ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2012
ÎNSCRIS: 03.05.12
MAY-2012
2 AD. + 1 COPII

1 mai la bulgari

Anul acesta am decis sa incercam litoralul Bulgaresc pentru petrecerea minivacantei de 1 Mai si pot sa spun ca nu am regretat decizia luata.

Drumul parcurs de noi si la dus si la intors a fost Bucuresti-Giurgiu-Shumen-Varna- Nisipurile de aur. Drumul este bun fara gropi mari insa pe alocuri denivelat ceea ce necesita o limitare a vitezei de deplasare. Am alimentat din tara (plin) si mi-a ajuns combustibilul si sa ma intorc - masina cu motor de 1.4 iar la intoarcere am mers cu aerul conditionat pornit. Rovigneta am luat de la noi si de la Bulgari de la benzinarie imediat dupa vama. Taxa de pod 25 Ron la noi 2 Euro la ei. Am folosit cardul bancar pentru plata la hotel iar in statiune si la castelul reginei Maria am putut plati in lei.

Acum referitor la hotel:

- parcare destul de mica dar au gasit un loc de parcare pentru toate masinile;

- camere mari cu bai mari (doua paturi destul de late si o canapea extensibila) dotari de 4 stele dar inferior adica ca suprafata era de 4 stele dar mobila si dotarile desi destul de noi nu inspira luxul. Curat in camera era dar la acest capitol ar mai trebui lucrat (pete pe prosoape, nu avea plasa la geamuri deci si problem cu insectele);

Referitor la all inclusive la acest hotel:

a) mic dejun (oua ochiuri, omleta, oua fierte, cascaval, branza, ceva salam, paine de mai multe feluri 4-5, salate, gem, miere, lapte cereale, biscuiti, prajiturele) destul de diversificat dar nu se schimba prea mult de la o zi la alta. Produsele erau bulgaresti si nu se poate vorbi de produse sofisticate ci cele din gama economica;

b) pranz si cina (8 feluri de salate din care 4 erau rosii, castraveti, rosi si castraveti, salata) 2 feluri de supe (nu spectaculoase tot gama economica), 4-5 feluri de mancare si 4 feluri de garnituri (pui la cuptor, varza, pilaf, carnati taiati felii, mici si chiftele bulgaresti, cartofi prajiti, legume fierte etc), prajituri (torturi cu blat din acela pe care il cumperi din comert - gustoase dar nu spectaculoase), fructe (nu intregi ci taiate felii (portocale, kiwi, grapefruit) cu exceptia merelor), inghetata (cacao, vanilie si capsuni);

c) intre pranz si cina incepand cu ora 15.00 era deschis un bufet langa piscina de afara unde puteai manca ceva fructe, prajituri, inghetata si puteai lua si o gustare;

d) bauturi la fiecare masa si la lobby bar ce constau in bauturi racoritoare la dozator (mai proaste decat erau la noi imediat dupa 90 - cand inca nu le botezau si ai nostrii cu multa apa), bere si vin varsate (adica la pahar nu sticla), si bauturi alcoolice bulgaresti pe care nu le-am gustat deci nu ma pot pronunta.

Ce trebuie sa stiti referitor la all-inclusive este definit de un singur cuvant: economic adica mancare destula, destul de variata dar nu spectaculoasa gurmanzii in mod sigur vor fi dezamagiti - ca sa va faceti o idee este exact mancarea pe care o gasiti in Mamaia la impinge tava probabil mai putin diversificata decat acolo. Marea problema sunt bauturile care sunt slabute adica cred ca pot sa bei 10 pahare de bere si nu te imbeti iar sucurile nu sunt asa de concentrate pe cat ar putea fi.

In general la banii pe care ii dai pe un concediu aici merita insa daca te astepti ca pentru pret de 3 stele fara masa in Romania sa primesti serviciile din Turcia de la 5 stele in mod clar vei fi dezamagit. Eu zic ca vei obtine un raport excelent pret/calitate, ceva decent (nu lux si nici spectaculos) practic la plecare nu vei simti ca te-au pacalit.

Noi am platit pentru trei nopti 140 Euro (doua persoane si un copil mic). In sezon nu stiu cat poate costa dar cred ca tot va fi mai ieftin decat in Romania.

Atentie: in Bulgaria foarte putine hoteluri au plaja lor asa ca va mai trebui sa platiti sezlongurile (8 leva) etc, ca si la noi si ei sunt obligati sa lase o parte a plajei libera sa se aseze oricine dar fiindca plaja este cam jumtate din cea de la Mamaia ca latime probabil ca in sezon esti cam obligat sa le platesti lor sezlongul.

Plaja este cu nisip insa in unele parti sunt scoici dar apa mi s-a parut mai curata decat la noi si parca si de o culoare un pic diferita, din ce am putut sa-mi dau seama intrarea in mare este destul de lina.

Pe plaja veti gasi dusuri si wc-uri deci mult mai mult civilizatie decat in anumite statiuni de la noi.

Cam atat daca am mancat litere imi cer scuze insa nu am mai stat sa corectez.

Trimis de paulsimion in 03.05.12 15:08:06
Validat / Publicat: 03.05.12 16:38:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulsimion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[03.05.12 16:37:58]

@paulsimion: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂOdessos Park Hotel: