ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2011
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
JUN-2010

Pescarus nota 8, zona bicaz nota 10

Zona cheile bicazului, lacul rosu, lacul de acumulare izvorul muntelui, tarcau sunt relativ aproape de mine asa ca din numeroasele mele vizite in zona, unele mai lungi altele mai scurte am sa va descriu pe scurt una dintre ele, respectiv cea in care am fost cazat la complex pescarus.

Complexul e situat pe malul lacului izvorul muntelui, dupa ce treceti vestitul pod imens, undeva in partea stanga se coboara pana jos, spre apa. Exista si casute pentru cazare pe drumul spre complex. Complexul e format din 2 unitati de cazare, Lebada-hotelul plutitor si Pescarus-pe uscat. Noi ne am cazat la hotel pescarus si sincer nu ne a parut rau absolut deloc.

Pretul unei camere este de 100 lei pe zi, conditii decente, mini balconas de unde se putea observa lacul imens, tv, baie, strictul necesar.

Masa am servit o la restaurantul de pe malul apei si am gasit mancaruri traditionale romanesti la preturi medii. A fost plin in acea perioada, astfel incat era o placere sa mananci inconjurat de mese pline. Exista si Restaurant Pescarus (2 saloane si terasa interioara acoperita).

Un punct slab acordat acestei zone, care nu tine de complex ci de educatia conationalilor ar fi: multitudinea de gunoaie, peturi etc aruncate in lac, care zaceau pe mal iar apa se tot lovea de ele sarind stropi mizerabili pe uscat... toate acestea creind o imagine derizorie. pacat de frumusetea zonei daca necioplirea unora e mare... atata timp cat acasa stai pe canapea cu maieul murdar de grasimea de la burger pe tine si te mai si scobesti in nas, cum sa mentii o zona civilizata si curata cand mergi in vacanta? n-ai cum, ar fi in contrast cu imaginea ta! (am scris la persoana a doua, efectiv pentru cei care se incadreaza intre aceste tipare).

Am mers cu vaporasul complexului pe lac pentru 25-30 lei parca. In rest drumetii, calatorii in zona la bicaz chei, lacul rosu, piatra neamt la intoarcere.

Ca facilitati la cazare am avut: frigider in unitate, cutie de valori, parcare, teren de sport, acces la bucatarie, room service, terasa, gratar/barbeque, sala de mese, bar, restaurant.

Pozele postate sunt din trei perioade diferite in care am vizitat zona de aceea voi aparea ori mai sumar, ori mai gros imbracat.Am vrut sa surprind farmecul zonei atat vara cat si in serile mai racoroase pentru ca e deosebita imaginea atmosferei cazand in apa lacului ,impreuna cu muntii in indepartare.

Pe ansamblu a fost o excursie frumoasa(vara e de preferat) nu numai prin prisma cazarii dar mai ales datorita zonei plina de munte si obiective turistice deosebite.

Trimis de alex_iasi in 26.11.11 14:13:49
Validat / Publicat: 26.11.11 15:20:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BICAZ & IZVORU MUNTELUI. A mai fost în/la: ......... .

VIZUALIZĂRI: 2595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere sprelac din balconasul camerei

gheisa
[26.11.11 17:29:47]

@alex_iasi: foarte succint review-u tau si foarte obiectiv . Multumim pentru pozele din cele trei perioade, unele au iesit in evidenta mai mult decat altele... .

alex_iasiAUTOR REVIEW
[26.11.11 18:01:10]

@gheisa: m am prins la ce te referi. asta e de acum. daca iti displac unele poze ii pot cere boss-ului de aici sa le stearga, sper ca nu iti zboara gandul in alte parti vazandu le

gheisa
[26.11.11 18:16:41]

@alex_iasi: la pozele cu peisajele, evident, sunt superbe. Imi zboara gandul sa ajung si eu pe acolo, normal!

alex_iasi, gheisa
Alte impresii din această RUBRICĂPescăruș Hotel [Izvoru Muntelui]: