#I#D

59 EUR cu MD
ADULŢI: 2 adulti

#G#0
#M#0

Curat, decent si la indemana - trei stele pline

Ne-am oprit pe la acest hotel in intoarcerea noastra din minisejurul pe care tocmai l-am facut cu ocazia minivacantei de 1 Decembrie.

Vorbisem cu Dnul Lucian de la Pensiunea Lucinel pentru a rezerva o camera la pensiune, insa pentru ca m-am trezit cam tarziu pensiunea era complet ocupata de un grup mare asa ca am fost indrumat spre Arion. Cu toate ca erau si unele impresii mai putin favorabile pentru acest hotel, am mers fara emotii pe mana Dlui Asandi. O facusem si mai inainte si nu am regretat. Si desigur, nici acuma nu a fost cazul.

Pozitionarea este ideala, mai ales daca esti in tranzit si vrei sa dormi undeva in zona Vienei. Este foarte aproape de autostrada, deci este foarte indicat daca nu vrei sa deviezi prea tare de la drum in cazul in care mergi undeva mai spre vest. De asemenea este aproape si de aeroportul din Schwechat. Dar sa nu va faceti griji, este suficient de departe incat sa nu se auda chiar deloc avioanele care vin sau pleaca. In nici 5 minute de la iesirea de pe autostrada eram deja in parcarea hotelului.

Parcarea mare, cu toate ca este destul de solicitata, erau cel putin 20-30 de masini, majoritatea de Germania, tot timpul are locuri libere. Erau de asemenea si multi polonezi, un autocar de Cehia si foarte multi turisti asiatici. Calitatea serviciilor hotelului se reflecta si in gradul de solicitare si de ocupare. M-am bucurat sa vad ca atunci cand multi se plang ca turismul este la pamant sunt si hoteluri care sunt solicitate.

In primul rand la intrare m-a suprins receptia si holul, foarte spatioase, curate si luminoase. Ma asteptam sa fie un hotel mai de... periferie si asta sa se reflecte oarecum si pe interior, dar m-am inselat. Hotelul onoreaza fara probleme cele 3 stele la care este clasificat. Se vede ca a fost recent renovat, totul este nou si straluceste de curatenie. Tot in hol, vis-à-vis de receptie este un computer de unde se poate accesa internetul, fara plata. Trebuie doar sa mergi la receptie si sa ceri un bon pe care ai user si parola iar apoi sa le introduci in browser pentru a te conecta la internet. De asemenea, cu acelasi user si parola te poti conecta si de pe laptopul sau telefonul propriu, wireless, inclusiv din camera.

Ce veni vorba de camera, aceasta este suficient de spatioasa, si aici iar trebuie sa marturisesc din nou ca am avut ceva emotii inainte de intrarea in camera avand in vedere un review mai putin inspirat zic eu care a aparut pe amfostacolo nu demult si despre care pot sa spun ca nu are absolut nicio legatura cu ceea ce am vazut la fata locului: camera are cel putin 20 mp. Patul, nu exagerez deloc cand spun ca este 2m x 2m. TV LCD cu diagonala de 105 cu o gramada de canale in mai multe limbi. Deci daca nu ai chef de iesit cu siguranta in camera nu te plictisesti. Baia utilata cu echipamente moderne, apa calda/rece cu presiune foarte buna. Mai multe prosoape erau disponibile, nici nu stiu cate pt ca am folosit doar unu eu si unu sotia. Si unul catzelul nostru pe care l-am spalat pe labe dupa plimbarea de seara. O bila alba pentru ca este un hotel pet-fiendly. O alta supriza placuta a fost incalzirea prin pardoseala, sotiei ii place foarte tare sa mearga descultza pe mocheta sau gresie calda. Aici si-a satisfacut din plin aceasta placere. Eram cam mirat la inceput cand am vazut ca afara era aprox 5 grd, caloriferul rece si in camera foarte-foarte cald. Abia dupa aia am facut legatura si am descoperit sursa de caldura. Foarte-foarte placuta si eficienta in acelasi timp.

In minibar erau mai multe tipuri de bauturi: bere, tarie (whiskey, cognac), sampanie, alune, racoritoare, dulciuri. Preturi mai mult decat decente, chiar ne-am facut de cap seara cu o sampanie si nevasta-mea si-a luat si ceva dulciuri. (de ex: un Mars – 2 EUR, o sampanie mica – 3,5 EU, un suc la 0.25L – 2,5 EUR).

O alta supriza placuta a fost restaurantul. Seara am luat cina la restaurant si am fost foarte suprinsi sa vedem ca ospatarul chiar se pricepe la ceea ce ofera in meniu. Vorbea engleza binisor si ne-a explicat despre fiecare fel care ne-a interesat ce anume confite si cum este gatit. Spre deosebire de multe restaurante din Romania mai ales unde daca intrebi pe cel care ia comanda despre un anumit fel isi da ochii peste cap sau spune ca habar nu are, sau zice sa asteptam putin sa mearga in spate la bucatarie sa intrebe. Deci o mare bila alba pentru asta. Si preturile sunt foarte OK, de exemplu o portie de curcan cu chilli si ceva garnitura (agtit gen chinezesc) – 8,50 EUR, iar sotia si-a luat ceva carne de vita la cuptor cu un sos maroniu si cu niste felii de galusca fiarta (nu imi amintesc exact denumirea standard, eu zic cum arata) – 9,80 EUR. O bere locala 3,50 EUR si un suc vreo 3 EUR. Total cu bauturi cu tot, vreo 30 EUR. Micul dejun se ia tot in restaurant, si avea cam tot ce trebuie la un mic-dejun decent: sunca, cascaval, cereale, iaurturi, lapte, cafea (in diferite combinatii, cu cacao, etc – de la un automat poti sa iti iei ce vrei). Ce ne-a atras atentia si ne-a impresionat: sucul de la dozator nu avea gust a chimicale, cum stim foarte bine ca se intampla de multe ori. Ci era foarte gustos, parea a fi natural.

Intr-un cuvant, pe deplin multumiti si cu siguranta o sa mai ajungem pe acolo, avand in vedere ca mergem destul de des in Austria si fara o escala in Viena nu se poate. Ceea ce va dorim si Dvs!

Impresii încărcate de cristi_an3000 in 09.12.2011 16:14:01

Validat / Publicat: 09.12.11 17:19:47

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  24500 PMA (din 25 voturi) nota2

- dananecula
[09.12.11 19:09:07]

@cristi_an3000

Interesanta locatie. Ai putea, te rog, sa postezi si ceva fotografii de la acest hotel. Multumesc frumos.

- cristi_an3000
[09.12.11 19:34:40]

din pacate am uitat sa fac poze, am stat o singura dupa-masa si aia mai mult am fost prin oras, la hotel am stat doar pt cina, somn si mic dejun in ziua plecarii.

#G#1

Reduceri pentru membrii AFA:
  • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup. -
  • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup. -
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

#M#1

#G#2B