ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2012
ÎNSCRIS: 18.08.10
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Schimbare inspirata

Incep prin a multumi celor care au postat anterior deoarece poate, fara a ma documenta nu as fi avut norocul si bucuria de a va detalia din cele traite de familia mea acolo.

Initial facusem rezervare cu early booking la Delphin Palace. Un amic de-al nostru, din Turcia, a incercat si el sa faca rezervare tot la acel hotel dar nu i s-a permis, spunandu-i-se ca numai familiile pot avea acces la acel hotel, dar, daca vrea poate sta la Delphin Imperial care este foarte aproape si, cum voiam sa ne vedem zilnic, nu era nici o problema deoarece distanta este mica. (aprox 50 m).

Buuun. Sejurul nostru a fost in perioada 28.06 – 05.07.2012. Plata a fost facuta pentru cazarea la Delphin Palace pentru ca aici la Imperial ar fi fost mult mai scump. Cu 1 zi inainte de a pleca in vacanta, am intrat pe site si pe alte cateva de specialitate si am cautat referinte despre Delphin Palace si despre Delphin Imperial, unde, avea sa stea prietenul nostru. Am aflat de la voi ca este posibila schimbarea hotelului si, am hotarat sa intrebam daca putem beneficia si noi de acest lucru. Tin sa precizez ca in vacanta aceasta am plecat mai multe persoane, dar doar eu voi posta, fiind in asentimentul tuturor. Gasca a fost compusa astfel: 1 familie cu 2 adulti si 2 copii (7 si 10 ani), 1 familie cu 2 adulti si 1 copil (10 ani), 1 adult singur.

In total, 8 PERSOANE.

Am plecat cu avionul in aceasta vacanta data fiind distanta si faptul ca avem copii destul de mici pentru distante atat de mari. Tin sa va precizez, cu riscul de a fi plictisitor, dar, spun eu cu informatii utile totusi, ca am cautat foarte mult prin ofertele din Antalya pana sa ne hotaram la acest resort.

Dupa o calatorie cu avionul charter al companiei romanesti, cursa absolut linistitoare, am ajuns in Antalya la aeroport de unde am fost preluati cu autocarul de catre reprezentanta agentiei de turism. Pentru autocar, 10 puncte: imens, cu aer conditionat, domnisoara de la agentie ne-a dat detalii despre sejur, sfaturi utile pentru Turcia, pentru Antalya… etc. Ajunsi la Delphin Palace (DP), am intrebat-o pe ea daca se poate sa ne schimbam locatia la Delphin Imperial (D. I.) pentru ca… si i-am spus toate considerentele. A intrebat, si, in 5 minute am primit acceptul si transport acolo (tineti cont erau 50m intre hoteluri). Ajunsi la hotel, am strecurat cate 20 eu in pasapoarte si am spus ca dorim sa ne facem o vacanta cat mai placuta acolo. Tipul de la receptie a spus ca e ok, dar ca v-a trebui sa asteptam cam 2 ore deoarece trebuie sa se elibereze 2 camere bune si nu o sa ne para rau. Dupa 2 ore de asteptare, timp in care ne-am plimbat prin resort, am servit micul dejun (Late breakfast), am primit cartelele de la camere si cu mentiunea ca nu o sa ne para rau ca am asteptat atat. Adevarat! Camerele foarte mari, utilate si dotate cu ABSOLUT tot ce se poate! Cine are ceva de comentat referitor la camere este ori nebun, ori “gigi – contra”. Si cum sa intram in detalii:

In primul rand cautam resort pentru familii cu copii, D. I. are suprafata mai mare decat D. P.

CAMERELE: mari, spatioase cam de 30 mp. Pat mare dublu, cu greu m-am gasit cu nevasta in el. Pat pentru copil, mare, a dormit copilul in el extraordinar. O canapea pentru un copil mai mic. Pe balcon o canapea, o masa si doua scaune. Un dressing mare de am put tot ce am avut (3 trolere mari) si a ramas spatiu gol destul. In dressing safe box free.

Baia foarte mare cu cada, cu 2 dusuri, oglinda imensa si tot felul de truse: igiena dentara/persoana (periuta de dinti si pasta de dinti), sampon 1 buc / persoana, balsam par 1 buc / persoana, set pentru barbierit 1 buc, plus ca in cabina de la dus aveam un gel dus si sampon (2 in 1) de vanilie intr-un dispozitiv special pe perete, diferite culori de ate, ac, plicuri cu ceaiuri, zahar, cana fierbator, cafea solubila, coffeta pentru cafea…… multe nimicuri pe care nu le mai tin minte. Prosoape: 3 mici, 3 mari, 3 halate baie, 1 prosop de iesit de la dus, 3 perechi papuci.

In camera mirosea a primavara! Aerul conditionat reglabil dupa cum iti doreste inimioara: cald, rece, low, medium, high, din grad in grad. Minibarul cu 3 beri Efes, 2 sucuri mici (cu paiul), 3 pepsi la sticla, 2 cutii pepsi light, 3 sprite, 1 baton ciocolata cu caramel, 1 punga cu alune. Barul se umplea zilnic pana la ora 17. FREE!

Conceptul hotelului 5 * U A I pe bune!

Am citit recenziile in care se spunea ca nu se facea curat, engleza nu... Tin sa va spun atat: MINCIUNI SFRUNTATE sau CHITIBUSARI. De ce? Pai, zilnic, indiferent daca puneam placuta cu CLEAN sau nu, se schimbau: lenjeria, prosoapele, se completau toate cele consummate de la baie!!! SIGUR!!! Dadeau inclusiv cu odorizant de camera. Mereu gaseam cate o lebada, o figurina, floare pe perna, chiar si din prosoapele personale faceau cate ceva, copilului i-au lasat 1 carte de colorat si creioane de colorat, o floare pe patul sau. Tin sa va spun ca niciodata nu ne-au deranjat cu curatenia. Aceasta se facea cat timp eram la plaja. Orarul nostru era 08.00 – 11.30,16.00 – 18.30. Ei, curatenia se facea dimineata si niciodata nu ne-au deranjat. Plus ca la 3 zile se facea dezinsectie, puneau in fiecare usa un anunt ca nu era periculoasa pentru organism cu ISO, etc…. Intr-adevar, cameristele nu cunosc limba engleza dar, in rest peste tot unde te deplasai se cunostea limba engleza, nu va mai spun ca erau unii ospatari care stiau si limba romana la nivelul minim pentru ce faceau: “buna seara, ce mai faci, pot sa va iau farfuria, mai doriti ceva…. ” Uzuale minime. Se bucurau daca le multumeai in limba turca. In camera, room service gratuit dupa ora 24.00, televizor cu 5 canale din Romania. Instructiunile cu privire la modul de folosire la orice erau si in limba ROMANA. Da! Pai fratilor, o statistica aratata de ei in monitoarele de informare din lifturi, arata ca dupa germani si rusi, urmatorii ca numar erau romanii. Bun.

MANCAREA: din belsug, diversificata, foarte buna. Salile de mese se intind pe tot nivelul LG (loby) Au loc sa manance absolut toti, cine spune ca nu, inseamna ca nu a fost la acest hotel. Sala de mese este de fapt tot nivelul LG cu o sala principala cu mancaruri, pe afara se preparau tot felul de mancaruri pe loc. Afara este o terasa cat tine tot nivelul, terasa pentru servirea mesei si unde se preparau mancarurile ad hoc. Sali de mese sunt 1 pentru copii (inclusiv cu mancare pentru sugari piureuri… etc) terasa care este imensaaaa, si la interior 8 sali de mese fiecare cu cate o denumire PICASSO, DEGAS, …. Etc. Ospatarii absolut prompti, daca ridicai privirea din farfurie, imediat aparea unul sa te intrebe daca doresti ceva, daca iti ramanea in pahar un sfert venea imediat si ti-l inlocuia cu altul cu aceeasi bautura asta daca nu-I spuneai sa puna tot in el, daca puneai farfuria in fata ta spre mijlocul mesei venea imediat si o ridica, astepta sa pui tacamurile cum trebuie sau te intreba daca poate sa o ridice. Mancarea…. fara cuvinte, senzationala, diversificata, gustoasa, toate nebuniile de feluri de mancaruri, branzeturi de toate natiile, carnuri de pui, curcan, prepelita, vita, oaie, vitrina cu specialitati de peste, fructe de mare, salate de toate natiile, prajituri, sufleuri, serbeturi, torturi, …. FOARTE MULTEEEE! Cine are de comentat e nebun fratilor, va asigur. Am mancat din fiecare cate putin, am incercat sa acopar toata gama si va asigur ca nu am reusit dar, toate erau absolut gustoase. Fructele bestiale, mere, pere, pepene galben, rosu, cirese, ananas, kiwi, etc… Dimineata fresh de portocale. Cafea, ceaiuri, multe sortimente, nenumarate feluri de dulciuri, specialitati turcesti intr-o vitrina: saraili, baclavale…. toate. In salile de mese, foarte operativi, cum se ridica cineva de la masa, imediat strangeau fetele de masa si stergeau mesele, puneau altele curate. Pe jos daca se scapa ceva mancare sau bautura, se anuntau prin mici statii radio si apareau 2, unul matura si altul cu mopul si cu un puf de geamuri curete imediat. Am ajuns acasa si cand mi-am scos incaltamintea am constatat ca pe talpa era CURATA! Asta ca o paranteza! Sefii de sala treceau pe la fiecare masa si intrebau cum ne simtim, daca este totul ok, daca avem probleme, daca ne mai trebuie ceva. Piscinele curate, fetele pe role veneau si luau comanda, dragute, amabile, rapide, curatenie si bun simt peste tot. Inghetata, coctailuri, popcorn, vata de zahar… tot ce-ti trece prin minte. Bauturile erau cam asa: Berea Efes: cu lamaie, light, normala, dark toate la sticla. Berea normala era si draft. Sucurile la draft sau la sticla: pepsi, fanta sprite autohton, suc la cutie fara acid autohton. Vinul autohton dar foarte bun, whisky Red label, Ballantines, cam asta am vazut. Vodka, gin, Havana club, de import.

In restaurantele a la carte, ce sa va spun, e chestie de gust. Si noi am facut rezervare la cel frantuzesc dar, am avut inspiratia sa ducem copii la masa de seara mai intai, sa manance ei ce vor acolo, nu de alta, dar sa nu avem surprize. Si asa a fost. Ne-am dus toti frumosi acolo si am comandat ce ne-a trecut prin minte din meniu. Singurele lucruri comestibile, dupa parerea mea au fost: picioruse de broasca, melci, rata cu masline, prepelita, antricot de vita, crutoane cu icre megre, crabi. Restul, o dezamagire totala. in schimb am facut o atmosfera bestiala, ne-am distrat de minune pe seama mancarurilor incat chelnerii veneau si stateau pe langa noi sa vada ce ne mai trazneste prin memorie iar la final ne-au adus si meniul de la restaurantul Italian spunand ca putem sa comandam de acolo ce vrem deoarece s-au distrat cu noi de minune. Un punct tare a fost ca l-am avut cu noi in permanent pe prietenul nostru turc, care le explica ce faceam noi si tinea legatura in alt fel cu ospatarii.

ANIMATIA: fiecare seara spectacol: circ, seara turceasca, seara samba, petrecere pe plaja, muzica live, jocuri ziua la piscine. Are luna park, are aqua park dar pe categorii de varsta: pentru bebelusi, copii mici si adulti SEPARATE. Luna park cu scranciob, masinute electrice, leagan mare. Sala jocuri, sala cinema, teren tenis camp, tenis masa, piscina interioara. Night club, baruri, sali conferinte, Etc

PLAJA SI PISCINELE:

Piscinele 2 mari, 1 de relaxare interzisa copiilor sub 16 ani, 1 interioara, 1 cu topogane mici, 1 cu topogane mijlocii, 1 cu topogane mari, baldachine, sezlonguri, la mare nisipul ok, marea buna, ponton cu sezlonguri, bar, baldachine.

Internetul - WI FI are semnal in loby bestial, in camera asa si asa, la piscine ok, cam peste tot, nu vad unde sunt problemele!

Ni s-a oferit ocazia sa mergem intr-o croaziera de 1 zi cu vaporul, la 60 eu de persoana adult, 30 euro copii peste 7 impliniti, gratuit copii pana la 7 ani. Nu ratati, face toti banii! Cu tot ce trebuie, all inclusive: mancare, bautura, disco, piscine copii, oprire la cascada si baie in mare, oprire la Insula Soricelului si baie in mare, petrecere cu spuma, jocuri… super!

In una din seri am fost in plimbare la Delphin Palace si tin sa va spun ca nu se compara. Orice ar spune cineva, Imperial este NET SUPERIOR.

In concluzie, hotelul este o nebunie, bestial, are 8 lifturi senzationale, un candelabru in mijloc de iti taie respiratia, singurul punct minus sunt romanii care isi fac simtita prezenta neaos cu “ba, fa, m__ i matii, etc” adresandu-se chelnerilor, stafului. O “doamna ” din Romania impreuna cu copilul a tinut sa ne spuna ca mancarea nu este ceva iesit din comun (cred ca acasa mancau toata ziua fructe de mare si baclavale), ca le este dor de “branzaca” de acasa si cand i-am spus ca este in restaurant o vitrina cu 20 feluri de branza a ramas interzisa, nu stia. Un alt roman a tinut sa dea dovada de proasta crestere in discutia cu noi legata de niste locuri la o terasa, incepand cu apelativul “bai nesimtitilor” in conditiile in care nici nu aveau legatura cu ce faceam noi acolo… ce sa va spun, germanii, fiind cei mai multi isi faceau prezenta simtita cel mai putin, discreti si simpatici.

Pentru mai multe detalii, nu ezitati sa ma intrebati, va raspund cu placere, acum sincer, nu stiu ce sa mai scriu la cat de incantati am fost de vacanta! Celelalte postari sunt doar rautati si credeti-ma cu 8 persoane in vacanta din care 3 copii ar fi imposibil sa nu fie ceva nelalocul lui, ei uite ca noi am fost pe deplin multumiti de TOT. Sunt curios ca daca mergand in Antalya, care este perla turismului turc, te simti rau, pai nu stiu cum te simti in Kusadasi sau Bodrum. Nu se compara, va spun eu, am fost si nu exista termen de comparatie. Sau, daca in Turcia va simtiti asa, pai sunt curios cu aceeasi bani, unde va duceti voi in lumea asta la 5 * UAI??? Este ca sunteti carcotasi??

Parerea mea este ca trebuie sa luam tot ce este bun de la vacante si de la viata ca daca stam sa cautam nod in papura, gasim, ok, si noi am avut cateva mici neplaceri si cu cartela de la usa, si cu tinuta de la masa, dar, dupa cum am facut si la restaurantul frantuzesc, am intors totul in favoarea noastra, am facut ca dintr-o mica neplacere sa facem un motiv de gluma si de haz.

ASA SE TRAIESTE VIATA! VACANTE SPECIALE SA AVETI!

Trimis de luckhass in 07.07.12 19:40:54
Validat / Publicat: 08.07.12 11:02:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: KUSADASI

VIZUALIZĂRI: 3670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luckhass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barul CAMELOT , deschis toata noaptea, unde se puteau servi mancaruri calde. Program 22.00 - 08.00 Irish Pub
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 138.35 EUR pe cameră

[08.07.12 11:11:40]

Un rw complet, util si frumos. Felicitari.

O singura completare, este Insula sobolanilor, nu a soricelului ))

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [08.07.12 12:06:17]

Total de acord cu tine referitor de unii romani care daca au platit un sejur la hotel se asteapta sa gaseasca acolo niste sclavi care sa le indeplineasca toate dorintele. Ca doar ei au platit ce naiba...

Oameni care nu-si dau seama ca o vorba buna, un zambet, un simplu multumesc fac ca sa aiba un sejur reusit.

Sunt convins ca si la Imperial ca la orice hotel din lume gasesti neajunsuri dar te felicit pentru modul cum ai reusit sa treci peste ele si sa ai un sejur reusit.

Pana la urma totul sta in atitudine.

[08.07.12 14:20:35]

@luckhass:

In primul rand multumesc din suflet pentru raspunsul tau de azi noapte!!! Daca la inceput am avut impresia ca este usor ironic (cand am citit cat de detaliat mi-ai descris functionarea AC-ului, ca si cum n-as fi vazut unul in viata mea , citindu-ti review-ul mi-am dat seama ca esti o persoana extrem de meticuloasa si ca asa tratezi toate problemele pe care le aduci in discutie! Felicitari!!!

Ma gandeam ca la intoarcerea din concediul nostru sa scriu si eu un review cat se poate de obiectiv, dar cred ca orice as scrie ar fi de prisos dupa toate cele cate ai scris tu mai sus despre DI!!! Ca sa nu mai vorbim si despre simtul umorului extrem de dezvoltat... Rad si acum de faza cu melcii, scrisa sub poza de la restaurantul "a la carte"!

Sincer, maine voi pleca catre Antalya cu inima impacata... Si-ti multumesc frumos pentru asta!

Noi eram obisnuiti cu un altfel de concediu la mare (intr-una din insulele grecesti, unde ne tot ducem de vreo 6 veri, tocmai pt ca ne-am simtit excelent acolo) numai ca, in viata, e bine sa nu fii ingust la minte si sa incerci experiente noi, pentru a putea face apoi comparatii pertinente si a alege ce consideri ca este mai bine tine si pentru familia ta!

Am retinut treaba cu bacsisul de la receptie si sigur nu vom rata croaziera!!! App, unde trebuie sa ne interesam de ea? Se face zilnic sau numai in anumite zile ale saptamanii??

Imi voi da toata silinta ca sa-i fac pe ai mei sa se simta excelent acolo si sa valorifice la maxim oportunitatile resortului, fara a lua in seama nimicurile inerente...

Daca pana maine iti mai aduci aminte cate ceva si consideri ca ar fi important de stiut, eu le voi citi cu mare placere si interes!

Merci inca o data pentru urarile de vacanta!

Am sa revin cu poze (si nu numai, sper eu) saptamana viitoare!!!

lidiadanaila
    [08.07.12 14:41:54]

@Andox: Ma gandeam dupa ce v-am citit postarea, ce as mai putea completa (ma pregatesc sa scriu si eu comentariu)... am fost in aceeasi perioada!!! A fost totul cum ai descris, doar ca in cele 10 nopti cit am stat, la final, pe locul 2 au fost romanii (i-am depasit pe rusi)... si nu stiu cum facem noi dar trebuie sa iesim in evidenta cu lipsa celor 7 ani de acasa (adevarat ca am vazut si multi romani educati).

In alta ordine de idei, ai uitat sa-l mentionezi pe domnul, care la piscina, trecea sa-ti aseze prosopul pe sezlong, sa-ti stearga masuta, sa-ti faca curat si sa-ti stearga ochelarii de soare .

O sa incerc sa postez si micile neajunsuri care rezulta doar din faptul ca sunt la inceput, sau micile bilbaieli... care oricum nu aveau cum sa-ti faca vacanta nereusita.

Vacante reusite!!

[08.07.12 15:08:12]

@@alinuta:

Buna Alinuta,

Multumesc de faptul ca ti-ai dat seama ca nu incerc sa fiu ironic deoarece nu aveam de ce, erau temerile unui om care merge pentru prima data si cere ajutorul. daca ti-ai dat seama inseamna ca ajutorul meu a ajuns unde trebuie. Cat despre excursie, pot sa-ti dau detalii dar dupa cum stiu ar trebui sa iti raspund pe privat deoarece nu stiu daca detaliile despre agentia cu care am fost sunt acceptate aici. ma interesez si revin. Intre timp sa ma dumiresc la modul cum pot trimite mesajele pe privat deoarece acolo pot detalia. Multumesc pentru aprecieri si daca va place rewiuul puteti sa il votati. Multumesc.

[08.07.12 15:15:36]

@lidiadanaila:

Lidia, cred ca de fapt mie mi te adresai, am inteles, dar nu e nici o problema. Ai dreptate, in legatura cu ceea ce ai adaugat cu domnul de la piscina, asa este, am trecut si noi prin aceste intamplari si in plus mai sunt multe alte amanunte pe care nu le-am scris si din lipsa de timp si poate pentru ca am uitat. Nu de alta dar postarea aceasta mi-a luat cu tot cu incarcarea pozelor cam 5 ore. Daca apreciati modul in care am relatat aici va astept cu un mic vot. Va multumesc si astept si alte idei sau aduceri aminte despre ceva ce poate am omis.

[08.07.12 15:19:39]

@MCM:

Da, este posibil, dar asa am inteles de la ghid, oricum multumesc de corectare, este foarte bine, nu de alta dar sa nu raman cu o idee gresita. Multumesc.

[08.07.12 15:23:08]

@Andox:

Asa este, ai dreptate in privinta celor remarcate de tine, ai spus chintesenta. Daca aveti curiozitatea sa vedeti, in Antalya exista si hoteluri cu note numai de 10. DAR, sincer, nu dau 45.000 eu pe 14 zile de vacanta decat daca poate as castiga la loto 1.000.000 eu. Asa ca pamantean vorbind... este super si credeti-ma am mai fost doi ani la rand in Turcia dar in Kusadasi si nu se compara. Multumesc de vot.

[08.07.12 16:17:29]

@alinuta: excursiile le organizeaza turoperatorul local cu care colaboreaza agentia din Romania prin care ai achizitionat vacanta. In timpul transferului de la aeroport spre hotel, ghidul apartinand agentiei turce:

1 fie stabileste cu fiecare dintre turisti locul de intalnire pentru a doua zi la receptia hotelului fiecaruia pt detalii/excursii/diverse,

2. fie in timpul transferului face acest lucru daca este timp.

Asa ca vei avea ocazia sa optezi pentru ce excursii doresti si care binenteles le are turoperatorul turc pe lista. Nu ratati spectacolul Fire of Anatolia.

@andox: imi face placere sa-ti dau dreptate. Pe langa un ciubuc, o vorba buna, o lauda, un zambet, sau o strangere de mana, fac minuni. Peste tot, nu numai in vacanta

[08.07.12 16:22:28]

@MCM: I-am trimis detaliile pe privat. poate ca o sa le citeasca.

[08.07.12 16:29:37]

@luckhass: m-am gandit ca poate mai intereseaza si pe altcineva care citeste

In alta ordine de idei, mi-a placut foarte mult camera in care ati fost cazati si caracterul tau. Pentru ca nu te-ai vaicarit ca ati avut vedere spre parcare. Felicitari

[08.07.12 16:55:12]

@MCM: Ai dreptate in legatura cu interesul altora. Cat despre camera... am folosit-o doar sa ne odihnim si pentru a face dus, si doar seara tarziu dupa ce adormea copilul ieseam pe balcon cu nevasta la o bere si la taclale.

[08.07.12 17:40:17]

@luckhass, @MCM:

Va multumesc frumos pentru sfaturile voastre! Cu siguranta am citit tot, insa imi e mult mai usor si rapid sa fac lucrul acesta direct de pe mobil (unde sunt avertizata in urma ecourilor voastre), decat de pe PC, deoarece inca mai sunt la capitolul de "trieri" drastice, ca sa-mi incapa toate lucrurile doar in doua trollere !

Am trecut si "Fire of Anatolia" pe "lista de prioritati", care ramane in continuare deschisa...

analiana67
    [08.07.12 18:08:59]

Foarte adevarat tot ce-ai scris. Si eu am fost la acest hotel din 21 mai pana in 28. Totul a fost minunat si net superior hotelului Delphin Botanik, la care am fost anul trecut. Si la DB ne-am simtit excelent, dar e un hotel mai vechi. Ma intreb ce pretentii au cei care cauta nod in papura, oare ce hotel ar fi e gustul lor, probabil 7 stele in Dubai. Intrebarea mea este daca ai platit vreo diferenta pentru DI. Multumesc mult.

[08.07.12 18:24:33]

@analiana67: ar fi bine sa precizezi cui te referi mai sus.

In alta ordine de idei, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[08.07.12 19:10:47]

@analiana67: Dupa cum am scris la inceputul reviewului meu, plata a fost pentru DP si stiu sigur ca aici ar fi fost mai scump dar nu, nu am platit nici o diferenta. Asta a fost o manevra de marketing de-a lor deoarece fiind primul an, au vrut sa-si faca reclama. Bine, cu noi vad ca nu se poate, noi suntem mofturosi. Chiar ma uitam pe siteurile de specialitate de afara (daca iti aduci aminte, in lifturi apareau pe plasme solicitarile staffului de a posta si de a nota hotelul pe un site de specialitate). Ei bine, dupa cum spuneam, am consultat si acel site inainte de a pleca dearece aici erau 3 postari si am vazut numai note de excelent. Asta ma face sa ma gandesc la noi, romanii ca suntem si cum suntem vai de noi (in sensul ca nu suntem civilizati), dar avem niste pretentii de vip. Dupa cum ati vazut, majoritatea au postat ca "au facut scandal" si apoi li s-a rezolvat sau nu problema. Va spun eu, au aplicat tactica: "cel mai destept cedeaza". Era suficient sa expui problema cu tact si se simteau singuri.

[08.07.12 21:04:37]

Revin cu cateva specificatii utile spun eu:

1. Barbatii, la masa aveti grija ce pantaloni imbracati. Am avut surpriza ca, fiind cu bermude viu colorate scurte pana deasupra genunchiului, sa fiu oprit la intrarea la masa de un "cerber" si avertizat ca trebuie sa ma imi schimb pantalonii ca sunt de baie. Am insistat ca nu, el da, eu nu, pana am ales metoda demonstrativa si i-am aratat slipul. Nici asa nu l-am induplecat si m-am dus in camera si mi-am luat o alta pereche de pantaloni de aceasta data putin mai lungi, sub genunchi. Asa am fost acceptat. La intrarea in restaurant, este un mic panou cu reprezentarea foto a 2 ipostaze ale unui cuplu imbracat genul: asa da, asa nu. Femeile... din partea lor sa fie in costum de baie, nu zic nici miau!

2. Aveti grija si dati telefon la compania de telefonie de care apartineti si activati-va roamingul, au la Orange am luat un miniabonament de vacanta de 50 lei cu 20 minute si 10 sms, sotia la fel si a fost suficient, minutele se consuma si cand sunati si cand sunteti sunat. Daca le terminati, minutul costa mult cand sunati voi si mai putin cand sunteti sunati. Dezactivati-va conexiunea la internet prin reteaua de telefonie mobila si conectati- va la net doar prin wi fi deoarece costa foarte mult.

Cam atat deocamdata, daca imi mai aduc aminte, mai revin.

mmd
    [09.07.12 04:05:51]

Mi-a placut mult review-ul tau si optimismul tau debordant si imi pare rau ca trebuie sa te contrazic pe alocuri. Nu stiu in cate hoteluri de 5 stele ai mai stat mai ales nu in Turcia, unde e recunoscut faptul ca 5 * turcesti sunt cam 3 prin alte parti. Spui ca nu ai avut bani pentru imperial si ai luat camera la palace deci nu culegi nici tu banii din pom. Atunci de ce spui ca " la banii astia" unde mai mergeam? 2000 eu ti se par nimic? Pomana? Voi ati avut cu voi un prieten turc. Amanunt hotator dupa parerea mea. Stii unde poti merge cu banii astia si sa fii tratat regeste? In Thailanda, de exemplu la Hilton 5* daca ai auzit de el. Cred ca e mai cunoscut si mai luxos putin decat reteaua Delphin. Probabil te intrebi de ce nu am fost acolo si am venit in Turcia. Din cauza celor aproximativ 24 ore de avion si a faptului ca eram singura cu doi copii. Nu banii au fost criteriul definitor. Stii cu cat se vinde o vacanta de o saptamana pe booking sau trip advisor la DI? Cu 10800 euro. Serios. Pai daca dai banii astia mai trebuie sa dai si spaga la receptie, etc, etc? Stii ce inseamna fructe de mare? Crevetii aia nici nu se puteau numi creveti. Erau cei mai ieftini carcalaci posibili. Calamarul, caracatita si celelalte " fructe de mare" erau niste marinate de la punga. Mergi in Thailanda sa vezi fructe de mare, homari de 1 kg, creveti de toate natiile, cocteiluri. Si mai ales servicii. E drept ca face parte din cultura lor sa fie serviabili si chiar umili dar acolo cand servesc bauturile la bar de exemplu, pe masutele acelea joase, nu se apleaca sa puna paharul pe masa, ingenuncheaza!!! Am vorbit si cu alte persoane care au termen de comparatie in afara Turciei si raspunsul a fost unanim: nu sunt 5*, nici macar pe aproape. Eu asta am vrut sa spun in review-ul meu. Nu ca am avut o vacanta ratata, nu ca hotelul e prost. Doar ca nu se ridica la standardul de 5 *. E un hotel bun din punct de vedere camere, design interior, piscine, chestii fixe, construite sa fie frumoase. Pierde imens la capitolul servicii unde sunt mediocri spre prost. Incearca si alte destinatii, si alte locuri in afara Turciei si vei fi uimit. Privind in urma Turcia va pali.

[09.07.12 16:59:36]

@mmd: ok, am inteles, in comparatie cu ce spui tu ca ai intalnit, poate asa este, nu stiu si nu te contrazic dar, sincer din postarea ta nu am gasit decat nemultumire, de aceea am tinut sa punctez si ceva bun.

Da, nu stam pe roze cu banii, asa este, nici nu am spus, initial vazusem DI pe oferta dar ne depasea bugetul. Stiu, asta o stiu ca 5* in Turcia nu sunt 5* dar nici 3 * cum spui tu ci cam de 4 spre 4,5 (daca pot spune si asa).

Spaga, hai sa nu o numim spaga ci bacsis ca doar este cuvantul din limba lor, daca erai atenta, la receptie era o cutiuta pentru bacsis. Baiatul de la receptie cand a luat banii din cele 2 pasapoarte, acolo i-a pus... !!!

Cat despre Thailanda, poate o fi mai frumoasa, oricare tara are specificul si frumusetea ei, ramane sa o lasi sa ti le arate, dar, cat te ajungea un sejur in Thailanda fata de Turcia. Eu cred ca la aceeasi bani, nu poti.

Am vorbit astazi cu 2 prieteni care au fost in aceeasi perioada in Thasos, la un 4*cu demipensiune. Doi ani la rand au fost tot in Turcia dar la Kusadasi. Au venit cu un imens gust amar. (apa platita 2,5 euro, bere platita 4 euro, inghetata 4 euro... si pot continua). Sincer, am mai vorbit si cu altii care au fost initial in Antalya si apoi in Tunisia, Palma de Mallorca, Italia, Franta... etc si mi-au spus ca nu au gasit la aceeasi bani la fel.

Asa ca, in concluzie am vrut sa precizez, era echitabil sa scrii si punctele ok, nu numai minusurile.

Sanatate multa si vacante super sa ai!

gioko
    [22.07.12 13:43:20]

@mmd: Daca asta este parerea ta despre D. I. si daca incerci sa ne convingi ca cu banii dati aici am putea merge lejer in Thailanda la Hilton 5* (care zici tu ca este muuuult peste amaratul de D. I.), te-as ruga sa-mi dai si mie pe mesaj privat o agentie care sa-mi ofere un sejur la acelasi pret... a si sa nu uit... cu tot cu bilet de avion si taxe de aeroport incluse.

Chiar ti-as ramane indatorat daca ma poti ajuta.

gioko
    [22.07.12 13:48:11]

@gioko: Intamplator am auzit despre acest Hilton 5* din Thailanda si tocmai de aceea te-am rugat sa-mi recomanzi o agentie care sa-mi ofere la aceeasi bani aceleasi conditii de UAI la acest hotel ca si la D. I.

Pt. cei care nu au vazut acest resort voi posta un link... intr-adevar arata foarte bine... ramane insa sa vedem daca un sejur acolo costa la fel... si asta ne va spune @mmd.

click aici

paulpaul
    [22.07.12 18:47:46]

Buna

Interesant si util review-ul tau. Merg si eu in septembrie la D I si am camera SUP LAND VIEW, poti sa-mi spui daca am vedere partiala la mare din acest tip de camera (daca nu, crezi ca as putea rezolva la receptie sa primesc o

camera cu vedere partiala la mare)

[23.07.12 22:44:21]

@paulpaul:

cred ca poti rezolva cu o mica "atentie". Bacsisul nu l-am inventat noi si nici nu ne este strain asa ca, eu cred ca poti sa-l folosesti cu incredere. Cat despre camera sup land view nu stiu. A noastra era la nr. 7049 si era cu vederea spre fata hotelului spre parcare (dupa cum poti vedea si pozele mele).

[24.07.12 08:02:19]

@paulpaul: Cu permisiunea colegului @luckhass am sa incerc sa mai fac si eu cateva precizari care te-ar putea ajuta...

In primul rand faptul ca toate camerele cu Land View sunt numerotate cu numere impare, iar cele cu Sea View cu numere pare (ca sa stii la ce sa te astepti si cum sa "negociezi la receptie).

Apoi, dupa cum ai observat, hotelul are o forma serpuita. Exista o portiune din partea cu Sea View (cea perpendiculara pe mare) din care chiar nu ai cum sa vezi marea (hotelul Delphin Diva "ecranand"-o in totalitate), decat daca sari din balcon pe terasa, lucru "accesibil" numai celor cazati la etajul intai. Daca ai sa studiezi putin prima si ultima poza atasate review-ului meu, ai sa-ti poti face o parere despre ce inseamna atat o camera cu asa zis-ul "fals SV" (numerotate de la _ _74 la aprox _ _60 si pozitionate cu usa spre lobby, pe holul dintre cele doua grupuri de lifturi), cat si despre cum sunt amplasate camerele fara SV (ultima poza fiind facuta din autocar, la plecare).

S-ar putea sa ai mare noroc cu schimbatul camerei contra unui mic bacsis (care nu e numai o necesitate, ci si o traditie la ei), deoarece in septembrie se va termina cu aglomeratia si se vor putea face multe "permutari", asa cum s-au facut si in lunile iunie sau mai.

Concediu placut!

paulpaul