ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2011
ÎNSCRIS: 03.08.10
DEC-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 [ani]

Ibis Schoenbrunnerstrasse

Am fost la Viena cu avionul (vezi impresii) asa ca voi povesti putin si cum se ajunge de la aeroport la hotel. La aeroport exista un punct de informatii de unde se poate obtine gratuit o harta a centrului Vienei (pe verso are o harta a metroului). Tot de aici se pot cumpara bilete de tren/ metrou. Trebuie precizat ca de la aeroport in oras se poate ajunge cu CAT (un tren rapid) sau cu S-Bahn 7. Un drum dus-intors costa 18 euro cu CAT si 7,2 euro cu S-Bahn 7 (pentru un drum trebuie sa cumperi si sa compostezi doua bilete a 1,8 euro adica doua bilete de o calatorie pret intreg). Asa ca o sa povestesc cum se ajunge cu cel mai ieftin. Ca sa ajungi la Landstrasse / Wien Mitte iei S-Bahn (semnul este un fel de S care seamana mai degraba cu un fulger). Sint vreo 7 statii din cite imi amintesc dar e bine de verificat. De la Landstrasse / Wien Mitte iei U-Bahn 4 in directia Hutteldorf si mergi 4 statii pina la Pilgramgasse. Ca sa ajungi la hotel de la metrou o poti lua de-a lungul canalului / liniei de metrou ca si cum ai merge inainte cu metroul - spun asta fiindca noi am luat-o prin spate pe strazi si am ocolit. Hotelul are doua iesiri - una in strada principala si alta in spate catre canal. Daca sinteti cu copiii, sa fiti atenti la bariera de sirma care desparte drumul pietonal de canal - este foarte joasa si poate cadea cu usurinta copilul pe acolo. La intoarcere luati-va o marja de 1 ora jumatate pentru a ajunge la aeroport - cele doua bilete de 1,8 euro le cumperi de la automatul din statia de metrou. Apoi se urmeaza acelasi drum numai ca la Landstrasse/ Wien Mitte ca sa ajungeti la S-Bahn 7 urmati drumul ca pentru CAT sau U-Bahn 3 si apoi o sa vedeti si S-Bahn 7. Asta daca mergeti cu liftul - pe jos cred ca este mai usor. Directia in care trebuie luat S-Bahn 7 este Wolfstahl iar stati la care trebuie sa cobori este Flughafen.

Acum despre hotel.

- Hotelul este ok, isi merita stelele.

- Micul dejun a fost ok fara a fi din cale afara de abundent. Nu stiu daca pentru cei 25 euro pe care i-am platit am fi mincat mai bine in alta parte - au fost 10 eur pentru adulti si 5 euro pentru copii sub 12 ani.

- Personalul este amabil, este o doamna care vorbeste romaneste si este foarte draguta.

- camera curata, noi am luat camera cu canapea care nu a costat in plus - rezervarea am facut-o pe internet pentru o camera dubla (am platit online fiindca era mai ieftin decit sa rezervam prin email) si apoi am trimis un email la hotel prin care ii rugam sa ne dea camera dubla cu canapea pentru copil.

- la camera de bagaje nu se plateste ceea ce este un avantaj - noi am lasat bagajele pina dupa-amiaza.

- este destul de mers de la metroul la hotel daca mergeti cu copiii - sint cel putin 10 minute de mers pe jos iar dupa o zi de umblat e cam greu pentru cei mici. Noi in ultima zi am cumparat un carucior cu 30 euro si l-am plimbat pe cel mic in carucior fiindca era epuizat. Cred ca nu am voie sa dau numele magazinului...

- se ajunge usor in centru de la hotel cu metroul si nu numai (pina pe Mariahilf de exemplu sint vreo 20 de minute de mers pe jos). Nu exista nici un autobuz care merge direct in centru.

- hotelul este de nefumatori dar la noi in camera niste persoane "deosebite" au fumat pe fereastra (erau mucuri de tigara pe pervaz...).

- hotelul este foarte linistit.

- vis-a-vis este o farmacie pentru urgente.

- la 20 de metri mai incolo este un magazin Billa pentru cine vrea sa manince in camera sau sa se racoreasca cu un suc :).

Cam asta. Sper sa va simtiti bine daca mergeti aici.

Trimis de papadie in 11.12.11 22:43:18
Validat / Publicat: 12.12.11 06:32:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papadie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

papadieAUTOR REVIEW
    [27.12.11 00:06:17]

Am uitat sa precizez citeva lucruri:

- au internet cu cablu in camere.

- in holul hotelului linga intrare au un computer conectat la internet (pentru cei care nu au computerul personal cu ei)

- noi nu am mincat la hotel decit micul dejun asa ca nu imi pot da cu parerea in privinta celorlalte mese.

papadie
    Alte impresii din această RUBRICĂIbis Wien City Hotel (ex ibis Wien Schonbrunnerstrasse):