ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2012
ÎNSCRIS: 10.07.12
JUN-2012
3 AD. + 2 COPII -- v: 1,5-10 ani

Vacanta in Albena

Buna ziua tutror. Scriu aceste randuri pentru aceia dintre voi care inca nu v-ati hotarat unde sa va petreceti vacanta in speranta ca va vor ajuta sa luati o decizie definitiva.

Am petrecut o vacanta minunata in statiunea Albena,la hotelul Elitsa A fost foarte frumos cu cateva mici exceptii,dar voi incepe prin a va spune mai intai ce mi-a placut.

Ne-am pornit de acasa cu masina la ora 5.30. Despre drumurile de la noi nu este cazul sa va vorbesc,le cunoasteti deja,va voi spune doar cateva cuvinte despre drumurile lor.De la Silistra (noi am trecut cu bacul) sunt cam vreo 5-6 km de drum rau (dar am inteles ca acea portiune apartine Romaniei,asa ca nu e de mirare),dupa care incepe un drum chiar foarte bun,cu multe curbe,dar bun.Noi ne-am dus sambata si ne-am intros tot sambata si n-am intalnit aglomeratie nici in Ro si nici la ei.De la Dobrich spre Albena a fost un pic mai rau drumul,ca la noi,asa ca sa nu va speriati.Sunt si patrule de politie,noi am intalnit cateva intre Dobrich si Albena.Am ajuns la hotel pe la 13.30, doamnele de la receptie foarte dragute si amabile,ne-au facut chekin-ul imediat, desi conform programului acesta se putea face doar de la ora 14.00.Adevarat ca nu prea vorbesc engleza,dar norocul nostru a fost ca sotul este un bun cunoscator de limba rusa,asa ca n-am intampinat nici un fel de probleme.In aceasta privinta nu stiu daca ii pot acuza deoarece hotelul era ocupat in proportie de 65% de rusi si ucraineni,tocmai de aceea nu prea se complica nimeni cu engleza,desi s-au inteles destul de bine si cu romanii,si cu ungurii,si cu nemtii cazati acolo.

Hotelul,desi comunist,era foarte curat,camerele mici dar curate si aerisite,cu aer conditionat,cu patrui comode si cu lengerie foarte curata,care era schimbata in fiecare zi (cel putin noua asa ni s-a intamplat).Am avut camerele cu o vedere superba spre mare, la et.3 si et.4,cu balcoane destul de incapatoare unde erau o masa si 2 scaune,loc pentru fumat sau pentru admirat marea. Curatenia se facea in fiecare zi,eu rugam pe doamna care facea curatenia sa-mi faca pana la ora pranzului,avand copil mic care dormea la pranz,nu voiam sa fiu deranjata.Plasa de tantari era integra nu asa cum auzisem ca e rupta sau ca lipseste definitiv,oricum eu mi-am luat cu mine lotiuni si aparate pentru tantari,caci stiam ca este o padure mlastinoasa in statiune (am fost pentru o zi in 2010),asa ca,eram sigura ca vor fi si tantari,prin urmare,va recomand si voua sa procedati la fel ca sa nu aveti dupa aia motive de acuzatii.Televizorul mic cu diagonala 37 si cu 1 singur canal romanesc,protv international,oricum n-am dus lipsa canalelor romanesti iar desenele animate,atat de preferate de copiii,ei le-au inteles,sotul,in schimb,a fost foarte multumit de prezenta catorva canale rusesti,caci,asa cum v-am spus cunoaste aceasta limba.Baile foarte curate, prosoapele ne-au fost schimbate in fiecare zi,la fel sampoanele si sapunurile+cate 2 suluri de hartie igienica(chiar daca noi le-am avut pe ale noastre).Nu au papuci si halate de baie.

Cineva s-a plans aici de lipsa animatiei,eu as putea sa va spun ca a fost destula animatie,erau 2 fete si un baiat care in fiecare zi de la 11.30 incepeau programul de animatie ce dura pana seara tarziu,baiatul cel mare s-a simtit excelent.Probabil depinde si ce fel de preferinte are fiecare in domeniul animatiei.Eu cu familia mea am ales sa mergem acolo pentru soare,pentru mare si plaja iar sotul,in genere,si-a dorit pe langa toate astea si liniste,asa ca pentru noi a fost super din acest punct de vedere.

Noua ne-a placut foarte mult existenta multor locuri de distractie pentru copii,care erau contra cost,erau tot felul de circuite de cart-uri,de atv-uri pentru copii,masinute electrice,barcute pe apa,carusel pentru toate varstele,biciclete cu 4-6 locuri,trotinete electrice, trenulete pe roti de masina cu vagoane,paintball pentru copii,tir(loc de tras cu pusca)etc., noi n-am ajuns la toate.La toate astea pot sa adaug si distractiile de pe mare:sky-jet, plimbari cu vaporasul,zbor cu parasuta,plimbari cu banana, etc.

Punctul forte al acestui hotel l-am considerat amplasarea pe malul marii, iar piscina la cativa metri de plaja a fost cea care ne-a ajutat sa luam decizia finala in alegerea locului.Piscina curata,cu adancime de 1.6 m si de 0,65 m + o piscina mai mica de 0.60 m a fost locul ideal de joaca pentru copiii nostri.In jurul piscinei sunt multe sezlonguri si umbrelute (fiecarei camere ii revine cate 1 umbreluta si 2 sezlongrui la fel si pe plaja).

Plaja cu nisip fin,pe alocuri cu multe scoici,am vazut si cateva firicele de alge,iar la cativa metri de hotel erau in mare niste tobogane de apa,cred ca erau contra cost,nu am ajuns pana la ele.

Sa va spun si cateva cuvinte despre bucatarie.Sala de mese nu prea m-a impresionat,arata mai degraba ca o cantina studenteasca dar era destul de curata si incapatoare,mancarea in schimb a fost destul de gustoasa.

Sa incep cu painea care era de vreo 8 feluri:cu seminte,din cereale integrale,alba,alba cu ardei rosu si inca ceva prin ea,neagra,cu susan, cu mac,impletita s.a.In fiecare zi erau cate 1-2 feluri noi de mancare,mi-au placut supele de pui,de ciuperci si orez,de peste,deasemenea,mi-a placut foarte mult musacaua de dovlecei cu cartofi dar si cea de vinete,pestele pane,salate erau pentru toate gusturile si foarte bune,am gustat din toate,erau multe feluri de bucate din carne:gulas,pui vienez,pui parizian,carne de vitel in sos de rosii si multe altele,garniturile erau si ele suficiente pentru toata lumea si diferite,erau paste cu branza,si simple(tagliatelle,foarte bune).Dimineata pe un gratar mare se faceau clatite proaspete foarte gustoase ce puteau fi servite cu gem,marmelada sau finetti iar la amiaza si seara tot felul de gratare,vinete, si dovlecei foarte gustosi.

Mi-a placut mult si o crema de branza proaspata de vaci cu usturoi dar si celelalte branzeturi nu erau de neglijat,mezelurile erau si ele de cateva feluri si bune,deserturille n-au fost variate dar erau gustoase,mie mi-a placut un fel de chec ce se servea la micul dejun (imi pare rau ca nu m-am dus sa le cer reteta).Aveau placinta cu branza foarte gustoasa.Ouale erau fierte,prajite, ochiuri,omleta.Pentru copii erau 2 feluri de cereale iar laptele cred ca era uht.

Fructe au fost:piersici,nectarine,mere,pere,greipfrut,portocale si pepene.Pentru copiii cu varste intre 1-2 ani,erau cateva feluri preparate pe aburi sau fierte,noi am fost super incantati pentru ca am avut cu noi un bebe de 1,5 ani si desi am luat cu noi borcanele de papa pentru el,ne-am intors inapoi cu ele caci bebe a mancat tot ce era acolo.Sucurile la dozator au fost destul de bune,desi cand am vazut dozatorul ma asteptam sa fie niste apa colorata.

Ce nu mi-a placut a fost faptul ca toate preparatele din carne tocata (mici,chiftele,parjoale) aveau acelasi gust,cred ca erau preparate din acelasi amestec,nu mi-a placut cafeaua,era jacobs nes (pentru mine jacobs-ul are gustul cel mai oribil dintre toate cafelele existente,scuze iubitorilor acestui sortiment de cafea)si nu mi-a placut vinul alb si berea (foarte diluata,cred ca avea vreo1,8-1,9% alcool) dar era rece si era baubila.

La snak-barul de langa piscina se servea intre 11.00-16.00 pizza (nu de cea mai buna calitate dar suficient de gustoasa),inghetata care era chiar gustoasa (mai ales cea de vanile),cartofi prajiti,cartofi natur,salata de varza si de rosii cu castraveti,castraveti si gogosari in otet,mici si carnaciori si un fel de parjoale de-ale lor numite kebab(nu le-am gustat, dar fiind din carne tocata le-am dedus gustul).

La barul din mijlocul piscinei se servea intre 10.30-18.00 bere,sucuri imbuteliate,cred ca erau de la timbark-bune,cafea (jacobs nes),apa si bauturi alcoolice.Tot astea se serveau si la barul din interiorul hotelului care era deschis de la 18.30 pana la 00.00,cat si la cel de pe terasa din fata cantinei, deschis tot de la 18.30 pana la ora 22.00. Sincera sa fiu, n-am avut timp sa ma uit la aspectul estetic al barurilor,pe mine m-a interesat doar sa-mi iau bauturi de acolo ceea ce a fost ok pentru mine.

Bauturile alcoolice incluse in pret au fost toata bauturile lor autohtone + bere si vin,am gustat doar un fel de rachiu de-al lor numit mastika(destul de bun) si un fel de brandy(si acesta la fel de bun).

Voi incheia prin a va spune ca preturile in statiune sunt exagerat de mari.Este un supermarket in centrul statiunii dar nu va recomand sa cumparati de acolo, ex. crema de protectie solara pentru copii cu 50+ ufv eu am cumparat-o din Ro cu 27 de ron,acolo costa 27-29 de leva (1.95 leva-1 euro) apropos,schimbati bani in vama sau in Ro e mai convenabil)sau iaurturile pentru pici la noi pretul e intre 3,9 si 4,2 ron,acolo costa 3,4 leva,concluzia,luati-va tot ce va trebuie (creme, lotiuni, colaci, saltele etc)din Romania.

Va mai pot spune doar ca a fost vacanta care ne-am dorit-o si care ne-am imaginat-o,m-as intoarce si la anul tot acolo.Sper ca v-am convins sa mergeti si voi acolo si sa aveti parte si voi de o vacanta minunata.

Trimis de Iuliana C in 10.07.12 16:43:15
Validat / Publicat: 10.07.12 17:51:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balchik

VIZUALIZĂRI: 4718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iuliana C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.07.12 17:34:12]

@Iuliana C: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Iuliana CAUTOR REVIEW
    [10.07.12 18:16:56]

Am uitat sa va spun ca acest hotel este locul perfect pentru familii cu nitica pudoare, nu am intalnit nici o doamna/domnisoara la bustul gol, nici pe plaja nici la piscina, iar asta mi-a placut foarte mult dat fiind faptul ca aveam un baiat de 10 ani cu mine, iar in cantina nu aveau voie sa intre in costum de baie fetele/femeile si in slip baietii/barbatii, obligatoriu trebuiau sa aibe macar un pareo sau un tricou pe ei/ele, acest aspect l-am apreciat foarte mult.

mmierla
    [11.07.12 08:51:01]

@Iuliana C,

- foarte frumos ati scris!

- vad ca ati fost 2 adulti si 2 copii. Ati avut o singura camera?

danbrasov
    [12.07.12 07:57:48]

Revin, poate am fost inteles gresit. Exista animatori si ceva animatie, dar extrem de slaba prestatia, poate si din cauza ca acestia prestau si la celelalte hoteluri "gemene", NONA si BORYANA. Anul trecut, la Excelsior, in Nisipuri, toata ziua erau animatorii (2 baieti si 2 fete) prezenti la datorie, nu era seara care sa nu se incheie cu un spectacol + minidisco pentru copii. O mica exemplificare

youtube si youtube.

In rest sunt absolut de acord cu ceea ce s-a scris mai sus.

iuli4n4
    [01.08.12 15:35:47]

Spuneti-ne, va rugam, si de locuri de parcare, exista? cat costa pe zi?

multumesc

Iuliana CAUTOR REVIEW
    [07.08.12 16:15:51]

@iuli4n4: Exista, sunt gratuite oficial, noi i-am dat baiatului ce ne-a dus bagajele 10 leva si ne-a gasit un loc de parcare chiar in fata hotelului unde a stat tot sejurul.

danbrasov, iuli4n4, Iuliana C, mmierla
    Alte impresii din această RUBRICĂElitsa Hotel: