ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2012
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
MAY-2012

Mi-am facut de cap!

Trecuse bine de pranz, vizitasem catedrala St. Stephan interiorul, turnul care avea lift, cel cu 300 si ceva de scari nici nu aveam de gand si catacombele. Dupa ce am vazut numai interiorul catedralei, am fugit la ora 12, la ceas sa vedem intreaga procesiune, apoi iar catedrala cu turnul si catacombele. Ne-am dat intalnire, baietii s-au dus si in celalalt turn, la o cafea melange, la o terasa din apropierea catedralei.

In formatie completa si lihniti de foame ne-am indreptat spre restaurantul FIGLMULER. Dupa cateva minute, o doamna ne-a condus la o masa de la etaj. Nici n-am avut timp sa privim un pic in jur ca a si venit dupa comanda. Bineinteles, sase snitele, salatele si renumitul vin. Acum am avut timp sa privesc in jur, oameni placuti, atmosfera frumoasa, localul intim cu mobilier retro. A sosit comanda, m-am mirat in sinea mea de marimea snitelului, de salata apetisanta. Ne-a fost prezentat vinul, l-au degustat si acceptat. Mie una imi plac vinurile dulci, stiu ca la mare cautare sunt cele seci dar gusturile nu se discuta. Am mancat, ne era foame dar nu s-a putut manca tot din farfurie. Salata a fost delicioasa. Copii au mai mancat aceasta salata, in zilele urmatoare in alte localuri dar nu a suportat comparatie. Totul a costat 127,50 euro, bacsisul aparte.

A doua zi dimineata, dupa ce am vizitat Schonbrunnul, pana-n intrarea la Zoo, la o frumoasa terasa am vazut faimosii covrigi dar am mancat celebrul "apfelstrudel" si am baut cate-o cafea melange. Totul a costat 15,8 euro, bacsisul separat, pentru doua persoane.

In aceeasi zi, pana-n concertul aniversar Andre Rieu, am mancat la terasa restaurantului Mokador, cate-un Rinder-filet steak cu salata si un alt vin faimos, tot sec. Totul a costat 57 euro, bacsisul separat.

A treia zi dimineata, dupa cateva vizite am mers la Hofburg si pe terasa de aici, ne-am odihnit, sotul a baut o cafea melange iar eu un Eiskaffee si iar la drum.

Dupa amiaza am mers in Prater, am luat tramvaiul 1 pana la capat. Te lasa in parc, nu in partea unde sunt nebuniile ci in zona cu verdeata multa, multa. Ne-am plimbat pe alei, dupa care am poposit la terasa restaurantului Schweizerhaus. Nici n-am apucat sa ne asezam bine ca a si venit dupa comanda. Nestiind cum stau lucrurile, sotul a comandat doua ciolane, cu salate si doua halbe de bere. Eu m-am dus la toaleta sa ma spal pe maini, cand am revenit ciolanele erau pe masa, nu stiu ce mutra oi fi facut dar lumea de la mese a inceput sa rada si sa fotografieze. Mancai lejer o saptamana dintr-unul. Totul, pentru doua persoane a costat 61,90 euro, bacsisul separat. Acum am vazut ca adunarea e gresita si-un euro nu-si are rostul, deci tot o apa si-un pamant!

Seara, dupa ce am iesit de la opera, am mers de-am mancat originalul Sacher- Torte cu sigiliu. Sotul mancase cu baietii la Caffe Museum, apoi a gustat de la mine si-a spus ca nu se compara cu ce a mancat el. Sac!!! Acest tort a fost prajitura preferata a imparatesei. A costat 14,90 euro, fara bacsis, ala separat. Am baut si doua sucuri naturale. Nu numai eu si sotul.

Totul a fost bun! In rest am mancat banalitati. Dieta mea s-a dus... ! Dar cu toate acestea am slabit doua kilograme! Apoi, vai de mine cat am mers... si obosita la maxim! De aceea ma cam feresc eu de orasele astea muzeu, astea se fac la tinerete! Fiecare lucru, la timpul lui! Copiii nu au stat cu noi decat in prima zi. Au umblat si ei... oare cu cine or semana?

Trimis de balasa violeta in 16.05.12 18:14:26
Validat / Publicat: 16.05.12 20:11:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 6433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cafea melange.

balasa violetaAUTOR REVIEW
[16.05.12 21:01:17]

Va rog daca se poate:

http://www.youtube.com/watch? v=NzmMSxKR5GY&feature=related

Multumesc!

[16.05.12 21:20:59]

Atasat videoclipul propus, vizionare placuta

iulianic
[16.05.12 21:34:07]

@balasa violeta: Multumim pentru toate aceste detalii. Dar, cand ne povestesti si despre concertul aniversar Andre Rieu? Sunt nerabdatoare sa aflu ce am ratat.

Larissa
[16.05.12 22:21:20]

@balasa violeta: Doamna draga, ati nimerit perfect la Figlmueller, am scris si eu un review despre snitelul urias de acolo, superbun. Iar despre dieta ce pot sa spun, nu e perioada potrivita sa iesi pe afara si sa tii regim. Concertul a fost tot la Stadthalle, presupun, am scris si eu despre cel de anul trecut, superb, banuiesc ca ati petrecut momente unice in compania maestrului!

motaneata
[16.05.12 23:28:30]

@balasa violeta,

cand am vazut titlul "Mi-am facut de cap! ", zic: "hait, Violeta spune tot! Hai sa citesc pana nu intra cenzura pe felie! " Ei, acum nu ma asteptam chiar la destainuiri complete la ceas de seara, dar eram curios cum isi poate face "de cap" la Viena apreciata noastra colega!

Dupa ce am citit, am concluzionat ca review-ul se incadreaza la categoria "Placeri vinovate! ", alt loc nu gasesc pentru festinul culinar la care v-ati dedat! Cu placere (dar si cu putina invidie) spun: Bravo Violeta, viata merita traita! In fiecare zi.

Si inca ceva: review-ul este o lectie despre cum trebuie vizitata Viena. Nu intr-o fuga de 3 ore pe 3 bulevarde (cum am mai auzit), ci pe indelete, simtind, auzind, vazand, mirosind, pipaind, gustand, savurand, traind, iubind!

Un lucru nu am inteles: de ce peste tot ai platit "bacsisul separat"?

balasa violetaAUTOR REVIEW
[17.05.12 01:11:59]

@ motaneata, nu l-am platit separat dar nu aveam dovada decat bonul de casa. E regula bacsisul este de zece la suta. Daca nu-l dai, se simt jigniti si te intreaba politicos ce nu ti-a placut?

Daca la acel rw. despre Viena ai dat -1 FELICITARI! Eu l-am votat inainte de a pleca, de atunci ma tot intrebam" oare asta o sa fac eu la Viena? " Absolut nimic din ce este scris acolo nu am trait, nici macar acele cupe de inghetata nu le-am vazut! De dimineata am avut curaj si mi-am pus sotul sa citeasca, i-am spus ca l-am votat inainte, m-a certat si a spus ca pentru el este o enigma cum de s-a punctat atat de bine! Ne-ar duce la Viena si ne-ar pune sa facem ce-am votat si apoi ne-ar aduce acasa! Nu este bine ca incurajam, pacat ca a muncit la el!

AFA este o mare realizare! Am plecat cu lectiile facute, ceva gen "punct ochit, punct lovit! "

Noapte buna tuturor!

balasa violeta, iulianic, motaneata