ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2011
    ÎNSCRIS: 16.12.11
    JUL-2011
    4 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Sub orice critică

Poate sunt carcotas, dar nu ma pot abtine...

Am un business in Bulgaria la Ruse din 2007 si de atunci toate vacantele si mini-vacantele le-am facut in Bulgaria. Una in iunie-iulie, alta in august-septembrie si ultima de sarbatori. Mi-am invitat prieteni si rude la iesiri de 3-4 zile, cea mai rentabila locatie (distanta-pitoresc) fiind Veliko Tirnovo. Am fost si la mare si la munte. Si la pensiuni si la cinci stele. Inainte de asta am colindat toata Europa, am facut destule sejururi si pe litoralul romanesc si m-am oprit la Bulgaria pentru ca este aproape, pentru raportul bun intre pret / calitate a serviciilor, pentru calitatea umana. Vorbesc cateva limbi straine si nevoia m-a obligat sa invat si bulgara cat de cat. Toate motivele sa ma simt ca acasa.

Am facut aceasta introducere ca sa intelegeti ca nu sunt un novice in turism si cu atat mai putin in fenomenul Bulgaria. Eu chiar m-am indragostit de tara asta!

De cand avem si prichindel, alegem vacante (vara, iarna), pe cat se poate unde sa fie piscina interioara (si pentru vreme urata) si spatiu de zburdat/joaca, cazare cu lift, sau la etajele inferioare si internet pentru a-mi controla afacerea de la distanta. La mare, e preferabila plaja aproape de cazare, pentru a nu cara calabalacul micutei de 3-4 ori pe zi. Dupa reclama, aveam de ales intre Iberostar la Nisipuri sau Suny Beach, asta pentru ca imi place noul.

Dintre toate statiunile in care am fost de departe Nisipurile de aur a ramas optiunea principala, dar aveti grija cand va alegeti hotelul. N-am citit, din lipsa de timp celelalte review-uri, dar am vazut ca titlurile sunt la superlativ si m-am hotarat sa scriu din amintiri ce nu mi-a placut pentru ca un eventual musteriu sa nu se loveasca de aceleasi probleme fara sa fie avertizat in prealabil.

Am avut o vreme capricioasa si primul lucru cu care am simtit ca m-am pacalit a fost piscina interioara, care avea temperatura celei de afara. Pentru pusthtoaica mea, moarta dupa apa, dar si pentru noi in lipsa de altceva, a fost o mare dezamagire. A trebuit sa mergem prin ploaie 200 m sa platim distractia la hotelul de alturi (Berlin)

Obisnuit sa-mi fac temele din camera (free sau cartela preplatita) am avut supriza neplacuta sa trebuiasca sa-mi iau cartela si semnal tot de la hotelul vecin. Desi in descrierea hoteleului aparea acces internet, el era, ce-i drept free, doar in loby, unde trebuia sa ai prelungitor si triplustecher pentru doar cele 3 prize existente.

De fiecare data cand am semnalat aspectele acestea si am vrut sa vorbesc cu managerul am fost pasat doar la seful de receptie, care a dat din umeri.

Pentru ca fetita mea doarme neregulat la pranz, avand un chin s-o trezesc sa mergem la masa, am optat data asta pentru demipensiune. Greseala! La masa de seara nu ai apa de baut decat pe un euro sticluta de 250 ml. Nu stiu daca si alte hoteluri practica asta, pentru ca e prima oara cand am optat pentru a lua masa la pranz sub umbrelele teraselor de pe plaja (o ciorba buna, nu ca cea din hotel, care e…, scuzati-ma, o zeama!), dar mi se pare un santaj ordinar pentru a te face sa-ti iei all inclusiv.

Am fost cazati in partea opusa spatiului de divertisment (hotelul are doua aripi cu doua intrari- un fel de doua hoteluri intr-unul singur), iar ca sa mergem cu fetita la orele pentru copii, jalnice in comparatie cu cele de la alte locatii unde am mai fost, trebuia sa iesim cu umbrelele din Hotel si sa mergem 100 m.

Nu mai stiu exact care erau costurile, dar aveti grija cum va faceti bugetul initial pentru ca plaja generoasa din fata este a hoteleului, dar nu este free, lucru care nu prea reiese din descrierea hotelului.

Conform legilor lui Murphy, cand lucrurile incep rau, se tarmina… si mai rau.

In una din utimele zile am fost protagonistii unor scene incredibile. Era spre finalul sejurului. O zi frumoasa, una din putinele pe care le-am avut la dispozitie. Ne-am hotarat sa nu mai dam nici-un ban celor de la Iberostar, asa ca un mic boicot mai ales pentru apa rece din piscina interioara. Cu bugetul pe o zi (taxa de plaja) ne-am cumparat saltele si umbrelute sa le folosim ultimele 2 zile din sejur. Baiatul noastru de 21 ani, care era venit si cu prietena, urma sa le duca pe plaja unde astepta sotia cu cea mica, care deja incepuse sa zburde prin nisip cu ustensilele ei. Plaja are doua zone, una rezervata cu plata si una publica. Locul unde astepta sotia era intre cele doua. Cat il astepta pe baiat sa aduca si celelalte lucruri din camera, eu fiind plecat la cumparaturi, a venit un bulgar si a inceput sa se rasteasca la sotie in bulgara. Ea i-a raspuns in Engleza ca nu intelege si datorita tonului sau agresiv a incercat sa-l ignore. Acesta nici una nici doua, a inceput sa-i ia lucrurile si sa le care de-a valma. Am uitat sa spun ca sotia mea, la acea vreme era insarcinata in luna a saptea si avea o burta imensa, la vedere! Se asezase putin (provizoriu) pe una din saltele pentru asi trage sufletul. Doamnele care au trecut prin experienta sarcinii stiu cum vine treaba... Asa, si bulgarul sa nu credeti ca era un oarecare ingrijitor al plajei, ci chiar un angajat al hotelui (am verificat ulterior), care probabil vazand ca nu poate sa ne taxeze, i-a spus sotiei "circulati va rog, circulati..." Managerul (in sfarsit!) hotelului si-a cerut scuze pentru incident, dar credeti ca a mai contat?! Probabil ca v-o puteti inchipui pe mamica cum se uita la lucrurile ei luate de un strain dupa care nu putea sa se duca, pentru ca ar fi trebuit s-o care cu ea si pe cea mica dar si lucrurile ramase. Putinii oameni de pe plaja de la ora aceea s-au uitat ca la urs, neintervenind nimeni. Ce-i sa-i faci, erau si ei turisti sireaci si pe de-asupra nici ei nu intelegeau bulgara. Parca mai era ceva de inteles.

Au mai fost mici chestii, care incep sa-ti sara in ochi atunci cand deja esti cu “cu pata pusa”, si care chiar nu conteaza atunci cand in general te simti bine. Asa ca nu vreau sa exagerez. Hotelul este curat, mancarea buna, plaja aproape, personalul in marea lui majoritate vorbeste engleza, dar una peste alta, a fost cea mai proasta vacanta a noastra in Bulgaria. Si asta nu pentru ca a fost groaznic, Doamne fereste, ci doar pentru ca ne-au fost inselate asteptarile.

In loc de post scriptum: Din toate excapadele noastre in Bulgaria n-am gasit nimic care sa egaleze Melia Hermitage (am fost de doua ori) -Nisipurile de Aur, unde chiar daca e putin mai scump merita toti banii. Sper sa nu fiu subiectiv, avand in vedere ca la acel hotel fata lu' tati a facut primii ei pasi.

Trimis de Marc_ro* in 19.12.11 00:39:56
    Validat / Publicat: 19.12.11 06:56:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Varna, Balchik, Albena, Veliko Tarnovo, Arbanasi, Grabovo, Sofia, Troyan, Bansko,

VIZUALIZĂRI: 3499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marc_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Comoara mea pregatita pentru o baita

[19.12.11 05:22:22]

@Marc_ro: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare, poate chiar incapand cu cele de la Melia H.

Larissa
    [19.12.11 16:00:58]

Bun review și de reținut aspectele sesizate. Și eu am fost la Melia acum 3 ani și atunci mi-a plăcut foarte mult, deși ulterior am citit doar review-uri proaste! Întrebarea mea este de ce consideri Nisipurile cea mai bună alegere și dacă ai fost în Albena, unde mie mi-a plăcut mai mult?! Poate am noroc să-mi răspunzi repede, pentru că trebuie să mă hotărăsc în câteva zile unde merg la anul, să prind cele mai bune reduceri! Mi-a scăpat ceva, ce este mai bun în Nisipuri? Mulțumesc anticipat!

Marc_ro*AUTOR REVIEW
    [19.12.11 19:26:59]

@larisa2011, nu vreau sa te dezamagesc, dar ... "Nu e frumos ce e frmos, e frumos ce-mi place mie! ", de aceea mi-e greu sa fac o comparatie si sa-ti dau un imbold sa reninti la Albena, mai ales ca preturile acolo sunt putin mai mici.

Imi plac Nisipurile de aur, pentru ca atmosfera e alta. daca vrei, e diferenta intre Mamaia si Eforie. Pentru ca au viata (mai ales de seara) mai agitata, mai galagioasa, pentru impresia de modern si renovat, spre deosebire de Albena care-mi da senzatia de bazar invechit, blazat, uitat...

Plaja e oarecum la fel. Mie nu mi-a placut in Albena si datorita cazarii. Poate de aici discomfortul si impresia generala defavorabila. Am nimerit la o amestecatura de 3 cu 4 stele si era aiurea tare la masa. Dar si camerele mici si lifturile (ca cele de la noi de la blocurile de 10 etaje), neutilizabile din cauza suprasolicitarii.

Oricum daca sunteti tineri fara copii puteti sa va simtiti bine peste tot.

Trebuie sa tineti cont doar de plaja, sa nu fie cu pietre si sa fie cu intrare lina, daca nu sunteti inotatori. In rest e bine de evitat plata (mai bine faci o excursie din banii economisiti) sezlongului si a umbrelei. Sunt saltele si umbrele ieftine de cumparat si loc pe plaja gasiti suficient si la liber. Fara copii. chiar si distanta catre plaje (cazarea este mai ieftina cu cat esti mai departe) nu este un impediment.

Personal, daca n-as pleca anul asta in Turcia (iunie 2012) m-as fi dus la Hotel Berlin 4* la Nisipuri. E posibil sa ajung totusi acolo la sfarsitul lui august. Sau cine stie, dupa experienta inchirierii unei vile in Turcia -Kusadasi, (daca e reusita) voi face la fel si In Bulgaria.

Larissa, Marc_ro*
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Encanto Beach Hotel (ex Sentido Golden Star):