ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2012
ÎNSCRIS: 21.06.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 2 ani

Un concediu frumos!

Dupa aproape un an, m-am gandit sa scriu cateva cuvinte despre experienta noastra la acest hotel, in speranta ca se va dovedi utila, astfel cum si noua ne-au fost foarte utile impresiile postate pe acest site.

Deci:

Cazare: foarte buna. In prima zi, am asteptat cam o ora pana au fost gata camerele, dar ne-am petrecut acest timp la restaurantul italian din resort, unde se putea manca pizza, salate, cartofi copti etc. Foarte buna mancarea. Camerele au fost foarte ok, mari, cu un pat matrimonial si inca o pat simplu (dar mare), plus un patut pentru copil (nu il solicitasem). Spatiul absolut suficient pentru o familie cu doua copii de 5 respectiv 2 ani. Baia era suficient de mare, plina de sampon, creme etc., care erau inlocuite tot timpul. Mini-barul era umplut zilnic, avea apa, suc la cutiuta si bere, din cate imi amintesc. Curatenie faceau zilnic in camere, dar cateodata venea la ora la care dormeau copii, astfel incat nu le-am lasat sa faca curat.

Plaja si apa: excelente. Plaja de nisip, curat, intrarea in mare era lina, sezlonguri multe, le puteai muta la marginea apei... si, desi veneam mai tarziu pe plaja, gaseam totusi sezlonguri. Prosoapele le puteam schimba zilnic sau chiar de doua ori pe zi. Cand plecam de la pranz de pe plaja lasam prosoapele si jucariile de nisip acolo si, bineinteles, le gaseam dupa-amiaza tot acolo. Barul de pe plaja era foarte ok, gaseai apa imbuteliata, suc la pahar de plastic, ice coffee si mix de alune, caju etc. Am prins si baia de spuma, care a fost haioasa, pustiul nostru fiind incantat.

Restaurante, mancare si bautura: mancarea mi s-a parut foarte buna, aveai de unde alege... si mancaruri gatite cu tot felul de sosuri, dar si gratare, salate, supe... Nu au lipsit puiul, vita, oaie, pestele, dar si prepelita si, cateodata, si fructe de mare. Dulciurile si inghetata bune. In fiecare seara, la restaurant te intampinau cu un anumit tip de cocktail, servirea a fost foarte buna. Ca bauturi, aveau sucurile acidulate arhicunoscute, cafea, ceai, vin (baietii au apreciat rose-ul) si cocktail-uri la barurile de pe plaja si din resort. Cocktail-urile (erau vreo 6-7 tipuri gratis) mi s-au parut foarte bune, dar nu sunt cunoscatoare in domeniu. Aveau si cocktail-uri non-alcoolice, cu umbrelute si tot dichisul, spre deliciul copiilor. Mancare mai gaseai, in afara restaurantului principal, la restaurantul italian care era deschis in afara orele tipice de masa si unde aveau pizza, salate, hamburgeri, cartofi copti etc. (gratis, dar lasam, de regula, bacsis) si la snack-barurile din resort. Nu am incercat restaurantele a-la-carte. La piscina, treceau fetele pe role si niste domni cu masinutele, care iti luam comanda sau iti lasau ceva de baut.

Distractie: piscina este imensa, foarte bine impartita, dupa parerea mea: zona de mijloc, pentru toata lumea, zona cu piscina semi-olimpica, zona de tobogane si zona pentru copii. Toboganele foarte faine, inclusiv tobogan in care te dadeai cu colacul (pe colace era mare concurenta). Piscina pentru copii avea aprox. 35 cm si avea tobogane. Erau foarte multe activitati, dar noi nu prea le-am incercat, fiind mai mult la mare, cu copii. Spectacolele de seara au fost dragute, a fost chiar si circ intr-o seara. Antrenorul de tenis era roman si am stat de vorba cu el in vreo doua seri. Nu am incercat SPA-ul si nici sala de fitness. Dupa ora 10, incepea discoteca la barul de pe plaja. Am fost si noi in vreo doua seri si a fost foarte dragut. Locul era foarte frumos aranjat, cu lumanarele, muzica a fost destul de ok, cocktail-urile erau gratis si era destul de putina lume, astfel incat chiar si copii s-au simtit bine la discoteca. Exista un loc de joaca foarte frumos si mare pentru copii (cu casuta, tobogane, leagane, cos de basket, porti de fotbal, nisip etc.), precum si o zona de agrement pentru copii (masinute, jocuri video, air-hockey etc.).

Atmosfera frumoasa. Nu ne-a deranjat nimeni, ne-am simtit foarte bine

Concluzie: un concediu foarte reusit si un resort pe care il recomand. Am fost in 2009 la Miracle Resort, tot in Lara, si am fost si acolo foarte multumiti. Daca diferenta de pret intre Miracle si Rixos este semnificativa, parerea mea este ca merita mers la Miracle. Din punctul nostru de vedere, nu au fost diferente extraordinare. Dar depinde ce cauti in mod esential.

Sper sa fie de folos cele de mai sus si va doresc tuturor un concediu cat mai reusit! Eu zic ca important este sa va simtiti bine si sa va intoarceti cu amintiri frumoase... restul sunt detalii care vor fi date uitarii...

Trimis de happymummy in 19.01.12 16:20:01
Validat / Publicat: 19.01.12 17:56:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Miracle Resort, Antalya si alte destinatii (nu in Antalya)

VIZUALIZĂRI: 2047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (happymummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: