ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 10.04.09
    DEC-2011
    2 AD. + 2 COPII

Vei reveni mereu cu mare drag aici !

Si anul acesta ne-am decis sa ne petrecem concediul la niste gazde absolut minunate, Norica si Ioan, pensiunea Norica, Gura Raului, Marginimea Sibiului.

Este deja a 4-a oara cand am revenit la ei, de fiecare data cu mare drag si de fiecare data am fost primiti cu bratele deschise, cu multa caldura sufleteasca, multa deschidere catre toate dorintele noastre.

Anul acesta am petrecut Craciunul si Revelionul la pensiunea Norica, impreuna cu alti prieteni de-ai nostri.

Norica este o persoana deosebita, care stie cum sa isi trateze musafirii si sa ii faca sa se simta excelent, atata timp cat acestia respecta niste reguli de bun simt, cunoscute inca de la inceput (de ex. nu se fumeaza in pensiune, camerele se elibereaza la o anumita ora - sau se discuta in avans posibilitatea decalarii acelei ore, etc).

Domnul Ion este un om cu foarte multe calitati, cu care iti face de fiecare data placere sa stai de vorba (desi nu prea il vezi asa des, pentru ca el este cel care gateste - si credeti-ma, gateste absolut extraordinar!!!). Sa nu uitati sa comandati cateva chestii cand mergeti acolo: papanasi (sunt deliciosi), tiramisu, cremsnit, varza cu ciolan, pastrav si ciorba de fasole boabe, muschi sibian... de fapt... nici nu pot sa fac o selectie, pentru ca de fiecare data dl Ion ne-a uimit cu preparate absolut delicioase.

Noi ne-am simtit foarte bine, mai bine poate ca la mama acasa si vom reveni cu siguranta la acesti oameni deosebiti.

Am citit un review anterior cum ca trebuia sa spui cu o seara inainte ce vrei sa mananci, bla, bla, bla... Cat despre preturi, exista un meniu acolo, orientativ (in care bineinteles ca nu sunt trecute toate delicatesele pe care ar putea sa le faca la cerere dl Ion), iar daca chiar te interesa cat costa ce vrei sa comanzi, nu cred ca era nicio problema sa pui o intrebare: -)

Intradevar, dl Ion avea grija in fiecare zi sa ne intrebe ce ne dorim sa mancam a 2-a zi. Mie asta mi s-a parut extraordinar, pentru ca practic dansul muncea zilnic ca sa ne faca noua ce ne placea, chiar daca asta insemna de ex. 2 portii de cioba taraneasca, 1 portie de ciorba de burta, 1 portie de salau cu salata, 1 portie de muschi sibian, 2 portii de snitzel cu cartofi prajiti, 1 portie de papanasi, 1 portie de clatite cu ciocolata, etc. Cei care au scris review-ul anterior nu stiu ce si-ar fi dorit... insa pentru cine vrea sa manance a 2-a zi ceea ce are pofta, acesta este locul potrivit.

Mancarea din seara de Craciun, cea de Revelion si de 1 ianuarie au fost apogeul, totul a aratat extraordinar si a fost foarte gustos!

In 1 ianuarie am avut inclusiv DJ, care a animat atmosfera si a reusit sa scoata muuulta lume la dans...

Recomand cu caldura aceasta pensiune persoanelor care vor sa se simta bine, ca la mama acasa, nu neaparat ca la un hotel de 5*: -).

Trimis de AdrianaC* in 05.01.12 14:58:09
    Validat / Publicat: 05.01.12 16:04:54
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA RÂULUI [SB]. A mai fost în/la: Hotel Wolf 2, Bran Hotel Palace, Sinaia Pensiunea Dana, Eforie Pensiunea Alex, Sinaia Hotel Piatra Mare, Poiana Brasov etc.

VIZUALIZĂRI: 1936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AdrianaC*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Craciun 2011 - Junii din Gura Raului au venit la colindat ! Este foarte frumos sa vezi ca mai sunt zone in tara unde inca se mai pastreaza obiceiurile...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

dificila*
    [05.01.12 21:34:46]

Domnii care au scris ca "bine primiti si blabla" sa mearga la o alta pensiune in gura raului unde am nimerit noi din greseala in 2010... Cititi ce au mai scris despre alte locatii si-ti dai seama ca sunt pe lista persoanelor carcotase. Si noi am fost la Norica de vreo 6 ori. Preturile la mancare sunt chiar bune, (ai dreptate ,este o lista care nu dispare de pe dulapul cu pahare )si John e un om jos cu palaria! E normal sa te intrebe ce doresti sa mananci a doua zi ! E o Pensiune nu Restaurantul X, mai ales daca stai 7 zile. Am vrut mancare de post, ne-a facut de post! Am vrut fasole ne-a facut fasole! Am vrut lapte de pasare, ne-a facut poftele. Copii nostri sunt suparati cand se despart de Norica. Pentru fiecare are o vorba buna si un indemn la mancare. Sa tot fia asa oamneni. Felicitari lui John si Norica .Ne vedem in Iulie si de Revelion !

AdrianaC poate ne vedem ! La multi ani !

adri-nico
    [06.01.12 23:26:28]

Nu te-ai gindit la sufletele noastre cind ai pus pozele cu salata de fructe si tort??? Ca ne faci pota... si Gura Riului nu e la o aruncatura de bat...

Cele mai frumoase poze (culinare), de pe la Craciun incoa...

sirbuvio
    [06.01.12 23:49:42]

Fraateee, ce-i aiiiciii...

Eu numesc asta "purcereala"... Se duc naibii diete si talii si tot cu ce e in pozele astea! Hihi, vorba aia, "de miine ma las de mincat, dupa ce ajung acasa". Imi ploua in gura numai privind salata de pui! Cred ca o pun background la desktop...

Frumos ai descris. De retinut - de pus pe lista, locul de oprit daca ajung in zona...

AdrianaC*AUTOR REVIEW
    [12.01.12 17:41:50]

@adri-nico: Pai... tocmai... m-am gandit si la altii si am vrut sa le arat ca mai exista si astfel de locuri in Romania...

De retinut insa este faptul ca nu numai pentru mancare merita sa stai acolo (desi... ai vazut doar o parte din muuuultele delicatese cu care ne poate rasfata dl Ion).

Noi ne-am simtit mereu foarte bine, de parca eram de-ai casei, din familie... Nimeni nu a strambat din nas niciodata, chiar daca uneori ne gandeam si apoi ne razgandeam...

Chiar e scris un review din suflet si va recomand cu sinceritate sa mergeti la aceasta pensiune. Nu o sa va para rau!

@sirbuvio: Ma bucur ca am reusit sa iti captez atentia. Iti recomand sa mergi acolo, nu o sa iti para rau ! Si.. apoi te astept cu review-ul :-)

adri-nico, AdrianaC*, dificila*, sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Norica: