ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2012
ÎNSCRIS: 31.07.11
MAY-2012

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Zona superba, un sejur de exceptie, confort minim!

Am vrut sa mergem de 1 Mai la Durau. Am dat telefon la cateva pensiuni cu o saptamana inainte si toate erau ocupate. Am ales apoi zona Bicaz unde ne-am lovit de aceeasi problema! Hotelul Pescarus era ultima optiune si in lipsa de alte solutii am sunat. Aveau camere libere! Citisem despre el ca nu ar fi prea grozav dar vorba aia: ,,nu m-a facut mama la 5 stele". Ne-a incurajat foarte mult insa amabilitatea receptionerei. De fapt personalul e super ok, foarte amabil!

In fine am ajuns la destinatie, complexul este pe malul lacului Izvorul Muntelui, zona este superba dar era o aglomeratie... ! Am aflat mai tarziu ca multi veneau sa manance la restaurant si isi lasau masina. Ne-am cazat: hotelul este stramt, inghesuit, camerele mici. Nu s-a mai investit de multa vreme in ele! Nu suntem pretentiosi dar la 100 lei/noapte meritam niste conditii mai bune! Totul lasa impresia de neglijenta. Mi-am adus aminte de camera mea de camin din studentie! Uscatorul de par nu functiona, cabina de dus era dezintegrata si reparata cu niste suruburi, pernele lesinate, noroc ca pe hol erau rafturile cu lenjerie si am luat de acolo inca 2 perne, salteaua cumplita, dimineata ne trezeam cu niste dureri de spate... si patul destul de mic pentru 2 persoane. Mobila era veche, noroc ca era frigider in camera. In fine... cireasa de pe tort a fost faptul ca dupa amiaza batea soarele si transforma camera intr-o sauna, motiv sa ne intoarcem cat mai tarziu!

Un lucru foarte bun din toata povestea asta... peisajul! Aveam priveliste la lac si munti din imprejurimi! Dimineata era foarte placut sa-ti bei cafeaua pe terasa intr-un cadru atat de pitoresc!

Totusi alegerea Bicazului s-a dovedit una foarte inspirata! Am fost la Durau si sa stiti ca mare lucru nu ai ce face acolo in afara de drumetii. Mi s-a parut o statiune inghesuita pe un deal si cam atat. Imi pare o alegere mult mai inspirata satul Ceahlau din apropiere cu pensiuni mai frumoase, curti mai mari, peisaje mai pitoresti! Am urcat la Schitul Poiana Maicilor din satul Ceahlau 3,5 km de drum forestier. Va recomand sa urcati pe jos deoarece dupa ploaie drumul devine greu practicabil. Zona este divina, manastirea e in constructie dar... am simtit o stare de pace si liniste sufleteasca extraordinara! Cred ca locul are o incarcatura aparte, am aflat de la maicute ca zona era renumita pentru sihastrite! Ne-au pus si la masa, am mancat ciorba cu galuscute cu branza, am baut sirop de brad! Nu se prea incumeta multa lume sa urce la schit dar este mai bine asa! Nu am stat decat 3 ore dar va marturisesc ca m-as intoarce oricand acolo sa retraiesc starea aceea pe care nu am regasit-o la nici o manastire pe care am vizitat-o!

Revin la explicatia de ce Bicazul e o alegere inspirata! In primul rand are o pozitie mai centrala, poti merge sa vezi muntii, poti opta pentru manastiri, poti merge la Cheile Bicazului. Duraul te cam leaga, nu prea iti da mana sa vezi atatea pentru ca ai face prea multi kilometri si ai iesi costisitor!

Hotelul Pescarus desi nu prea ofera conditii poate fi recomandat pentru amplasament, plimbari cu vaporasul. Daca sunteti prea comozi evitati-l!

Trimis de Trofin Cristina in 06.05.12 19:45:51
Validat / Publicat: 06.05.12 20:52:55

VIZUALIZĂRI: 4418 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trofin Cristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Privelistea de pe terasa!

Larissa
[06.05.12 22:05:42]

Cum adică dacă sunteți prea comozi, evitați-l? Nu ai spus tu că totul era învechit și neîngrijit? Asta înseamnă că abia dacă sunt condiții minimale de trai, darămite să te mai simți și bine! Deci nu e vorba de comoditate ci de respect față de noi înșine, minimal și ăsta! Excluzând finalul apoteotic, ai descris frumos stările tale sufletești, sunt în asentimentul tău că zona este foarte frumoasă!

[06.05.12 22:22:15]

@larissa2012: Mi-a placut prea mult cum a iesit minivacanta de aceea nu am putut sa ma leg atat de mult de lipsa conditiilor! Daca nu aveam cu ce sa ne umplem ziua probabil am fi plecat a doua zi!

iulianic
[06.05.12 23:34:57]

@Trofin Cristina: Neamtul este zona in care am crescut, asadar, o cunosc destul de bine.

Intr-adevar, Bicazul este un bun punct de plecare spre Cheile Bicazului si Lacu Rosu, spre Vatra Dornei, spre Targu Neamt sau Piatra Neamt, fiecare cu obiectivele si peisajele lui. Duraul, statiune modernizata, dar prea aglomerata (atat ca densitate a constructiilor cat si ca aflux de vizitatori in special in zilele de sarbatoare), nu-mi mai place atat de mult ca in copilarie. Atunci nu era decat o poiana larga in care se organiza Sarbatoarea Muntelui Ceahlau in fiecare a doua duminica din august.

La unul dintre hotelurile mici de langa Barajul Bicaz am innoptat si noi acum cativa ani cand am gasit Motelul Potoci inchis, pazit doar de niste caini flamanzi.

Despre Schitul Poiana Maicilor din satul Ceahlau nu stiam. Probabil este unul dintre nenumaratele lacasuri de cult care apar acum.

[07.05.12 12:33:45]

@iulianic: Ai dreptate in privinta Duraului, nu merita decat daca vrei sa faci traseele montane. Pensiunile apar in prezentari cu niste peisaje superbe in jur, totul e aerisit dar la fata locului sunt foarte inghesuite, bagate una intr-alta. Sa iei masa la o terasa e foarte scump, mai ieftin era la Bicaz si mult mai ieftin la Lacul Rosu. Daca vrei relaxare, am senzatia ca mult mai potrivit ar fi Lacul Rosu!

Satele de pe malul Lacului Izvorul Muntelui sunt pensiuni insa destul de modeste iar relieful accidentat nu le prea avantajeaza. Peisajele sunt absolut superbe insa nu prea ai ce face, doar daca-ti place sa te cateri pe munti!

alinutzza140*
[07.05.12 12:59:28]

In zona Bicaz, mai sus de baraj este complexul motel Cristina care detine hotel, casute si bungalow-uri unde te poti caza in conditii destul de ok zic eu. Am stat de doua ori aici si am fost multumita si cat de curand mergem iarasi. In complex exista si restaurant cu mancaruri foarte bune si locuri pentru gratar. mai jos de complex gasesti debarcaderul cu unde exista restaurantul plutitor si vaporasele.

[07.05.12 15:52:56]

@alinutzza140: Sa stii ca era pustiu pe acolo, probabil amanasera deschiderea sezonului. Am inteles ca hotelurile astea nu prea functioneaza permanent. Poate ma insel dar pot spune ca era multa liniste acolo pe cand in partea asta multa forfota!

adriana_0202
[13.08.12 23:00:42]

Am fost si eu de curand la Hotel Pescarus si vreau sa spun ca sunt exact de aceeasi parere cu tine. Camera f mica, miros neplacut, prosoape murdare, pereti subtiri prin care auzeai orice, orice (pana si certurile dintre sotie si sotul venit beat de la terasa de langa). Nu stiu... mie imi plac locurile unde nu simt nevoia sa sterg chiuveta cu spirt ca sa o pot folosi. Cat de restaurantul hotelului (daca il pot numi asa...) - horror. Ala a fost cireasa de pe tort. Eu am comandat cartofi englezesti cu rozmarin si o salata greceasca si ce am primit a fost o portie de cartofi prajiti si o salata de varza, cu 3 bucatele de rosii, 3 rondele de castraveti, 2 masline si o firimitura de branza. Tiramisu de la sfarsit era clar vechi (avea crema intarita, ca o branza). O masa in 2 ne-a costat 65 de lei.

Trebuie sa spun ca NU SUNTEM turisti pretentiosi!

Deci... daca se poate EVITATI acest hotel!!

[14.08.12 06:00:37]

@adriana 0202, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

adriana_0202, alinutzza140*, iulianic, Trofin Cristina
Alte impresii din această RUBRICĂPescăruș Hotel [Izvoru Muntelui]: