ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2012
ÎNSCRIS: 03.05.12
NOV-2010

Locuri magice in Côte D'Azur : Èze

ADIEU ANGELINA...... @};- NANA MOUSKOURI

Eze este un satuc plin de farmec, nu foarte de parte de Nisa, una din destinatiile de top de pe Riviera Franceza, anual atragand mii de turisti worldwide cu stradutele sale inguste, casele construite din piatra vechi de secole si ruinele castelului care ofera o panorama spectaculoasa asupra marii Mediterane, ce iti taie respiratia.

Mereu am fost fascinata de spiritul romantic al unor locuri construite in jurul unui castel medieval, iar Ede nu face exceptie. Cei aproximativ 3000 de locuitori ai acestui loc pitoresc traiesc exclusiv din turism, deservind turistii sositi in zona.

Asezarea a cunoscut o istorie zbuciumata, existand dovezi ca a fost locuita inca din anul 2000 inainte de Hristos, si a fost atacata de-a lungul timpului, datorita pozitiei strategice de numeroase triburi: vandali, vizigoti, ostrogoti iar mai tarziu de arabi, berberi, mauri sau turci.

Eze are si un motto, Isis Moriendo Renascor, ce tradus din latina inseamna ‘’renascut din propria cenusa’’, emblema micii localitati fiind o frumoasa pasare Phoenix.

Daca iti doresti o minivacanta relaxata si iti place sa imbini statul la soare cu un pic de sightseeing, atunci Eze e locul ideal pentru tine.

Sa nu uitam de cele doua parfumerii din Eze Village, Fragonard si Galimard, unde poti avea o experienta unica, testand diferite arome, descoperind beneficiile uleiurilor esentiale, un insight magic in minunata lume a parfumurilor. Cel mai bine este sa iti faci rezervare dinainte, iar grupul minim acceptat este de minim 2 persoane, maxim 42.

De asemenea, iti poti achiziona un parfum facut special pentru tine, de catre un parfumier cu experienta, sau pur si simplu poti alege din miile de fragrances déjà create.

Daca planuiesti totusi sa vizitezi acest loc magic in vara aceasta, merita stiut ca intre 28-29 iulie Festivalul Medieval d in Eze isi deschide portile.

Arta culinara ocupa un loc important in aceasta tara, si Eze nu face exceptie. La restaurantul hotelului Chateau Eza, deschis si publicului larg poti admira o priveliste superba, in timp ce savurezi cele mai delicioase specialitati ale bucatariei frantuzesti. Preturile sunt in schimb pe masura, locul fiind exclusivist.

De fapt intreaga zona are niste preturi foarte ridicate, justificate oarecum de vecinatatea Monaco-ului, si sa nu uitam, Cote D’Azur este considerata o destinatie exorbitanta.

Daca ajungi la Nisa, merita sa te abati un pic din calatoria ta si in acest loc pitoresc. Cu siguranta vei petrece o zi magica.

Trimis de roxana.tomina in 13.05.12 21:56:40
Validat / Publicat: 14.05.12 06:10:06

VIZUALIZĂRI: 3570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 small boutique shop, pe una din stradutele inguste din Eze. Cate un souvenir pentru fiecare :-)

[14.05.12 10:45:26]

Melodia atasata se poate sterge/schimba!

balasa violeta
[14.05.12 12:11:17]

Sunt incantata!

Se intampla ceva minunat pe AFA, tinerii nostri au preocupari de toata lauda si ne impartasesc si noua destul de frumos, impresiile lor. De-a lungul a catorva zile, am citit numai lucruri frumoase si interesante! Multumesc!

Diaura*
[15.05.12 10:16:36]

@Roxana Tomina

Spui ca francezii ar putea sa ne dea lectii, referindu-te la foto P04 in care toti localnicii isi expun si vand marfurile in fata caselor, in mici vitrine sau agatate pe zidul casei. Oare cum ar arata Bucuresti-ul in situatia asta? Nu ar deveni un fel de Istanbul? Cand in urma cu cca. 15 ani trotuarelele erau pline cu chioscuri unul langa altul, lumea spunea ca este prea multa " tiganie" si toate au fost rase de pe fata pamantului. Acum micii intreprinzatori nu mai au voie sa faca astfel de comert; exista mall-uri, si supermarketuri si piete cu cladiri pe cate doua etaje. E clar ca alta lectie si alt model au fost invatate.

roxana.tominaAUTOR REVIEW
[15.05.12 10:28:06]

@Diaura: Nu cred ca turistilor straini, putinii care ne viziteaza capitala, li se pare ok ca gasesc foarte greu suveniruri cu atractiile de pe la noi. In Bucuresti de eexemplu, exista in magazinul Unirea, la etajul 1 un modest chiosc unde poti achizitiona niste magneti cu Vlad Tepes, de ex. In alte locuri din Europa si din lume, brandul de tara este mult mai evidentiat, existand magazine cochete cu suveniruri pe fiecare straduta din centriul orasului si nu numai, nu ma refer la comertul stradal aici. Iar in poza amintita de dvs, vitrina respectiva cu produse se afla fix langa intrarea in magazinul localnicului respectiv, deci nu era o simpla marfa agatata pe zidul casei, ci o invitatie la a calca pragul magazinului personal.

dianabzs
[15.05.12 10:50:53]

multumim pentru impresii! pentru viitor, trecut la "must see"!

roxana.tominaAUTOR REVIEW
[15.05.12 10:52:20]

@balasa violeta: Ma bucur ca v-a placut ce am scris. Ne-am simtit minunat in acest loc, chiar daca a fost numai o excursie de o zi. O zi buna va doresc!

dianabzs
[15.05.12 11:00:29]

@diaura

roxana tomina are dreptate referitor la cat de greu poti gasi suveniruri reprezentative pentru tarisoara asta. imi amintesc cand sotul trebuia sa mearga intr-o misiune afara si nu reusea sa gaseasca nimic interesant in acest sens, in afara de cateva sticlute de palinca frumos ambalate, a trebuit sa caute mult si bine, ca sa nu mai vorbesc de preturi... in schimb, peste tot pe unde am fost in europa, stii si tu foarte bine, gasesti suveniruri din abundenta si la preturi pentru toate buzunarele

Diaura*
[15.05.12 11:06:47]

@Roxana Tomina:

Nu m-am facut inteleasa.

Nu am nimic impotiva micilor comerciant; sunt de acord ca in felul acesta, si familiile respective sa aiba o sursa de venit, sunt de acord ca asa s-ar misca un pic mai bine turismul in Romania, sunt de acord si cu ce spui tu ca nu gasesti o cana, un magnet sau mai stiu eu ce suvenir cu Bucurestiul (de exemplu) in timp ce chiar zilele trecute la un targ se vindeau astfel de obiecte din Egipt.

Spuneam doar ca una este perceptia noastra, si alta hotarasc mai marii care iau decizii (si le aplica) doar dupa criterii si interese personale, fara sa tina cont de parerile noastre.

balasa violeta, dianabzs, Diaura*, roxana.tomina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Coasta de Azur: