ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2012
DE BMAX
ÎNSCRIS: 06.01.12
DEC-2011

Foarte nemulțumit

Nu chiar rau, dar raport foarte prost intre pret si ceea ce am primit

Am fost la Lidana pentru un sejur de Revelion, dupa ce mai fusesem de mai multe ori in Bucovina. Asa cum spuneam in titlu, nu a fost foarte rau, insa exista multe alte locatii mai bune in zona. Am ales pensiunea dupa review-urile bune, insa nu pot sa banuiesc decat ca lucrurile s-au schimbat intre timp.

Ce a fost bine:

- peisajul, aspectul in exterior - chiar dragut, ferit, s-a pastrat si ceva zapada, desi nu prea era in zona

- pozitia: loc bun de pornire pentru plimbari

- locul de joaca pentru copii

- atitudinea ospatarului care ne-a servit tot sejurul

Ce a fost rau:

- Noi am cumparat un sejur, un "pachet" de Revelion bine "ambalat", insa am primit mult prea putin fata de ce era descris ca e cuprins, fata de asteptari, fata de pret si fata de cum ne obisnuisem in Bucovina

- Pachetul suna cam asa, spre exemplu: 29.12 >> primirea invitatilor cu focul aprins in semineu, cozonac, vin fiert si tuica fiarta. Cina de bun venit: clatite cu piept de pasare si hribi, muschiulet impletit, cartofi la cuptor, salata de ardei copti, papanasi cu branza si dulceata de afine

- Suna bine, e frumos scris, creaza imagine de poveste, dar: foc - ioc, cozonac - nu, ne-a oferit un pahar de palinca sau afinata la venire; cina: supa de pui obisnuita si tocanita de ciuperci cu mamaliguta, desert - niste placinte cu mere reci, taiate bucatele, pe care le-am tot primit, apoi

- in continuare cam tot asa...

- camera: cam mica, aranjata cam neglijent (erau, de exemplu, desprinse partial draperile); problema mare: caloriferul era defect si nu se putea da mai incet ori opri; am murit efectiv de cald; am inteles ca mai era problema si in alte camere; baia - mare, ok, functionala

- curatenia: nu s-a facut curat deloc 6 zile (s-au schimbat odata prosoape si lenjerie, dar nu s-a facut curat, maturat, sters etc; nu au luat gunoiul din cos deloc, nici macar cand i-am rugat, desi raspundeau politicos ca da);

- mancarea si bautura: mancarea - doar "asa si asa", oricum, mai rau si mult mai saracacios decat ce am primit in Bucovina cu alte ocazii; suspect, in ziua dinainte de plecare am primit o gramada de feluri, total atipic fata de cum ne obisnuisera; vinul casei - rau, eu nu l-as fi pus pe masa; spre sfarsit am primit unul dulce, dar macar se putea bea.

Cam asta...

Trimis de BMAX in 06.01.12 01:23:19
Validat / Publicat: 06.01.12 06:42:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA. A mai fost în/la: Am calatorit mult

VIZUALIZĂRI: 1405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BMAX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[06.01.12 06:42:04]

@BMAX: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Alina Morar
    [06.01.12 07:55:52]

Imi pare rau pentru ce ati patit. Noi am fost vara, ne-am simtit bine, eram singurii clienti. La receptie era o doamna blonda foarte draguta si amabila. De fapt ea facea mai multe lucruri: era si la receptie, ne-a si servit masa, tot timpul a fost acolo.

rentea
    [06.01.12 22:27:32]

Si mie imi pare rau. Nu pot decat sa cred ca, in cazul unor evenimente mai speciale, cand trebuie sa gestioneze un nr. mare de oaspeti, proprietarii este clar ca nu o pot face.

Pacat... poate ar fi trebuit sa vanda mai putine locuri de Revelion si sa faca in asa fel incat invitatii (toti) sa se simta bine, asa cum, cu siguranta, se putea atunci cand era lume mai putina cazata.

Sper sa fia asta, si nu faptul ca s-au obisnuit sa ii laude lumea si au inceput sa isi bata joc. Sper...

[06.01.12 22:56:09]

@rentea: Propietarii nu au fost acolo, in niciun caz. Sau, oricum, nu i-am vazut eu. Era o doamna administrator si inca cativa oameni (tot angajati). Probabil ca tocmai asta a fost, ca nu era genul acela de pensiune la care stapanul te primeste la el in casa si sta cu ochii in patru sa fie bine.

Ce sa mai zic.. Aveam in program "cina campeneasca cu gratar in aer liber, muzica si voie buna". Erau si pregatite niste lemne ca pentru foc de tabara. Am crezut ca pentru noi.

Cand am vazut ca se agita pe afara, ne-am imbracat copiii bine (noi si prietenii nostri eram cu copii mici), le-am zis ca iesim afara la... Am iesit si ne-a spus ca nu se mai face, ca se mananca inauntu, ca au facut ei doar gratar afara...

In alte locuri cand am fost alte dati, chiar aveau o minipetrecere, cu foc de tabara, a cantat cineva.. etc. In plus, anul asta chiar nici nu prea era cine stie ce frig, ca sa zici ca...

Altceva: aveam in program plimbare cu sania cu cai. Nu era zapada prea multa, ce-i drept. Intr-o dimineata vine o fata de la ei si adminsitratora, cand eram la micul dejun, si intreaba daca merge cineva cu caruta cu cai, ca a venit in curte. Noi oricum voiam sa mergem (si pe cont propriu, daca era), ca eram cu copiii si le-ar fi placut. Am spus ca mergem. Dupa ce ne-am intors, baiatul cu caruta - foarte de treaba, de altfel, zice stanjenit... ca nu am vorbit de bani... Am intrat cu totii inauntu si am intrebat daca era inclus sau platim noi; ne-au raspuns vag ca "sa ii dam baiatului cat vrem, daca vrem". Baiatul cu calul, care vorba aia, se trezise si el in dimineata de Anul Nou se gatise in straie populare de sarbatoare, venise o ora cu caruta pana acolo... se fastacea si el... I-am dat omului bani, ca saracul nu cred ca avea nicio vina. Adminstratora a zis ca nu era plimbarea din pachet, ca ea crezuse ca, daca nu e zapada, nu mergem si caruta asta o chemase pentru un alt oaspete, dar care nu mai venise, ca dormea...

In fine... Noi sa fim sanatosi, La Multi Ani! Chiar am incercat sa nu ma necajesc ca sa nu ne stricam sarbatorile, dar am zis sa scriu si aici ca e clar ca ceva probabil a mers si nu mai merge. Nu de alta, dar sa nu se mai ia si altii numai dupa review-urile bune si sa fie dezamagiti, ca noi.

Am fost si la pensiuni ceva mai mari, tot de sarbatori, si s-au descurcat foarte bine, dar ce-i drept, in ambele cazuri era cate o stapana a casei care era spirt...

mihai2000
    [08.01.12 19:20:56]

Pentru @BMAX:

Ceea ce pot sa va spun este ca acest BMAX (***) a scris un review total fals si neadevarat. Intamplator am fost acolo in acea oferta de Revelion. Hai sa va povestesc ce si cum iar voi, cititorii sa trageti o concluzie.

In primul rand referitor la pret si la ceea ce ne-au oferit - nu cred ca veti gasi ceva asemanator in strainatate sau chiar in multe locatii din Romania - 3.8 milioane pe zi cazare, all inclusive si noapte de Revelion. [***]

Sa va spun partile bune - in primul rand ospatarul si personalul pensiunii au stat la dispozitia noastra 24 din 24 - nu stiu cate pensiuni au asa politica. Daca ai stat seara pana la 1-2 noaptea la un sprit, dimineata la 7 era totul aranjat pentru mic dejun - si ca sa vedeti ce inseamna mic dejun la Pensiunea Lidana - totul facut de casa - unt, dulceata, lapte batut, ceai de 4-5 feluri (genul pe care-l gasiti la OMV in benzinarii si dati bani buni pe el), cafea (daca nu voiai cafeaua din termos imediat aveai expresso sau ce voia inima ta), suc, sunculita afumata, lebar, toba, caltabos, carnat de casa, un muschi afumat tiganesc de vreo 2 kg din care taiai cat credeau ochii si pofta ta, omleta (daca dl BMAX dorea ochiuri pt copilasul lui in 3 minute sosea, daca dl BMAX dorea expresso in loc de cafea - imediat sosea), zacusca de bureti si de vinete, branza telemea si cascaval - mai e cazul sa enumar?? /

La pranz nu conta ora la care soseai - ca era 13, 14, 15 sau 16 te asezai si veneau ciorbele gatite in specificul gust bucovinean - si in acele zile am avut ciorba Radauteana (gen de burta doar ca era de pui) cu smantana de casa, ardei iuti si mujdei, bors de fasole cu ceapa rosie si afumatura, ciorba de bureti, ciorba de vacuta, supa de pui, felul doi a fost ceva colosal de genul sarmalute in foi de varza (care de fapt erau 3 sarmalute in foi de varza cu una in foaie de vita si o afumatura, toate invelite in foaie de varza), pomana porcului, tochituta cu sos, parjoale moldovenesti cu piure, piftie de cocos, salata de hribi in otet, fripturi la gratar si snitel, iar desert papanasi, cozonac (un cozonac cantarea intre 1-2 kg numai cata nuca si stafide avea in el), poale in brau servite calde din cuptor, pratjituri, tort, inghetate si crema de zahar ars.

ce sa va mai spun - aveau o palinca si afinata de uitai ca mai exista si alte tarii, vin varsat demi-sec si demi-dulce alb sau rosu, voiai fiert venea imediat samd.

Acum, dupa ce v-am prezentat un pic din meniurile servite acolo (bineinteles nu aveai limitare la nimic - mancare sau bautura sau ora de inchidere) sa punctez nitel ce nu i-a placut lui BMAX:

1. Camere mari, spatioase si caldura suficienta - intradevar era cald dar toti robinetii functionau si se puteau inchide sau deschide partial geamurile termopan -[***] nu am auzit pe nimeni in cele 5 zile sa se planga ca are sauna in camera.

2. La sosire am fost primiti cu palinca, tuica, sampanie si placinte de mere -[***]

3. referitor la caldura din camere nu am auzit pe nimeni sa se planga. Spune de camere mici - din tot ce este scris in review-uri nu am citit ca sunt camere mici si nici sa se planga cineva.

4. In legatura cu curatenia din camera - zilnic schimbau prosapele - trebuia doar sa spui la ospatar sau la o fata la receptie, cum schimbau prosoapele scoteau si gunoiul, aduceau hartie igienica, nu era necesar sa ii rogi - doar sa le spui - deoarece programul familiilor care au fost era diferit - unii stateau in camere, altii plecau etc. La baie erau: sapun, gel de dus si sampon, apa calda non-stop.

5. Se plange de mancare - spune ca a mai fost in Bucovina si aici a fost mincare slaba - v-am enumerat mai sus numai din ce imi aduc aminte - oricum este prima data cand nu pot manca tot ce vad, am luat triferment la greu deoarece a fost mult, enorm de mult si prea gustos ca sa nu iau din fiecare.

6. Am baut vin demi-dulce si demi-sec cat am vrut, cum se termina carafa era suficient numai sa dai din cap ca si sosea alta noua -[***] sincer am avut carton de 10 l de vin cu mine in eventualitatea ca nu mi-ar fi placut vinul lor - si l-am carat acasa asa cum l-am adus.

7. In legatura cu cina campeneasca si cantece de voie buna si foc de tabara - [***] - in primul rand la ora cand trebuia sa inceapa gratarul nu era nimeni in restaurant, eu si cu alt oasptete am anuntat-o pe d-na Maria sa inceapa gratarul ca nu trebuie sa asteptam pe toata lumea - cand vor simti mirosul vor cobora - asa cum s-a si intamplat cu voi - [...] DJ-ul din noaptea de revelion a fost prezent si in acea seara si am avut muzica pana cand a vrut fiecare oaspete - [***] - noi ceilalti am dorit sa mancam gratarul in restaurant - iar de foc de tabara nu s-a mai pus problema pentru ca deja fiind obositi dupa noaptea de revelion au plecat care mai de care in camere - [***]

8. In legatura cu caruta - bineinteles nefiind zapada nu am mai vazut rostul - cineva cazat a rugat sa vina o caruta normala ca sa-si plimbe copii, si l-a chemat si a 2 a zi pe carutas dar nu au mai vrut sa mearga - bineintele acest oaspete a platit din buzunarul lui - dar nu l-am auzit sa se planga - [***]

9. Ai uitat prietene sa specifici alaiul de uratori cu obiceiuri traditionale in ajunul Anului Nou cand, dupa ce s-a terminat spectacolul fiecare familie a primit cate un cos cu poale in brau fierbinti - 3-4 de persoana, si fetitele intre 2 si 6 ani care ne-au urat la trecerea dintre ani, ai uitat de focul de artificii la trecerea intre ani care a durat 15 minute, ai uitat sa specifici de taierea porcului, soriciul la dispozitie cu vin fiert si tuica fiarta, pomana porcului, ai uitat sa spui ca ce voiai pt fie-ta in loc de ce era pe masa ti se aducea la comanda, [***]. Ai uitat sa specifici cum alergau copii si trageau de toate aranjamentele din pensiune si tu stateai la masa cu vinul ala prost in fata, sau cu mancarea ai rece.

Nu as fi vrut sa scriu nimic - [...]

[08.01.12 20:27:18]

@mihai2000:

Nu as fi vrut sa scriu nimic

... şi poate era mai bine, decât să arunci o găleată de lături în chip de răspuns la opinia unui om. Asta a fost trăirea lui - dacă tu ai avut alta, povesteşte-o (după ce-ţi expiră eliminarea) frumos, fără să ataci alţi utilizatori (pentru că asta este una dintre regulile de bază ale acestui site!!!) şi fără a mai folosi un limbaj şi o atitudine atât de sfidătoare faţă de ceilalţi.

[09.01.12 02:15:08]

@mihai2000:

Salutari si La Multi Ani! Chiar nu prea as vrea sa intru in polemica si nici nu am vrut sa supar pe nimeni...

Din contra, si eu am spus ca nu a fost rau si chiar am inceput cu partile bune. O parte din lucrurile pozitive de care spune Mihai2000, le-am mentionat si eu. Nici noi nu am plecat suparati de acolo, doar ca a fost mai putin decat ne-am fi asteptat si mai putin bine decat cu alte ocazii; la fel, nu ne-a placut ca una s-a povestit in oferta, alta a fost acolo.

Ca gratar, ca foc de tabara, sanie nu s-au mai tinut, ca poate unii nici macar nu au mai vrut... poate fi ok, dar am fi apreciat ca cineva sa ne intrebe sau macar sa ne spuna si noua... Sincer si fara niciun fel de rautate...

Noi, in schimb, eram sub impactul faptului ca cina de bun venit fusese descrisa cu "clatite cu piept de pasare si hribi, muschiulet impletit, cartofi la cuptor, salata de ardei copti, papanasi cu branza si dulceata de afine", iar noi primisem supa si tocanita de ciuperci...

E drept, nici noi nu prea am cerut explicatii si am zis ca sa ii lasam ca or sa ne spuna ei ce urmeza si cand urmeaza, altfel ne facem de lucru, nu ne necajim si vedem ce urmeaza... Cu exceptia taiatului porcului, insa, nu imi aduc aminte sa ne fi anuntat nimeni nimic ca urmeaza sau cand urmeaza... De unde, de exemplu, sa fi stiut, cum spune Mihai2000, ca la ora la care incepea gratarul... sa fim in restaurant? Care ora daca nu ne-a spus nimeni?

Pe de alta parte, e drept, fiecare daca venea in restaurant, cand venea, primea ceva.

La fel si cu caruta si caii cu zurgalai... Nu de bani, ca i-am platit, este vorba... Chiar nu era asta problema, ci situatia penibila in care am fost pusi... Adica: noi nu spusesem ca de ce a venit sau nu a venit sanie/caruta/etc. ; noi, de asemenea, nu chemasem noi caruta; d-nele de la pensiune au venit si ne-au zis intr-o dimineata ca e o caruta cu cai care a venit si daca vrem sa mergem... am mers... atat, nu altceva. noi ce sa intelegem? la intoarcere omul ne-a zis ca nu am vorbit nimic de bani... si, dupa ce am revenit in pensiune, sa verificam, i-am dat. Oricum, ne-am plimbat cam mult de nebuni, omul cred ca astepta sa ii spunem noi cat sa mearga, pe unde sa mearga, iar noi credeam ca e stabilit totul... A propos, tipul cu caruta zicea ca venea pentru prima oara la Pensiunea Lidana.

Altfel, spre exemplu, ospatarul care ne-a servit, de fapt care a servit toti oaspetii, a fost chiar ok, se vedea ca se straduia mult, a fost mai mult decat in regula; am spus asta de la inceput. Intr-adrevar a fost dragut cu noi, rabdator cu copiii care mai trageau de una-alta pe acolo, ba chiar mai intra in jocul lor si le dadea cate ceva de joaca...

De asemenea, DJ-ul din noaptea de Revelion a fost ok.

Ceea ce a enumerat Mihai2000 ca am primit de mancare, in mare parte am primit si noi... Unele chiar au fost bune, altele mai putin, sa zicem, dar una peste alta raman la parerea mea ca bucataria a fost doar asa si asa, iar prima seara a fost chiar dezamagitoare, asa cum am povestit, comparativ cu prezentarea din oferta...

Spun toate astea ca sa nu fie total bulversat cineva care citeste cele doua opinii diferite. Nu a fost chiar rau, mea culpa - poate am insistat eu mai mult pe lucrurile rele, dar chiar nu am spus lucruri neadevarate; nu a fost nicicum ceva de felul ca ne-au stricat vacanta, dar nici foarte special nu a fost.

[09.01.12 02:56:28]

Legat de pretul platit (noi am platit 38 de milioane pentru sejurul de 5 nopti, intr-adevar 3,8 milioane de persoana pe noapte) eu cred ca nu e putin, ba chiar ca e destul de mult si ca obliga. Cam atat am platit, plus-minus ceva, si celalalte dati in Bucovina de sarbatori, tot la penisuni de 4*, iar parerea mea este ca a fost mai bine organizat si mai bogat.

Inca o data, chiar imi pare rau ca am a suparat pe cineva. Nu am vrut decat sa spun o parere, poate am exprimat-o mai bine sau mai rau, poate am judecat prea mult prin comparatie, dar in niciun caz nu am spus lucrurui neadevarate.

Posibil, de asemenea, sa fie greu sa multumesti la fel 10 familii impartite in cateva grupuri, poate fiecare cu planuri, asteptari, dorinte diferite. Poate daca esti unul singur care iti dai silinta sa vorbesti, asculti, servesti, cum era ospatarul (Claudiu cred ca il chema) de la Lidana, posibil sa nu iti iasa sa ii multiumesti pe toti la fel... Posibil sa fie si cum spune vorba romaneasca ca "ochiul stapanului vede de zece ori mai bine", iar chiar stapanul efectiv nu cred ca a fost pe acolo... Poate cate un pic din toate.

Posibil si ca altii sa fi avut o parere mai buna si le-o respect. Oricum, cu siguranta, chiar nu am vrut sa supar. Parerile noastre, cu bine si cu rele, poate sunt utile cuiva.

rentea
    [11.01.12 19:39:48]

Totul este subiectiv, insa sunt anumite lucruri cu care cred ca putem sa cadem de acord: parerea mea este ca atunci cand sunt ff multi clienti, gazdele pensiunii au probleme (macar de comunicare, si ele tot exista), insa, conditiile oferite in mod curent mie mi s-au parut mult peste media intalnita in Romania. Chiar mi s-a parut mancarea, bautura si conditiile de cazare demne de 3-4 stele occidentale.

Ii recomand prietenului BMAX sa treaca peste impresiile mai negative si sa ii mai dea o sansa pensiunii mai spre primavara-vara, intr-o perioada mai libera... sunt convins ca se va simti mult mai bine.

[11.01.12 22:47:36]

@rentea: