ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2012
ÎNSCRIS: 02.07.12
SEP-2011

O experienta placuta, dar putina atentie la mancare si apa

DESPRE STATIUNE: Am plecat foarte incantati catre aceasta statiune, desi nu am avut idee cat de mica e. E de fapt un golfulet unde sunt 2-3 complexuri de hoteluri in stanga si acest hotel si cateva vile in dreapta plajei. Mai sunt case in mai departe de plaja, dar nu multe.

CAMERA: Camera este mare, la fel si baia, iar mobilierul de calitate. Curatenie se face zilnic, la fel ca si schimbarea asternuturilor.

O problema am avut cu TV-ul, pentru ca citisem ca sunt si vreo 2 posturi romanesti, nu am mai luat laptopul. De fapt nu este niciun post romanesc, mai mult toate sunt dublate in bulgara, mai putin CNN.

Alt lucru ciudat este apa de la baie, care este putin uleioasa. Da, uleioasa.

Nu sunt probleme cu linistea, dupa ora 23 se face liniste totala si pana la 8.30-9.00 nu se aude decat briza marii.

DESPRE HOTEL: Am ramas surprinsa de cat de mare este hotelul. Aveti grija cand vi se recomanda parterul. La parter am stat noi si am avut camera fix in fata unei cupole, ce facea parte din locul de joaca al copiilor, asa ca am avut o vedere la mare dezamagitoare, tinand cont ca toate camerele au vedere la mare. Din curtea hotelulul pasesti direct pe plaja, ca in filme, nu-i asa ca e frumos?

Personalul acestui hotel este amabil si primitor, de la receptie, bar pana la cleaning, toti sunt profesionisti si isi fac treaba ca la carte.

Dupa cum au mai spus si alti utilizatori, majoritatea turistilor sunt vorbitori de limba germana, austrieci, germani si belgieni si care depasesc 60 de ani.

Piscina, locul de joaca si barul de la piscina erau pline in permanenta, dar lumea era vesela si toti se simteau bine.

DESPRE MANCARE: este variata, multa si organizata pe lungime. Desertul este felul mai variat in general, dar doar cateva pareau a fi mai naturale si mai bune.

Cel mai mult mi-a placut, femeie fiind, ca aveau legume baby, care nu prea se gasesc la noi si sunt in general mai scumpe, erau baby morcovi, baby porumb si baby ceapa sau arpagic murat din belsug, la fel ca si broccoli.

Undeva intr-un spatiu mic, langa paine se afla si 2 recipiente incalzite cu supe diferite, care faceau cu ochiul decat romanilor bineinteles, dar gustoase si acelea. In general mancarea este foarte buna.

Recomandarea mea este sa mancati ce stiti ca nu poate fi denaturat adica spaghete, carne, legume si sa evitati sosurile si salatele cu dressing. In ultima zi iubitul meu a mancat ceva cu sos si i-au aparut iritatii de la intoxicatie, iar eu nu m-am simtit bine in general.

Evitati de asemenea apa si sucurile de la dozator pentru ca este folosita acea apa uleioasa de care spuneam si dauneaza stomacului. Si la cafea este folosita aceeasi apa. Exista si 2 dozatoare originale Pepsi al caror suc are un gust mult diferit.

Pe langa orele de masa fixe, exista un snack bar langa piscina unde se servesc pizza, pateuri, branzeturi, fursecuri si fructe, pentru cei care se trezesc tarziu e numai bun.

Daca nu luati regim Ultra all inclusive, nu va asteptati sa beti ceva de calitate.

Poate voi fi criticata de cei care beau mult si prost cand spun ca alcoolul nu era bun, insa cei care apreciaza un gust bun isi vor da seama ca bautura este alcool rafinat+aroma de...rom, whiskey etc. Cei care folosesc ultra all au dreptul sa bea bauturi originale, voi tine minte pentru data viitoare.

PLAJA: pentru ca am fost in extrasezon, am avut toata plaja la dispozitie. In fata hotelului exista sezlonguri si umbrele, insa intre acest hotel si celalalt complex este un spatiu de cateva sute de metri unde poti face plaja pe saltea relaxat. Nisipul este curatat, nu are alge, nici gunoaie si nici scoici in care sa te intepi, iar apa este limpede si se adanceste treptat, fiind buna pentru copii.

IN CONCLUZIE: merita sa mergeti in aceasta zona, decat sa va intalniti cu rudele in Sunny Beach sau cu seful in Mamaia, luand in considerare cateva mici criterii. Noi ne-am simtit foarte bine.

Trimis de homegirl in 02.07.12 23:45:26
Validat / Publicat: 03.07.12 13:16:10

VIZUALIZĂRI: 2228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (homegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barul de la piscina

[03.07.12 07:36:55]

@homegirl: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

homegirlAUTOR REVIEW
[03.07.12 11:49:53]

@webmaster10: multumesc mult, vreau sa ajut si eu alti turisti la fel cum m-a ajutat acest site sa imi aleg vacanta.

homegirl
Alte impresii din această RUBRICĂAlua Helios Bay Hotel (ex Riu Helios Bay) :