ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2012
    ÎNSCRIS: 02.07.12
    JUN-2012
    2 AD. + - COPII -- v: -

Vacanta linistita

Am fost in per. 23.06-29.06,4 familii cu 2 copii de 2 ani, cu 3 masini. Am trecut pe la Ostrov, cu bacul (este drumul cel mai scurt ca nr. de km si timp, dupa parerea mea, 225 km pe ruta Silistra-Dobrich-Varna-Sunny Beach), drum facut in aprox. 3,5 h, cu o oprire de 15-20 min. La bac, dupa cum ti-e norocul: la dus a durat 1h40min traversarea (cu asteptat), la intors am fost prima masina pe bac si a durat 30 min de cand m-am urcat pana am coborat. Drumul este bun, fara gropi si... fara politie. Doar in apropiere de Sunny beach treci Rodopii si e munte, cu serpentine, nu ai unde sa-i dai gaz, da portiunea asta se parcurge cam in 20 min.

Am ajuns la 13:30 la hotel, la 14:15 eram in camera (A 400). Avand in vedere ca nu eu am cumparat biletele, ci un prieten, am mers pe mana lui, dar am fost ingrozit cand am citit comentariile de pe acest site si de pe booking.com. Pe scurt, plusuri si minusuri, din pct. meu de vedere:

- cazarea s-a facut incepand cu orele 14:00 si a mers f. repede (nu eram numai noi la receptie);

- camera este spatioasa (aprox. 40 m. p.), cu 2 paturi mari si o canapea extensibila, plus un holisor la intrare si baia, aer cond., tv. Obs. - evitati camerele din aripa C (este partea din dr. hotelului, cum te uiti dinspre mare) pentru ca la parter, in exterior, sunt cateva agregate mari (de la aerul conditionat, cred) care merg, cu zgomot, 24 din 24. Un prieten a fost repartizat la et. 1, dar a doua zi a cerut sa schimbe camera si nu au fost probleme (avea si copil mic);

- asternuturile si prosoapele s-au schimbat o singura data, nu am reclamatii din pct asta de vedere, este curat;

- mancare este suficienta, pui, vita sau porc si peste, in fiecare zi, fructe (mere, caise, piersici sau nectaride, banane si portocale taiate), se mananca in rest. hollywood, unde sunt 8-10 picolo care debaraseaza f. repede mesele, nu am ce sa le reprosez, sunt destul de amabili, doar ca nu vb limbi straine. In acest rest. sunt peste 200 locuri, la mese de 4,6 si 8 pers. De criticat: nu exista decat 2 scaunele pentru copii (ca sa-i poti da sa manance), iar barul din acest rest. nu are decat bere la dozator, vin alb si rosu (toate proaste), si faimoasele sucuri (cola, mirinda, fanta), proaste si astea;

- mai este un restaurant (la gondola), unde nu poti manca decat cu programare, dar nu m-a dat pe spate. Aici meniul e mai redus, 3 antreuri, 3 feluri principale si 2 deserturi, la alegere. Singurul avantaj e ca te serveste la masa, iar barul are bauturi bulgaresti (gin, whiski, vodca, uzo, pepermint si rachie). Vinul e acelasi, prost adica;

- piscina e pe 2 nivele, cel de sus are 1,1 m, cel de jos are 1,7 m adancime, are si portiune pentru copii, partea proasta e ca se baga clor la greu, miroase evident, ustura ochii si gustul e neplacut. Alta parte proasta: numarul insuficient de sezlonguri (nu cred ca sunt mai mult de 100), trebuie sa cobori de la 6 dimineata ca sa ocupi unul. Eu am preferat marea, hotelul nu are plaja proprie, tre sa platesti 5 leva/umbrela si 5 leva/sezlong in timpul sapt., sambata si duminica costa 8 leva fiecare. Plaja curata, apa limpede, nu este bar pe plaja;

- la piscina este un singur bar, cu 2 baieti, care nu reusesc sa faca fata la cereri (deschis de 10 dimineata pana la 6 seara), mai ales ca nu dau decat 2 bauturi/om. Mai este pub-ul (in dr. receptiei), se deschide la 17:00 pana la 24:00, putine locuri pe terasa, inauntru e cald si galagie. La et. 1 mai este un bar, cand era deschis, cand nu... Era sa uit, mai e un barsub forma de corabie in ext., care intra si intr-o piscina, dar aici SE PLATESTE BAUTURA (ex. 10,5 lv o vodca-martini);

- cea mai mare problema a fost parcarea masinii. Hotelul are o parcare de max. 50 locuri, pentru angajati. Daca ai lasat pe strada masina, esti terminat, de luni pana vineri se ridica tot, costa 70 lv (scrie la hotel) sau 60 lv (am vb cu cineva caruia ii fusese ridicata masina) ca sa o recuperezi de la politie. Cu cearta la receptie, duminica am reusit sa intru in parcarea hotelului contra 12 lv/zi, cu chitanta (tipul de la securitate mi-a cerut 20/zi...);

- hotelul este curat, nu am stat mult la lifturi (sunt 2 exterioare la intrare si inca 2, mai la dos, pe capetele aripilor, folosite si de cameriste). Din pct. meu de vedere este mult chici inauntru (se incearca imitarea de piei de animale salbatice, capete de elefanti, sulite, scuturi pe la receptie...)

Ca sa trag linie, exceptand lipsa locurilor de parcare, bautura slaba si apa neschimbata din piscine, nu prea am ce sa le reprosez. De vizitat partea veche a Nesebarului (12 km), f. frumoasa, sunt autobuze care merg pana acolo, un taxi iti ia 25 lv dus, 25 intors, dar, culmea taximetriei, nu-ti ia banii cand te duce, fixezi o ora cu el cand sa vina sa te ia, si atunci platesti. In plus, majoritatea taxiurilor sunt masini cu 7 locuri, asa ca scad costurile/pers.

Sincer, datorita distantei, nu cred ca o sa ma mai duc aici, aceleasi conditii le gasesti la Albena sau Nisipuri, sau chiar conditii mai bune (plaja gratis).

Trimis de Robotzel* in 02.07.12 13:16:47
    Validat / Publicat: 02.07.12 15:50:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - Astera Casino

VIZUALIZĂRI: 3146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Robotzel*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera, vazuta din balcon (baia pe holisor, in dreapta).

[02.07.12 14:15:21]

@Robotzel: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

rodica73
    [02.07.12 20:49:58]

@Robotzel-cred ca a fost prima ta iesire din tara!!! cum poti sa scrii asa ceva despre acest hotel?

cred ca mere si caise ai cumparat de la market, iar daca este adevarat ce spui, pune poze asa cum am facut si eu!!! Cine va plateste sa mintiti oamenii in halu asta?

Mergi la Nisipuri la Bolero sa vezi conditii si mancare de 20 de stele frate!!! Si vezi ca e realitatea in poze, nu... poze din receptie... ca astea mi-au placut si mie.

si vezi ca am murit de foame la hotelu asta si sunt din Bucuresti (nu sunt o taranca) si am 56 de kg adica nu sunt o lesinata de foame!!! au plecat oamenii de acolo cu diaree si dezinterie!!! si mai are si 5 stele... poate 2 margarici caci nici margarete nu le pot numi!!!

Am cumparat zacusca de la marketul din dreapta -pune tu poze cu ,,fructele ,,tale de la masa sa vad si eu ceva bun acolo!

Robotzel*AUTOR REVIEW
    [03.07.12 12:05:34]

@rodica73:

Stimata Rodica, pentru ca nu te cunosc, te respect, asta insa pretind si eu de la tine. Dupa tonul si cuvintele folosite, degeaba stai in Bucuresti (apropo, a fi taran nu e o rusine, toti, mai devreme sau mai tarziu, ne tragem din tarani, parintii mei sunt nascuti la tara si ma mandresc cu ei). Nu e prima data cand ies din tara (se pare ca nu ai citit cu atentie ce am scris), anul trecut am fost la Astera Casino, in Nisipuri, de ex (da nu trebuie sa ma explic in fata cuiva care nu stie ce e buna-cuviinta).

Daca vrei sa ma crezi, e bine, daca nu, iarasi e bine; SI EU AM AVUT MARI DUBII CAND AM CITIT COMENTARIILE, inainte de a pleca. Surpriza a fost uriasa cand am ajuns. Fructe au fost in fiecare zi, exact cum am scris. E drept ca nu merita 5 stele, dar de aici si pana la a ma acuza ca tin partea cuiva, e cale lunga (la mintea ta, de... bucuresteanca, cui am facut reclama, ca nu am dat niciun nume de agentie?!?! Daca vrei amanunte suplimentare, da-mi o adresa de mail si detailez, inclusiv cu poze.

De la mine, inima buna pentru tine.

P. S- - Tine minte o vorba de-a mea: daca prostia ar durea, unii s-ar tavali pe jos de durere, iar altii, mai grav, ar fi la terapie intensiva. Ai grija de tine!

rodica73
    [03.07.12 12:08:21]

@Robotzel: OK -nu vreau sa ne certam -pune poze aici pe site, sa le vada cei care vor sa mearga acolo.

Fiti sinceri, unii chiar castiga greu banii pe care ii lasa acolo vara de vara (

Robotzel*AUTOR REVIEW
    [03.07.12 12:22:04]

@rodica73:

Nu sunt adeptul fotografierii a ce e bun, as fi postat poze cu ce e rau (mese murdare, tavi goale, etc) (am pus o poza cu parcarea, care a fost cea mai mare problema a mea, si 2 poze cu camera A 400, de care am fost multumit). Am 54 ani, o facultate facuta pe picioarele mele, muncesc la patron si nu fur banii, asa ca stiu ce inseamna banul.

Adresa mea de mail este [ a se trimite prin mesaj privat]

Nu stiu cand ai fost tu, dar accepta ideea ca se poate schimba ceva in bine si la ei (apropo, stiai ca poti face reclamatie la noi, la Protectia Consumatorului, pentru servicii de proasta calitate din alta tara?)

Nu am de ce sa ma cert cu tine, ar insemna sa folosec un limbaj de maidan (de oras, ca la tara se mai da inca buna-ziua), dar asta nu va arata altora ca sunt mai destept ca tine.

Inima buna oricum, eu inchei aici discutia in contradictoriu (cauta la Astera Casino, sa vezi postarea mea de anul trecut, cu bune si rele).

mathilda
    [08.07.12 21:27:15]

Rodica, anul asta in iunie am fost si eu la acest hotel si confirm faptul ca la mese erau fructe de tot felul incepind cu caise, abricoase si terminind cu banane

mathilda, Robotzel*, rodica73
    Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Palace Hotel: