ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2012
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 23.02.12
AUG-2011

Frumos

Am petrecut o zi de neuitat; aflasem de la colegi de acest traseu minunat si m-am hotarat sa-l fac cu toata opozitia fiului meu care i-mi spunea ca este periculos.

Asadar pana la canion totul a fost ok. Ajunsi acolo am stat la rand sa urc treptele apr. 1ora (era sambata) si cu putina teama am parcurs acele scari. A fost ceva fantastic. O senzatie nemaipomenita, de teama si placere tot-odata.

Pacat ca autoritatile nu se implica mai mult pentru siguranta turistilor. (era un panou pe care scria ca folosirea scarilor pt. urcat se face pe propia raspundere).

Am trecut cu bine prin canion si m-am intors pe trseul ocolitor care era marcat. O excursie reusita pe care o recomand din tot sufletul

Trimis de tudosevictorel in 04.03.12 09:52:57
Validat / Publicat: 04.03.12 11:17:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA MARE.

VIZUALIZĂRI: 1806 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tudosevictorel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.03.12 18:01:30]

Pacat ca autoritatile nu se implica mai mult pentru siguranta turistilor

Dupa amplasarea scarilor metalice pe care dumneavoastra ati urcat (inainte erau unele din lemn, urcatul acestora fiind o adevarata aventura) a fost o perioada in care cei in masura chiar se interesau de siguranta turistului, acest lucru presupunand intretinerea in bune conditii a cailor de acces. Binenteles ca acest fapt presupunea o taxa (aproape simbolica) de intrare in canion, sumele stranse fiind folosite pentru reparatii. Cum turistului nu i-a convenit sa plateasca, s-a renuntat iar consecintele le-ati vazut. Si, din pacate, sunt sigur ca lucrurile se vor agrava odata cu trecerea timpului.

tudosevictorelAUTOR REVIEW
[06.03.12 18:53:24]

@urjanclaudiu: cred ca asa a fost cum spuneti d-stra, dar tot nu inteleg de ce s-a renuntat la o taxa modica care inmultita cu atatia turisti era ceva. Primaria nu poate face nimic sau chiar e nepasare. ? NU trebuie sa asteptam sa se intample o nenorocire ca lucrurile sa se indrepte. Pacat avem o tara asa frumoasa si nu stim sa o promovam si sa avem grija de ea. DUMNEZEU ne-a dat dat dar degeaba.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.03.12 19:14:49]

Primaria nu poate face nimic sau chiar e nepasare?

Rareori am auzit ca primariile sa se implice in astfel de proiecte. Nu vreau sa ne lasam tentati de a cadea in latura politicului dar atata timp cat o investitie nu aduce acele mult ravnite stampile pe o hartie sau cineva nu are de castigat ceva, de ce s-ar "obosi"? De obicei, cei ce se implica sunt asociatiile montane sau Salvamontul. Mergand la canion v-ati orientat dupa marcaje turistice, din loc in loc ati mai vazut cate o sageata informativa, plus panourile care sunt amplasate la canion. Din cate stiu eu, toate sunt acolo datorita celor mentionati.

NU trebuie sa asteptam sa se intample o nenorocire ca lucrurile sa se indrepte

Eu nu ma feresc de cuvinte si imi pare rau daca acestea par destul de dure dar, din pacate, viata de zi cu zi dovedeste ca traim vremuri in care nu se merge pe preventie (caci costa) atata timp cat avem pe cine da vina.

tudosevictorelAUTOR REVIEW
[06.03.12 19:44:26]

@urjanclaudiu: Asa este din pacate. Poate s-o mai schimba ceva si pe la noi. Ma uit la vecini cum au inceput sa investeasca in turism si roadele se vad. Sunt oameni care spun ca nu ne cunoastem tara si plecam in alte locuri din afara pentru concedii. Asa si este dar daca pretul este mult mai bun si serviciile de calitate de ce nu. Aude cineva? Vede cineva? Din pacate NU.

tudosevictorel, urjanclaudiu
Alte impresii din această RUBRICĂCanionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii]: