ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.05.12
MAY-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Un sejur de neuitat vom reveni cu siguranta

Stimata doamna/domn,

Adevarul dvs este denaturat si trunchiat. Si va zic si de ce. Nu ati citit conditiile de anulare de pe documentul de rezervare. Iti spun acolo negru pe alb. Si inca ei isi iau asigurari minime in caz ca se modifica rezervarea.

Numai ca eu am citit documentul trimis. Atat. Tot acolo scria si de micul dejun inclus pentru 2 persoane, de masa suplimentara (si 15 lei la 4 stele ce inseamna? 18 lei costa o cafea la Starbucks!) si de toate serviciile pe care ti le ofera contra cost, servicii incluse in pret, tarifele de plimbare cu barca cu motor de 10 cai sau 15 cai (chiar nu mai tin minte insa erau atat de minutios facute incat m-au coplesit).

Eu prefer asa decat sa merg sa ma tiganesc cu barcagiul, sa-mi ceara 100 lei si sa-mi ia 500 (ba ca a fost consumul mare, ba ca a batut vantul, ba ca a durat mai mult - totul se schimba din mers - nu mai zic ca n-are colace de salvare ori veste si este baut la plecare si beat mort la intoarcere; si te mai pune sa-i scoti tot tu apa din barca gaurita ciur). Chiar aceste detalii si seriozitatea lor mi-au placut. Preturile sunt afisate. Daca vrei bine, daca nu, nu. Dar doar sa ne aflam in vorba si sa carcotim... (nu mai spun ca 250 lei era salupa si nu barca, iar in salupa intrau 4 adulti si 3 copii - ca am intrebat eu? Hai sa fim seriosi). Zici ca am fost la hoteluri diferite dupa descrieri. Par doua lumi paralele. Mie personal nu-mi vine sa cred ca nu ati vazut toate aceste lucruri. N-ati vazut tot personalul care zambeste de te simti in America? N-ati vazut chelnerii care nu iti baga mana in buzunar, nu-ti scutura fata de masa in cap, nu-ti aduc mancarea dupa 2 ceasuri si nu-ti incarca nota de plata? Sunt asa serviabili ca le dai de placere, nu de alta. Mi-au adus scrumiera de cate ori puneam mana pe pachetul de tigari, mi-au adapostit de ploaie rachetele de badminton fara sa le-o cer, s-au oferit sa-mi caute mingea copilului prin toata curtea (cam 7-8.000 mp), sunt serviabili, sociabili, prietenosi, umani. Sunt cu totii foarte atenti la detalii de genul: respect, intimitate, confort.

Personalul sigur este scolit pe afara. Nu am vazut decat la hoteluri si restaurante super sofisticate aceeasi pozitie a ospatarilor cand te intampina, cand servesc vinul, cand curata masa, cand iti servesc ciorba. Personal mi s-a parut bizar, la inceput, sa am astfel de servicii intr-un sat!!! romanesc!!! (pe care nici nu mai stiu cum il cheama), dar m-am obisnuit repede. Chiar mi-a placut. M-am simtit minunat. Serios. Si nu am nimic de-a face cu cei de la acest hotel, ca sa fim bine intelesi. Insa ca mi s-a dat factura la receptie fara sa cer (si sa-mi spuna ca nu are stampila), ca mi-au dat intotdeauna chitanta la masa, ca n-am cerut servetele, ca am putut plati cu cardul, ca nu mi-am mutat eu masa cand a inceput sa picure, ca nu au fetele de masa murdare, patate si rupte, ca sarea din sonita nu era amestecata cu firimituri, piper macinat si fire de praf/par ca la orice restaurant romanesc, pe mine m-a lasat cu gura casacata.

Pentru serviciile lor pretul este mic. 250 lei inseamna 55 euro/noapte camera dubla (mare-chiar f. mare) mobilata, paturi excelente (am probleme cu spatele), terasa adanca cu acoperis si vedere la Dunare (vedere extra), halate, papuci (am fost la Hilton si a trebuit sa sun, sa rog, sa astept sa-mi aduca halatele care, practic, erau incluse in pret), mini-bar in camera unde un Nesstea de 330 - ca asta am baut - era 6 lei. Mai aveau ei seif si alte dragalasenii dar daca nu am avut nevoie, nu le-am folosit. Iar televizorul mie chiar nu mi-a dat nimic de banuit. Era ok, se vedea f. bine, se prindeau si canalele; chiar n-am inteles care era problema.

Ramai cu gura cascata atunci cand parerile sunt atat de diferite.

Trimis de iulianae in 29.05.12 23:38:30
Validat / Publicat: 30.05.12 08:19:01

VIZUALIZĂRI: 2673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulianae); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.05.12 08:23:31]

@iulianae: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Dar pe viitor ar fi de preferat sa nu va adresati unui autor cu care nu sunteti de acord, ci restului de turisti, marea masa a utilizatorilor acestui site. Mentionand eventual, in text, faptul ca nu sunteti de acord cu anumite aspecte descrise aici de catre alti fosti vizitatori ai unitatii de cazare si argumentand acest dezacord. Asa cum a fost scris, acest articol seamana partial cu un "drept la replica"...

[08.05.13 02:20:21]

Am fost de 2 ori la hotelul Wels. Nu as fi scris nimic daca nu as fi vazut numai note de 10. Fara suparare, dar ori sunteti proprietarul hotelului, ori chiar ramai cu gura cascata, vorba dvs: -)

Pretul trecut de 500 lei/2nopti/familie cu un copil de 9 ani este o gluma, nu? Eu am cheltuit acolo 1,000 lei fara copil, tot pe 2 nopti. Pretul trecut de dvs nu acopera nici macar cazarea, nu mai vorbesc de pranz, cina, eventuale bauturi si barci.

Dar sa revin la hotel. Foarte mare curtea, plaja, deschidere frumoasa la Dunare, copaci, spatiu de joaca pentru copii, parcare, foisor, camere mari.

Mic dejun foarte slab raportat la 4 stele. Personalul nu este nici pe departe "a la America". Nu gasesti in toata delta asa ceva. Sunt oameni care nu au vazut niciodata un hotel de 4 stele, nu au nicio vina. Dar dvs pare ca ati vazut, deci nu inteleg aprecierea: -)

Mancarea este proasta. Nu foarte proasta, doar proasta. Raportat la pret, comparat cu mancarea autentica de delta, devine ilegal de proasta. Raportat la Bucuresti, insa, este chiar buna.

Oferta de bauturi este scumpa si firava.

Un alt plus, pe care l-am uitat, este ca ajungi vineri seara fara probleme, fiind accesibil cu masina.

De aici si un minus: foarte scumpa orice calatorie in delta (independent de discutia particular vs privat). Pentru simplul motiv ca delta este foarte departe de Wels. Delta inseamna un cerc format de Crisan-Sulina, Periprava-Sf Gheorghe. La Wels este ca la Dolj.

Eu de un singur lucru sunt nemultumit in dleta. Toti se plang ca au construit greu. Doar ca Wels este la asfalt. Altii si-au scos investitia dupa 5 ani si tot preturi mari practica. Aveti idee de ce cazare puteti beneficia la 65 euro/camera/2 adulti in alta parte din tara? Ca sa nu mai vorbesc de preturile la mancare si bautura. Nejustificat. Eu personal recomand, dar cu aceste nuante pe care le-am scris, nicidecum cu 10 pe linie. Eu am fost acolo doar cand nu aveam cum sa ajung in alta parte din ratiuni de timp.

[08.05.13 09:08:51]

@nila moromete: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[09.05.13 02:26:09]

@webmaster: dragule, eu am 2 mari defecte raportat la turism: nu fac poze la camere goale si sunt destul de atehnic incat sa descarc putinele poze pe care le fac din telefon si apoi sa le incarc pe site.

Dar am si o calitate: imi place limba romana si "ecou" suna excelent comparat cu "review" :-)

Acum, mai serios vorbind, nu mi se pare corect sa scriu despre locuri in care am fost acum ceva vreme, poate lucrurile s-au mai schimbat, poate s-au schimbat inclusiv proprietarii, preturile, conditiile, bucatarii etc. Intervin totusi prin ecou atunci cand lucrurile mi se par subiective in sensul negativ. Fiind, evident, la randul meu subiectiv.

PS: fac un turism atipic, fara rezervare de foarte multe ori, chiar in strainatate, chiar cu copii obositi in masina, baleiez intre cort si 5 stele fara probleme... dar apreciez foarte mult aceasta initiativa si atunci incerc sa ajut si eu cum pot/am timp, mai ales ca mi-am luat tepe memorabile :-)

Alte impresii din această RUBRICĂWels Hotel: