ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 04.07.12
    AUG-2009

Sejur placut

Pentru aceasta excursie am ales o agentie la care am platit cu cateva luni inainte pentru a primi o reducere. Sejurul a fost all inclusive cu transport autocar inclus.

Sincer pentru prima si ultima calatorie cu autocarul am ramas profund dezamagit. Nu va recomand sa mergeti cu atocarul deoarece e foarte lung drumul si foarte obositor. Opririle erau programate undeva la 3-4 ore si durau maxim 30-40 de minute. Si cum la fiecare oprire era bataie pe toalete riscai sa nu apuci sa te duci.

Dupa vreo 22 de mers cu autocarul am ajuns in sfarsit la hotel. Acolo am stat vreo 40 de minute pentru distribuirea camerelor care daca lasai 5 euro iti dadeau ce camera vroiai.

Camera era una de 3 locuri cu un pat dublu si unu simplu. Era curata cu balcon mare unde gaseai o masa si 3 scaune. Camera avea aer conditionat dulap baie cu cada, masuta, oglinda, televizor color si doua noptiere. Curatenie se facea o data la doua zile.

Piscina era foarte curata si se schimba apa in fiecare dimineata. Sezlongurile erau multe dar parca putine deoarece romanii se trezeau la 7 dimineata si le ocupau cu prosopul.

Mesele se serveau dupa un anume program stabilit pe care il primeai la cazare. In fiecare zi felurile principale de la mic dejun pranz sau cina era altele, numai salatele si deserturile erau neschimbate. Intre mese mai aveai si cate o gustarica la care serveai un hamburger cu cartofi prajiti sau spaghete cu sos. Barul de la piscina era intotdeauna aprovizionat si puteai cere orice vroiai.

Ospatarii erau foarte prietenosi si foarte amabili, nu te lasau cu farfuriile goale in fata. Singura lor problema era ca miroseau a transpiratie. In rest erau super de treaba.

In fiecare seara era stabilit cate un program de distractie ori se faceau inscrieri pentru discoteca. Se faceau si partide de polo in piscina ziua. Mai aveau si 2 mese de biliard (50 centi partida) plus inscrieri la scuba dive paraselling si alte nebuneli.

Plaja... una privata cei drept cu sezlonguri proprii dar care era foarte ingusta cu nisip in care se gaseau foarte multe pietricele. Marea era destul de murdara cu cate alge si foarte tulbure. Plaja a fost o bila neagra pentru aces hotel.

Am avut de ales ce excursii vrem, dintre care multe poti sa le ei din centru statiunii pentru ca le gaseai cu cel putin 5 euro mai ieftine. Noi am fost la o excursie in care am vizitat o fabrica de dulciuri si o fabrica de haine de piele, si o croaziera de jumatate de zi pe marea mediterana. Amandoua isi meritau banii.

La final am plecat destul de multumiti de alegerea facuta cu toate ca nu m-as mai intoarce in statiunea Kusadasi pentru ca nu prea ai ce face atatea zile decat sa stai la piscina si poate sa mergi la vreun bazar sa mai cumperi cate ceva.

In speranta ca v-am ajutat sa va faceti o impresie despre acest hotel va urez concediu placut!

Trimis de tonymaestrul* in 05.07.12 17:28:06
    Validat / Publicat: 05.07.12 18:51:01
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tonymaestrul*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotelul in toata splendoarea lui

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [06.07.12 01:58:10]

Am o intrebare; curatenie la doua zile intr-un hotel de 4*?!

Si o remarca; nu poti sa te plictisesti in Kusadasi, ca de altfel in niciuna din statiunile turistice, daca doresti, bineinteles!

Pe langa croaziera si vizita la fabrica de piele... multe, multe alte locuri minunate.

Pamukkale, Casa Fecioarei Maria, Efes, Milli Park, Adaland, hamam, seara turceasca la Kervanseray, satul Sirince, etc.

Data viitoare sa nu le ratezi, ai sa vezi ca nici 10 zile nu vor fi suficiente si adio plictiseala!

tonymaestrul*AUTOR REVIEW
    [06.07.12 10:21:27]

@maria55: In perioada in care am fost eu asa sa facut curatenia, cu ce sunt eu de vina?

Ce imi vorbesti tu despre pamukkale si altele nu fac parte din statiunea kusadasi. Eu ma refeream strict la Kusadasi ca statiune. Binenteles daca ai bani si iti permiti poti face diverse activitati care te vor tine in priza chiar si 15 zile. Repet: ma refeream strict la statiunea Kusadasi. Multumesc mult pentru obiectii.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [12.07.12 20:23:51]

@tonymaestrul: daca poti observa, tocmai pt obiectivitatea review-ului am acordat un vot!

Despre Pamukkale mi-am permis sa vorbesc, pt ca, este una din cele mai grozave destinatii ca si excursie optionala!

Asta doar ca o remarca la spusele tale vis-a-vis de "nu prea ai ce face atatea zile"!

Concedii placute si in urmatorii ani!

maria55, tonymaestrul*
    Alte impresii din această RUBRICĂArora Hotel [Yavansu]: