ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2012
ÎNSCRIS: 22.03.11
JAN-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

La ski in Bansko

Am fost in grup de 8 persoane, de la schiori avansati pana la persoane care nu stiau sa schieze deloc.

Pe scurt, impresii:

- este inadmisibil timpul perdut la telegondola. Am fost intre 3 si 8 ianuarie, si in absolut fiecare zi a sejurului ne-am trezit cu noaptea-n cap sa prindem telegondola fara coada, si in absolut fiecare zi am stat intre 2 si 4 ore la coada. Am plecat de-acolo obositi si nervosi, cu siguranta nu mai mergem.

- partiile sunt frumoase, de diferite grade de dificultate. ai de unde alege, peisajul e frumos, iar odata ajuns cu telegondola sus nu mai sunt probleme, nu mai sunt cozi semnificative la teleschiuri/telescaune etc

- partiile sunt neintretinute. primele 2 zile a fost soare si frumos, dar partiile aveau gheata sau pamant pe alocuri. dupa ce a nins o zi intreaga, urmatoarea zi am schiat prin nameti, doar cateva partii fiind batute.

- au nocturna, tunuri de zapada. tunurile nu le-au folosit.

- baruletele din punctele de odihna se inchideau la 4-4.30, cand se inchideau telescaunele. Cand ar fi trebuit sa te odihnesti, sa bei un vin sau o cafea si sa fie cea mai frumoasa atmosfera, sa iti astepti prietenii la caldura... n-aveai unde ca totul era inchis, si zgribuleai asteptand sa se goleasca drumul principal de coborare. Care intre 15 si 16.30 era ingrozitor, te calcai in picioare cu toata statiunea care cobora.

- la toalete era coada permanent

- mancarea la baruri sus era putina si nediversificata

- s-a luat curentul intr-una din zile asa ca am stat 4 ore la coada la telegondola, asta dupa ce jumate din rand a renuntat sa mai stea. Nu s-a pornit decat un generator care a dus in viteza melcului cabinele cu oameni in ele, dupa care le-au oprit. Oricum au stat oamenii in aer vreo 1/2 h, cred ca a fost nasol rau.

Statiunea e frumusica, se mananca tare bine, la preturi f bune. Multa lume, atmosfera animata; locuri de parcare erau in locurile special amenajate, in rest erau trotuarele pline de masini.

Cam atat imi amintesc semnificativ. Dar pt cozile la care am stat nu mai punem piciorul acolo NICIODATA. Sunt mult inaintea noastra, a romanilor, dar mult in spatele unei statiuni civilizate.

Trimis de dranal in 09.01.12 16:14:52
Validat / Publicat: 09.01.12 17:25:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 6899 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dranal); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.01.12 17:03:58]

Aici ar fi mers o nota si pentru distractie si relaxare, daca optiunile editarii au expirat, o poti scrie intr-un ecou si o inseram noi.

commandorsteel*
[09.01.12 17:44:22]

1. Am citit in review-ul celalalt (vezi impresii) in care ati fost cazati, ca aveati masina si banuiesc, ca veneati cu ea pana la telegondola; de ce nu urcati pana la platou cu masina? (este parcare, e drept ca-i cu plata...)

2. Nu era zapada pe partia ce cobora pana in statiune?

3. Ca schior niciodata nu am sa ma duc undeva in timpul vacantelor copiilor, ptr ca este omor la urcari. Asta e un pont.

Incercati in extrasezon si o sa vedeti ca este alta viata.

[10.01.12 21:59:54]

suntem in Bansko din 07 ianuarie, intr-adevar coada de la telegondola este cea mai suparatoare, am stat de doua ori intre 2 si 3 ore in fiecare dimineata, insa am gasit o alta varianta care ne asigura sosirea pe platou la orele 09.00

partiile se preinta impecabil, sunt batute cu ratrackul in fiecare seara, din momentul in care ajungi pe platou se termina calvarul cu coada; atentie cu skipassurile, se pot cumpara ptr a doua i numai dupa orele 16, impecabil serviciile pe partii, de cate ori s-a accidentat cineva imediat au aparut cu snowmobilul si i-au asigurat asistenta de urgenta - gratuita - daca ai skipass

hotelul este f. bun - St Ivan Rilski, caldura, mancare ok, plin de rusi, romani si moldoveni si cativa greci- bulgarii au plecat intre timp ca vacanta copiilor lor s-a terminat, transport pana la gondola gratuit intre 08.15 si 17.15

[10.01.12 23:13:41]

@misugeorgescu, poate la revenirea din vacanta ne povestesti mai multe despre Bansko si hotelul unde ai fost cazat, ai avea astfel ocazia de a nota diferitele servicii de care ai beneficiat si de a fi foarte util multor turisti care intentioneaza sa-si petreaca vacanta acolo.

commandorsteel*
[11.01.12 09:26:48]

am gasit o alta varianta care ne asigura sosirea pe platou la orele 09.00

si care ar fi varianta aia?

dranalAUTOR REVIEW
[12.01.12 16:40:12]

Am urcat o data si cu masina, si atunci am stat in coloana o ora jumatate. E drept, macar n-am stat in picioare: P Dar tot am stat. A doua zi am ajuns in jur de 9 si nici nu mai lasau masini sa urce. Dupa care in fiecare zi am sperat ca daca ne trezim MAI devreme poate e mai bine la coada. Intre timp am aflat ca ora ideala de a ajunge la telegondola era 8 fara un sfert, ceea ce pt noi cel putin era exclus, oricum ne-am trezit mai devreme decat cand mergeam la servici )

Ba da, era zapada pe "partia" care cobora pana in statiune, dar era ffff aglomerat intre 3 si 5.

Eu stiu ca nu-i ideal sa mergi cand e vacanta, dar daca atunci e si singura perioada cand iti poti lua concediu, ce sa facem? Probabil ca la anul o sa alegem februarie.

[13.01.12 08:42:54]

@commandorsteel: urci cu masina...

[13.01.12 08:50:08]

@webmaster10: am stat 7 nopti in Bansko, hotel St. Ivan Rilski, hotelul foarte bun cu piscina si spa; cu restaurantul a fost mai putin bine, nu ca mancarea n-ar fi fost buna, nu era diversificata, am schiat numai 4 Zile (foarte multe partii care mi-au pus serios picioarele la incercare), nu recomand Bansko in perioada vacantelor scolare, este foarte mare aglomeratie.

fanespoitorul
[29.04.12 19:59:46]

Nu sunt schior. Numai fiul meu stie sa schieze (a fost doi ani cu monitor). 2012 a fost al 3-lea an. Este o super statiune. Este adevarat ca stai mult la gondola. Tocmai de asta nu merg in super sezon. La gondola nu am stat niciodata. Ne sculam la 7,30, eram primii la mic dejun si plecam cu masina. La 9 maxim 9,15 eram pe partie. Cui nu-i place sa mearga in statiunile lui Udrea.

vio_andu_gaby
[16.01.15 08:45:36]

@dranal - Buna ziua, nu am fost niciodata in Bansko, si am si eu o intrebare. Exista partie de sanius amenajata? si daca este la baza gondolei sau trebuie sa urci sus cu gondola? multumesc.

fanespoitorul
[17.01.15 21:23:41]

@vio_andu_gaby - Partie de sanius amenajata nu exista. Poti sa te dai linistit la baza gondolei dar panta este destul de mica si nu cred ca iei viteza. Daca vrei viteza urci la Banderishca poliana si iei viteza la greu. Eu, cat se da copilul meu cu ski-urile, eu ma dau cu sania si fac 50 ani Degustibus

commandorsteel*, dranal, fanespoitorul, misugeorgescu, vio_andu_gaby
Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în Bansko:

• pagină generată în 0.047689199447632 sec