ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2017
DIN: Brădeni [SB]
ÎNSCRIS: 10.10.10
OCT-2017

Pensiunea Norica din Gura Raului — o afacere buna

Abia m-am intors dintr-un weekend minunat petrecut alaturi de oameni dragi:familia si un grup de prieteni (in total am fost 18) si pentru ca toate impresiile, gandurile experientele avute acolo sunt'calde'ma grabesc sa le impartasesc asa incat sa le redau cat mai corect cu putinta.

Desi zona Sibiului e zona mea 'de influenta'nu eu am hotarat locatia ci un prieten de la Timisoara pe baza recomandarii unei colege care petrecuse acolo o intalnire de niste ani de la absolvirea unei scoli. De fapt aceasta e cumva regula grupului nostru:mergem in diferite locuri din tara, dar locuri verificate in privinta calitatii. Si astfel, pensiunea 'Norica'din Gura Raului a fost aleasa acestei zone.

Am facut rezervarea din timp, ni s-a cerut un avans de 140 de lei, pretul unei camere duble cu mic dejun. Noi ne-am inteles sa aducem bauturile alcoolice preferate si apa (cand spun 'noi'ma refer la grup) si iata-ne porniti la drum. Vremea nu ne prea rasfata cu perspective frumoase, dar nimic nu conta pentru ca aveam sa ne reintalnim cu totii, adunati din diferite zone ale tarii si sa continuam ceea ce am inceput cu putina vreme in urma.

Locatia e oarecum usor de gasit, noi n-am avut GPS si am ajuns usor, o familie cu acest accesoriu s-a plimbat printr-un parc industrial inainte de a o apuca pe drumul bun!

Pensiunea este la strada, are curte larga, cu spatiu de parcare. De cum am intrat am remarcat curatenia si randuiala. Ne-a intampinat chiar proprietara pensiunii, draguta, zambitoare, amabila. Am avut cu totii camere la primul etaj, camere fara balcoane. Ceea ce am remarcat din primul moment a fost mirosul placut, diferit in fiecare camera:una a vanilie, alta a cafea, alta a flori -de la un vas cu betisoare si solutie parfumata aflat in fiecare camera. Curatenie impecabila peste tot, lenjerie curata, niste pilote absolut ademenitoare, (desi somnul era ultima noastra grija!), prosoape care si ele erau moi si miroseau placut a balsam de rufe, pana si hartia igienica era parfumata! Camera cu pat dublu, noptiere, dulap cu rafturi si umerase, uscatorul de par era tot in dulap, un mic dulapior pt bagaje si incaltaminte, oglinda, masa, televizor suspendat. Pe jos parchet laminat si cateva covorase. Cele doua veioze erau la indemana, pe dulapul de haine. Baia cu cabina de dus impecabila, totul stralucind de curatenie, sapun lichid intr-o sticla, aerisire f. eficienta,apa calda la discretie si la orele la care am dorit.

Aceeasi curatenie perfecta am remarcat si la restaurant. Ni s-a oferit varianta cu masa de dimineata si de seara, un meniu ales de proprietari pt prima cina, iar pt a doua seara am avut de ales intre pastrav la gratar, tocana de vitel sau piept de curcan la tigaie, am ales, cu o singura exceptie (cineva care a ales mamaliga cu branza si smantana-20 lei portia), pastrav, mai ales ca pastravaria e la doi pasi.Meniu n-am vazut pe nicaieri,dar nimeni nu l-a cerut,poate ca daca ceream,ni se dadea,dar asta nu schimba cu nimic situatia pt ca stiam cu mult timp inainte ce variante de cine avem,iar micul dejun nu a intrat in discutie niciodata.

In afara restaurantului pensiunea dispune si de o terasa acoperita, cu banci si mese din lemn, pe care noi nu le-am incercat pentru ca vremea nu 'rima 'cu astfel de rasfaturi. In apropierea acestei terase este grilul, dar si un ochi de apa in care am admirat pestisori portocalii.

Cina din prima seara a constat in muschiulet sibian cu garnitura de orez si cartofi gratinati , salata de varza si cateva fire de sfecla rosie si o prajitura cu mere, prajitura de casa, pret 40 de lei. Ne-a placut totul, a fost gustos, a fost din destul.Din partea casei ni s-a dat un fel de tuica mai galbioara. Cei care au dorit sucuri sau alta apa in afara celei aduse de grup au avut la dispozitie un frigider de unde luau si un caiet in care se notau, totul sub supravegherea unei camere, care la o adica, sa depuna marturie ca asa a fost. Tot ce s-a consumat s-a platit cand s-au facut calculele, inainte de plecare.

Daca doamna se ocupa de spatiul de cazare, la masa sotul ei era sef si s-a achitat onorabil de obligatii. Am avut la dispozitie si aparatura pt vizionare, pentru ascultat muzica. Am stabilit ca ultimii care merg la culcare sa stinga luminile peste tot. Ne-am odihnit foarte bine peste noapte, a fost liniste, caldura cat a trebuit.

A doua zi, la ora stabilita, ne-au asteptat cu micul dejun:salam uscat, sunca presata, cate o rosie, cate o bucata de branza telemea, cate doua felii de cascaval, gem de casa, de coacaze in prima zi, unt, oua din comert, fierte, cafea, ceai de cateva feluri. Pretul micului dejun-25 lei. Noi, cei care am facut rezervarea am avut micul dejun inclus, dar sambata au venit si cei doi baieti ai mei si lor le-a calculat astfel micul dejun. No comment.

Dupa masa am pornit cu masinile spre baraj pentru ca stabilisem de la inceput ca vom face si o plimbare. Vremea nu ne dadea sperante de bine, dar noi, echipati corespunzator, am lasat masinile langa baraj si am pornit pe drumul forestier, la plimbare. Am mers pana la rascrucea cu indicatoare spre Fantanele si Cheile Cibinului. Am ales a doua varianta si unii s-au vitejit sa mearga spre prima cabana indicata. La un moment dat am intalnit o turma de oi cu cei mai prietenosi caiini si cei mai autentici ciobani (pentru ca majoritatea ciobanilor pe care i-am vazut eu de-a lungul timpului sunt oameni care n-au nimic de-a face cu meseria aceasta). Ei ne-au spus ca pana la cabana sunt cam... 11km (pe indicator distanta era stearsa), moment in care am facut stanga-mprejur si am luat-o pe urma oilor in directia baraj-masini-pensiune. Tocmai la timp pt ca burnita usoara se transformase in ploicica marunta. Totusi, am facut ceva miscare dupa cum am aflat cu ajutorul aparatelor inteligente din dotare, adica 8km in 2 ore jumatate. Ne-am bucurat de aerul curat, de susurul apei din vale, de culorile padurii si ne-a sangerat inima vazand bustenii uriasi din camioanele care au trecut pe langa noi, vreo 4 la numar! Am mai remarcat si remorcutele harnice agatate dupa autoturisme, cu prelata de sub care se ghiceau lemne de alte dimensiuni si pentru alte scopuri decat cele din camioane.

Am revenit la pensiune cu bateriile incarcate, gazdele s-au oferit sa ne serveasca si cu o ciorba de vacuta cu smantana-15 lei portia moderata, dupa care a venit pastravul la gratar cu mamaliguta si un sos de mujdei amestecat cu rosii ,cate o bila din branza de oi,framantata si , iar ceva mai tarziu, papanasi cu smantana si gem de afine-48 de lei. Am fost cu totii multumiti, a fost gustos, corect gatit, suficient si s-a asortat perfect cu bautura adusa de noi.

Cat am fost noi plecati gazda a venit prin camere, a golit cosurile din baie, a verificat daca e suficienta hartie igienica (am vazut asta pt ca a uitat deschis capacul suportului)

A doua zi micul dejun a fost servit la ora stabilita:cam acelasi lucru, dar gemul era de piersici, am avut si salata de vinete cu maioneza, pe langa salam uscat a fost o sunca crud-uscata si muschi file, ceai, cafea.

Gazda ne- a facut nota de plata, am rezolvat si aceasta problema si ne-am despartit cu promisiunea unei noi intalniri undeva in Moldova, Gura Humorului cel mai probabil, in primavara anului viitor.

Nu am nimic de reprosat, am fost multumiti, primiti bine si din punctul meu de vedere este o locatie cu care nu poti da gres atunci cand o alegi. Proprietarii stiu ce au de facut si se achita de obligatii. Unul din prieteni a fost oarecum intrigat de caliatatea micului dejun care, in afara gemului de casa, a constat in produse de hypermarket, in vreme ce el a asteptat ceva traditional,dar nu am negociat asa ceva,nu a fost un angajament neonorat. Am platit pentru doua nopti de cazare cu rezervare pt 3 persoane, plus o noapte fara rezervare pt 2 persoane, cina 1 pt trei persoane, 3 ciorbe si cina 2 pt 5 persoane, plus mic dejun suplimentar pt 2 persoane, dupa cum am mentionat, 800 de lei. Am impartit cu buna mea prietena pretul unei camere rezervate pt copiii nostri, al meu si al ei, copii care au preferat sa doarma cu noi pana la urma, dar camera nefolosita, a fost platita. Pensiunea 'Norica' este o afacere buna pt turisti, dar mai ales pt proprietari.

Trimis de kikiritzi in 08.10.17 17:58:54
Validat / Publicat: 09.10.17 09:26:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA RÂULUI [SB].

VIZUALIZĂRI: 1700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kikiritzi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Norica, intrare si curte cu parcare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[09.10.17 09:25:42]

@kikiritzi: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

[09.10.17 10:07:34]

Zoazore
    [09.10.17 10:17:23]

@kikiritzi: Vad ca anul asta, Gura raului a fost in top! Asta ma bucura!

Sa aveti cat mai multe intalniri asa frumoase!

[09.10.17 10:31:39]

@kikiritzi: Ma bucur sa stiu ca este un loc de unde ai ce alege in privinta cazarii dar si a calitatii.

Cred ca si eu as fi avut insa aceeasi mica nemultumire cu micul dejun, e totusi o zona unde se gasesc produse traditionale si ar fi fost de preferat insa asa cum ai zis si tu nu a fost un angajament neonorat a fost doar o speranta neimplinita.

In schimb mi-au placut variantele de cina si asta arata ca ii preocupa ca turistii lor sa se simta bine.

Felicitari, votat cu mare placere.

[09.10.17 13:05:17]

@webmaster26: Este corecta localizarea.

[09.10.17 13:10:56]

@Zoazore: Multumesc pentru urare, Doamne-ajuta, asa ne dorim si noi! Este atat de frumos incat ne dorim sa continuam si speram sa se alature si altii grupului. La bucuria de a fi impreuna, adaugam placerea de a vedea locuri frumoase din Romania si de a avea experiente turistice cat mai diferite.

[09.10.17 13:19:11]

@mishu: Multumesc! O repet cu toata convingerea:oamenii sunt gazde bune, isi respecta oaspetii. Oricand as recomanda cuiva sa meraga acolo, dar pregatiti corespunzator la buzunare!

veraalexe*
    [13.10.17 20:37:27]

Ma bucur ca votul meu v-a adus superbonusul!

Confirm si eu ce ati scris mai sus, nu am reusit sa imi fac timp sa scriu un articol.

Sunt de acord cu micul dejun, se putea ceva mai traditional. Eu am nai avut o problema si cu caldura, centrala era setata sa porneasca, atunci cand in camere erau 19°-20°, iar dna Norica nu a binevoit sa creasca tempratura, pe motiv ca nu este necesar, desi erau cu bebelus dupa noi.

In rest, nu am ce reprosa, m-am simtit ca acasa

[15.10.17 19:06:35]

@veraalexe: Multumesc, cu intarziere, pt care imi cer scuze! Am avut diferite probleme si nu am mai intrat pe sait. Este corecta precizarea referitoare la caldura, asa a fosta si la noi, dar fiind cu totii adulti, iar afara rezonabil de rece, am trecut cu bine.

kikiritzi, mishu, veraalexe*, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Norica: