ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2021
JUN-2021
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

A patra experiență Delphin. Și nicidecum ultima!

O nouă experiență Delphin.

A patra. După două vizite la Delphin Deluxe (vezi impresii şi vezi impresii) în Alanya și una la Platinum (vezi impresii), tot acolo, am decis acum 2 ani să rezervăm tot la Platinum. Dar pandemia ne-a dat planurile peste cap. Plecarea din Iunie 2020 s-a anulat iar ulterior, pentru 150 de euro suplimentari, la propunerea agenției, am optat ca în cazul în care se vor relua zborurile să fim relocați la Delphin Imperial. Doar că zborurile s-au reluat din a doua parte a lunii August 2020, noi în Septembrie nu puteam merge așa că am optat pentru voucher valoric de cca 2000 de euro (1970 parcă). În iarnă am zis că mai suplimentăm cu 300 de euro și cu 2340 de euro am rezervat un sejur în intervalul 22.06-29.06.2021 cu plecare din Targu Mureș, doi adulți și un copil.

Cu 2 saptămâni înainte de plecare condițiile permiteau intrarea în Turcia doar cu adeverința de vaccinare iar pentru cel mic test covid antigen cu maxim 48 h. Cu o săptămână înainte de plecare agenția touroperatoare [***] ne-a anunțat că zborul programat să plece la 11.55 va decola la 17.45. Aiurea, pierdeam aproape complet prima zi. Cu 2 zile înainte s-a modificat modificarea astfel că am plecat la 11.55 dar am făcut o escală la Sibiu unde avionul s-a umplut.

Zborul plăcut, masca obligatorie. Am primit un sandwich, sucuri și apă.

Ajunși în Antalya, la aeroport, pe la vreo 15, ȘOC! Ghidul ne spune că Delphin Palace e închis și vom fi relocați la alt Delphin. Soția pachet de nervi. Ghidul căuta unde eram relocați și nu găsea. Speram să nu fie Delphin Diva Într-un sfârșit aflăm: Delphin BE Grand. Îi fac semn soției să o lase mai moale cu revolta, Dumnezeu făcându-i cuib berzei chioare. Care eram noi după un an de distanțare, " Stați acasă că de nu vom avea înmormântări", mască și spirt de am făcut răni la nas, mâini, etc.

despre SERVICII

Personalul prompt, serviabil, amabil și dornic de a satiface orice dorință. Unii vorbeau engleză binișor. În general personalul era cu experiență, probabil aduși și de la celelalte Delphinuri. Dacă te așezai la masă nu treceau cateva minute să nu vină să te întrebe cineva dacă nu vrei să ceva. Mai existau scăpări când chelnerii uitau ceva dar per total, ireproșabilă atitudinea. Am primit cadou în cameră 2 genți Delphin, probabil fiind clienți repetitivi, pline cu mici chestii: pixuri, tabacheră, port-card de vizită, miniportmoneu, și alte câteva mărunțișuri de gen. Dar toate cu sigla Delphin, spre încântarea soției.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera suficient de spațioasă pentru doi adulți și un copil, balconul intim, curățenia exemplară, patul matrimonial și cel mic confortabile. Baia cu duș curată, pe ici pe colo se vedeau urmele unei renovări puțin pe fugă, silicon ieftin pe la colțuri dar nimic deranjant. Uzura normală. Ce ne-a lipsit au fost recipientele mari cu săpun lichid și gel de duș. Acum era doar un săpun rotund, mic și geluri în recipiente mici, de folosință scurtă. Plus halate de baie și papuci de unică folosință. Aerul condiționat functiona foarte bine.

Minibarul extrem de generos, 2 sticle de vin (alb și roșu), 2 fanta, două pepsi la sticlă, 2 doze pepsi zero zahăr, patru beri Efes, 2 ape plate la 0.5 l, 2 minerale la 250,2 napolitane Nestlé, o pungă de stiks, una de chips, 2 sucuri cu pai și una de lapte. Pfoaiii!!! În prima zi am ras tot de la minibar, până și laptele la vidat ăla micu' și în ziua următoare erau la loc. Nice! ????. Și așa a fost până la sfârșit.

Am avut Sea Side View, marea se vedea puțin în depărtare, mai aproape era Titanic Lara, . Liniște și pace.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Masa a fost absolut delicioasă. Și la celelalte Delphinuri a fost foarte bine dar aici a fost mai mult decât bine. Nu puteam zice că erau 100 de feluri, ca la Rixos, dar ce era gătit era cu un gust desăvârșit. Carne de toate felurile: miel (gătit stufat sau cotlet la grătar) o delicatesă, pește (doradă, somon, păstrăv) la grătar sau înăbușit, cu legume, prepeliță, vită sau oaie la grătar sau sub formă de kebap, garnituri de toate felurile (piure- cam fad totuși, orez foarte bun, gătit în felurite feluri), legume sotate sau la grătar, înăbușite, cu sau fără sos, aveai de unde alege. Era un stand cu salate de unde puteai să combini orice. Pâine de vreo 10 feluri.

La micul dejun iarăși erau o multitudine de preparate, brânzeturi de 6-7 feluri, omletă pregătită pe loc cu 5 ingrediente la alegere, fresh-uri de portocale, banane, pepene, vafe cu ciocolată, fagure, iaurturi și fructe de care vroiai.

Servirea se făcea de către personal, trebuia indicat doar preparatul și cantitatea. Mie îmi place acest sistem. Risipa e mai mică și se evită cozile.

La capitolul mâncare totul la superlativ.

Am făcut și o rezervare la restaurantul otoman, aveam dreptul gratuit odată pe sejur. A fost o experiență foarte frumoasă, cu preparate delicioase, specifice. Antreu, supă de linte, platou mix cu carne la grill de pui-miel, desert specific otoman cu prăjituri foarte bune. Am avut un ospătar grozav, Ibrahim, care rupea binișor românește și care ne-a făcut seara deosebită servindu-ne ireproșabil. I-am și lăsat 10 euro bacșiș. Când ne zărea ne saluta de la 100 m ????.

Lobby barul era foarte mare, atât la interior cât și la exterior. Erau și mese de 2-3 persoane dar și fotolii și canapele confortabile pentru familii mai mari. La lobby bar erau și cele mai bune băuturi, internaționale precum și vreo 2 duzini de cocktail-uri absolut delicioase, cu s-au fără alcool. La orice oră se găseau mese libere, fără probleme. Lobby barul era așa de mare și întortocheat că dacă nu eram atenți ne pierdeam.

Oricum, resortul e foarte mare, atât la interior cât și la exterior, cu un candelabru impunător în zona lifturilor. Cred că are peste 800 de camere dar nu se simte absolut deloc înghesuială. Din contră ziua, la piscină erau momente când eram singuri în piscina de 30/40 m.

Am stat si la mare, ne-am bălăcit dar la amiază soarele era foarte tare iar sub copertine era cuptor așa că ne retrăgeam după 11 la piscină. Una era încălzită dar cea neîncălzită era mai caldă. Piscina interioară era închisă

Totul strălucea de curățenie și de bun gust. Peste tot erau picturi, sculpturi, lucrări de artă contemporană.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja curată, lată, cu nisip și cu suficiente șezlonguri încât să găsești la orice oră. Intrarea în mare relativ lină, la 5 metri de sol era cam la brâu. Un brâu de pietriș fin se afla aproape de mal dar nu deranjant. Pontonul generos oferea și el multe sezlonguri, ce se ocupau dimineața destul de repede.

La plajă era amenajat și un loc de joacă pentru cei mici precum și două leagăne, preferate de turiști seara pentru fotografii.

Aproape de plajă erau 2 baruri. Unul la intrare, generos și altul pe ponton. La ambele se serveau cocktail-uri, bere Efes și Becks la stickă. Și ce mi-a plăcut că la toate barurile te serveau cu mix de alune sau nachos la discteție.

Atașez și un mic filmuleț.

youtu.be/YqejmqrUt7E

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Facilitățile resortului sunt remarcabile. Aquaparcul are 10 topogane, spectaculoase, 2 sub formă de pâlnie precum și o zonă cu topogane mai mici și cu tot felul de țâșnitori, cum se poate observa și din filmulețul pe care îl atașez review-ului sub formă de link.

youtu.be/2EYBch4s1Bs

Piscinele principale sunt 3. Una de relaxare unde copii sub 14 ani nu au voie și unde nu e chiar așa liniște deoarece e amplasată chiar la intrarea în hotel dinspre piscine și lânga un bar destul de mare. O altă piscină mare, semiolimpică, ce avea și o zonă umbrită, cele două fiind delimitate printr-un culoar de cca 1.5 m și de o cascadă frumoasă ce se prelinge pe zidul ce marginește în partea de sus restaurantul principal. O altă piscină e cea unde se desfășoară și animația si care e destul de mare, cu spații generoase. Aceasta e delimitată la un capăt de o zonă pentru copii mai mici, despărțită de un mic gărduleț plutitor. Oricum, hotelul era cam 80 % ocupat dar șezlonguri găseai la orice oră.

Pe drumul spre plajă erau amenajate câteva căsuțe tematice de unde găseam înghețată, Sandwich, cartofi prăjiți, nuggets, inele de ceapă, burgeri, hot-dog, cafea, fructe și fresh-uri și cam tot ce aveai nevoie în materie de fast-food.

Exista și teren de fotbal cu iarbă, terenuri de tenis, mese de ping-pong, darts, tir cu aer comprimat precum si o zonă cu o piscină tip jacuzzi, generoasă, care avea și vreo 10 șezlonguri de jur împrejur și unde era permis si accesul copiilor.

Pe lângă toate acestea, ca distracție era Luna Park, cu trenulețe, mașinuțe, roată, barcă. Pentru senzații tari recomand barca. La insistențele fiului m-am dat și eu. Mare greșeală!!!

Era și o sală de jocuri contra cost dar nu am frecventat.

Over all, un resort impresionant, cu servicii deosebite, facilități pentru toată lumea. Și toate acestea fără a încerca să impresioneze. Totul se desfășoară natural, cu respect față de turist.

Userul Nicole 33, a căror opinii turistice referitoare la Turcia le urmăresc în mod deosebit făcuse un top al Delphinurilor iar pe primul loc îl așezase pe Delphin Palace. Citind foarte mult despre acest lanț hotelier, vizitând 3 din 7, pot concluziona că pentru mine cel puțin Delphin BE Grand este pe primul loc, fără îndoială. Spațiile generoase, piscinele mari, aquaparkul de vis și nu în ultimul rând respectul față de turist în toate privințele îl propulsează în frunte.

Dacă vom reveni? Greu de zis datorită prețului restrictiv. Dacă ne dorim? Cu siguranță!!!

Concedii plăcute și o vară liniștită doresc tuturor.

Trimis de calincheita in 02.07.21 21:09:10
Validat / Publicat: 02.07.21 22:31:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin Deluxe, Delphin Platinum, Holiday Park, Rixos Sungate.

VIZUALIZĂRI: 4598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calincheita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Candelabrul uriaș din lobby.

[02.07.21 22:30:32]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =103603&hid=175.

FlorrisPHONE
[02.07.21 23:24:59]

Felicitări pentru vacanta reușita! Am fost foarte aproape sa ajungem acolo, săptămâna viitoare. Din pacate a fost timpul foarte scurt, nu s-au aliniat astrele. Poate in toamna. Aveti si poze? Ar fi interesant de vazut resortul, prin ochii dumneavoastră. Numai bine!

webmasterXPHONE
[03.07.21 05:06:43]

sebigeanina
[03.07.21 10:32:08]

Salut, am citit și votat cu mare plăcere se pare că ați avut parte de o vacanță frumoasă. Am o curiozitate cu ce companie aviatică ați zburat?

[03.07.21 12:47:03]

@sebigeanina: Da, a fost o vacanță grozavă. A trecut ca un vis, 7 zile au fost parcă o clipă. Am zburat cu Animawings.

sebigeanina
[03.07.21 19:03:37]

@calincheita: Același lucru l-am pățit și eu anul trecut. Același touroperator cu a lor companie aviatică, am scris anul trecut despre ce am pățit și văd că și acum își bat joc de turiști lor și anul acesta. Păcat, mare păcat.

[04.07.21 07:16:22]

@sebigeanina :, anul viitor nu mă mai prin, cu siguranță.

manuta_1969
[05.07.21 09:19:45]

Buna ziua, am o rezervare la hotel Delphin Place Deluxe Collection Lara in data de 4.09 2021. Aveti idee de ce este inchis? V a multumesc.

[05.07.21 09:29:02]

@manuta_1969: Bună

Da, mie mi-au spus că le e greu să respecte condițiile sanitare impuse de guvernul turc privind prevenirea transmiterii Sars Cov-2. Tot la 2 săptămâni au control de la insoectorii sanitari privind redpectarea regulilor.

La Delphin BE Grand la restaurant în timp ce te te plimbai de colo colo trebuia mască în schimb prin lobby sau restul resortului nu. În afara hotelului, de asemenea, masca era obligatorie.

Eu totuși cred că nici turiștii nu se înghesuie în mod deosebit să rezerve în Turcia deși avioanele aterizau destul de des, ca 1 pe minut.

manuta_1969
[05.07.21 09:53:28]

Sa inteleg ca acel hotel ramane inchis???

[05.07.21 10:06:40]

@manuta_1969: Nu știu dacă rămâne închis sau nu în schimb am întâlnit la BE Grand turiști relocați de la Diva. Deci și acela e închis. Unii merg la Imperial alții la BE Grand. Cel mai bine întrebați touroperatorul.

[05.07.21 10:32:59]

[05.07.21 18:26:40]

@webmaster: Nice! Mulțumesc.

red dog
[25.07.23 17:14:12]

Haioasa poza 3 de la acest review. Ati avut acordul doamnei? )) )

[17.03.24 07:34:22]

@red dog: 🤭