ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2018
DIN: Franţa - Paris [EU]
ÎNSCRIS: 23.11.15
AUG-2018

La pas, descoperind frumoasa Coasta de Azur

Niciodata vizitarea Coastei de AZUR nu a fost pe lista noastra de calatorii. Si nici nu asputea sa va spun un miotiv anume. Poate din cauza ca locuind in Paris de 10 ani, si vizitand alte orase din Franta, niciodata nu m-am simtit atrasa de sudul Frantei.

Anul acesta am avut de ales intre Coasta de Azur si Croatia. Am ales cea dintai.

Am plecat din Sibiu (eu si sotul) dimineata devreme la ora 5 si am ajuns la Nice a doua zi la ora 16/00, oprindu-ne sa dormim in Italia, nu departe de Treviso. Am fost cazati in orasul Nice, timp de 7 zile, intr-un apartament genial si la un pret foarte avantajos

Ultima parte a primei zile am petrecut-o vizitand Promenades des Anglais (care m-a dezamagit putin, imaginandu-mi o cu totul promenada mai pompoasa) Stiam ca sunt foarte multe palcuri de plaje private, insa ajungand acolo nu prea m-a incantat.

Este prea mare discrepanta intre oamenii bogati (care stau ingraditi de un gard in jacuzzi si beau sampanie, dau pe un sezlong si pe o umbrela 30/40 de euro, si mananca caviar si homard) si oamenii de rand (care stau la 2 metrii distanta, exact pe aceeasi plaja, facand baie in aceeasi apa cristalina, aproape gratis. Pana la urma e ok ca exista loc sub soare pentru toata lumea!

Desi nu am apucat in nici o zi sa facem baie la Nice, culoarea apei mi-a ramas intiparita si acum in suflet!

Apoi am continuat pe jos, pe langa hotelurile de lux, le stradutele pline de restaurante si terase, ajungand in place Masena (o piata frumoasa, pietonala, plina de lume, taiata in 2 de unicul tramvai care strabate orasul)

A 2-a zi am petrecut-o in intregime la plaja in orasul Roqbrune Cap Martin, oras in care se ajunge in aproximativ 20 de minute cu trenul regional care pleaca din gara Nice Ville. Plaja a fost foarte micuta, cu pietre, cocheta si nu foarte aglomerata. Apa cristalina si curata, astfel ca sotul toata ziua a fost cu capul prin apa dupa pesti!

Seara amiesit in centrul vechi al orasului Nice, unde am cinat. Preturile nu mi s-au parut foarte piperate, caci suntem obisnuiti cu cele din Paris. Am optat pentru un meniu clasic cu entree, plat et dessert la pretul de 18euro.

A 3-a zi am petrecut-o la plaja in orasul Villefranche sur Mer, o plaja mult mai mare decat precedenta de la Roquebrun, cu pietricele mai mici si colorate, cu o apa la fel de cristalina si curata, insa mult mai aglomerata. In principiu, noi ajungeam la plaja in jur de ora 8:30 dimineata! Plaja este situata foarte aproape de gara. Am luat aceeasi linie ca si ziua precedenta din gara Nice Ville avand doar 3statii pana la plaja. Peisajul oferit de mare, plaja, cladirile colorate si apa curata si cristalina te duce cu gandul la cartile postale perfecte pe care le gasim in toate magazinele de suveniruri.

A 4-a zi am plecat dis de dimineata cu masina personala spre Cannes, acolo unde ne-amintalnit cu o cunostiinta. De acolo am luat un autobus care ne-a dus in Port de Cannes, iar mai apoi am luat un vapor spre insula Sainte MARGUERITE, calatorie care nu a durat mai mult de 15 minute, insula fiind foarte aproape de port.

Este o insula foarte frumoasa, cu o vegetatie abundenta, sunt si cateva locuri in care poti sa faci baie; Insula dispune de 2 restaurante (unul pentru oamenii de rand in care poti gasi sandwichuri, pui la rotisor, cartofi pai, pizza, paste cu preturi intre 6 si 20 euro) iar un altul in care nu poti avea acces decat cu rezervare. Nestiind, am strabatut pe o caldura torida aproximativ 30 de minute de mers pe jos oparte din insula, doar pentru a ajunge la acel restaurand (primul ni s-a parutprea banal). Ajungand acolo, totul era arhi plin, totul era rezervat.

Intradevar restaurantul arata superb, atmosfera superba, nimic de zis, insa restaurantul avea niste preturi exagerate, dupa parerea mea (ex. o porie de paste 45 euro-o bruscheta 10 euro-cla cat de foame imi era imi trebuiau 5 bruschete). Am facut cale intoarsa si ne-am dirijat spre locul de ambarcatiune, astptand vaporul spre portul din cannes. nu am apucat sa facem mare lucru din insula, deoarce era ff cald, iar noi eram acompaniati de o persoana destul de in varsta, care nici ea nu prea mai faceafata caldurii.

Dupamasa am petrecut-o in portul din Cannes, care este absolut magnific, si pe Croisette, care m-a lasat fara cuvinte. Orasul Cannes m-a impresionat foarte mult prin cladirile sale curate, calitatea oamenilor, curatenia orasului, grandoarea portului si a hotelurilor luxoase...

A 5-a zi am plecat din nou cu masina spre o plaja mai salbatica la aproximativ 100 de km de Nice. Am fost in compania cuiva care stia de aceasta plaja. Am lasat masina parcata unde am putut si am fost pe jos aproximaiv 40 de minute, drulul nefiind accesibil cu masina. Se numeste plage de l'Escalet, in orasul Ramatuelle. Peisajele sunt mirifice, iar apa smarald!!! -a meritat cu varf si indesat plimbarea pana acolo.

Dupamasa am vizitat orasul Saint Tropez. Fiind ziua unei prietene cu care ne-am intalnit in acea zi, am baut un pahar pe o terasa cu vedere spre port!! Portul din Saint Tropez mi s-a parut cel mai elegant, impunator si luxos pe care l-am vazut vreodata. Am admirat indelung fiecare iaht, vapor, vaporas, ... Erau de o curatenie si o bogatie extraordinara...

Jandarmeria nu am apucat sa o vizitam caci era destul de tarziu, insa am apucat sa ne plimbam agale pe stradutele cochete ale orasului, chiorandu-ne ochii pe la agentiile imobiliare, curiosi de pretul vilelor. Cea mai scumpa pe care am remarcat-o costa milioane de euro!! Insa arata fabulos!

Intradevar este un oras scump, mai putin accesibil oamenilor de rand, cu o istorie care merita citita! Plaja din Saint Tropez nu am vizitat_o, insa am auzit ca este cu nisip si este foarte mare. Cu o alta ocazie

Ziua a 6a, este ziua in care am vizitat cele mai frumoase locuri. Eze village si Cap d'AIL, orase in care am ajuns cu trenul regional din Nice ville, calatoria durand aproximativ 15 minute! Orasul Eze te cucereste din prima cu stradutele pefecte, cu privelistea perfecta, cu curatenia imaculata. Am luat un autobuz care ne-a urcat in Eze village!

Ajunsi acolo, directia a fost restaurantul/hotelul Chevre d'or (capra de aur). PRIVELISTEA ESTE WOW! de nedescris, te lasa amutit, fara cuvinte. Pentru a putea beneficia de view si de gradinile hotelului ne am asezat pe terasa restaurantului si am comandat ceva de baut. Eu o cola si sotul o apa si o cafea. 25 de euro :)) Insa nu regret absolut deloc.

Apoi am continuat cu o plimbare de aproximativ 30 deminute prin gradinile hotelului care cuibareau doua piscine geniale de unde puteai admira marea... Orice coltisor era unic, spunea o alta poveste. Marea se intruchipa in 1000 de feluri. Totul a fost la superlativ.

Dupamasa am petrecut-o pe plaja in Cap d'ail. Am avut de strabatut un drum perfect croit printre stanci de aprox 30 de minute de la gara pana la plaja, insa absolut fascinant, cu o gramada de cadre unice pentru profilele de facebook sau intagram :))

Ultima zi am pastrat-o pentru a vizita Monaco si Monte Carlo. Si aici am ajuns tot cu trenul regional, in aproximativ 25 de minute de la gara din Nice Ville. A fost orasul care mi-a placut cel mai mult! De dimineata am facut un tur ar orasului. am vizitat Palatul Princiar din Monaco, foarte frumos, situat pe o colina. de acolo am admirat portul si orasul! MAGNIFIQUE! Privelisti de revista, aproape ireale.

Mai apoi am admirat Casinoul din Montecarlo, care te intampina imperios cu o colectie de masini de lux! Interiorul este foarte luxos! Noi am intrat doar putin in interior, nu am cumparat bilete sa il vizitam in interior. pretul era de 17 euro.

Dupa vizita succinta a orasului, am coborat la plaja din Monaco care pentru mine a fost cea mai frumoasa din toate pe care le-am vazut! nu am fost mai mult de 10 oameni pe plaja. Oricum mai mult de 20 nu incapeau, aceasta fiind destul de mica!

Nu am putut sa notez toate impresiile asa cum au ramas in inima mea intiparite, insa sper ca am fost destul de clara in idei.

O zi buna!

Trimis de iulia lucaci in 06.08.18 19:37:39
Validat / Publicat: 06.08.18 20:22:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 6347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulia lucaci); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 cannes

[06.08.18 20:22:09]

Bun review de debut, merită remarcat

@iulia lucaci: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Coasta de Azur, #CĂLĂTORII - COASTA DE AZUR / PROVENCE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Aurici
[07.08.18 09:48:55]

@iulia lucaci:

sper ca am fost destul de clara in idei

Foarte clara! Mie mi-a plăcut cum ne-ai trecut prin toate, cam repejor ce-i drept, dar lasă că alegem noi ce ni se potrivește și dezvoltăm.

Bine ai venit printre noi și te mai așteptăm cu impresii din vacanțele tale.

Aurici
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Coasta de Azur: