ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2012
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    APR-2012

Ring Avenue Apartments

Am studiat de mai multe ori review-urile despre Budapesta pe AFA si imi doream foarte mult sa ajung aici. Ca peste tot, o problema majora o reprezinta cazarea. Am reusit sa fac o alegere foarte buna cu acest apartament in care am locuit patru persoane adulte si un pici de 5 ani.

Detaliile despre apartament.

Rezervarea am facut-o prin booking.com. La scurt timp dupa ce am facut rezervarea am primit un mail de la proprietarul apartamentului, despre care am aflat cu bucurie ca este roman. Pana la a ajunge in Budapesta am schimbat cel putin 7-8 mail-uri, primind informatii utile pentru excursie (ruta, acces, parcare, avertizari privind politia, radare, locuri de vizitat, restaurante etc.).

Apartamentul este amplasat intr-o zona buna spre foarte buna raportat la centrul orasului, la zonele pietonale, la cheiul Dunarii, pe str. Jozsef Korut nr. 47. Este amplasat la etajul 1, accesul se face printr-o usa cu interfon, si se poate urca atat cu lift, cat si pe scari. Usa are doua yale, plus o usa suplimentara (gratii) cu alte doua yale. Arhitectura cladirii este interesanta, la fel si cea a apartamentului propriu-zis. E vorba de un apartament inalt de circa 3 m, unde exista o baie, bucatarie, living cu canapea extensibila si un dormitor etajat (tip balcon, cu acces pe scari). Nu este foarte spatios, dar eu il apreciez ca fiind extrem de util. Este utilat cu aragaz cu cuptor, frigider, toaster, plus tot ce e nevoie la o bucatarie, masina de spalat, internet wireless gratuit (conexiune foarte buna), TV (cam mic, dar nu stiu pe cine intereseaza TV), lenjerie, prosoape, intr-un cuvant cam tot ce ai nevoie intr-o vacanta de cateva zile.

Parcare exista chiar in fata usii de la intrare, cu mentiunea ca este contra cost (circa 7-8 euro pe zi) in afara zilelor de week-end, supravegheata video. Am observat ca la circa 5 min de mers pe jos se poate parca gratuit.

La 20m exista un magazin de unde puteti procura cele necesare.

In apropiere mai sunt niste marketuri, unde sunt si preturi mai mici (ex. apa la 1,5L este in magazinele nonstop 170 ft, iar in marketurile mai mari este la 109 ft).

La circa 300m este un pub, Only But The Blues Pub, despre care voi scrie un review separat, unde am mancat foarte bine, iar chelnerul a fost foarte amabil. Oricum, in zona sunt foarte multe restaurante, ce-i drept putin cam scumpe in comparatie cu ce e pe la noi.

Precizez ca apartamentul este oarecum "ca acasa", nu simti ca intri intr-un hotel, are specificul locului, este intim. Nu il apreciez ca fiind exceptional, ci foarte bun, in special din perspectiva raportului calitate-pret. Ajungand aici, mentionez ca pretul a fost de 100 euro pentru doua nopti (cu factura), noi fiind patru persoane plus un copil de cinci ani.

O sa incerc sa pun si cateva fotografii, dar cea mai buna idee este sa le cautati pe booking.com

Trimis de george_bton* in 04.05.12 23:15:55
    Validat / Publicat: 05.05.12 06:23:43
    • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Interiorul blocului vazut de la intrarea in apartament
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.25 EUR pe cameră

[04.05.12 23:37:24]

Fotografiile imprumutate de pe net, chiar cu specificarea sursei nu sunt acceptate. De aceea au fost sterse la validare. Plus ca aveau o rezolutie extrem de mica, fiind foarte neclare.

george_bton*AUTOR REVIEW
    [04.05.12 23:57:32]

@webmaster15: da... imi pare foarte rau, dar chiar am uitat sa fac poze. oricum, cei interesati pot gasi fotografii pe site-ul proprietarului si pe booking.

george_bton*
    Alte impresii din această RUBRICĂRing Avenue Apartments: