ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2015
ÎNSCRIS: 17.04.11
FEB-2015

Bansko - varianta bulgareasca pentru ski

BANSKO –

Pentru mine sigur ca ideal ar fi fost sa merg intr-o destinatie foarte draga mie adica in Kaprun/Austria dar pentru aceasta trebuia sa iau in calcul – 2 cazari intermediare in Ungaria, consum carburant pentru auto dublu, disconfortul transportarii copiilor pe o distanta mult mai mare. Fiind luna februarie riscul vremii nefavorabile pentru a strabate distanta Bucuresti – Mako /Ungaria (pentru ca din punctul meu de vedere de acolo intrand pe autostrada nu se mai ridica probleme, deh…. sa le multumim guvernantilor nostri care nu au fost interesati sa ne faca pe banii nostri bineinteles legatura directa cu “lumea civilizata”) era crescut asa incat am optat pentru Bansko, statiunie in care am mai fost acum 4 ani dar si anul trecut.

Statiunea a fost foarte mediatizata in ultimii ani si multi dintre turistii romani o cunosc foarte bine mai ales pentru partiile de ski, peste 70 km. foarte bine dotate, semnalizate, automatizate, intretinute si cu grade diferite de dificultate, atat pentru incepatori cat si pentru avansati.

De la Bucuresti cu iesire in vama Giurgiu la ora 9 dimineata pana in Bansko am facut 7 ore cu 2 opriri una dintre ele la Mc. Donald / aflat pe autostrada dupa ce am depasit centura orasului Sofia. Soseua buna, fara aventuri cu prietenii politisti bulgari, dar si cu un parcurs corect, fara excese de viteza care dupa cum bine se stie se platesc cu varf si indesat de cele mai multe ori direct in buzunarul vasnicilor strajeri ai soselelor bulgaresti. Dar gata cu “aluziile” si “iluziile”, le cunoasteti in drumurile dvs. spre Grecia si Turcia si nu e cazul sa le dezvolt.

Cateva consideratii despre statiunea Bansko. Statiunea oras aflata la poalele Muntilor Pirin situata la 925 m. deasupra nivelului marii are cca 9000 de locuitori conform ultimului recesamant insa in plin sezon de ski si sporturi de iarna devine un adevarat furnicar supraaglomerat. Continua sa fie un santier, se lucreaza mult si bine, se construieste, usor anarhic, mi s-a parut ca a evoluat din toate punctele de vedere mai ales din perspectiva amenajarii partiilor de ski, a serviciilor. In ultima saptamana a lunii februarie urma sa inceapa un campionat de ski european pentru femei. Turisti de toate natiile, multi englezi, nordici, sarbi, ceva rusi si putini romani. Sigur orice comparatie cu celebrele partii de ski din Austria nu isi gaseste locul cu toate ca pe alocuri pot concura cu brio. Dar numai pe alocuri, caci nu-i asa, suntem in Balcani

Dimineata cozile la gondola erau la ordinea zilei. Se statea in jur de o ora si mai bine. Pentru cei care vor sa evite coada la telecabina dimineata exista o “scapare” ca doar suntem balcanici si ne descurcam. Exista psibilitatea unui transport minibus cum spun soferii bulgari si anume dube care te preiau din parcarea de la telecabina si te duc pana sus pe platou contra sumei de 10 lv/adult si 5 lv/copil. Noi insa dupa doua zile de transport cu “duba” am preferat sa ajungem ceva ma tarziu la telecabina si anume in jurul ore 9,45-10 cand déjà schiorii impatimiti erau pe partie si obositi de coborari astfel incat coada la telecabina era mult mai mica. Se statea aprox. 20 de minute. in asteptarea gondolei care functioneaza nos stop, pana seara tarziu.

Serviciile pe partie si in zona de ski sunt foarte bune, supraveghere continua. Din pacate turistii neexperimentati se aventureaza pe partiile cu risc ridicat de accidente si am vazut de nenumarate ori ski jeturile de salvare venind in ajutorul accidentatilor. Partia cu cel mai mare grad de dificultate este Tomba avand o lungime de 2567m, Pentru incepatori sunt recomandate partiile Schilgarnika 1 si 2 cu o lungime de cca 1050 m. Cea mai cunoscuta este Todorka cu o lungime de 1690 m de dificultate medie si Old Piste cu o lungime de 970 m tot de dificultate medie

Alte costuri: Ski passul pentru 6 zile /2 ad + 2 copii – 1030 leva – 540 Eur

Ce am mai remarcat in Bansko multe centre de inchiriere, magazine de vanzare skiuri second-hand si noi, costume si casti, manusi, ochelari, fesuri, patine, après skiuri si incaltaminte de iarna, pulovere, pantaloni, artizanat si alte nimicuri. O pereche de skiuri second-hand insa de marca si foarte bine intretinute se poate cumpara sub 100 de eur, cam o treime daca nu si mai putin din pretul pentru aceasi marca noua.

Exista si magazine de unde te poti aproviziona cu alimente, fructe, dulciuri pentru cei ce doresc sa-si incropeasca eventual o masa in camera de hotel.

Patinoarul statiunii este deschis si aglomerat mai ales seara. Nu am avut timp. Sa-l incercam.

Cateva posibile repere pentru a lua masa in statiune.

Restaurant Stone Flower Barbeque, aflat pe strada principala, in buricul orasului, chiar langa patinoar si supermarket. Este o locatie mare ce se extinde pe 2 etaje cu muzica live la etaj. Mancarea este foarte buna, portii generoase, meniul bazat mai mult pe gratare dar au si mancare gatita, supe ciorbe. Noi am luat 2 portii gratar de pui cu cartofi prajiti, o salata mixta, o focaccia cu usturoi, 2 beri, o cola si o apa minerala pentru care am platit 85 lv. Servirea este foarte buna si prompta. In restaurant canta o formatie mai colorata care iti face parul maciuca cu muzica tare si vioara la ureche. De vreo 2 ori a trebuit sa rugam ospatarul sa le spuna sa dea sonorul mai incet deoarece nu reuseam sa ne auzim intre noi. Daca ai ghinionul asa cum am avut noi sa intri in restaurant si sa auzi o muzica cantata in surdina iar dupa ce te asezi la masa si comanzi sa inceapa formatia programul eliberezi ringul destul de repede si inca prêt de o jumatate de ora iti tiuie urechile continuu. Asa incat recomand restaurantul poate mai curand pe parcursul zile, cand nu se produc lautarii caci mancarea este foarte buna si gustoasa, frumos prezentata iar ospatarii politicosi si amabili. Restaurantul Stragata se afla langa telegondola, la baza parcarii acesteia. Este un restaurant cu specific bulgaresc, nu foarte mare insa cu mancare bunicica. Noi am avut o ciorba de burta, un snitel de pui cu cartofi, o salata verde, o salata mixta si o ceafa de porc cu cartofi, 2 beri, o apa si o cola iar pretul a fost de 90 leva.Snitelul copiilor nu a fost extraordinar decat prin dimensiuni, altfel avea un gust usor dulceag,drept urmare a trebui sa-l mancam noi la schimb cu ceafa de porc. Ciorba de burta a fost insa foarte buna, gustoasa , cu mai putina zeama insa cu multa carne. Si aici am avut parte de muzica live insa spre deosebire de restaurantul Stone Flower muzica a fost placuta si diversificata, intr-o tonalitate civilizata si rezonabila. Un restaurant pe care merita sa-l incerci o data pe parcursul unui sejur, insa eu una nu as mai reveni sa mananc aici. Deh…de gustibus.

Restaurant 4 Directions la care ne-am intors cu mare bucurie si anul acesta. Mehana am descoperit-o anul trecut cand incercam sa gasim un restaurant cat mai aproape de hotelul la care am stat atunci., Elegant Lux. Este un restaurant de familie, micut ca dimensiuni care se afla chiar viz-a-vis de Hotelul Dumanov sau in dreptul Hotelului Elegant Lux. Am constatat ca si anul trecut ca este frecventat in special de englezi. Edi patronul restaurantului face tot posibilul ca oaspetii sai sa fie multumiti.

Cina noastra a constat in o portie de paste carbonara, un snitel cu cartofi, o frigaruie de porc imensa, o salata de castraveti, 2 beri, o cola si o apa si a costat 90 lv. In fiecare seara patronul pregateste cate un shot din partea casei, pentru copii non alcoholic, evident pentru doamne ceva pe baza de amaretto iar pentru domni ceva cu votca. Deoarece noi ne-am nimerit in acest restaurant chiar de 14 februarie, la sfarsitul mesei am primit cadou o sticla de sampanie pentru fiecare familie, doar era Sf. Valentin, ziua indragostitilor cu si fara copii. Este un restaurant intim cu mancare foarte buna si in cantitati uriase. Nu este de ocolit., ramane in topul preferintelor mele pentru aceasta destinatie.

la restaurantele de pe partie, cateva preturi: vin fiert 7 lv/paharul, ciocolata calda 7 lv/paharul, ceai 5 lv/paharul, apa/cola/sprite 5 lv, / Sticla de 500 ml. pizza cu blat tip foccacia 20 lv (nu era reusita), berea 6-7 lv in functie de marca.

Sigur statiunea per ansamblu are si minusuri. Totusi aglomeratia de turisti, mai ales englezi nu este intamplatoare. Sigur, explicatia exista, apropierea de aeroportul din Sofia la cca. 200 km.(zilnic veneau autocarele cu grupuri de englezi in hotelurile din statiune), cadru natural frumos, conditii bune pentru ski , servicii bune pe partie si in oras , posibilitati de distractie in mehanele bulgaresti cu costuri rezonabile iar pentru occidentali preturile sunt foarte bune. Pentru amatorii de ski statiunea ofera posibilitatea practicarii sportului alb pe partii bine amenajate, cu grade de dificultate diferite intr-o zona foarte frumoasa unde temperatura mentinea zapada pe partii chiar daca in oras parea a fi primavara.

Desi nu sunt in rubrica as vrea sa amintesc numai cateva repere despre hotelul in care am avut cazarea. In hotelul SUNRISE am mai stat acum 4 ani.(vezi impresii) Comparativ, aceasi ospitalitate, curatenie si atentie pentru turisti in mare parte englezi, nordici si …..greci caci este criza mare in batrana Elada.

Adresa: Parcaleto Area, ulitsa Yavor , 2770 Bansko/Bulgaria Hotelsunrisebansko.com, mail: sunrisebansko@gmail.com

Costuri: Cazare cu mic dejun pentru apartament cu 1 dormitor, (ptr. 2 ad. + 2 copii de 7 si 10 ani) 7 nopti in luna februarie 2015 (saptamana in afara vacantei scolare)- Eur 381.

Se ajunge foarte usor din soseaua care merge de la intrarea in statiune pe malul raului Glazne spre baza partiei, hotelul se afla pe mana dreapta, usor lateral la cca 150-200 m. Nu am sa reiau descrierea hotelului dar am sa fac cateva completari.

Internet in holul hotelului, in camera foarte greu de intrat.

Parcarea fara plata, cam aglomerata, oarecum suficienta.

Piscina mica si fara imbunatatiri fata de acum 4 ani. Spa-ul curat insa modest.

Camerele mari spatioase, foarte bine intretinute, curatenie exemplara, foarte cald.

In chicineta exista plita electrica si fierbator pentru apa de caei sau cafea. Minibarul avea 2 sticle de apa, 2 sticulte mici de votca, 2 de alta bautura, 2 snikers iar pe frigider in cosulet aveai cateva pliculete de ceai si o punga de stiksuri.

Restaurantul hotelului nu este foarte incapator insa este intim si placut. Micul dejun la fel de bogat , consistent, diversificat continand oua sub toate formele, placinta sarata si dulce, mezeluri, cascaval, branza, rosii, castraveti, dulceata, miere, clatite, fursecuri, gogosi, jeleu, sucuri, iaurturi., ceai. Cafea foarte slaba calitativ, aproape nebaubila.

Cina nu am avut-o inclusa insa in cazul in care vroiai costurile erau de 16 leva/adult si 8 leva/copil. Am experimentat-o intr-o seara si a constat din ciorba de linte, aripioare de pui, srmale in foi de vita cu orez si ardei umpluti cu orez. Saracacios. Exista posibilitatea de a comanda a la carte dar trebuia sa te incadrezi numai la pizza si paste.

In fata hotelului exista inca cusca cu iepuri care fac deliciul copiilor.

Bansko ramane o varianta buna pentru practicarea sporturilor de iarna la vecinii bulgari mai ales pentru bucurestenii care evita aglomerata zona a Vaii Prahova/Poiana Brasov etc. desi si aici preturile au crescut simtitor comparativ cu anii trecuti.

va doresc tuturor vacante frumoase la ski fie ele si la vecinii bulgari

Trimis de amero in 28.02.15 12:04:23
Validat / Publicat: 28.02.15 16:25:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 harta partiilor de ski din Bansko- 75 km lungime

alinaro
[28.02.15 23:42:30]

@amero - Sunteti tare, ce sa mai, mergeti si la ski... Eu nu ma vad in stare, nici macar nu mi-am propus vreodata pana acum. De o luna ma tot lupt cu apa din piscina, incerc sa n-o mai inghit (nu-mi iese mereu) si s-o fac sa ma ajute cumva sa plutesc si eu, asa ca urmatoarea activitate de pus pe lista poate-ar trebui sa fie ski-ul, macar esti cu picioarele pe pamant.

Pozele alea cu mancare imi fac cu ochiul la greu, noroc c-am papat deja si n-o mai iau razna papilele gustative.

In rest, va multumesc, la Bansko n-o sa ajung, dar macar o vizita virtuala am facut.

[01.03.15 07:11:06]

@alinaro - Multumesc ptr. vizita draga Alina. Acum sa nu crezi ca sunt o campioana, eram distractia copiilor si a celorlalti, cu incetinitorul, mai pe sus, mai pe jos cautam ghioceii sub zapada, mai vorbeam cu pasarile, sa treaca timpul, iar genunchii mei sunt acum in pioneze. Dar aventura si senzatia de libertate merita efortul.

Eugenia55* †
[01.03.15 12:25:52]

Aha, te-ai... bulgarit in... desigur, Bulgaria!

Zapada berechet pentru bulgari, pune tu caciula pe "a" ca mie mi-e lene!

Sa va fie de bine!

Larissa
[01.03.15 16:47:35]

Dnă dragă dar ce review frumos ați scris, plin de informații despre tot ce contează pe acolo, multe felicitări!

Nefiind vreo artistă pe ski, m-a interesat partea cu restaurantele, deja simt mirosul unei ciorbe de burtă și am pe limbă gustul unei salate tradiționale, la bulgari am mâncat unele dintre cele mai bune legume din viața mea ????

Prețurile sunt cam măricele, nu sunt sigură că m-aș duce până acolo pentru o sanie, nici dacă ar avea zurgălăi...

[01.03.15 19:08:46]

@Eugenia55 - ti-ar raspunde in bulgara dar nu poci, caci nu stiu... sigur am fost "distractia"copiilor... am lasat cateva gropi in adancime la gabarit depasit dar nu-mi pare rau in definitiv trebuie sa fie si "momente de relaxare" pentru ceilalti turisti... multumesc ptr. vizita, fara caciula...

[01.03.15 19:13:18]

@larissa2015 - ma bucur ca ai trecut si pe strada mea..., adica prin Bansko, deh... la restaurante mai aveam ceva poze dar... poate alta data si in alta rubrica, preturi aproximativ maricele e drept, dar partiile sunt importante...

multumesc pentru vizita.

[26.12.15 20:13:10]

@amero - Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca pot plati in euro pe undeva; adica inchiriat echipament, partie, vin, restaurant... sau sa-i schimb in leva? Multumesc anticipat si sarbatori frumoase!

[26.12.15 20:38:08]

@lidiadanaila: cel mai bine este sa schimbi in leva in multe locuri te descurci si in lei vacanta frumoasa si la multi ani

Dragoș_MD
[26.12.15 20:39:53]

@lidiadanaila - bună; până răspunde autoarea, pot și eu să spun că în Bulgaria e posibil să plătești peste tot cu leva, moneda națională. Euro se poate să primească aleator, ici-colo unele negoțuri mai mici, la un curs foarte prost, dar nu conta pe asta! Schimbă euro sau lei în leva și n-ai treabă!

Eu când merg la ei mereu scot din bancomat suma de care am nevoie plus vreo 10% pentru cheltuieli neprevăzute (o singură extragere).

[26.12.15 21:15:34]

@amero - Multumesc, sarbatori frumoase!

[26.12.15 21:18:23]

@Dragos - Multumesc! O sa caut un curs bun... sa aveti vacante frumoase!

alinaro, amero, Eugenia55*, lidiadanaila
Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în Bansko: