ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.10.11
SEP-2011

19 zile în Mexic, Belize și Guatemala - partea a III-a - Trei zile în Mexico City

urmare de aici

Asadar, iata ne din nou in Mexico City, acum venind din Guatemala.

In fata Aerogarii ne asteapta acelasi autocar cu simpaticul sofer Jose, dar cu un alt ghid.

Distanta pana la hotelul Casa Blanca o parcurgem in 1/2 ora, la o ora de varf 5 Pm, Aglomeratie ca in toate orasele din lume acum, chiar daca esti in Timisoara sau in Dalian, China. si aici in Ciudad De Mexico se circula bara la bara. Dar Jose e de acolo si ajungem bine la hotel., Situat langa Monumentul Revolutiei si la 15 min de bulevardele principale hotelul e foarte bun.

Seara ne plimbam in Piata monumentului frumos iluminat, ne bagam intr o librarie din apropiere si apoi pe strazi ne familiarizam cu magnifica metropola. Atmosfera este asemanatoare cu cea din marile orase. Oameni de toate felurile, tineri, oameni bine imbracati sau mai putin.

A doua Zi, facem un tur cu autocarul si aflam de la ghid ca orasul a fost construit pe locul unei depresiuni mlastinoase aflate la 2200m alt. in urma cu mai mult de 1000 de ani, aici a fost si Capitala marelui Imperiu Aztec, Tenochtitlan. Ale carui vestigii se pot vedea langa Catedrala Metropolitana. Piata Zocalo. Acolo vizitam si Palatul Guvernamental si apoi Opera De Belles Artes. Ne plimbam in Zona pietonala si servim un Capuccino cu un Croissant intr una din cele mai faimoase Caffenele din oras.

Datorita solului instabil si a multiplelor cutremure de al lungul timpului nu este nimic plan sau drept aici, strazile ondulate, biserici scufundate sub nivelul strazii, cladiri vechi inclinate. Dar orasul e plin de viata cu lume multa pe strazi si in parcuri, . de asemenea grupuri numeroase de turisti, coreeni sau italieni sau... rusi. Clima e foarte placuta, cu 25 gr la amiaza si 10--15 gr noaptea, Doar respiratia mai greoaie in anumite momente iti aminteste ca esti totusi la 2200m. Si chiar nu este asa de mare poluarea, inaltimile Vulcanilor din apropiere se vad foarte bine si cerul este albastru cu acelasi soare direct sus pe vericala.

Dupamaiaza e si mai placuta plimbandu ne cu una din barcile colorate din parcul Xochimilko. Unde am servit si pranzul cu meniu mexican si in acordurile unor Mariacii care s, au apropiat de barca noastra sa ne cante pentru 100 pesos, 9 dolari.

Seara la un restaurant traditional de langa, hotel. cinam un meniu mexican cu o servire foarte ospitaliera a gazdelor... incantatoare. Patronul acestuia a ramas foarte impresionat ca un grup de romani a ajuns aici si ne a adresat cuvinte de apreciere.

Ziua urmatoare afost Ziua... Teotihuacan, Mogtezuma. La 40 km de Mexico City pe un platou strajuit de... vulcani binenteles, celebra Capitala sacra a Imparatului Montegzuma, Imp Aztec al anilor 1, impresioneaza printr un bulevard larg si lung de 2000m, Bulv Mortilor si templele Lunii si Soarelui.

Orasul era folosit pentru sacrificii ,,Oamenii devenind Zei ,,. Ritualurile constau in Sacrificii a mii de oameni pentru idealurile lui Montegzuma. Un cronicar al Conchistadorilor Spanioli condusi De Hernan Cortez, scria ca nicioadata nu mai vazuse asa ceva, atata sange pe peretii si podeaua templelor sau pe treptele piramidelor. In 1520, Mogtezuma moare, misterios. dupa ce se aliase cuceritorilor.

Am urcat pe Templul Soarelui, 60m inaltime. Cu greutate pentru ca treptele sunt f inalte 30---40 cm si lipsa oxigenului iti toarna plumb in picioare.

Dar imaginea de acolo de sus e impresionanta.

Dupa amiaza se termina cu vizita la Muzeul de Antropologie unde ne putem cristaliza intreaga calatorie in istoria Mexicului.

Cineva vazuse in oras un afis cu Programul Operei, In seara ceea era un Spectacol cu Ansamblul National De folclor Mexican... Ghidul ne face rost de bilete, 300 pesos, 27 Dolari, pretul. si seara la ora 8 suntem in loja frumoasei Opera Des Belles Artes, Un spectacol fascinant cu dansuri si coregrafii din intraga istorie folclorica a Mexicului.

Si a venit si Ultima Zi!!! Care nu putea sa fie decat din nou Minunata!!

De dimineata devreme mergem la Biserica Santa Maria De Guadelupe, In locul unde cu ani in urma un taran mexican a avut viziunea Fecioarei Maria. Langa biserica veche construita in 1600, acum inclinata datorita solului, se afla o Catedrala Moderna unde au loc Slujbe de pomenire si lumea poate vedea poncho, ul cu imaginea Fecioarei.

FRIDA KALO, simbolul artistic al Mexicului, Am cunoscut o in filmul tulburator cu acelasi nume. Acum ne aflam in Casa unde si a trait Viata.

Interioarele casei si curtea interioara ne impresioneaza si toata lumea viziteaza si se uita fara a vorbi! Facem poze in gradina interioara.

Seara suntem in avionul Air France. A doua zi bem cafeaua pe Ch. De Gaulle, si tarziu la 10 seara suntem in Timisoara, acasa.

O experienta magnifica, o Calatorie Minunata!

Trimis de peradrian in 26.11.11 20:43:23
Validat / Publicat: 26.11.11 22:03:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 2021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (peradrian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 De la fereastra Hotelului , ne uitam direct in curtea unei Scoli .Copii au Serbare de Ziua Mexicului .

[26.11.11 22:03:02]

Mutat la rubrica "Circuit Mexic-Belize-Guatemala" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

[27.11.11 00:18:36]

melodia postata se poate sterge/schimba!

• Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Mexic-Belize-Guatemala: