.04.13 16:32:17]

Parcarea hotelului este inclusa in pretul sejurului si in sezonul 2013.

Krisko, olteanul2010, ROMY
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: