ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
ÎNSCRIS: 03.07.12
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Vacanta in iunie 2012

Ne-am intors de patru zile din concediul pe care l-am petrecut la Topola. As dori sa va relatez pe sectiuni impresiile avute, legate de aceasta perioada a lunii iunie.

In primul rind locatia se preteaza foarte bine petrecerii unui concediu odihnitor, care sa-ti lase timp de meditatie, legat prietenii, lecturii, hoinarelii prin imprejurimi si "degustarii" naturii foarte putin afectate de poluare. Nu-l recomand deloc amatorilor de inghesuiala, lume multa, forfota si agitatie. Se vor plictisi din lipsa totala a acestora.

Personalul este binevoitor si plin de solicitudine. Limba in care te intelegi cel mai usor: engleza+rusa.

Familiile cu copiii se vor simti foarte bine, copiii sunt bine supravegheati, au spatii suficiente de joaca si "dotari" necesare: mini-club, rachete de tenis, mingi de fotbal, biliard etc si terenurile aferente pentru joaca, foarte bine intretinute. Seara se organizeaza activitate distractiva special pentru ei, iar in timpul zilei pot fi lasati spre supraveghere la mini-club. La piscina, exista in permanenta o persoana care supravegheaza aria, pentru evitarea incidenetelor neplacute. Orele amiezii sunt linistite copiii se pot odihni perfect.

Cazare:

- execelenta. Toate spatiile de cazare sunt apartamente foarte mari (aprox 80-90 mp) cu toate dotarile pe care le-ai putea avea acasa, cu exceptia veselei. Curatenie se face bine, zilnic. Exista televizoare si aer conditionat in fiecare camera.

E un alt avantaj pentru familiile cu copii, care au nevoie sa prepare hrana pentru prunci.

Masa:

- destul de buna. Masa de dimineata nu a stralucit prin diversitate, sau prin variatia meniului. Noi am stat 14 zile si ne-a cam iesit pe nas monotonia diminetii (o perioada n-o sa mai maninc oua!). Cafeaua nu e naturala ci e de la dozator, deci amatorii vor trebui sa o achizitioneze de la bar contra 2 leva.

De asemenea un alt aspect care a lasat oarecum de dorit la celelelte mese, a fost faptul ca nu a fost suficienta carne si de alt fel decit pui si din cind in cind peste. Nici capitolul dulciuri nu a fost suficient acoperit.

Fructe si legume au existat suficiente si din abundenta.

Una peste alta s-a putut minca fara probleme, hrana proaspata si indestulatoare. Personalul de la restaurant a fost foarte amabil si zimbitor. Unii dintre ei vorbesc engleza, deci nu e o problema sa te faci inteles.

Plaja hotelului (pentru ca mai sunt si alte plaje unele private, altele libere):

- e la poalele colinei. Plaja hotelului are in dotare gratuita : umbrele, sezlonguri si salvamar cu punct de prim ajutor.Va recomand cu caldura plaja hotelului la care se poate ajunge in urmatoarele variante:

1. cu masina personala-2 km pe serpentine.

2. cu masinile hotelului care te duc si te aduc la anumite intervale de timp,

3. cobori pe jos pe cararea ecologica (drum de 10 minute, minunat, cu o priveliste grandioasa asupra marii), foarte bine facuta si usor de parcurs si te intorci pe jos daca vrei, sau cu masina hotelului daca optezi pentru asta la receptie.

Pe carare pot sa mai apara si serpi-sunt de apa si pleaca repede. Luati un lemn cu voi pe carare, faceti un pic de galagie si pleaca. Noi ne-am speriat putin la inceput de idee, dar ne-a trecut repede, pentru ca nu se intimpla nimic rau.

Recomand tuturor sa respecte natura si curatenia, pentru ca locul e minunat si ti s-ar rupe inima sa vezi aceeasi natura distrusa si poluata pe care o vedem, din pacate, in atitea parti.

Animatia:

- tinerii care o faceau: Milan si Deny s-au achitat cu foarte mult entuziasm si buna vointa de datoria lor. Revin, pentru o comunicare optima, engleza e foarte necesara.

Vacanta a trecut repede. Ne-a placut foarte mult si speram sa revenim in viitor.

Cinste bulgarilor care se straduiesc sa faca turism de calitate.

Trimis de simona man in 03.07.12 16:34:10
Validat / Publicat: 03.07.12 17:40:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar si Albena

VIZUALIZĂRI: 3185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simona man); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja din Topola la inceput de vara.

[03.07.12 17:40:51]

@simona man: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[04.07.12 09:04:11]

@webmaster: va multumesc si-mi cer scuze pentru dezacordul de la" masinile hotelului te duce si aduce... ". Prima data am scris masina hotelului, pe urma m-am razgandit ca erau mai multe, dar n-am mai sesizat dezacordul. Daca se poate corectati D-voastra.

O sa mai scriu din alte concedii unde am fost si in tara. Sper sa foloseasca si altor turisti, pentru ca incerc sa fiu cat mai obiectiva.

Corectat

[11.07.12 18:31:42]

@simona man: @simona man: buna Simona, felicitari pt concediul reusit. Plec si eu cu familia saptamana viitoare la Topola si as avea unele intrebari:

- au suport/ uscator de rufe pe balcon sau in camera?

- pe plaja exista vreun bar al hotelului pentru racoritoare, bere, gustari etc?

- pentru plaja/piscina, se dau prosoape? la alte hoteluri puteai lua cate un prosop de persoana pe care il lasai seara la receptie contra unui card

- este seif in camera? cat costa?

- sepoate plati cu cardul?

Multumesc tare mult! Scuze pentru "interogatoriu"

[12.07.12 12:11:36]

Salut!

Iti raspund punctual:

Au suport de uscat rufe, din acela metalic, poti sa-l pui linistita pe balcon. Du-ti clame, in ideea ca va mai bate vântul.

Pe plaja lor, am vazut ca au asa ceva, dar sincer habar n-am daca era contra-cost sau nu. Noi ne duceam apa in sticlute. A propos, au apa la dozator, dar am preferat sa rugam pe cineva sa ne ia din Kavarna bidoane mari de apa plata. In iunie, neavând maşină, am recurs la acest expedient. Aveau un spatiu pentru magazin, dar în iunie nu era deschis (din 14 iunie am fost noi).

Nu este seif in camera. Am avut destui bani, dar nu s-a atins nimeni. Nu stiu cum poti rezolva asta.

Nu stiu ce poti plati cu cardul, sau ce te intereseaza sa platesti. Au un numar de receptie pe care pot sa ti-l dau, +359 52 90 40 10, sau 50 la coada, unde eventual poti intreba. Vorbesc engleza.

Noi am schimbat leva, dar nu la un curs foarte favorabil, in Balcic. Am inteles ca cel mai bun curs e la vama.

Concediu placut!

Mie personal mi-a placut foarte mult, pentru ca ador linistea si natura curata. Si mie si la ai mei.

[12.07.12 13:26:30]

@simona man:

Multumesc mult pentru raspunsuri cat si pentru numarul de telefon.

Sunt nerabdatoare sa ajung acolo, ma bucur ca e liniste pentru ca si noi ne dorim un concediu linistit.

Multumesc!

AnaLee
    [17.07.12 15:22:09]

@dana_m78:

Si pe mine m-ar interesa daca se poate plati cu cardul, deoarece rezervarea pe care-am facut-o pe booking.com presupune plata la hotel. Se pare ca te vei intoarce in tara inainte de-a ajunge eu la Topola, de aceea apelez la amabilitatea ta sa-mi spui daca se poate face plata sejurului cu cardul, la receptie, sau va trebui sa cumpar leva de la Mangalia.

Mutumesc si iti doresc o vacanta frumoasa si insorita!

Roxely
    [19.07.12 14:20:19]

@simona man: Buna ziua! va rog sa imi ziceti traseul pe care l-ati urmat pana la hotel, deoarece si noi suntem din Tg. Mures si am vrea sa mergem, desi stam inca in cumpene ce hotel sa alegem. Ati primit prosoape la piscina/ plaja? Cum era plaja nisip/ pietris? Daca aveti ceva recomandari/ sfaturi sunt bine primite! Va multumesc!

[19.07.12 14:30:09]

@Roxely:

salut!

n-am fost cu masina personala ci cu autocarul din Bucuresti (plecari zilnice de la Gara de Nord sau Piata Constitutiei). Astea au un nod in Varna de unde impart oamenii in masini mai mici. asa ca noi am mers un pic spre sud, la Varna si de acolo am luat-o spre nord, via Balcic, pana la Topola.

Dar!

Cei care au venit cu masina de pe directia Bucuresti au optat:

- prin Mangalia- avantaj autostrada,

- pe la podul de tip bac de pe ruta Calarasi daca nu ma insel. Ca timp se pare ca e mai scurt pe la bac.

Cu autocarul a fost foarte bine, transportatorii isi fac bine treaba, numai ca luand autocarul din Bucuresti, am platit un plus la transport deoarece Topola nu era pe traseul clasic stabilit.

Cei din Mangalia au traseu pe acolo in mod constant.

Prosoape de plaja nu am primit, asa ca ia de acasa.

Daca esti fara masina e bine sa-ti pui de toate de acasa, deoarece nu gasesti magazine decit la 15 km distanta (platesti transportul la hotel daca vrei sa te deplasezi acolo, sau rogi romani cu masina sa-ti ia ce-ti trebuie)

In rest, hrana ai, adapost ai, nu stiu ce sa te mai sfatuiesc. Depinde ce te intereseaza.

Roxely
    [19.07.12 15:04:31]

@simona man: multumesc mult pentru raspunsul prompt! Noi mergem cu masina, pe varianta Calarasi... despre plaja, cum este nisip/ pietris si daca sunt gratuite sezlongurile.

[19.07.12 15:11:12]

@Roxely:

plaja LOR (atentie, ca numai a lor e gratis si se gaseste fix la capatul cararii ecologice, e foarte frumoasa si curata, vezi ca e postata fotografie pe forum). E acoperita cu nisip fin puncta de bolovani rotunzi. Masaj reflexogen asigurat! . Toate dotarile de pe plaja sunt gratis. Dar repet: numai pe plaja lor se intimpla asta. Mai este una libera, gratis, dar fara dotari, bunicica si altele pe bani destui (aprox 25 leva daca vrei umbrela si sezlong)

[26.07.12 11:02:32]

@AnaLee:

Buna, ne-am intors luni din concediu, sper sa nu fie prea intarziat raspunsul meu: am platit cu... cardul, la receptie, a fost ok, paritatea a fost foarte buna, iti recomand sa platesti astfel.

Concediu placut si voua!

AnaLee
    [26.07.12 12:00:57]

@dana_m78:

Multumesc pentru raspuns, nu vine prea tarziu deoarece sejurul nostru incepe pe 5 august. Stiu din experientele anterioare ca plata prin intermediul cardului e avantajoasa din punct de vedere al paritatii, plus ca ma scuteste de cautat bancomate...

In alta ordine de idei, imi pare rau pentru situatia mai mult decat neplacuta ivita din cauza mancarii.

[26.07.12 12:11:11]

@AnaLee:

Cu placere! Iti dau un sfat, daca mergi cu copilul/copiii, nu-i lasa pe ei sa-si puna mancare in farfurie nesupravegheati de tine, al meu are 8 ani si ii place sa-si aleaga ce mananca. Dupa ce am vazut salvarile pe-acolo si am auzit oamenii (80% din turisti romani) nu l-am mai lasat sa-si puna el mancarea, ii puneam eu si ii aduceam la masa. Evita sosurile, mancarurile gatite care contin carne, salatele amestecate cu tot felul de sosuri. Daca serviti paine, recomand painea prajita.

Vacanta placuta si fara peripetii!

AnaLee, dana_m78, Roxely, simona man
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: