ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2012
ÎNSCRIS: 01.06.10
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 3 ani

Un concediu relaxant

Salutare! Eu inca ma aflu cazat in acest complex. Maine (09.06.2012) voi pleca spre tara.

As incepe prin a va da un sfat: cei care veti fi cazati la bungalow-uri cautati sa cereti la receptie sa va cazeze in cele renovate recent (camere cuprinse intre 100 si 200 sau 1000 si 1200). Pe noi ne cazasera initial in camera cu nr 34 si cand am vazut cum arata... am venit val-vartej la receptie si am cerut sa ne dea o alta vila pt ca avem copii mici si nu putem sta in acele conditii (pot sa va spun ca erau de maxim 3* - daca aveti copii f mici nu va recomand bungalow-urile pt ca au gresie pe jos-cel putin asta avea). Spre surprinderea si norocul nostru, cei de la receptie au fost foarte amabili si ne-au aratat intai o camera de hotel, in care daca ne place putem ramane. Bine-inteles ca am ramas direct in ea, nu exista termen de comparatie intre camera de hotel si cea de la bungalow. (singurul minus al camerei mi se pare a fi aerul conditionat, care nu cred ca exista. am impresia ca este o aeroterma in forma unui calorifer care sincer nu prea face fatza; nu vreau sa ma gandesc cum va fi sa stai in camera asta prin iulie sau august).

Deci, daca aveti nemultumiri adresati-va celor de la receptie, sunt f draguti.

Personalul in general este f amabil, de la valetul care iti cara bagajele pana la cel care iti schimba prosoapele la piscina, cameristele sau ospatarii de la mese. Nu prea ai ce sa le reprosezi.

Mancarea este asa cum s-a mai spus pe aici- EXCELENTA. Va recomand sa alegeti din serile "a la carte" pe cea cu specific pescaresc chiar daca veti avea intr-una din zile si la restaurantul hotelului mancaruri din peshte. Merita!

Hotelul arata ok, iar de tobogane nu mai vorbesc (unul din ele e suppper tare). Animatia pe timpul zilei mi s-a parut destul de slabutza comparativ cu alte hoteluri de 5*. Seara in schimb, spectacolele mi s-au parut ok, relaxante.

O alta chestie care eu as trece-o la minusuri este cea legata de semnaul la internet, cam stau sa il alerg prin camera sau pe balcon. In momentul asta sunt norocos ca am putut sta conectat mai mult de 10 min. Poate o fi asa slab pt ca stau la etajul 3, zic. Bauturile mi s-au parut si ele cam slabutze, berea pare cam diluata, dar asta cred ca tine de gusturile fiecaruia.

Una peste alta complexul este foarte ok si il recomand cu cea mai mare placere. Daca doriti sa va relaxati si sa uitati de orice grija, asta e locul potrivit.

Daca va mai pot ajuta si cu alte informatii puteti sa ma contactati.

Trimis de magicboy in 08.06.12 17:34:46
Validat / Publicat: 08.06.12 18:36:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: kusadasi-hotel carpe diem; antalya- hotel miracle.

VIZUALIZĂRI: 4226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (magicboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.06.12 18:36:11]

@magicboy: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adryana
[08.06.12 21:41:50]

foarte frumoasa locatie, anul asta din cauza pretului mare pt. toti 4 cat ne costa aici, am ales alta locatie tot in zona. E bine sa adaug eu ca privind fotografia 1 undeva in dreapta, in acel golfulet, relativ aproape, se afla alt complex frumos care are tot asa un aquaparc din acesta: complexul Aqua Fantasy 5 * la care am fost noi anul trecut. Cred ca de la aquaparc se vedea cel mai bine .Ambele complexe deci se afla in zona Pamukak, inainte de a ajunge efectiv in Kusadasi, cum vii dinspre Selcuk. Si aici unde ai fost tu am auzit ca este bine si apreciez ca ai scris de acele bungalouri. Totusi sa stii ca la bungalow pretul e mai mic fata de cladirea principala. Sa te intorci acasa cu bine si mai astept poze mai ales cu plaja, tin minte ca mai solicitasem cuiva anul trecut si nu a pus.

jokermen2001
[09.06.12 11:49:54]

De ce sunt, de nelocuit casutele mentionate si ce diferentza este intre ele? Cum sunt asezate ca distanta la mare sau la piscina, in functie de nr. adica de la 1 la 1200? Cam ce distanta este de la cele cu nr 100-200 si cele cu 1000-1200? Ai dat ceva spaga la receptie sau sa rezolvat fara? Casutele au balcon sau terasa ca asa am vazut in cateva poze, tantzari sunt vre-o problema?

[09.06.12 13:46:41]

Salut.

Imi poti detalia traseul pe care ai mers? Ai avut scaun pt copil?

Multumesc

[09.06.12 17:52:14]

Buna, camerele renovate le-ai vazut? , cam unde sunt situate si spune-mi te rog rezervarea la restaurante unde se face?

Mergem din 26 iunie si fa o comparatie cu CARPE DIEM unde am fost si noi in ultimii 2 ani

Mersi frumos

[09.06.12 17:59:22]

Pt internet in camera trebuie sa platesti?

Diaura*
[09.06.12 19:26:26]

@cme:

Cum crezi ca ar putea tine cineva doi copii in brate, pe un drum de 1300 km? In plus sunt reguli de circulatie care impun acest lucru. (folosirea scaunelor pentru copii).

[10.06.12 00:03:05]

@Diaura: Nu imi amintesc sa va fi adresat vreo intrebare si nu cred ca pot sta in scaun mai mult de 2-3 ore.

Spun asta pt ca am scaun pe masina, dar intentionez sa il dau jos pt acest drum lung.

PS: nu e frumos sa raspunde-ti neintrebata.

[10.06.12 12:54:11]

@cme: Si eu tot din Pitesti plec si te rog daca poti sa imi dai mai multe detalii legate de drum.

Multumesc

Diaura*
[10.06.12 14:07:37]

@cme:

Discutiile sunt libere si in plus oricate opriri pentru relaxare s-ar face, drumul tot atat de lung este.

[11.06.12 16:15:44]

@jokermen2001: salut!

nu sunt neaparat de nelocuit casutele, doar ca mie nu mi s-au parut de 5* ci mai degraba de 3*. nu stiu de ce, dar noua nu ni s-au deloc primitoare, aveau un aer de pensiune de munte de la noi. dar asta e doar parerea mea, poate altcineva le-ar fi gasit foarte ok. vreau sa fac o mica rectificare: cele mai apropiate camere de piscine sunt numerotate de la 1200 la 1210. camera cu nr 34 care mi-o dadusera initial era pe randul al 3-lea de vile. am dat 10 euro la receptie dar dupa ce ne-au mutat, nu inainte. casutele nu au toate balcon. cele cu intrarea prin spate sunt cele cu balcon.

[11.06.12 21:55:07]

@magicboy: Salut.

Despre traseul pe care ai mers poti sa imi dat detalii te rog? Plec tot din Pitesti saptamana viitoare si nu m am hotarat inca pe ce traseu sa merg.

[12.06.12 00:06:39]

@jokermen2001: ... si da tzantzarii cam sunt o problema. : d

[12.06.12 00:09:42]

@manoiuflorin: nu, din pacate nu le-am vazut, dar am vorbit cu cineva tot din pitesti care statea intr-una din ele si a zis ca sunt chiar ok.

Am fost si eu la carpe diem acum 2 ani si comparativ, camerele din vilele de la carpe diem au cel putin 3 clase peste cele de la pine bay , dar per total cred ca pine bay ca si complex este peste carpe diem.

[12.06.12 00:25:46]

@cme: salutare! presupun ca te intereseaza mai mult traseul pe Bulgaria. Am mers pe Nova Zagora anul asta si drumul a fost destul de ok cu exceptia unei portiuni de vreo 5-6km plina de gropi chiar dupa aceasta localitate (pe langa un combinat). Am trecut vama la turci pe la Edirne si am traversat cu bacul pe la Canakkale. Daca are vreo importanta, am traversat Bulgaria noaptea si la dus si la intors. Daca vreti sa faceti escala la dus va recomand un motel de 3* in KUCUKKUYU - Gultur Club. Am platit 25 de euro pt o noapte/camera si a fost ok. Si da, am avut un scaun de copil, dar eu am mers cu doi copii, unul de 1 an si altul de 3 ani. Oricum pe vamesi nu-i intereseaza aspectul asta.

[12.06.12 00:46:21]

@manoiuflorin: rezervarea pt seara a la carte se face la un birou de langa receptie. ar fi de preferat sa faceti rezervarea imediat dupa ce va cazati.

[12.06.12 18:50:06]

@magicboy: multumesc mult pt raspunsuri

[12.06.12 23:05:30]

@manoiuflorin: cu multa placere!

[13.06.12 22:09:02]

@magicboy: Multumesc

[17.06.12 16:44:12]

@cme: Salut.

Imi poti spune cate ore ai facut pe drum? Pe 24 06 12 plec tot din pitesti.

[18.06.12 23:44:26]

@cme: salut!

la dus l-am facut in 2 zile, cu o noapte intermediara, iar la intoarcere am facut fix 18 ore, dar mers foarte relaxat si cu destule opriri. cu alta ocazie l-am facut in 16 ore si ceva.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[19.06.12 05:29:17]

@cme: intervin doar ca sa -ti dau un exemplu, negativ recunosc, insa nu ma pot abtine.

Am avut scaun pt nepotica mea, dar... in portbagaj... asa pt orice eventualitate. Stiu ca nu e corect, dar la fel mi-am spus si eu, nu pot pedepsi copilul, pt ca este tare incomod sa stea legat, trebuie sa recunoastem.

Am facut un patut improvizat, am stat in spate langa nepoata, a avut loc suficient pt joaca si miscare si a suportat f bine acest drum lung, desi in sept 2011 avea doar 1,10luni. Nu am fost intrebati de existenta scaunului pe nicaieri. Acum, poate unii vor crede ca suntem niste inconstienti, insa asa am procedat, iar copilul nu a fost irascibil, dimpotriva!

[19.06.12 16:13:28]

@magicboy: salut!

Iti multumesc pentru toate informatiile date.

As mai vrea sa te rog sa imi dai cateva puncte de reper pentru a ajunge la hotelul Pine Bay. Am cautat si pe site-ul oficial al hotelului, dar nu dau adresa exact.

Multumesc!

[21.06.12 16:52:11]

@magicboy: camerele renovate sunt intre 100-200 si 1000-1200 nu? dar cele aproape de piscina sunt si ele renovate (1200-1210) ?

merci, astept raspuns

adryana, cme, Diaura*, jokermen2001, magicboy, manoiuflorin, maria55