ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2019
ÎNSCRIS: 25.08.13
AUG-2019

Din nou la Elitsa

La Elitsa pentru a doua oara. Dupa vacanta placuta de anul trecut (vezi impresii), anul acesta am 9 zile la acest hotel si nu am regretat.

Fata de anul trecut nu s-au schimbat prea multe la partea de cazare si masa; minusul de anul acesta, dupa parerea mea este inchiderea barului de la piscina (ceva aglomeratie la barul de pe plaja); inghetata, fructe, fursecuri in timpul zilei se serveau langa restaurant; animatia la piscina slabuta spre inexistenta (un soi de gimnastica in piscina pentru adulti 5 minute si... cam atat). Animatie pentru copii... alta data.

Curatenie in camere se face in limita strictului necesar (gunoiul se ia zilnic, un aspirator, prosoape la cateva zile).

Mancarea se repeta, in schimb acopera mare parte din gusturi si este suficienta. Gratar in fiecare zi la pranz si seara (un fel de carne de pui sau porc si legume), supe de carne si legume, mancare gatita la cuptor, porc, peste, mezeluri, muraturi, branzeturi, legume, fructe, dulciuri...

Micile neajunsuri sunt compensate de pozitia hotelului chiar pe plaja (am avut camera cu vedere la mare, catre rasarit), de piscina cu apa impecabila, fara miros de clor, de apa marii si de plaja din Albena (ambele foarte curate) si de linistea zonei - departe de agitatia din zona centrala.

Pentru cine cauta un hotel normal, cu conditii de cazare normale (este un hotel de 3* clasic), il recomand. Cine doreste standarde superioare, la alte costuri... merge in alta parte.

Pentru noi a fost ok, ne-am simtit la fel de bine ca si anul trecut, ne-am relaxat, ne-am bronzat, ne-am incarcat bateriile.

Trimis de Florin 78 in 07.09.19 21:20:55
Validat / Publicat: 07.09.19 22:23:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin 78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

krisstinna [08.09.19 08:06:55] »

@Florin 78: Și mie îmi place Elitsa, am fost de câteva ori și dacă ar fi sa aleg un sejur estival in Albena, tot Elitsa aș alege, un hotel modest, fără pretenții, pentru oameni simpli, nu pentru fițosi

Felicitări pentru alegerea făcută!

isacheadyscris / TELEFON [05.08.20 16:06:23] »

Buna ziua! Anul acesta am vrea sa mergem și noi la acest hotel. Puteti să îmi spuneți va rog cat costa parcarea? La agenție sunt și camere Run of house, știți dacă sunt și camere mai mici? Va mulțumesc!

Florin 78 [05.08.20 17:06:00] »

@isacheady:  Parcarea este 20 de leva pe zi in zona verde (hotelurile din apropierea plajei), 10 leva pe zi in zona albastra (cea mai mare parte din statiune), 5 leva in parcarea mare de la intrarea in Albena (in zona autogarii) si gratis in parcarea Lazur (undeva in partea nordica, destul de departe de centru). Elitsa este in zona verde. Puteti parca si in zona albastra, limita nu e foarte departe de hotel. Primele 30 de minute sunt gratuite (daca parcati in zona albastra puteti merge pana in fata hotelului sa descarcati bagajele). Despre loc de parcare sa nu va faceti griji - sunt la discretie in toate zonele.

Va recomand camerele cu vedere la mare - privelistea face toti banii. Camerele duble nu sunt foarte mari (vedeti in fotografii) si au un pat matrimonial si o canapea extensibila (sau fotoliu extensibil). ​Despre apartamente si camerele family (parca asa se numesc- 2 dormitoare cu usa intre ele) nu stiu ce sa va spun, noi am stat doar in camere duble.

Un minus: nu aveti frigider in camera. ​

Daca nu aveti pretentii deosebite in ceea ce priveste cazarea (este un hotel normal de 3 stele), o sa va simtiti foarte bine (marea in fata, padurea in spate, departe de agitatia din centru, liber pe plaja).

Vacanta placuta sa aveti! ​​

isacheadyscris / TELEFON [05.08.20 17:20:56] »

@Florin 78:  Mulțumesc!

Florin 78, isacheady