ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2012
ÎNSCRIS: 06.09.10
JUN-2012

Frumos... dar un pic supraevaluat

Am ales un sejur all-inclusive la Bolero pentru week-endu-ul de Rusalii, bazandu-ma pe rating-ul excelent de pe booking.com percum si pe impresiile de pe Amfostacolo.

Pentru drum am ales varianta prin Giurgiu - Ruse - Razgrad - Shumen - Varna. Drumul este destul de bun si relativ liber, avand si o portiune de autostrada de cca. 80 de km inainte de Varna. In Varna am intampinat ceva dificultati de orientare dar am luat urma catorva masini de Romania si am iesit cu bine pe drumul spre Nisipurile de Aur, unde am ajuns la fix 3 ore dupa ce traversasem vama Giurgiu - Ruse. Accesul la hotel cu masina este destul de complicat si ne-a luat cam jumatate de ora si numeroase intrebari pentru a-l nimeri.

Cazarea s-a facut repede si fara dificultati, camera curata si spatioasa.

Acum, la sfarsitul mini-serjurului de 2 zile, o sa incerc sa enumar pe scurt plus-urile si minus-urile (din perspectiva mea) experientei la Bolero:

PLUS-uri:

Resort-ul in sine, curat, aranjat, ingrijit;

Personal dragut si serviabil;

Cele doua piscine mari;

Cetrul SPA;

Bauturile (cocktail) de la bar;

Mancarea ok;

MINUS-uri:

Parcarea costa 10 Eur/zi (exterior) sau 15 Eur/zi (interior);

Apa din piscine a fost extrem de rece (16 grade);

Animatia si programele de seara destul de slabute;

Lipsa sapunului / samponului la baie (nu mi se pare normal pentru un standard de 4 stele);

Dressing code-ul pentru cina - nu ai voie in restaurant daca nu ai pantaloni lungi si tricou cu umeri... mi se pare o "eticheta" un pic fortata;

In camera a fost cam racoare noaptea, sistemul de climatizare nu a functionat pe modul "incalzire";

Accesul relativ complicat cu masina;

Per total pot spune ca sejurul a fost placut si as reveni si cu alta ocazie... dar tot pentru sejururi scurte, altfel taxa de parcare mi-ar complica prea mult bugetul :)

Trimis de nox22 in 04.06.12 22:45:07
Validat / Publicat: 05.06.12 00:08:24

VIZUALIZĂRI: 3286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nox22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [05.06.12 07:17:14]

Nu inteleg de ce nu ati notat plaja si marea mai ales ca Bolero este unul dintre putinele hoteluri din Nisipuri care beneficiaza de plaja privata, avantaj considerabil in sezon cand umbrelutele si sezlongurile sunt foarte scumpe. Parcarea este scumpa dar sigura iar clientul este avertizat de la inceput asupra acestor costuri suplimentare ca si asupra vestimentatiei pentru cina, normala pentru un hotel cu pretentii. Exista insa si parcari mai ieftine in Nisipuri unde poate fi lasata masina in cazul unui sejur mai lung. Intotdeauna exista si dezavantaje la inceput si sfarsit de sezon, animatia este mai slabuta sau inexistenta dar compenseaza prin tariful mult mai mic.

Bolero, impreuna cu Vistamar si Arabella din acelasi lant hotelier-Grifid- mi s-au parut printre cele mai bune hoteluri de pe litoralul bulgaresc.

Vacante placute in continuare!

[05.06.12 09:45:37]

@Floria:

Buna ziua,

Nu am notat plaja si marea pentru ca ne-am petrecut timpul la piscina (fiind inceput de sezon si apa marii prea rece), nu neg ca in full season plaja privata a hotelului ar putea constitui un avantaj insemnat.

Despre parcare, permiteti-mi sa nu fiu de acord cu dvs. Pretul parcarii mi se pare extrem de exagerat (de exemplu, pentru un sejur de 7 nopti ai putea avea un cost suplimentar de peste 100 de Euro numai pentru parcare). Am fost la hoteluri de 5 stele, din lanturi internationale, in care parcarea era gratis sau 1-2 Eur/zi.

Vis-a-vis de dressing code - nu o consider neaparat o idee proasta dar mi se pare ca genul asta de eticheta nu prea se potriveste cu conceptul de vacanta... relaxare, etc... suntem totusi in Bulgaria... dar aici intervine subiectivismul fiecaruia.

Per tottal hotelul mi-a lasat o impresie foarte buna si nu cred ca sunt 10 hoteluri in Romania care sa ofere servicii la aceleasi standarde.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [09.06.12 20:28:11]

@nox22: pai te rog spune macar un singur hotel din Ro, ca eu nu il stiu, as merge si eu in RO la servicii ca la Bolero...

[10.06.12 11:47:27]

@ionescunic:

Iti recomand cu caldura Hilton Sibiu de exemplu... serviciile sunt, din punctul meu de vedere, usor peste Bolero, iar in plus parcarea costa doar 1 Eur/zi.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.06.12 13:27:12]

Are piscina exterioara? dar interioara? De ce as sta eu la Sibiu macar o noapte? Vezi comparam mere cu ananas, nu e cazul zic eu.

[10.06.12 13:38:56]

@ionescunic:

Are piscina interioara (cu temperatura ok pentru inot, nu la 18 grade ca la Bolero) si un centru SPA de 5 stele, unde accesul la toate facilitatile e free, nu contra cost la la Bolero (sauna, jacuzzi, etc)... e un resort excelent pentru un "relaxing getaway" de cateva zile.

M-ai rugat sa spun un singur hotel din RO cu SERVICII la nivelul Bolero si ti-am nominalizat unul cu SERVICII chiar mai bune.

Dvs comparati mere cu ananas, eu v-am raspuns punctual si clar la intrebare.

Si sa repet pentru a 3-a oara: Grifid Bolero e un hotel excelent, cu servicii la cel mai inalt standard si la care as reveni oricand cu placere... insa au fost si aspecte care m-au nemultumit sau care consider ca ar putea fi imbunatatie.

serban55
    [04.07.12 12:41:11]

Problema cu parcarea am vazut-o la mai toate hotelurile din zona, spatiile libere sunt putine. Rent-a-car la hotel (ca optiune de deplasare mai buna in excursii locale) era 42 euro/zi pt Hyunday I20.

De apa din piscina exterioara nu se face nimeni vinovat ca nu era suficient de calda, risc asumat datorita perioadei.

Floria, nox22, serban55
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Bolero Hotel: