ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2012
    DIN: sibiu
    ÎNSCRIS: 09.06.12
    JUN-2012

O vacanta de VIS!!!

Am ales Christina Palace din recomandari, si am gasit aici exact ce mi s-a transmis, curatenie, liniste, camera mare, lenjerie impecabila, chicineta completa, si un frigider f bun, chicineta sa inchide ca intr-un dulap, mi-a placut asta, INTERNET, terasa unde ne-am petrecut majoritatea timpului este cocheta ca si intrarea in vila, este o vila destul de recent renovata dupa parerea mea, are locuri de parcare, un gratar in spatele acesteia... merita alegerea (o sa atasez si niste poze)... am remarcat si nu prea am vazut asta nicaieri aici pe Riviera ca iti da voie la vila sa- ti iei si prietenul de companie... CATELUL, insa iti vor da o camera putin mai micuta dar nu foarte, mentiond ca spatiul din camere este f mare, balconul insa este inchis total cu un zid mai inalt... in cazul in care vrei sa-l lasi acolo si pleci ai siguranta ca nu poate sarii... :)

Despre Olympic Beach, este intr-adevar o statiune la jumatatea Paraliei, pana in Paralia sunt 2 km, dar ca sa ne mentinem tonusul dupa ce luam masa la taverna... nu prea simti cei 2 km. Taverne sunt cateva cu chelneri romani, sunt vreo 3 fast food-uri, sunt vreo 5 supermarket-uri (1 din ele are preturi mai bune decat de pe strada principala, cum intri sunt 4 restaurante, apoi un magazinas cu haine, faci dreapta acolo, mergi putinin sus, imadiat strada si il gasiti, preturi de Lidl si chiar mai bune), chiar in statia de autobuz, este o minicamioneta care vine zilnic si e de diminetaa pana seara cu legume si fructe. Plaja este cu un nisip putin mai fin ca in Paralia, si daca iti alegi un loc mai spre stanga statiunii e loc destul, apa este numai buna pt baitza :).

Autobuzele vin din jumatate in jumatate de ora daca nu ma insel, este 1.50 euro pana in Katerini la 7 km, si 1 1.10 pana in Paralia, dar merita decat daca ai bagaje sau vii de la cumparaturi. Suvenirurile sunt mai ieftine cu aprox 1 euro ca in Paralia, desi acolo sunt mult mai multe... in Olympic am descoperit ca ATV-ul este 20 de euro fata de Paralia unde este 30 25 euro pt o zi, sunt biciclete de 2 4 persoane... e un singur loc unde le gasiti la Theo's a doua strada de la strada principala, gyrosul are gust mai bun in Paralia...

pentru copilashi este un parc destul de frumos cu locuri de joaca, leganuse...

Avand 2 saptamani la dispozitie, am ales ca excursii optionale Skiathosul (adevarata distractie si voie buna cu Capitanul Costas, la intoarcere ne-am oprit la plaja Koukounaries unde am avut timp de plaja si de o apa ca in reviste), Atena (este un drum de 5 ore, oprire se face si in Pireu si intr-o alta zona cu panorama deosebita, biletul la Acropole costa 12 euro, daca esti student la jumate, pt copilashi si cei de peste 65 de ani este gratuit, pe baza acetui bilet mai poti intra la alte 4-5 obiective... Templul vanturilor... muzeu de numismatica, sa nu ratatiti academia, biblioteca nationala, sunt niste cladiri deosebite, la intoarcere spre Parlament care e chiar in centru, ... faceti dreapta intrati pe la metrou, si acolo veti gasi niste amfore si cateva relicve, apoi iesiti imediat pe la iesirea de acolo si ajungeti la gradina botanica, unde intrarea este libera si merita sa va relaxati, dupa care va intoarceti la Parlament unde la ore fixe se schimba garda si are loc micul dans al evzonilor), si Croaziera piratilor... toate merita... daca veniti pt prima oara, nu ratati Meteora200km, Platamonas si Lithoro unde puteti ajunge cu atv-ul, si desigurul nu ratati Salonicul si Atena sunt favoritele mele ca orase mari de aici, Evia, Olimpul, cu Cada lui Zeus... satul de piatra care este in drum.

Dragii mei colegi de vacante... sper sa va fie de folos impresiile mele si sa va bucurati de toate clipele minunate... mai avem inca o saptamana de vacanta la Christina Palace din Olympic... si sa stiti ca proprietara este o draguta fata de altii mai dungosi si galagiosi.

Am sa atasez si cateva poze pt ca este internet si merge f bine :)

Trimis de tea* in 09.06.12 01:26:44
    Validat / Publicat: 09.06.12 08:44:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera noastra!

[09.06.12 07:25:23]

@tea: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Si vacanta placuta in continuare )

velker tiberiu
    [10.06.12 19:59:59]

Buna @tea: Ce cheltuieli ati avut in acest sejur? Cum e sa fii acum in aceste vremuri turist in Grecia. Intreb pt ca noi am schimbat sejurulul nostru din Grecia din vara asta pentru alta locatie. Multumesc.

tea*AUTOR REVIEW
    [11.06.12 12:42:40]

@velker tiberiu: Buna Tiberiu, daca iti doresti Grecia ca destinatie de vacanta, nu merita sa schimbi locatia pt ca "aceste vremuri" aici nu te deranjeaza cu absolut nimic, mentionez ca am fost si in Atena in acest sejur, si totul este foarte calm si primitor, nimic din ce vedem la tv nu este nici pe jumatate adevarat, cel putin in Atena erau turistii de abia aveai loc pe trotuar, preturile sunt la fel ca si in anii precedenti, la suveniruri parca au mai scazut putin, de saptamana aceasta apa este f buna si placuta, cheltuielile tin de cat vrei sa te rasfeti, de cate ori mananci la restaurant, de cate cadouri iei acasa pt cei dragi si in ce excursii optionale vrei sa te aventurezi, noi am luat 2 saptamani de la o agentie din Sibiu, pt 2 persoane me-am calculat cu totul sa ie 1000 euro incluzand cazarea 2 sapt pt 2 pers plus cheltuieli. Pupicei si un sejur cat mai relaxant!

ank75
    [28.07.12 23:29:53]

Imi permit sa fac o remarca la acest review in ceea ce priveste partea cu citez "am remarcat si nu prea am vazut asta nicaieri aici pe Riviera ca iti da voie la vila sa- ti iei si prietenul de companie... CATELUL, insa iti vor da o camera putin mai micuta dar nu foarte, mentiond ca spatiul din camere este f mare, balconul insa este inchis total cu un zid mai inalt... in cazul in care vrei sa-l lasi acolo si pleci ai siguranta ca nu poate sarii... " Mentionez ca singura camera cu balcon inchis total cu un zid este camera de la parter. Toate camerele de la etaj au balcoane inchise doar cu balustrada. Iar camera de la parter este cea mai mare si mai luxoasa din toata vila, este cea care apare in reclamele de pe siteurile agentiilor care vand sejururi aici, este cea care are baia aceea frumoasa si mare care apare in pozele de reclama, este camera (singura cred) care are tv LCD, camera care are masa de sticla si scaune pentru servit masa, care are mobila suspendata de bucatarie si mobila cu blat in partea de jos, nu doar o chicineta-dulap, cum este in celelalte camere - este total diferita de celelalte camere, mult mai mare, frumoasa, luxoasa. De aceea nu inteleg cum poti sa spui ca iti dau o camera mai mica, dar care are balconul inchis cu zid... Am si film din aceasta camera - am prins usa deschisa larg pentru aerisire... M-am uitat la pozele postate cu camera in care ati fost cazati si nicigand sa fie mai mare decat camera cu balcon inchis cu zid.

Si as mai adauga ceva si in legatura cu gratarul din spatele casei: nu stiu daca atunci cand ati fost voi l-a folosit cineva, dar cand am fost noi avea ghivece mari de flori in el, era doar partea de ciment, nici urma de gratarul propriu-zis de metal. Deci era de decor... Imi pare rau, nu vreau sa par carcotasa, dar cred ca e destul sa primesti informatii neadevarate de la agentie si sa iti faci sperante mari, iar cand descoperi realitatea sa iti strici concediul.

tea*AUTOR REVIEW
    [29.07.12 02:34:45]

@ank75: Buna Anca, in prima saptamana din concediu am stat acolo jos la parter, pt ca celelalte camere erau ocupate, (greseala este a mea si recunosc cea de la parter este cea mai mare si asa cum ai descris-o tu, am rut sa spun ca restul sunt mai mici), iar apoi am fost mutati la etajul 1 camera din mijloc cu vedere spre strada, de care am fost multumiti.

Legat de gratar, am vazut persoane care si-au facut frigarui si ce le-a poftit sufletul, dupa ce se curata gratarul am vazut ca proprietarii puneau intr-adevar ghivecele de flori.

P. S... acolo unde ne-am cazat noi la Ch. Palace, ne-am simtit f bine, totul a fost ok, internetul pt noi este o conditie, si nu avem reprosuri, mie personal realitatea nu mi s-a parut alta decat cea descrisa de agentie, fiind constienta de pretul platit imi cunosteam asteptarile pt o vila, daca dorim locatii mai pretentioase in functie de buget se putea alege un Dion in Paralia de ex. insa pretul este aprox dublu, sau la Mediteranean resort in partea stanga cum intri in Paralia.

La cat mai multe vacante va doresc!

gui
    [23.07.13 11:19:22]

Buna ziua,

Si noi suntem din Sibiu si mergem la Riviera Olimpica la aceeasi vila. M-ar interesa daca puteti sa ne recomandati o taverna sau restaurant unde se mananca bine si ieftin.

Multumesc mult!

ank75, gui, tea*, velker tiberiu