ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2012
STATUS: APOLLO
APR-2010

ARTICOL ARHIVAT

Hotel San Giorgio 2*

Recunosc, scriu cu mai multa placere despre hotelurile cu multe stele, cele in care ma simt rasfatata ca o regina. Luxul ma bucura si pe mine asa cum cred ca bucura pe orice roman aflat in vacanta. Mai trebuie sa recunosc si ca am avut parte de cateva hoteluri foarte elegante situate - paradoxal - in tari sarace, in special din Africa. Europa m-a primit in hoteluri decente, fara vreun fast anume, iar marile capitale europene mi-au oferit cele mai jalnice adaposturi de noapte. Este adevarat ca hotelurile nu au fost alegerea mea, eu doar acceptand programul agentiilor prin care imi faceam vacanta.

Pentru ca am vazut cat de mare este varietatea ofertelor si in ce deruta sunt uneori romanii atunci cand trebuie sa-si aleaga singuri hotelul, astazi vreau sa scriu cate ceva despre Hotel San Giorgio din Paralia Katerini. Despre acest hotel modest, de numai doua stele, am observat ca nu s-a scris nimic pe AFA si consider ca cei cu venituri mai mici ar putea fi interesati si de aceasta locatie.

N-am sa scriu nimic despre statiunea Paralia Katerini. S-a scris mult si se cunoaste aproape totul despre cea mai mare si cea mai aglomerata statiune de pe Riviera Olimpului, aflata la 60 de km sud-vest de Thessaloniki.

Noi am ajuns aici cu autocarul, tranzitand Bulgaria prin Ruse, Plevna, Sofia, apoi Grecia prin Sidirokastro si Thessaloniki pana la Katerini. Pentru ca orasul Katerini se afla la numai 6 km de plaja, cazarea ne-a fost asigurata in Paralia Katerini, la modestul hotel de doua stele San Giorgio.

Amplasat central, la aprox. 250 de metri fata de plaja si mare, la intersectia strazilor Nikis si Makedonias, Hotelul San Giorgio ofera in opinia mea un confort multumitor celor fara mari pretentii. La parter se afla receptia si un lobby confortabil, iar la cele trei etaje camerele dotate cu grup sanitar propriu cu dus, balcon, frigider, aer conditionat (la cerere si achitat separat). Regimul de masa este self-catering ceea ce m-a facut sa cred ca poate fi preferat de multi romani care vin aici pentru vacanta.

Cum arata hotelul in interior?

Camera. Principalul element, patul - care ne-a oferit odihna doar pentru o noapte - era larg, avea doua noptiere cu veioze si asternuturi curate. Un mic sifonier, TV, telefon, aer conditionat - toate nenecesare pentru noi - completau dotarea incaperii.

Kicineta. In dreapta intrarii se afla un separeu cu peretii in faianta, cu bufet modern, chiuveta si plita electrica cu doua ochiuri deasupra careia se afla hota. In dreapta chiuvetei, incastrat in mobilier, se afla un minifrigider. In bufet si pe etajera, am gasit toate ustensilele necesare unei bucatarii de vacanta: pahare, cesti cu farfurioare, tacamuri, vase de inox de diferite marimi, o tigaie si cateva farfurii. In lateral se afla o masuta si doua scaune din plastic, iar in perete inca doua prize electrice. Cosul pentru gunoiul menajer astepta in dulapul de sub chiuveta, iar pentru cazuri accidentale, am gasit si un mop cu galeata, foarte curate.

Noi n-am ramas la Hotel San Giorgio decat o dupa-amiaza si o noapte, asa incat n-am folosit kicineta decat pentru a ne prepara ceai pentru drumul de a doua zi. Micul dejun a fost inclus in pret si a fost servit la parter. Mai saracut decat in alte parti, micul dejun a fost totusi suficient, incluzand ou fiert, branza, unt, gem, ceai, un croisant si suc.

Baie. Desi nu prea mare, baia numai cu dus, era curata si dotata cu cate doua prosoape, cu sapun si gel de dus. De mentionat ca aerisirea se facea printr-un geam mic, postat la inaltime.

Balcon. Neasteptat de mare, balconul camerei noastre de la etajul 2, ca de altfel toate celelalte, avea posibilitate de umbrire cu o copertina rulanta. Pardosit cu placi de gresie, marginit cu piloni de marmura, balconul avea o masa si doua scaune din plastic. De asemenea, probabil ramasa de la chiriasii anteriori, am gasit o sfoara pentru uscat rufe, foarte necesara celor ce se intorc de la plaja.

Pentru noi, cei care ne aflam in tranzit, Hotel San Giorgio 2* a fost multumitor. Pentru cei mai pretentiosi si care doresc sa ramana mai multe zile la mare la Paralia Katerini, mentionez ca in apropiere sunt si alte hoteluri mai bine clasate: San Antonio 3*, Dion 3*, Mediterranean Princess 4*.

Din balcon, am explorat imprejurimile si am constatat ca nefiind pe plaja, hotelul cu intrarea direct din strada, parea mai curand un hotel de oras. Intersectia strazilor Nikis si Makedonias marginite de cladiri nu prea inalte, nu era prea circulata, zona fiind astfel destul de linistita.

Am coborat cat inca mai era lumina pentru ca voiam sa vedem marea la Paralia Katerini. Desi nu se punea problema nici macar pentru o baie, am ignorat magazinele si ne-am grabit pe nisip, pana la apa, langa biserica orasului.

Chiar daca Grecia ofera multe destinatii tentante pentru vacanta, cred ca Paralia Katerini ramane in continuare in atentia romanilor pentru ca nu este prea departe si ofera facilitati si pentru buzunare mai modeste. Regimul de masa self-catering, posibilitatile de cumparaturi la supermarketuri, masa la taverne convenabila in raport calitate-pret, posibilitatile de distractie si relaxare, activitatea comerciala intensa, fac din Paralia Katerini un punct de atractie pentru multi turisti.

Pentru ca este amplasata aproape de multe vestigii antice (orasul vechi Dion, Muntele Olimp, Castelul venetian Platamon, plajele Korinos), din statiunea Paralia Katerini se pot achizitiona mici excursii sau croaziere. Atena, Manastirile Meteorice, Muntele Olimp si Halkidiki sunt cele mai cautate de turisti.

In dimineata urmatoare grupul nostru a parasit Hotel San Giorgio 2* indreptandu-se spre Meteora.

Trimis de iulianic in 11.03.12 14:35:06
Validat / Publicat: 11.03.12 15:37:53

VIZUALIZĂRI: 3879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Paralia Katerini - Hotel San Giorgio 2* - Intrarea.

[24.09.14 22:55:49]

@iulianic: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

iulianicAUTOR REVIEW
[26.09.14 11:11:59]

@webmasterX - Hotelul San Giorgio nu este chiar atât de aproape de plajă. Este la vreo 250 m, pe Str. Makedonias şi are un supermarket Lidl vis-a-vis. Mă surprinde că şi pe harta de pe booking este plasat chiar pe plajă, dar nu prea e adevărat. Vezi şi harta booking.com

[26.09.14 11:53:43]

@iulianic - rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=40. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • iulianicAUTOR REVIEW
    [26.09.14 14:14:08]

@webmasterX - Oricât aş mări zoom-ul, Hotel San Giorgio sau Hotel Studios San Giorgio nu apare pe hartă. Trebuie să apară la intersecţia dintre străzile Makedonias şi Anapafseos, vis-à-vis de supermarketul Lidl.

edbica2000
    [26.09.14 22:34:29]

40.268570, 22.593458

Aceasta este adresa corecta / coordonatele exacte

[26.09.14 22:51:34]

@edbica2000 - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

iulianicAUTOR REVIEW
    [27.09.14 08:43:16]

@edbica2000 - Mulţumesc şi eu pentru ajutor!

edbica2000, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂSan Giorgio Hotel: